Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tvůj děda je voják? Umře ve válce. Volební kampaň přinesla strach do školek

  20:54
Prezidentské volby už skončily, válka na Ukrajině však stále pokračuje. A negativní kampaň Andreje Babiše zanechává stopy i na dětech. Desetiletá neteř trpěla úzkostmi, které se během předvolební kampaně vrátily, je naprosto vystrašená, zní některé ze zpráv, které se objevily na sociálních sítích. Psycholog Václav Mertin radí podobné obavy malým dětem vyvracet, avšak nezabíhat do detailů.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Strach z války, který část populace pociťuje, se nevyhýbá ani některým dětem. „Šestiletý syn se ve školce chlubil, že jeho děda je voják a zná generála, Někdo mu řekl, že to má blbý, protože děda půjde do války a tam umře. Sesypal se nám tam,“ svěřila se učitelka spisovatelce Markétě Lukáškové na jejím Instagramu.

Lukáškové se ozvala řada rodičů i učitelů, kteří popisovali, jaký dopad mělo volební období na děti. Strašení válkou, které se z úst i billboardů neúspěšného kandidáta Andreje Babiše ozývalo, mnohé vyděsilo.

Obavy Čechů z války

  • Třetina lidí se stále bojí války
  • Nejčastěji se bojí ženy, děti a starší lidé
  • Od června 2021 výrazně vzrostla obava z války, a to o 21 procentních bodů na 32 procent

„Desetiletá neteř začala před několika měsíci trpět vážnými úzkostmi. Došlo to dokonce tak daleko, že tvrdila, že nechce žít a nedokázala ani vstát z postele,“ napsala Lukáškové další žena. Najít dívce dětského psychiatra bylo náročné, protože jich je nedostatek.

S pomocí lékaře a za podpory rodičů se holčiččin stav zlepšil, pořád je ale velmi náchylná, drží jí proto doma od zpráv dál. Před předvolebními billboardy, které zaplavily Česko, jí však neudrželi.

„Je naprosto vystrašená, úzkosti jsou zpět a opravdu nevím, jak ji nyní vše vysvětlit,“ popisuje žena dopady předvolební kampaně na její malou neteř.

Děti vzaly válku jako fakt, ale bojí se a chtějí pomáhat, říkají rodiče

Zakladatelka České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Lenka Felcmanová potvrzuje, že předvolební rozdmýchávání tématu války mohlo u některých dětí způsobit úzkost.

„Zaznamenali jsme, že se ve školách ve zvýšené míře doptávaly, zda válka bude i v naší zemi. Učitelé se museli jejich obavám věnovat. Podobnou zkušenost mělo i mnoho rodičů,“ popsala svou praxi a dodává, že pro děti je posledních několik let velmi psychicky náročných.

Svěřily se vám děti s obavami z války?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 12. února 2023. Anketa je uzavřena.

„Zažívaly a řada z nich i nadále zažívá vysokou míru nejistoty a obav z toho, co bude. Zavádějící informace v předvolební kampani zveřejněné na billboardech a jiných místech mohly jejich obavy a nejistotu zesílit,“ dodala Felcmanová.

Obavy však ve výjimečných případech rozdmýchávali i sami učitelé. „Syna se spolužáky ve škole strašila třídní učitelka, že když vyhraje Pavel, donutí nás přijmout euro... A ty děcka tomu věří, protože to řekla paní učitelka,“ zní další ze zpráv.

Felcmanová dodává, že kampaň cílená na vyvolání strachu může mít na děti dopad mnohem větší než na dospělou populaci. Děti jsou totiž zranitelnější, mají méně možností si nepravdivost výroků ověřit. „Mají také mnohem méně zkušeností, které by jim pomohly rozpoznat manipulaci. Věří nám dospělým, že to, co říkáme, je pravda,“ dodává.

Zkušenosti z Ukrajiny

Podle spoluzakladatelky ČOSIV nesmíme zapomínat ani na to, že mnohé děti jsou ovlivněné zkušenostmi svých spolužáků z Ukrajiny. „Pokud mají zkušenost, že tatínek, strýc nebo bratr jejich kamaráda umřel ve válce, nebo že jeho rodina přišla o dům nebo milovaného pejska, a najednou z jejich pohledu důvěryhodná osoba na křiklavém plakátu říká, že válka hrozí i nám, dítě se právem vyděsí,“ míní Felcmanová.

O dětských obavách a úzkostech se dozvěděla i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Laurenčíková, a to jak od rodičů tak od učitelů. „Zjevná lež, že jeden z prezidentských kandidátů chce naši zem zatáhnout do války, podle některých informací došla až do mateřských školek. Děti byly strašeny mobilizací a opravdu vážně se bály o své blízké ať už tatínky, bratry nebo další příbuzné,“ uvedla.

Podle Laurenčíkové je důležité věnovat pozornost tomu, jak děti celospolečenská témata vnímají, co prožívají a přiměřeně k jejich věku s nimi o aktuálním dění diskutovat. „Je nutné vytvořit dětem bezpečný prostor pro zpracování emocí, a také jim pomoci zorientovat se v tom, jak rozpoznat pravdivé informace od dezinformací a fake news,“ apeluje.

Dětem říkejte pravdu

Dětský psycholog Václav Mertin situaci nevidí tak závažně. „Děti reagují nepříznivě na leccos, patří to k věku. Úplně bych se tím neznepokojoval... Nemůžu ale vyloučit, že se v určité chvíli může dítěti něco propojit a může prožívat hrůzu,“ řekl.

V případě, že je ale dítě vyděšené válkou nebo klidně i jinou krizí, je stěžejní komunikace rodičů. „Jestliže ve škole či školce mluvili o válce, je na rodičích, aby k tomu dětem něco řekli,“ míní.

„Když dítě přijde s tím, že se bojí války, rodič by měl rezolutně odmítnout. Děti mohou mít šílené představy,“ poznamenal psycholog. S menšími dětmi radí mluvit velmi jednoduše, nabízet příznivější verzi. „Nelhal bych, ale realitu bych jim zjednodušoval.“

Tati, máš zbraň, abys mě ochránil? Ve školkách se mluví o válce, děti se bojí

Se staršími dětmi už je možné o jejich obavách více diskutovat, vyjadřovat stanoviska, u těch menších není podle psychologa dobré zabíhat do podrobností. „Stejně jako dítěti řeknu ‚jdi spát‘, mu řeknu ‚ne, žádná válka nebude,‘“ tvrdí Mertin.

Obavy dětí z války se projevily již počátkem ruské invaze na Ukrajině. Jen za první týden od vypuknutí konfliktu se na konzultanty Linky bezpečí obrátilo na šedesát dětí. „Obávají se hlavně toho, aby nebyla válka i u nás. Chtějí si ujasnit, co se vlastně děje. A také se bojí o své rodiče,“ řekla v minulosti Regina Jandová z Linky bezpečí.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Petr Pavel přijel na návštěvu Pardubického kraje

  • Nejčtenější

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vrtulník íránského prezidenta havaroval v mlze, záchranáři po něm pátrají

19. května 2024,  aktualizováno  22:16

Aktualizujeme Na severozápadě Íránu pokračuje rozsáhlá záchranná operace poté, co zde zmizel vrtulník s íránským...

Zachrání Costner francouzské Keviny? Smějí se jim v práci i na seznamkách

25. května 2024  18:50

Návrat Kevina Costnera na filmový festival v Cannes vzbudil naději pro více než 150 tisíc...

Musela jsem skončit kvůli názorům na transgender, řekla skotská expremiérka

25. května 2024  17:57

Bývalá skotská premiérka a dlouholetá předsedkyně vládní Skotské národní strany (SNP) Nicola...

„Máme nejlepší tým za deset let.“ Češi ve fanzónách věří ve zlato

25. května 2024  15:46,  aktualizováno  17:36

Tisíce lidí na různých místech Česka sledovaly semifinále hokejového mistrovství světa. Fanoušci...

Rusko zasáhlo hypermarket v Charkově, mohlo v něm být přes 200 lidí

25. května 2024  17:01,  aktualizováno  17:32

Nejméně dva lidé zahynuli a 25 bylo zraněno při ruském vzdušném útoku na druhé největší ukrajinské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...