Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Čechoslováci bránili Filipíny před Japonci, promluvila stará truhla

  4:36
Vyřezávaná truhla Emily Fitzgerald Morávkové vždy přitahovala pozornost jejího vnuka Vlastimila Šipla. Až jednou ji Emily zapomněla zajistit a Vlasta se sourozenci objevili spoustu zajímavých věcí - exotické fotografie nebo červenou krabičku s podivnou medailí a na ní vyražené slovo FREEDOM. Netušil tenkrát, že jde o nejvyšší medaili, jakou mohou Američané udělit civilistovi.

Útok japonského letectva na základnu amerického námořnictva na Havaji, Pearl Harbor, začal 7. prosince 1941 a už o den později se Japonci vylodili na Filipínách, kde žila komunita Čechoslováků. | foto: Profimedia.cz

Z přiloženého novinového výstřižku děti pochopily, že jejich děda Arnošt Morávek narukoval ve druhé světové válce na Filipínách jako dobrovolník do americké armády, aby bojoval s útočícími Japonci, když už si nemohl vyrovnat účty v Česku s hitlerovci.

Útok japonského letectva na základnu amerického námořnictva na Havaji, Pearl Harbor, začal 7. prosince 1941 a už o den později se Japonci vylodili na Filipínách, kde žila komunita Čechoslováků – obchodníci, úředníci a nejčastěji zástupci firmy Baťa sdružení v krajanském spolku.

Američané a zvláště Filipínci kladli lépe vyzbrojeným Japoncům tvrdý odpor a třináct mladých Čechoslováků, kteří se semkli kolem padesátiletého obchodníka s kávou Arnošta Morávka, se nechtělo nechat zahanbit.

MF DNES se s pomocí Morávkova vnuka Vlastimila Šipla a jeho dcery Andrey Sidenstricker podařilo poprvé podrobně zmapovat osudy těchto Čechoslováků.

Americký vojenský atašé, plukovník Michael Quin, v pozdější zprávě uvedl, že sedmičlenné komando Čechoslováků se v únoru 1943 přihlásilo pod Morávkovým velením k mimořádně riskantní akci. Pronikli do území nikoho a přímo pod nosem Japonců rozmontovali – nehledě na silné ostřelování – dva mlýny na rýži, které převezli na poloostrov Bataan.

Pro Japonce to byla bolestná ztráta – rázem totiž přišli o strategický zdroj výroby potravin pro armádu. Zásobování Američanů se naopak podstatně zlepšilo.

"Nevěřil jsem, že se z akce vrátí, ale když po 36 hodinách přišli, byl to zázrak. Otevřel jsem lahev staré whisky, kterou jsem si nechával pro zvláštní příležitosti, a připil si s nimi na zdraví," napsal Quinn dceři jednoho z Čechoslováků.

Akce se vedle Morávka zúčastnili Jan Bžoch, Pavel Fuchs, bratři Leo a Bedřich Hermanovi, Fred Lenk a Otto Hirsch. Právě za tento čin byli všichni oceněni Medailí za svobodu. Natolik si Američané pomoci Čechoslováků cenili.

Bránil Filipíny

Karel Aster.

Dvaadevadesátiletý Karel Aster je posledním žijícím Čechem ze skupiny 14 mužů, kteří se po přepadení Pearl Harboru (7. 12. 1941) a vylodění Japonců na Filipínách (8. 12. 1941) přihlásili do americké armády.

Útok na Pearl Harbor byl ničivý. Při kombinované operaci Japonsko ztratilo 55 letců, 130 námořníků, 29 letounů. Ztráty USA byly nesrovnatelně větší: zahynulo 2 403 vojáků a civilistů, více než tisíc jich bylo raněno. Ke dnu šly 4 bitevní lodě, torpédoborec a minonoska. Poškozeno bylo dalších deset lodí. Důsledkem útoku Japonců byl vstup USA do druhé světové války.

Útok na Pearl Harbor inspiroval v roce 1970 filmaře k natočení díla Tora! Tora! Tora! a o 31 let později byl na stejné téma natočen film Pearl Harbor.

"Morávek byl hrdinou, 'tátou' nás mladých," vzpomíná Karel Aster (92), jediný žijící Čech z tehdejší "filipínské čtrnáctky". Do vlasti se po válce nevrátil a žije na Floridě.

Už když nacisté okleštili v září 1938 Československo obsazením Sudet, Čechoslováci nabídli služby americké armádě na Filipínách. Odpovědi se dočkali až o tři roky později v prosinci 1941, kdy je plukovník Michael Quinn povolal po invazi Japonců do služby. Muži vyfasovali ženijní vozidla, aby udržovali zásobovací cesty v džungli, které Japonci neustále bombardovali.

Čechoslováci měli i jinou volbu: jako občané hitlerovci okupovaného protektorátu Čechy a Morava (tedy spojenců Japonska) mohli zůstat v pohodlném závětří. Plukovník Quinn o nich v hlášení napsal: "Oddanost Čechoslováků ve službě pro USA i práce, kterou odvedli v tak nebezpečných podmínkách, je nevídaná."

Rovněž Ivo Pejčoch z Vojenského historického ústavu si odvahy stále opomíjených mužů cení: "Prošli peklem bojů v džungli, koncentráků a pochodů smrti. Tuhle cestu si ta čtrnáctka vědomě vybrala."

Části Čechoslováků se po kapitulaci Američanů podařilo v čele s Morávkem uprchnout lodí na ostrov Corregidor.

"Pomáhali jsme ho bránit až do 8. května 1942. Nakonec jsme ale i my kapitulovali a šli do zajetí," vzpomíná Karel Aster.

Zranění, vyhladovělí a strádáním oslabení zajatci pochodovali pod bodáky do koncentračních táborů. Směli pít jen vodu z bahnitých kaluží a pak umírali na infekce. Ti, kteří vyčerpáním padli, byli na místě probodeni bajonetem či zastřeleni.

Ženy nepoznávaly své muže

Polovina z filipínské čtrnáctky – Pavel Fuchs, Fred Lenk, Jan Bžoch, Jaroslav Hrdina, Josef Vařák, Antonín Volný a Leo Herman – zemřela na útrapy v koncentrácích či zahynula při americkém bombardování japonské lodi Enoura Maru, která převážela zajatce do uhelných dolů.

Konce války se dočkali Arnošt Morávek, Karel Aster, Hubert Lenk, Frank Herman, Oto Hirsch, Dančák a Schmelkes. U těchto dvou se Andree Sidenstricker nepodařilo zjistit křestní jména. Po jejich rodinách však stále pátrá.

Když Američané osvobodili ze zajetí i manželky Čechoslováků, trvalo měsíce, než se partneři setkali. Ženy nacházely své muže v zuboženém stavu a často jim chvíli trvalo, než je poznaly. "Takže když se Emily setkala konečně se svým Arnoštem, byl z někdejšího hromotluka živý kostlivec. Vážil jen padesát kilo."

Autor:

Rodinný dluh nebudu platit z kampaně, říká kandidátka na Hrad Rohanová

  • Nejčtenější

Mráz zamíří do Česka. Teploty klesnou až k -15 stupňům, napadne i 20 cm sněhu

Celodenní teploty pod bodem mrazu, čerstvý severní vítr, sněžení, hrozba tvorby námraz a sněhových jazyků. Do Česka v...

Sněžení zastavilo dopravu i dodávky elektřiny. Dálnici D3 ucpaly kamiony

Husté sněžení komplikovalo úterní ranní dopravu ve velké části Jihočeského kraje a středních Čech. Dálnice D3 směrem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové v šoku. Útok na letiště hluboko v týlu obnažil jejich bezbrannost

Sledujeme online Útoky na letecké základny u Saratova a v Rjazani, které způsobily škody na strategických bombardérech, vyvolaly v...

„Pět statečných“ čelilo studentům. Pavel zaujal, Fischera potopilo manželství

Netradičnímu publiku čelili ve čtvrtek prezidentští kandidáti. Pět z favorizované šestice předstoupilo před studenty,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Tendence k pokusu o převrat jsou viditelné i v Česku, míní politolog

Za pokusem o německý puč stojí příznivci krajní pravice přezdívaní jako Říšští občané, kteří neuznávají legitimitu...

Nerudová zrušila debaty kvůli nachlazení. Vynahradím vám to, slíbila

Danuše Nerudová se na svém profilu na Twitteru podělila o svůj zdravotní stav. Na debaty v několika dalších dnech...

Ezo byznys dokáže rozložit rodiny, říká v Rozstřelu autorka seriálu Klamatéři

Rozstřel V době covidových uzávěr hledala způsob, jak rozšiřovat svoje obzory on-line. V té souvislosti narazila na několik...

KOMENTÁŘ: Co by v Praze byla opoziční smlouva. Pakt SPOLU s ANO to není

Premium V Praze vzniká menšinová vláda koalice SPOLU za podpory ANO z opozice. Lze očekávat, že se ke koalici nakonec připojí...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...