Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ve Zlínském kraji je naočkovaná třetina dětí, které vakcínu dostat mohou

  9:02
Do škol ve Zlínském kraji vyrazilo první den po prázdninách přes deset tisíc naočkovaných dětí ve věku 12 až 17 let. Vakcínu proti covidu-19 už dostala asi třetina dětí a dospívajících. Očkovat se mohou i u pediatrů, ale zájem je zatím malý. Lékaři předpokládají, že po prázdninách se poptávka zvýší.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Někteří vakcíně nevěří, jiní rozhodnutí nejsou a stále váhají. Rodiče ve Zlínském kraji zatím přivedli k očkování proti covidu-19 asi 10 500 školáků ve věku 12 až 17 let, přes osm tisíc z nich už má i druhou dávku.

„Zvažovali jsme to asi měsíc, ptal jsem se několika lékařů a pak jsme se shodli, že očkování je pro našeho syna vhodné. Máme doma babičku, nechceme ji ohrozit, navíc kdo ví, jak to bude s testováním ve školách a s případnou karanténou. Chceme, aby se syn učil ve škole, a ne zase přes počítač,“ zdůvodnil Miroslav Pazderka ze Zlína.

Podobně uvažuje řada rodičů. Dosud museli s dětmi do očkovacích center, teď mají možnost přijít ke svému pediatrovi, který dítě zná několik let. Vláda totiž vybrala distributora, který vakcínu začal vozit přímo do ordinací lékařů.

Jde ale pouze o látku od firmy Moderna, která je jednodušší na skladování a logistiku. Neotevřenou lahev mohou lékaři skladovat v běžné chladničce v ordinaci 30 dní. Otevřenou je nutné spotřebovat do několika hodin. Vakcína společnosti Pfizer/BioNTech je naopak náročnější na skladovací podmínky a používají ji dál jen očkovací centra nebo nemocnice.

Ani v ordinacích pediatrů ale zatím velký zájem o očkování dětí nepozorují. I z toho důvodu si vakcínu příliš lékařů neobjednává.

„Poptávka ze strany rodičů není tak velká, abych si mohla vzít minimální povinné množství padesáti dávek vakcíny a byla schopná ji vyočkovat,“ uvedla zlínská lékařka Iva Gavendová.

Lékaři mají problém s počtem lahviček vakcíny

„Začala jsem si ale dělat seznam, zatím na něm mám pouhé dva zájemce. Kdyby bylo možné objednat si jen jednu lahvičku s deseti dávkami, bylo by to něco jiného, ale za současných podmínek si nejsem jistá, jestli očkovat vůbec budeme,“ dodala.

Podle smlouvy mezi ministerstvem zdravotnictví a distributorskou firmou Avenier musí lékař odebrat minimálně pět lahviček vakcíny, přičemž jedna obsahuje deset dávek.

„Mně to také nevyhovuje. Jedna lahvička by byla ideální. Ale uvidíme, jak se to rozběhne, je možné, že po prázdninách se zájem zvýší,“ konstatovala předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Iva Hülleová, která ve své ordinaci v Bystřici pod Hostýnem naočkuje v těchto dnech více než tři desítky školáků.

„Nejsou ovšem jen z naší ordinace, ale i od kolegyň,“ doplnila.

Dva měsíce počkejte, radí někteří doktoři

Řešení by mohl nabídnout Zlínský kraj. Lékařům pro dospělé totiž pracovníci mohou zajistit dovoz i jen jedné lahvičky s vakcínou. Poskytují jim i jehly a stříkačky.

„Je to možné i v případě pediatrů, ale zatím se nám nehlásí. Předpokládáme, že zájem bude stoupat se začátkem školního roku,“ potvrdil krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

Někteří lékaři ale očkování v ordinaci zatím neplánují. „Naši pacienti využívají očkovací místo v Uherskohradišťské nemocnici,“ řekl lékař Miroslav Poul z ordinace pediatričky Darii Poulové v Uherském Brodě.

„Když se nás ptají, jestli je to vhodné, tak jim radíme spíše měsíc dva počkat, až se nasbírají data o střednědobé bezpečnosti vakcíny, protože přece jen imunitní systém u dítěte a dospívajícího se malinko liší od imunitního systému dospělého,“ zmínil lékař.

„Rozhodně to neznevažujeme, rodiče nepřesvědčujeme, respektujeme jejich názor,“ vysvětlil.

Ve Zlíně jsou nová očkovací místa

Kromě ordinací dětských lékařů mohou rodiče s dětmi stále přijít do některého z center po celém kraji. Podmínky pro očkování školáků, při kterém musí být přítomný pediatr, splňuje Baťova nemocnice ve Zlíně, také Uherskohradišťská nemocnice, zdravotní středisko v Luhačovicích, ambulance Medical Plus v Uherském Hradišti, nemocnice AGEL ve Valašském Meziříčí i Vsetínská nemocnice ve sportovní hale.

Děti očkují také zdravotníci Kroměřížské nemocnice, která ale přesunuje svůj tým z výstaviště zpět do nemocničního areálu a s vakcinací začne zase v pondělí.

Nově jsou otevřená také očkovací místa v obchodním domě Zlaté jablko v centru Zlína, v nákupním centru ve Zlíně-Malenovicích a na náměstí ve Vizovicích. Primárně tam očkují dospělé zájemce bez registrace. Možné je ale i očkování školáků, a to po předchozí domluvě.

Autor:
  • Nejčtenější

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tečka za Šmoulím městem. Vznikne zde průchozí atrium pro gastro, dílny i koncerty

12. června 2024  14:20

Variabilní a unikátní projekt. Tak označuje zlínská radnice vítězný návrh na proměnu Šmoulího...

Omladit musíme. Sportovní šéf Slovácka o konci Svědíka, novém kouči i Petrželovi

15. června 2024  13:23

Po úspěšné éře trenéra Martina Svědíka, se kterým ho pojily nadstandardní vztahy a jemuž sekundoval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Měl jsem tmu před očima, řekl muž, který ubil kamaráda. Dostal 16,5 roku

12. června 2024,  aktualizováno  12:04

Šestnácti a půl lety vězení potrestal Krajský soud ve Zlíně Tomáše Čonku za to, že v silné opilosti...

Zlínští politici válčí kvůli vysoké dani z nemovitosti. Lidé budou demonstrovat

19. června 2024  17:21

Zlínský primátor Jiří Korec (ANO) chce podat trestní oznámení kvůli letáku, který vydal opoziční...

Rekordní investice v Česku. Američané za 46 miliard rozšíří výrobu polovodičů

19. června 2024  15:36,  aktualizováno  16:26

Americký výrobce polovodičů onsemi rozšíří výrobu ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na...

Šampioni z hor ve třetí lize. Fotbalové Strání vyletělo za dekádu o čtyři soutěže

19. června 2024  12:56

V rámci amatérského fotbalu je to unikátní počin. Fotbalisté ze Strání na Uherskohradišťsku...

Festivalová sezona startuje. Pivo a párek už nestačí, fanoušci chtějí komfort

19. června 2024  8:26

Ve Zlínském kraji startuje festivalová sezona. Kromě kapel láká i na doprovodný program nebo lepší...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...