Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zlín opravuje zimní stadion, nových sedaček se však diváci zatím nedočkají

  8:57
Do opravy zimního stadionu už město Zlín investovalo 70 milionů korun, naposledy se opravovala střecha. Magistrát chtěl původně vyměnit sedačky, ale nakonec to vypadá, že se fanoušci budou muset spokojit se starými sklopnými lavicemi.
Zimní stadion ve Zlíně (září 2022)

Zimní stadion ve Zlíně (září 2022) | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Když hráli zlínští hokejisté před pár týdny baráž o návrat mezi elitu, diváci seděli na starých dřevěných sedačkách. Jsou na to zvyklí, proto si řada z nich bere na zápasy i něco, na co si sednou a co je zahřeje.

A budou si brát i nadále, třebaže město chtělo sedačky vyměnit. Nakonec to ale neudělá, protože by to vyšlo na 14 milionů korun a komfort diváků by se podle zlínského vedení zase tolik nezvýšil.

„Zatím jsme se rozhodli tuto investici úplně zastavit,“ potvrdil primátor Jiří Korec. „Dělat kosmetickou úpravu s velmi malou přidanou hodnotou pro diváky za 14 milionů korun nám nepřišlo správné, takže jsme tyto finance částečně přesměrovali na údržbu zimních stadionů. Peníze můžeme využít adekvátně jinde,“ doplnil.

Zimní stadion už město opravuje za svoje, spor o dotaci však vede dál

Nové sedačky by byly jednotlivé, takže by nešlo o lavice, čímž by se mírně snížila kapacita stadionu, která je kolem sedmi tisíc míst. Navíc by nebyly polstrované, takže pohodlí, včetně ochraně před zimním chladem, by bylo podle Korce podobné jako dnes.

Nové sedačky by se uchytávaly na konstrukci, jež by se musela připevnit přímo na ocelové pláty v betonové tribuně. Podle primátora by se do starého betonu připevnit nemohly. „Na základě specifického uchycení jsme si udělali průzkum trhu a oslovili jsme některé dodavatele. Ti nám poslali, co je reálné, a když jsme se na to podívali, řekli jsme si, že na nové sedačky ani nebudeme vypisovat soutěž,“ nastínil Korec.

Sedačky nutně potřebujeme, hlásí manažer

Vedení klubu i fanoušci si tedy musí na tuto změnu počkat. „Nové sedačky nutně potřebujeme,“ upozornil generální manažer hokejového klubu Robert Hamrla. Na druhou stranu však uznává, že se do stadionu, který je ve špatném technickém stavu, investuje hodně.

„Výměna sedaček by sice vypadala pěkně, ale nějaký přínos do provozu zimního stadionu by to nepřineslo,“ poznamenal ředitel městské společnosti Steza Karel Havlíček. „Nechci říct, že jsou stávající sedačky dostatečné, ale takový typ investice by asi nebyl přínosem. Spíše je nutné se věnovat vnitřním rozvodům a zázemí.“

Zimní stadion Luďka Čajky i sousední PSG aréna přešly začátkem května pod Stezu, která zabezpečuje provoz bazénů ve městě. Nově se proto stará i o provoz, údržbu i opravy obou zimních stadionů.

Z plánů zbylo torzo, oprava stadionu ve Zlíně začne výměnou mantinelů

Po dobu, co je mělo přímo pod sebou město, do hlavního stadionu vložilo
70 milionů korun. Usilovalo také o státní dotaci 300 milionů korun na jeho velkorysou rekonstrukci, peníze však nezískalo. Proto město alespoň postupně opravuje hlavní stadion, aby jeho životnost prodloužilo o dalších deset let. Zahájena byla rekonstrukce rozvodů vnitřní kanalizace, včetně sociálního zázemí i toalet, a oprava střechy.

„Je tam výměna střešního pláště z venkovní strany, výměna skel, nová střešní krytina. Postavilo se také lešení, budou se dělat nové svody dešťové vody, pak úpravy ocelové konstrukce,“ přiblížil Havlíček.

Jde o náklady v desítkách milionů korun. „Mělo by to proběhnout v době, kdy jsou rozpuštěné ledy na obou stadionech, měli bychom to stihnout do konce července,“ nastínil Havlíček.

Na větší rekonstrukci jsou potřeba dotace

Tím, že stadiony přešly z města pod městskou společnost, se pro diváky nic zásadního nemění. „Pro nás to ale zásadní je, protože už se můžeme věnovat jenom sportovní činnosti a já jako generální manažer nemusím řešit ucpané odpady, chybějící čpavek v chlazení a podobně,“ zmínil Hamrla. „Budu mít na starosti jenom sportovní provoz.“

Letos půjdou do zimních stadionů stejné peníze, jak o nich na začátku roku rozhodlo zastupitelstvo. V polovině roku Steza představí rozpočet na příští rok i s návrhem na opravy, mezi nimiž by měla být například rekonstrukce šaten „Nebudou to zásadní investice, tou je celá kompletní rekonstrukce zimního stadionu, což zatím na pořadu dne úplně nebude,“ naznačil Havlíček.

Opravy škol, nový zimní stadion i útulek. Města chystají obří investice

Drobnější investice se snaží řešit přímo klub v součinnosti se Stezou, ještě chce s nájemcem například zvětšit obchod v PSG aréně či restauraci v hlavním stadionu. „Plánujeme spoustu věcí, město dává hodně peněz na zásadní rekonstrukce, drobnější věci si řešíme jako klub sami,“ podotkl Hamrla.

„Neděláme zásadní změny pro diváky, ale změny, které nám zajistí, že stadion bude schopný provozu dalších deset let,“ zdůraznil Korec. K větší rekonstrukci by město potřebovalo získat dotace, které zatím nemá.

Do Stezy budou po bazénech a zimních stadionech postupně začleňována další sportoviště. Do konce roku se plánuje basketbalová hala v Bartošově čtvrti a Stadion mládeže, pak by měl přijít na řadu i fotbalový stadion.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Motorkář po předjíždění naboural do traktoru, spolujezdkyně nepřežila

23. června 2024  18:09

Spolujezdkyně na motocyklu nepřežila v neděli dopoledne u na Uherskohradišťsku srážku s traktorem....

V hokeji už jsem neviděl radost. Vlach o konci kariéry i hokejovém prostředí

21. června 2024  9:21

Dlouhá léta byl zvyklý v létě trénovat a volno si užít jen o dovolené. Teď Roman Vlach ráno odjede...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Jeden ze symbolů Zlína se mění. Tržnice má nová okna a přebarví se na bílo

21. června 2024  12:28

Budova zlínské Tržnice, která leží v památkové zóně, se po dvanácti letech výrazněji mění. Její...

Valašský frgál se dostal mezi nejlepší koláče světa, roste zájem o kurzy pečení

24. června 2024  12:16

Na Valašsku patří k nejtradičnějším pochoutkám. Typický sladký koláč, jemuž se kvůli placatému...

Videozáznam jako důkaz. Vandaly ve městech drží na uzdě kamery, přibývá jich

24. června 2024  9:38

Radnice ve Zlínském kraji rozšiřují a modernizují kamerové systémy. Mají k tomu dobrý důvod....

Podnapilá žena v Otrokovicích ubodala nožem druha, hrozí jí 18 let vězení

22. června 2024  22:32,  aktualizováno  24.6 9:31

V Otrokovicích na Zlínsku došlo v sobotu odpoledne k potyčce. Po předchozí rozepři zde žena napadla...

Konec zlých časů? Češi zakládají firmy rychleji než před covidem

23. června 2024  18:33

Podnikatelský apetit Čechů roste. Dokládají to zprávy analytické společnosti CRIF – Czech Credit...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...