Pětina europoslanců bude opět ze Zlínského kraje, chtějí mu pomoct

  10:12aktualizováno  10:12
V evropském parlamentu zůstávají čtyři poslanci, kteří jsou spojení se Zlínským krajem. Dva má ANO, po jednom KDU-ČSL a STAN s TOP 09. Svému regionu chtějí v rámci možností pomoct.

Předseda ANO Andrej Babiš a kandidátka Martina Dlabajová oslavují v pražském štábu úspěch v eurovolbách. (26. května 2019) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Zlínský kraj si po víkendových volbách udržel přední postavení mezi dalšími kraji v počtu europoslanců. Má totiž čtyři, což je necelá pětina ze všech.

Za ANO obhájila zlínská Martina Dlabajová a poprvé uspěl ze šestého místa Ondřej Kovařík z Velkých Karlovic, který je poradcem delegace tohoto hnutí v Bruselu.

Tam zůstává druhé volební období i kroměřížská Michaela Šojdrová z KDU-ČSL a bývalý místostarosta Vysokého Pole Stanislav Polčák, zvolený za STAN a TOP 09. Naopak po deseti letech končí sociální demokratka Olga Sehnalová z Kroměříže, jejíž strana nepřekročila pětiprocentní hranici.

ANO se na Zlínsku daří

ANO si oproti minulým evropským volbám polepšilo o dva poslance na šest.

„Je to velký úspěch. Voliči ocenili moji práci, kterou jsem pět let dělala. Na kandidátku jsme vybrali tým lidí, kteří se pohybují v mezinárodním prostředí a můžou tam hájit zájmy voličů,“ zmínila Dlabajová.

Fotogalerie

Do této kategorie spadá dosud málo známý Kovařík, který je také asistentem jedničky kandidátky ANO Dity Charanzové. Pracoval dříve na ministerstvu obrany a zahraničí, působil například jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Kanadě. Studoval ve Francii, Belgii i v Praze.

„Voliči dali přednost lidem, kteří se v Evropě vyznají a jsou schopní něco pro Česko udělat. Vnímám své zvolení v kontextu celého týmu,“ reagoval Kovařík.

ANO mělo na kandidátce pět lidí ze Zlínského kraje, z toho dva uspěli. I to ukazuje na fakt, že vládní hnutí premiéra Andreje Babiše už si tady vybudovalo zázemí, naposledy vyhrálo komunální volby ve Zlíně.

„To, že jsou dva poslanci hnutí ze šesti zvolených ze Zlínského kraje, je regionální úspěch,“ míní politoložka Eva Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci.

Pokud přemýšlí o tom, proč se ANO na Zlínsku daří, nachází alespoň částečnou odpověď v charakteru této oblasti.

„Zlín je do určité míry podnikatelským regionem a ANO stavělo na podnikatelském úspěchu Andreje Babiše, který chtěl efektivně pracovat pro stát. Mohlo to trochu více rezonovat v tomto regionu,“ řekla Lebedová.

Jak kraji v Bruselu pomohou?

Otázka ale je, co mohou europoslanci pro svůj domov udělat. A přestože všichni slibují, že se budou snažit ho minimálně zpropagovat, příliš mnoho dalších možností nemají.

Jak dopadly volby do Evropského parlamentu ve Zlínském kraji

  • ANO: 21,32 %
  • KDU-ČSL: 15,11 %
  • Piráti: 11,56 %
  • ODS: 11,35 %
  • SPD: 10,64 %
  • TOP 09 a STAN: 7,99 %
  • KSČM: 6,33 %
  • ČSSD: 5,47 %
  • Volební účast: 28,34 %

Podrobnější výsledky najdete na webu idnes.cz/volby.

„Znám problémy kraje i příležitosti, můžu ho v Bruselu opět prezentovat,“ nastínila Dlabajová.

V sídle Evropské unie už představila Jízdu králů nebo zlínský dětský filmový festival. Pracovně se chce věnovat podpoře podnikání s důrazem na volný pohyb osob a zboží nebo vzdělávání.

Kovařík zmiňuje dopravu a v souvislosti se schvalováním evropského rozpočtu například investice do české infrastruktury.

„Hlavní je, aby Česká republika dostala odpovídající prostředky na financování projektů v regionech,“ uvedl Kovařík.

Evropská agenda je většině lidí vzdálená, a proto tento druh voleb tolik netáhne. Podle Lebedové ale přesto mohou europoslanci svému kraji prospět.

„Pokud budou aktivní, mohou třeba organizovat cesty pro studenty nebo přinášet do regionu důležité informace a kontakty,“ přiblížila Lebedová.

Pomohlo jí, že byla vidět

V pozici europoslankyně pokračuje Šojdrová, přestože byla na kandidátce trojkou a strana si oproti minulým volbám pohoršila o jeden mandát na dva. Preferenční hlasy, které získala především ve svém kraji, ji vynesly na druhé místo. Ukázalo se, že KDU-ČSL tady má stále silnou voličskou základnu.

„Zlínský kraj je můj domov, lidé mě tady znají, což ale nemusí být vždycky výhoda. Politik nejhůře obhajuje pozici doma, kde má největší kritiky. Lidé tady vidí věci z druhé strany, nelze jim nic nalhávat,“ naznačila Šojdrová.

„Byli bychom rádi, kdybychom obhájili tři mandáty, při nárůstu voličů to ale nevyšlo. Posílili jsme však celkově o 20 tisíc hlasů, čehož si vážíme,“ doplnila.

Šojdrová se chce nadále věnovat vzdělávání, kultuře, ale i zemědělcům a podpoře především menších a středních podniků. Už dříve na sebe upozornila tím, že lobbovala za přijmutí syrských sirotků. I to chce dělat dál.

„Paní Šojdrová byla viditelná s aktivitami pro sirotky, pan Svoboda (Pavel Svoboda, neúspěšný lídr kandidátky lidovců – pozn.red.) spíše vykonával politiku a nebyl tolik vidět,“ všimla si Lebedová.

Překvapilo ji mírně to, že koalice STAN a TOP 09 získala tři mandáty, takže uspěla i dvojka Polčák, který sice žije v Praze, ale ve Vysokém Poli na Zlínsku býval místostarostou. „Při vyšší volební účasti by získali méně hlasů. Liberálnější voliči chodí více k volbám,“ vysvětlila Lebedová.

Polčák si myslí, že voliči slyšeli na spojovaní proevropských uskupení. „Potvrdilo se, že v evropských volbách tříštit hlasy je příliš velký luxus. Věřil jsem, že voliči naši strategii ocení,“ řekl Polčák. Zmínil přitom například neúspěch Jaromíra Štětiny, někdejšího europoslance za STAN, nebo Pavla Teličky, který hájíval barvy ANO.

„Zlínský kraj je můj rodný kraj, budu k němu mít největší vazbu. Europoslanec ale musí hájit zájmy celé země i Evropy,“ uvedl Polčák. Zaměřit se chce ale především na podporu regionů, zejména cestovního ruchu.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Z nákladního auta na D1 vytekla kyselina sírová, řidič zřejmě zaspal

Jiří Vaculík (vlevo) a Petr Chmela začínali coby spoluhráči v kapele Symfonik...

Mikrospánek mladého řidiče zřejmě stál za nehodou nákladního auta, které převáželo barely s vysoce koncentrovanou...

V Rožnově se probudil odpad z Tesly, na sanaci skládky nemá skanzen peníze

Skládka v Tylovicích je na okraji lesa, v místě, kde se před desítkami let...

Měsíc po průtrži mračen, která v Rožnově pod Radhoštěm poškodila skládku odpadu po podniku Tesla, si lidé v části...

Podlesníky, pivovarský guláš a jelení steak. Ochutnejte krajové speciality

Pivovarský guláš se dříve připravoval z koňského masa, dnes vítězí hovězí.

Chcete-li hodovat jako kdysi šlechta, dejte si kvalitní kus jeleního masa. Vyrazit pro něj můžete i ke středočeským...

Csaplár po těsné prohře se Slavií: Lze dostat jiné góly, ale takový ne

Zlínský trenér Josef Csaplár během utkání se Slavií

Cítil, že z bitvy proti mistrovské Slavii si jeho výběr zasloužil vytěžit aspoň bod. Výkon jeho mužstva ocenil i trenér...

Další z rubriky

Vsetínská hvězdárna získá atraktivní planetárium i naučnou stezku

Plánovaná podoba nového planetária vsetínské hvězdárny.

Modernější, atraktivnější a příjemnější bude pro návštěvníky areál hvězdárny ve Vsetíně. Čeká jej rozsáhlá...

Modernizaci trati ve Zlíně brzdí spor o přejezd, bude se i vyvlastňovat

Přejezd v Přílukách vede z hlavní cesty od Vizovic přes koleje do průmyslového...

V přípravě elektrifikace železniční trati z Otrokovic do Zlína a Vizovic se stát zasekl na přejezdu ve zlínské části...

Výskyt pumy hlásí nově lidé na Kroměřížsku, stopy jsou však po velkém psovi

Puma americká

Hned na několika místech Kroměřížska lidé v posledních dnech zahlédli zvíře připomínající pumu americkou. Může to být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz