Primátorem Zlína se stal Korec z ANO, jeho předchůdce Adámek je náměstkem

  10:58aktualizováno  10:58
Novým primátorem Zlína se na ustavujícím zasedání zastupitelstva stal podle očekávání Jiří Korec z vítězného ANO. Ve svých 32 letech povede radnici jako vůbec nejmladší v novodobé historii města. Vystřídal Miroslava Adámka ze STAN, který se po dvou volebních obdobích v čele města přesunul na pozici náměstka.

„Údržba města je mi samozřejmostí, ale rozvojové investice budou mým hlavním úkolem,“ prohlásil Jiří Korec při svém jmenování.

Korec poslední dva roky dělal náměstka primátorovi Miroslavu Adámkovi ze STAN. Do rady se přitom v roce 2016 dostal jako řadový zastupitel jenom proto, že z ní kvůli průšvihu s bytem odešel jeho kolega z hnutí Dalibor Stříbný.

Letos už byl Korec dvojkou kandidátky ANO a v komunálních volbách získal o zhruba 200 preferenčních hlasů více než její lídr Roman Kaňovský. Pro jeho posun na křeslo primátora mluvilo i to, že má navzdory svému nízkému věku zkušenosti z městské rady. Kaňovský je naopak v politice nováček.

Fotogalerie

„Řekli jsme si, že není důvod, proč by mladý člověk nemohl být primátor. Důležité jsou jeho kvality a co už na městě zvládl. Mé dvouleté zkušenosti v radě to rozhodly tímto směrem,“ uvedl Korec, který před vstupem do politiky působil jako vedoucí technického oddělení v soukromé společnosti.

Pro Korce hlasovalo 27 z 39 přítomných zastupitelů, deset zastupitelů se zdrželo, jeden byl proti a jeden nehlasoval. Zasedání se nezúčastnili zastupitelé Ivo Valenta (Rozhýbejme Zlín) a Pavel Konečný (ODS).

Před volbou primátora vystoupil nový zastupitel Pavel Sekula (SPD), jenž je dlouhodobým kritikem radnice. Kritizoval Korce a navrhl na primátora rektora zlínské univerzity Petra Sáhu, jenž byl dvojkou na kandidátce hnutí Zlín 21. Sáha však návrh odmítl a Korec tak neměl protikandidáta.

Politolog vidí v nízkém věku spíše plus

Na Korcovi se shodla celá pětikoalice, která bude příští čtyři roky Zlín řídit. Kromě hnutí ANO a STAN, která spolu vládla poslední volební období, ji tvoří také KDU-ČSL, ODS a Piráti. Hnutí STAN, jež ve volbách skončilo těsně druhé, tak po dvou volebních obdobích přichází o post primátora.

Nejmladší starostové v historii Zlína

1950 Milouš Jakeš (28 let)

1949 Emerich Místecký (29 let)

1919 František Novák (30 let)

1871 Mikuláš Kašpárek (31 let)

2018 Jiří Korec (32 let)

1954 Antonín Gistr (34 let)

1908 František Štěpánek (36 let)

2002 Tomáš Úlehla (37 let)

1932 Dominik Čipera (39 let)

Zdroj: www.zlin.eu

„Je to přirozený vývoj člověka, a to i v politice. Je to další etapa života,“ okomentoval svůj konec Adámek, který přešel na pozici Korcova uvolněného náměstka.

„Odvedli jsme kus práce, i když se to některým nezdá. Když má ale jít něco dopředu, musí nastat změny. Jsem připravený s Jirkou (Korcem) spolupracovat,“ naznačil Adámek, jenž Zlín řídil osm let.

„Nečekám, že by za mě (Adámek) něco řídil, ale předpokládám, že při předávání věcí budeme v úzkém kontaktu. Nerozcházíme se ve zlém, nesoupeříme spolu,“ uvedl Korec.

Korec je nejmladším primátorem po roku 1989.

Podle politologa Michala Pinka z Masarykovy univerzity v Brně není nízký věk u primátora překážkou. Poukazuje přitom na úspěšného rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který se stejně jako Korec narodil v roce 1986.

„Troufnu si říci, že když se někdo v takovém věku stane důležitou osobou, tak je to spíše plus. Není zatížený dvacetiletou nevraživostí, špatnými zkušenostmi, tím, že chce někomu něco zúčtovat a podobně,“ vysvětlil Pink.

Menší strany mají v radě po jednom neuvolněném zástupci

ANO a STAN mají v městské radě po čtyřech křeslech a ostatní tři strany po jednom, i když lidovci podle informací MF DNES původně stáli o dvě.

Koaliční smlouvu se pětikoalici podařilo podepsat až měsíc po volbách, den před ustavujícím zastupitelstvem.

Nové složení rady Zlína

  • Primátor: Jiří Korec (ANO)
  • Uvolnění náměstci: Miroslav Adámek (STAN), Pavel Brada (ANO), Bedřich Landsfeld (STAN)
  • Uvolněný radní: Michal Čížek (ANO)
  • Neuvolnění náměstci: Kateřina Francová (STAN), Aleš Dufek (KDU-ČSL)
  • Neuvolnění radní: Jana Bazelová (ANO), Miroslav Chalánek (ODS), Jiří Jaroš (Piráti), Pavel Simkovič (STAN)

Hnutí ANO a STAN budou mít hlavní kompetence a každé z nich čtyři lidi v jedenáctičlenné městské radě. Investice, strategický rozvoj, doprava, dotace, městská policie náleží ANO. O ekonomiku, školství, bydlení, územní plánování se postará STAN. Obě hnutí spolu vládla poslední čtyři roky, teď si některé oblasti prohodila.

„Kompetence jsme rozdělili tak, abychom v co největší míře naplnili naše volební programy,“ řekl Korec, který měl v minulém volebním období jako náměstek primátora na starost bydlení nebo kulturu.

Zbývající strany koalice – KDU-ČSL, ODS a Piráti – jsou s tím, co dostaly na starost, spokojené, byť budou mít v radě jen neuvolněné posty. Lidovcům připadla sociální oblast, bezpečnost a krizové řízení. ODS sport a místní části, Pirátům pak IT a eGovernment.

„Měli jsme vůči partnerům požadavky, co se týká kompetencí. Vyjednali jsme to, co jsme chtěli,“ konstatoval lídr ODS Miroslav Chalánek.

Lidovci původně požadovali v radě dvě křesla, jenže s tím neuspěli. Místo toho ale mají jisté kompenzace. „Budeme mít zastupitele, který bude spolupracovat s primátorem v oblasti strategického rozvoje,“ vysvětlil lídr lidovců Aleš Dufek, který byl před osmi lety náměstkem primátora.

„Chystá se zákon, který říká, že každý občan by měl mít právo komunikovat s radnicí elektronicky. Tady vidíme svoje pole působnosti,“ podotkla jednička Pirátů Jiří Jaroš.

Programové prohlášení, v němž budou konkrétní plány nové koalice, by mělo být známé do měsíce.

Autor:

Nejčtenější

Chtěli získat jeho dům. Na podvod upozornil majitele až dopis z katastru

Ilustrační snímek

Bojovat o svůj vlastní dům musel muž ze Zlína. Stal se totiž terčem útoku podvodníků, kteří zfalšovali jeho občanku a...

Místostarostu ze Zlínska zbili při odklízení sněhu, policie hledá útočníka

Zlínsko - zmlácený místostarosta

S pohmožděninami ve tváři a naraženými žebry skončil v nemocnici místostarosta Podkopné Lhoty na Zlínsku. Napadl jej...

Hala pro Ledové království se po otevření zřítila, návštěvníky stihli zastavit

V Rožnově pod Radhoštěm se zřítila dřevěná hala s výstavou Ledové království...

V Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu zřítila speciální dřevěná hala s výstavou Ledové království. Nikdo z návštěvníků...

Bílkovo těžké loučení: Díky za Zlín, takovou přízeň jsem dlouho nezažil

Zlínský trenér Michal Bílek dává svým svěřencům pokyny během duelu s Plzní

S národním mužstvem nepostoupil na mistrovství světa 2014, pak se mu nedařilo v Tbilisi ani Jihlavě. Až ve Zlíně...

Bílek jde k reprezentaci Kazachstánu, ve Zlíně ho nahrazuje Pivarník

Michal Bílek sleduje přípravný zápas Zlína s čínským týmem Kanton Evergrande.

Fotbalový trenér Michal Bílek krátce před startem jarní části první ligy opouští zlínské fotbalisty a míří k...

Další z rubriky

Vedení Kroměříže zavedlo hodiny, kdy bude k dispozici lidem

Ilustrační snímek

Každou první středu v měsíci budou členové nejužšího vedení Kroměříže k dispozici občanům města. Vyhradili si na to čas...

Radnice nabízí za návrh loga vstup do bazénu. Amatérské, říkají odborníci

Lázeňské město Luhačovice

Velký ohlas na sociálních sítích vzbudil inzerát radnice v Luhačovicích, která vyhlásila výtvarnou soutěž o nejlepší...

Při boji s nádorem vždycky musíte najít kousek naděje, říká uznávaný lékař

Lékař Jiří Gatěk hodně publikuje a jeho práce patří k nejuznávanějším v oboru....

Mezinárodně uznávaný zlínský lékař Jiří Gatěk se specializuje na chirurgii karcinomu prsu. Ve velkém rozhovoru pro MF...

Najdete na iDNES.cz