Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Pacientů ve vážném stavu přibývá, do nemocnic se dostávají i třicátníci

  11:59
Nemocnice ve Zlínském kraji vyčerpávají kapacitu lůžek intenzivní péče. Zaplněných je zhruba 90 procent z nich. Zatímco ještě minulý týden přijímali zdejší špitály pacienty z jiných krajů, teď jim hrozí problémy s nedostatkem míst pro pacienty. Počítá se proto s omezením péče na některých necovidových odděleních.

Převoz pacienta s koronavirem, který je ve vážném stavu napojený na umělou plicní ventilaci, ze zlínské krajské nemocnice do pražské Fakultní nemocnice v Motole. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Více pacientů přijímají, než propouštějí. Hospitalizovaní lidé s covidem se rychleji „zhoupnou“ do vážného stavu. Intenzivní péči potřebuje i třiadvacetiletý pacient, který netrpí žádným rizikovým chronickým onemocněním.

Takové případy nejsou ojedinělé a pozorují je lékaři v posledních dnech ve všech nemocnicích ve Zlínském kraji. Situace se navíc může zhoršovat.

„Není to tragédie jako v jiných krajích, ale čísla pacientů na standardních i intenzivních lůžkách strmě rostou. Volné kapacity už jsou rizikové,“ upozornil krajský koordinátor intenzivní péče a primář zlínského oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Tomáš Gabrhelík.

„Myslím, že během tohoto týdne se dostaneme do situace, kdy zřejmě vyčerpáme kapacitu intenzivní péče,“ naznačil.

Zlínský kraj přitom stále patří k regionům s nejnižším podílem nakažených. Za poslední týden je to 293 až 358 osob na 100 tisíc obyvatel.

Důvodem zhoršující se situace v nemocnicích je pravděpodobně rychleji se šířící a agresivnější britská mutace koronaviru, která u hospitalizovaných převládá. Častěji než v předchozích vlnách přijíždějí do nemocnic pacienti ve věku třicet, čtyřicet let, ale i mladší.

Že covid způsobuje vážnější problémy než dříve, dokazují i statistiky. Když bylo na konci prosince v kraji 5 749 nakažených, leželo v krajských nemocnicích 347 pacientů s covidem, z toho na lůžkách intenzivní péče 41. Teď má kraj necelé čtyři tisíce nakažených, hospitalizovaných je 245, ale i z tohoto počtu je ve vážném stavu 42 z nich.

Intenzivní lůžka jsou aktuálně ve Zlíně obsazená zhruba z 85 procent, podobné je to ve Vsetíně nebo Valašském Meziříčí. Uherské Hradiště a Kroměříž jsou na tom hůř a obsazenost přesahuje 90 procent.

Z Uherského Hradiště museli vézt pacienta do Vsetína

Umělou plicní ventilaci potřebuje dohromady 29 nemocných. Tím se jejich pobyt v nemocnici výrazně prodlužuje a stává se, že ve vážném stavu zůstávají i poté, kdy už v těle koronavir nemají.

„Kapacitu umělé plicní ventilace zatím zcela vytíženou nemáme. Pokud se situace dramaticky zhorší, budeme to řešit s krajským koordinátorem,“ informovala mluvčí nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí Radka Miloševská.

Ještě v minulém týdnu nemocnice ve Zlíně a Vsetíně měly kapacitu příznivější a přijaly několik pacientů z nejvíce zasažených regionů Královéhradeckého a Ústeckého kraje.

Během víkendu ale došlo k prudkému nárůstu počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Teď si zařízení budou pomáhat jen v rámci kraje.

Například v pondělí museli zdravotníci převézt z Hradiště covidového pacienta do Vsetína, protože tam vyčerpali kapacitu lůžek s umělou plicní ventilací.

„Jedná se o naprosto zásadní moment,“ zhodnotil na jednání krizového štábu ekonomický náměstek Uherskohradišťské nemocnice Jaroslav Zemánek.

Čekají nás velmi těžké týdny, myslí si ředitelka

V Kroměříži mají aktuálně na jednotkách intenzivní péče dvě volná ventilovaná lůžka.

„Za poslední víkend vidíme velký skok, pacienti přibývají na standardních i intenzivních lůžkách. Oproti předchozím vlnám je situace složitější, za zády už cítíme zeď, ostatní kraje jsou na tom ještě hůř, takže si budeme muset pomoct sami. Čekají nás velmi těžké dva tři týdny,“ prohlásila ředitelka Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

Některé nemocnice proto v následujících dnech pravděpodobně rozšíří kapacitu o další standardní covidovou stanici. To znamená, že budou muset částečně omezit péči na některých jiných odděleních. Stále ale platí, že akutní případy a neodkladnou péči nemocnice zajišťují.

„Bavili jsme se o tom, že zřejmě odložíme i onkologickou operativu, která snese odklad. Musíme být připravení na různé scénáře. Díky příznivé situaci jsme operovali o týden déle než v jiných krajích, ale už i u nás se situace změnila,“ poukázal Gabrhelík.

Autor:
  • Nejčtenější

Slávisté nastříleli Rapidu Bukurešť sedm gólů, Plzeň se neprosadila

Plzeňští fotbalisté remizovali v přípravném zápase s Botosani 0:0 a poprvé během přípravy nezvítězili. Rumunskému...

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové silnice v Prštném se blíží, uleví zahlcenému centru Zlína

V roce 2026 může začít stavba nové silnice v Prštném, která povede přes železniční trať. Pravomocné územní rozhodnutí...

PSG chce stabilizovat zlínský hokej. Do extraligy postoupíme sami, říká Vlach

Dlouho se k bouřlivému dění v hokejovém klubu PSG Berani Zlín pro média příliš nevyjadřoval a řešil ho spíše v rámci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mynářovu hospodu zapálil žhář, ostatní verze už policie vyloučila

Policie pokročila ve vyšetřování požáru restaurace Na Srubu v Osvětimanech, která shořela letos 29. března. Stavbu, již...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Neposedné slůně, jaguáři v bazénu a okružní jízdy nabízí zlínská zoo

Ve zlínské zoo nedávno oslavili první narozeniny slůněte Zyqarriho, které bude bezpochyby největším tahákem letošní...

Ve Zlíně vypuklo letní dopravní peklo, průjezd do Otrokovic bude těžký

Pondělní dopravní špička ve Zlíně bude o něco náročnější než jindy a během následujících dvou týdnů se situace...

Šéf gangu padělatelů eurobankovek se přiznal, ostatní vinu popřeli

Obyčejná inkoustová tiskárna stojí v pozadí jednoho z největších případů padělání bankovek v Česku v jeho porevoluční...

Jóga nebo včelaření zvýší odolnost seniorů, na Valašsku to s nimi umí

Města na Valašsku mají propracovaný systém služeb pro seniory, který může být vzorem jiným regionům. Zlínský kraj totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...