Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Agent Rambousek uvízl v pasti, dostal doživotí

  15:31
Přešel čtrnáctkrát hranici mezi Západem a Východem jako agent-chodec. Při poslední cestě ho ve vnitrozemí zatkli. Měl pistoli, ale tu už vytáhnout nestačil. Což bylo možná dobře. I díky tomu, že nestřílel, dostal při následném soudním procesu "jen" doživotí.

Otakar Rambousek dostal v roce 1999 medaili Za zásluhy. | foto: René VolfíkČTK

SPECIÁL: Příběhy železné opony

Když po únorovém převratu komunisté uzavřeli hranice, bylo třeba hledat spojení mezi lidmi na Západě a těmi "uvnitř". Neprostupná železná opona ještě nestála a tak se nabízela nejjednodušší přes takzvanou zelenou hranici. Vydávali se na ni agenti-chodci.

Jedním z nich byl i Otakar Rambousek. Pocházel z pražské rodiny a jeho otec byl instalatér, živnostník, ale také náčelník Sokola a legionář. Instalatérem se vyučil i jeho syn. Když nacisté obsadili Československo, odvlekli schopné lidi na práci do říše. Mezi nimi i Rambouska. Domů se vrátil ze zdravotních důvodů v roce 1944.

Boj o rozhlas vyhráli
Na jaře 1945 se dvaadvacetiletý Rambousek přidal k ilegální odbojové skupině František. Jejich první akcí bylo sypání ocelových ježků na silnice u Prahy. To bylo 4. května 1945. "Hned druhý den vypuklo povstání. Volali a šli jsme na rozhlas. Mám pocit, že jsme na fotkách, jak lezeme na střechu budovy rozhlasu na Vinohradské," vzpomíná Rambousek.

"Bylo nás víc, naše skupina František i jiní. Vzali auto a jeli do Bartolomějské pro zbraně. Vrátili se za půl hodiny, dovezli 33 pušek, dva automaty, dvě plechové bedny granátů. Někdo dostal pušku, někdo ne. Ale já tam zůstal bez ničeho. Mezitím vypukla střelba a šlo se do baráku. Pak ten, který vypadal, že je nejvíc ostřílený, říká: ´Mám doma dva parchanty a jestli se něco stane, dostanu hovno.´ Tak to zbylo na nás. Já jsem s puškou lezl na střechu. Němci byli někde uprostřed, my jsme byli nahoře a dole byl kapitán s českými policajty. V půl páté odpoledne bylo hotovo, ti esesáci byli pryč a rozhlas byl osvobozen."

Po Únoru přišly vyhazovy
Po osvobození se roztáčí kolotoč událostí. Bojuje se o další osud republiky. Tam, kde se něco významného dělo, byl i zpravodajský filmový štáb. Jeho členem byl osvětlovač Otakar Rambousek. Jenže pro člena národně socialistické strany Otakara Rambouska všechno ukončil "Únor".

"Hned 25. února 1948 mi volal šéf, že jsem pro ztrátu důvěry okamžitě propuštěn. Ze zpravodajství nás vyhodili deset. Byl jsem bez práce. Zajímavé bylo, že tehdy vyhodili tolik lidí, že to ochromilo továrny a provoz. Komunisté tedy nařídili revizi čistek. Tak se stalo, že z těch deseti vzali dva zpět. Asistenta kamery a mne. Já byl ženatý, měl jsem 1,5 roku starého kluka. Ale přesto jsem se rozhodl odejít. Vypadalo to, že za pár měsíců bude třetí světová válka. Očekával jsem, že přijde třetí odboj a já nevím, proč bych u toho měl chybět," vypráví Rambousek.

Z uprchlíka agentem
25. června 1948 přechází Rambousek ještě se třemi studenty hranici do Německa mezi Tlumačovem a Mrákovem. Cestu jim ukáže převaděč. Skončili v "Goetheschulle" v Řezna, kde byli soustředěni čeští uprchlíci.

"Agentem chodcem se člověk nestane tak, že by se někde přihlásil. Oslovili mne jako uprchlíka v lágru, přišel velitel lágrové policie a já se s ním začal bavit. Říká: pojď k nám. Nenamítal jsem a on řekl, že se zeptá. Za hodinu přišel a říká, že jsem přijat," říká dnes Rambousek.

Agent Rambousek poprvé přešel hranici do Československa v dubnu 1949 na trase Waldsassen - Cheb. Byla to rychlá, ale ne úplně bezpečná cesta. "Po přechodu hranice jsem šel na první ranní vlak a jel až do Prahy. Měl jsem tu síť lidí, musel jsem někde spát. Rodinu jsem viděl jen jednou v lese za Prahou."

Rambousek zjistil, že montgomerák byl tehdy obvyklým oblečením tajných. Tak ho nosil. A na klopu si dával ještě odznak KSČ. V batohu měl balík amerických cigaret a dva páry nylonek na podplácení. A v kapse falešný průkaz na jméno František Damica.

Na agenta nalíčili past
"Ta poslední cesta se odehrála v říjnu 1949. Ona to měla být skutečně už poslední cesta. Byl už mezitím vypracován systém, jak posílat zprávy tajnou vlakovou poštou pomocí krabiček, které se magneticky přichytily na vagony. Aniž by tedy agenti museli nasazovat život. Takže jsem se vracel z Prahy a spal jsem u jistého Steinera v Černošíně. Netušil jsem, že se zřejmě jedná o zrádce, který musel pracovat na dvě strany. Takže zatýkací komando šlo najisto. Byla to pořádná přesila," vypráví bývalý agent.

"Zjistil jsem později, že dům byl obklíčen ze všech stran. Báli se, abych nestřílel, jenže já měl zbraň v kabátě na kanapi a už jsem se pro ni nestačil natáhnout. Pak mi u výslechu, který trval čtyřiapadesát hodin, říkali: ´Měl jsi, Oťasi, jedinou kliku, žes na nás nevystřelil. To bys měl provaz jistej.´

Rambousek byl tvrdě vyslýchán, putoval do vězení. Dostal doživotí, zachránilo ho, že nestřílel a že bojoval v pražském povstání proti nacistům. A také dělnický původ. Odseděl si patnáct let, z toho deset v Leopoldově. Když vyšel z vězení, psal se rok 1964.

Po druhém útěku skončil v USA
Když za čtyři roky začalo pražské jaro, nechtěl s ostatními reformovat komunismus. Věděl, že to nejde. Stal se předsedou dokumentační komise sdružení K-231 a shromažďoval dokumenty a svědectví o poměrech v komunistických vězeních.

Po srpnové okupaci dva kufry dokumentů jeho přátelé ukryli, zakopali, jenže prý později podlehly zkáze. On sám utíkal na Západ. Znovu. "Měli jsme v papírech napsáno, že cestujeme do bulharské Sofie. Ale dojeli jsme do Jugoslávie, do Mariboru a chtěli do Rakouska. Ale odtud nás vrátili. Tak jsme přešli hranice do Itálie nedaleko slovinské Gorice. Tam to bylo bez problémů."

Vnuk zahynul ve WTC
Rambousek se ohlásil u amerického vojenského atašé v Římě. Použil své staré krycí jméno František Damica. Za pár týdnů se už mohl přestěhovat do USA. Americký kongres totiž přijal tajný dodatek k imigračnímu zákonu, který říkal, že každý rok má na přistěhovalecké vízum nárok tři sta lidí, kteří nasazovali svůj život ve prospěch USA. Amerika se mu tedy odvděčila.

Ale Americe také zaplatil. Když 11. září 2001 zaútočili teroristé na New York, ve věžích WTC zahynul jeho sedmadvacetiletý vnuk Lukáš.

"Ano, takhle jsme zaplatili za život v Americe. Ale Amerika není důležitá. Nejvíc si cením toho, že jsem neuhnul. Myslím, že vždycky jsem měl dar rozeznat, co je dobré a špatné. Bohužel někdy to nebylo v můj prospěch. Je to ten masarykovský pocit, že jste stál na straně dobra, který činí člověka šťastným," končí své vyprávění Otakar Rambousek.

Autoři: ,

Tak ať někdo vymyslí, jak opravovat město bez uzavírek, vyzývá Hřib

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě krásná představa každého z nás. Ve spolupráci se společností Marimex každý všední den rozdáváme bazény...

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s psychologem Jordanem Petersonem dokonce osud své dcery označil za zlo a slíbil, že zničí...

24. července 2024  11:37

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů, vysílat ráno nemohla ani britská televize Sky News. Agentura Reuters to označila za...

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí Loštic na Šumpersku. Žací lišta kombajnu může měřit až 18 metrů, což na rozlehlých...

22. července 2024  14:31

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion. Sportovci, na něž nezvykle dopadaly kapky deště, na lodích připluli na dohled Eiffelovy věže. Po chvilce...

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Tři, dva, jedna… konec. Obří těžní věž Dolu Lazy na Karvinsku padla k zemi

Betonová těžní věž někdejšího černouhelného Dolu Lazy v Orlové, jedna z dominant Karvinska, zmizela. Monstrum vysoké 85 metrů poslalo k zemi osmdesát kilogramů trhaviny. Na místě vznikne průmyslová...

27. července 2024  10:42,  aktualizováno  11:11

Možná jsme na Marsu našli dávný život, hlásí NASA. Nález potvrdí až na Zemi

Robotické vozítko Perseverance amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) našlo na Marsu kus horniny, který by mohl obsahovat zkamenělé mikroby. Jde o další významný krok v hledání...

27. července 2024  10:34

Aplikace eDoklady odesílá údaje o uživatelích. Agentura slibuje nápravu

Mobilní aplikace eDoklady odesílá záznamy o tom, kdo se komu pomocí elektronického občanského průkazu legitimoval, a to bez předchozího upozornění uživatelů. V pátek na to upozornil server...

27. července 2024  10:28

Jako dvakrát vypálit Prahu. Kalifornii pustoší jeden z největších požárů v historii

Lesní požár na severu Kalifornie se stal jedním z největších v dějinách západoamerického státu. Rozhořel se již ve středu na severu státu a do pátečního večera spálil oblast o ploše skoro 1000...

27. července 2024  10:06

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....