Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tvůj děda je voják? Umře ve válce. Volební kampaň přinesla strach do školek

  20:54
Prezidentské volby už skončily, válka na Ukrajině však stále pokračuje. A negativní kampaň Andreje Babiše zanechává stopy i na dětech. Desetiletá neteř trpěla úzkostmi, které se během předvolební kampaně vrátily, je naprosto vystrašená, zní některé ze zpráv, které se objevily na sociálních sítích. Psycholog Václav Mertin radí podobné obavy malým dětem vyvracet, avšak nezabíhat do detailů.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Strach z války, který část populace pociťuje, se nevyhýbá ani některým dětem. „Šestiletý syn se ve školce chlubil, že jeho děda je voják a zná generála, Někdo mu řekl, že to má blbý, protože děda půjde do války a tam umře. Sesypal se nám tam,“ svěřila se učitelka spisovatelce Markétě Lukáškové na jejím Instagramu.

Lukáškové se ozvala řada rodičů i učitelů, kteří popisovali, jaký dopad mělo volební období na děti. Strašení válkou, které se z úst i billboardů neúspěšného kandidáta Andreje Babiše ozývalo, mnohé vyděsilo.

Obavy Čechů z války

  • Třetina lidí se stále bojí války
  • Nejčastěji se bojí ženy, děti a starší lidé
  • Od června 2021 výrazně vzrostla obava z války, a to o 21 procentních bodů na 32 procent

„Desetiletá neteř začala před několika měsíci trpět vážnými úzkostmi. Došlo to dokonce tak daleko, že tvrdila, že nechce žít a nedokázala ani vstát z postele,“ napsala Lukáškové další žena. Najít dívce dětského psychiatra bylo náročné, protože jich je nedostatek.

S pomocí lékaře a za podpory rodičů se holčiččin stav zlepšil, pořád je ale velmi náchylná, drží jí proto doma od zpráv dál. Před předvolebními billboardy, které zaplavily Česko, jí však neudrželi.

„Je naprosto vystrašená, úzkosti jsou zpět a opravdu nevím, jak ji nyní vše vysvětlit,“ popisuje žena dopady předvolební kampaně na její malou neteř.

Děti vzaly válku jako fakt, ale bojí se a chtějí pomáhat, říkají rodiče

Zakladatelka České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Lenka Felcmanová potvrzuje, že předvolební rozdmýchávání tématu války mohlo u některých dětí způsobit úzkost.

„Zaznamenali jsme, že se ve školách ve zvýšené míře doptávaly, zda válka bude i v naší zemi. Učitelé se museli jejich obavám věnovat. Podobnou zkušenost mělo i mnoho rodičů,“ popsala svou praxi a dodává, že pro děti je posledních několik let velmi psychicky náročných.

Svěřily se vám děti s obavami z války?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 12. února 2023. Anketa je uzavřena.

„Zažívaly a řada z nich i nadále zažívá vysokou míru nejistoty a obav z toho, co bude. Zavádějící informace v předvolební kampani zveřejněné na billboardech a jiných místech mohly jejich obavy a nejistotu zesílit,“ dodala Felcmanová.

Obavy však ve výjimečných případech rozdmýchávali i sami učitelé. „Syna se spolužáky ve škole strašila třídní učitelka, že když vyhraje Pavel, donutí nás přijmout euro... A ty děcka tomu věří, protože to řekla paní učitelka,“ zní další ze zpráv.

Felcmanová dodává, že kampaň cílená na vyvolání strachu může mít na děti dopad mnohem větší než na dospělou populaci. Děti jsou totiž zranitelnější, mají méně možností si nepravdivost výroků ověřit. „Mají také mnohem méně zkušeností, které by jim pomohly rozpoznat manipulaci. Věří nám dospělým, že to, co říkáme, je pravda,“ dodává.

Zkušenosti z Ukrajiny

Podle spoluzakladatelky ČOSIV nesmíme zapomínat ani na to, že mnohé děti jsou ovlivněné zkušenostmi svých spolužáků z Ukrajiny. „Pokud mají zkušenost, že tatínek, strýc nebo bratr jejich kamaráda umřel ve válce, nebo že jeho rodina přišla o dům nebo milovaného pejska, a najednou z jejich pohledu důvěryhodná osoba na křiklavém plakátu říká, že válka hrozí i nám, dítě se právem vyděsí,“ míní Felcmanová.

O dětských obavách a úzkostech se dozvěděla i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, a to jak od rodičů tak od učitelů. „Zjevná lež, že jeden z prezidentských kandidátů chce naši zem zatáhnout do války, podle některých informací došla až do mateřských školek. Děti byly strašeny mobilizací a opravdu vážně se bály o své blízké ať už tatínky, bratry nebo další příbuzné,“ uvedla.

Podle Laurenčíkové je důležité věnovat pozornost tomu, jak děti celospolečenská témata vnímají, co prožívají a přiměřeně k jejich věku s nimi o aktuálním dění diskutovat. „Je nutné vytvořit dětem bezpečný prostor pro zpracování emocí, a také jim pomoci zorientovat se v tom, jak rozpoznat pravdivé informace od dezinformací a fake news,“ apeluje.

Dětem říkejte pravdu

Dětský psycholog Václav Mertin situaci nevidí tak závažně. „Děti reagují nepříznivě na leccos, patří to k věku. Úplně bych se tím neznepokojoval... Nemůžu ale vyloučit, že se v určité chvíli může dítěti něco propojit a může prožívat hrůzu,“ řekl.

V případě, že je ale dítě vyděšené válkou nebo klidně i jinou krizí, je stěžejní komunikace rodičů. „Jestliže ve škole či školce mluvili o válce, je na rodičích, aby k tomu dětem něco řekli,“ míní.

„Když dítě přijde s tím, že se bojí války, rodič by měl rezolutně odmítnout. Děti mohou mít šílené představy,“ poznamenal psycholog. S menšími dětmi radí mluvit velmi jednoduše, nabízet příznivější verzi. „Nelhal bych, ale realitu bych jim zjednodušoval.“

Tati, máš zbraň, abys mě ochránil? Ve školkách se mluví o válce, děti se bojí

Se staršími dětmi už je možné o jejich obavách více diskutovat, vyjadřovat stanoviska, u těch menších není podle psychologa dobré zabíhat do podrobností. „Stejně jako dítěti řeknu ‚jdi spát‘, mu řeknu ‚ne, žádná válka nebude,‘“ tvrdí Mertin.

Obavy dětí z války se projevily již počátkem ruské invaze na Ukrajině. Jen za první týden od vypuknutí konfliktu se na konzultanty Linky bezpečí obrátilo na šedesát dětí. „Obávají se hlavně toho, aby nebyla válka i u nás. Chtějí si ujasnit, co se vlastně děje. A také se bojí o své rodiče,“ řekla v minulosti Regina Jandová z Linky bezpečí.

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Bílý lev a Bílý kříž. Čaputová s Pavlem si vyměnili nejvyšší státní vyznamenání

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  21:18

Po střelbě na policejní post v Machačkale v ruském Dagestánu pokračuje v jedné ulici střet s...

Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard. Banky zjišťují, zda nejsou z korupce

23. června 2024

Premium Od začátku ruské invaze na Ukrajinu se mluví hlavně o tom, kolik peněz evropské státy posílají do...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...