Sobota 17. dubna 2021, svátek má Rudolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 17. dubna 2021 Rudolf

Čeští vojáci cvičili na zprávách o Ukrajině prvky psychologické války

  19:52
Věrohodně simulovat civilní a mediální prostředí, v němž se cvičí psychologické operace, je pro armády složité. Konflikt na Ukrajině, spor o Krym a mediální pozornost upřená na východ Evropy ale poskytly českým vojákům z Olomouce reálný scénář.

Cvičení 103. centra CIMIC/PSYOPS v Olomouci | foto: Redakce webu ministerstva obrany a kpt. Tomáš Novák

Zvýšeného zájmu médií ke svému výcviku využili příslušníci olomouckého 103. centra CIMIC/PSYOPS. Tedy útvaru, který se specializuje na prvky civilní a vojenské spolupráce a psychologických operací. Státy takové útvary zřizují proto, aby v případě potřeby mohly působit na různé cílové skupiny a ovlivňovat jejich postoje a chování ve prospěch vlastní země.

Podle webu ministerstva obrany vojáci se během výcviku pokusili popsat mediální prostředí související s krizí na Ukrajině.

"Informační kolotoč, který se roztočil okolo této situace, poskytl středisku operací PSYOPS takřka ideální podmínky k výcviku tohoto typu," uvedl velitel střediska psychologických operací Tomáš Novák.

Fotogalerie

Velitel olomouckého centra Mojmír Jančík přiblížil, že vojáci cvičili schopnost provést obsahovou analýzu světových zpravodajských agentur, zhodnotit perspektivu, z níž dění na Ukrajině popisují, a pokusit se rozkrýt a nalézt strategii a témata, která pro svůj popis mediální reality využívají, uvedlo ministerstvo.

Novák dodal, že vojáci rozdělili zpravodajské agentury a další média do tematických balíků - západ, východ, ostatní a alternativní, do nichž spadaly například blogy a sociální média. Cvičící z každé skupiny vybrali náhodně kolem čtyř desítek zpráv.

"Odkryjeme záměr agentury, v armádním prostředí protivníka, který na nás obrazně útočí přes média. V další fázi pak jednotka PSYOPS naplánuje protiopatření, při němž opět v mediálním prostředí zpochybňuje, vyvrací a podobně. Jedná se o klasickou psychologickou válku," uvedl Novák.

Jak to dopadlo? Nejvíc "protiruská" byla ČTK

Ministerstvo obrany na webu zveřejnilo jen dílčí závěry cvičení, balíky "Západ" a "Ostatní". Východní a alternativní zdroje zůstaly nezveřejněné.

Mezi západními zdroji podrobili vojáci zkoumání produkci britskou (BBC), francouzskou (AFP a EuroNews), českou (ČTK), slovenskou (Tisková agentura Slovenské republiky) a německou (Deutsche Welle). Zprávy zkoumali z hlediska postojů (neutrální, proruské, protiruské) a perspektivy (politická, vojenská, sociální a ekonomická).

Nejvíce zpráv s protiruským vyzněním podle vojáků publikovala ČTK, které analytici nepřisoudili žádné zprávy s proruským vyzněním a jen minimum označili za neutrální postoj. Naopak TASR měla za sledované období 28. 2. až 4. 3. téměř polovinu zpráv "proruských", zhruba stejně jich vojáci označili za neutrální a jen zlomku přisoudili protiruský postoj.

Ze zahraničních stanic BBC a Deutsche Welle publikovaly podobné spektrum informací jako ČTK. Euronews a AFP nechaly zaznít více proruských postojů.

Perspektivy zpráv

  • Politická - sankce vůči Rusku, hledání mírového řešení, uznání legitimity prozatímní ukr. vlády
  • Vojenská - narušení územní suverenity Ukrajiny, ruská vojenská intervence, porušení mezinárodního práva, manévry vojsk
  • Sociální - problematika menšin na Ukrajině, zákon o úředním jazyku, radikalismus
  • Ekonomická - finanční podpora EU/USA pro ukrajinskou vládu, propojení ruské ekonomiky s EU, dluhy Ukrajiny a slabá ekonomika

"Sociální" Francouzi a "vojenská" BBC

Koláčové grafy toho, jaká témata v referování o Ukrajině zmíněná média upřednostňovala, nemají zásadní odchylky. Zhruba 35-45 % agendy tvořila politická témata, obecně nejméně prostoru média věnovala zprávám se sociálním rozměrem problematiky, vojenská a ekonomická témata byla "mezi".

BBC a v menší míře ČTK se hodně věnovaly vojenským tématům na úkor sociálních. Ta naopak upřednostňovala AFP, v jejíž produkci zabírala sociální témata téměř 30 % obsahu. Ekonomickým aspektům pak procentuálně nejvíce pozornosti věnovala ČTK.

Čínu zajímají jen peníze

Zajímavé je též srovnání tří "ostatních" zpravodajských zdrojů - americké CNN, katarské al-Džazíry a čínské státní China News. Poslední zmíněná agentura se vymykala arabské, americké i evropské produkci - z naprosté většiny podle českých vojáků referovala neutrálně, z malé části prorusky a téměř 90 % jejích informací bylo ekonomického rázu. Lze předpokládat, že to alespoň zčásti objasňuje i neutralitu zpráv - čísla jsou prostě čísla (více o postojích Číny a o tom, proč je v konfliktu zdrženlivá, čtěte zde).

Zatímco CNN ve své produkci (podle vojáků 20. 2. až 4. 3.) zcela vynechala ekonomická témata a soustředila se ze dvou třetin na politiku, vlivnou arabskou stanici al-Džazíra zajímal hlavně vojenský rozměr krize. Politické, sociální a ekonomické oblasti pak věnovala zhruba stejný, asi dvacetiprocentní prostor.

Vzhledem k tomu, že vojáci nepublikovali analýzu produkce "východních" agentur, není s čím jejich čísla porovnat. Produkce ruských (zejména státních) zdrojů je pak poměrně logicky vychýlená opačným směrem. Zveřejněná data také neupřesňují metodiku, na jejímž základě byly například zprávy rozdělovány na proruské či protiruské.

A co na to mediální teorie?

Mezi učebnicová kritéria zpravodajské objektivity nicméně nepatří nutnost, aby počet zpráv vyznívajících příznivě pro danou stranu sporu byl shodný s počtem zpráv vyznívajících pro tuto stranu negativně. Různý prostor různým zprávám podle důležitosti věnují jak zpravodajské agentury, tak i média, která jsou jejich klienty. Zejména komerční (ale nejen ta) média pak vybírají zprávy, u nichž předpokládají zájem svých čtenářů.

"Už sám výběr skutečností, které mají být sděleny, je proces neobjektivní," píše kolektiv autorů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v publikaci Zpravodajství v médiích. Za důležité pro dosažení aspoň přibližné rovnováhy, protože "i v důsledku lidského faktoru nemůže existovat žádný zcela neideologický, apolitický, nestranný systém zpravodajského výběru", pokládají autoři například odstup od tématu, pluralitu uveřejňovaných názorů či dodržování terminologické neutrality.

Autor:

Paroubek: Petříčka příznivci ČSSD nevolí, Hamáček teď musí prokázat odvahu

  • Nejčtenější

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kellnerův boeing dosedl na pražském letišti. Horváth podal svědectví o nehodě

V pátek krátce před půl třetí ráno přistál na pražském letišti soukromý Boeing 737NG společnosti PPF Group Petra...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Komunisté bojují o moc. Část strany zkouší sesadit Filipa, odmítá rezignovat

Komunisté na zasedání širšího vedení v Nymburku bojují o moc ve straně. Rozhodují, zda v čele KSČM skončí Vojtěch...

My staří jsme na krize trénovaní, říká devadesátiletá psycholožka Kocábová

Premium Překonala ústrky komunistů a našla smysl v práci s duševně nemocnými. Psycholožka Darja Kocábová se nikdy nevzdala. Ani...

Karolina Světlá přetavila osobní tragédii v prózu a zkušenosti v pomoc

Seriál Psala jako v transu až do úplného vyčerpání a s myšlenkami o emancipaci předběhla velké světové myslitele. Karolina...

Pozitivních žáků přibude, zahrádky by mohly otevřít v červnu, míní Smejkal

Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...