Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 8. prosince 2021 Květoslava

Konflikt krajské koalice kvůli nové nemocnici patrně vládu ve Zlíně neovlivní

  16:19
Zlínští radní na svém jednání řešili mimo jiné to, jaký dopad může mít neschválení nové nemocnice krajskými zastupiteli na městskou koalici. Primátor Jiří Korec z hnutí ANO by uvítal, kdyby se zastupitelé za STAN distancovali od slovního výpadu jejich krajského šéfa Petra Gazdíka.

Primátor Jiří Korec (vlevo) se zdržel hlasování o záměru na výstavbu nové nemocnice v Malenovicích, který prosazuje hejtman. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Pro Zlín je to zvláštní situace. Kraj řeší vznik nové nemocnice, která se zásadně promítne do chodu města, ale zlínská radnice do toho moc mluvit nemůže.

Tři lidé z jejího vedení jsou krajskými zastupiteli. Primátor Jiří Korec z ANO se minulý týden zdržel hlasování o nové nemocnici, jejíž stavba je naplánována ve Zlíně-Malenovicích, jeho náměstek Miroslav Adámek z hnutí STAN a lidovecký radní Aleš Dufek byli pro.

Návrh na kraji nakonec neprošel o dva hlasy, což se částečně promítá i do městské koalice

„Pomohl“ tomu i náměstek hejtmana a poslanec Petr Gazdík ze STAN, který prohlásil, že to, že nemocnice neprošla, je osobní odpovědností Korce.

„Připravil město o 1,6 miliardy korun, které jsme mohli na nemocnici získat z Národního investičního plánu. Teď je zcela určitě nedostaneme,“ tvrdí Gazdík. „Zdržet se hlasování o tak důležité věci je alibistické. Buď jsem pro, nebo proti,“ míní.

Korec: Nejsem proti nové nemocnici

Hnutí ANO sedí na radnici v koalici se STAN, lidovci a ODS stejně jako na kraji, v městské koalici mají navíc Piráty. Korec musí spolupracovat s lidmi z hnutí, jehož je Gazdík místopředsedou.

„Pan Gazdík přináší na kraj kulturu z Poslanecké sněmovny. Je to zbytečně emocionálně vyhrocené,“ myslí si Korec. „Od začátku říkám nové nemocnici ano. Jenom je třeba důkladně zvážit lokalitu,“ nastínil.

Primátor Korec: Neshody jsme si vyjasnili

Zlínský primátor Jiří Korec říká, že není proti výstavbě nové nemocnice v Malenovicích, ale chce ještě studii na možnost přestavby současného areálu. Pak se bude moci vyslovit pro jednu, či druhou variantu. Při hlasování na kraji se zdržel, za což si od některých politiků vysloužil kritiku. „Rozhodnutí krajských zastupitelů spustilo velkou vlnu emocí, padaly výroky o konci zdravotnictví ve Zlíně a podobně. To je nesmysl. Šlo o to, jaké usnesení bylo předloženo,“ zmínil Korec.

Nezvítězil ve vás krajský zastupitel nad primátorem?
Člověk musí vnímat svoji zodpovědnost. Usnesení nebylo připraveno tak, abych ho mohl podpořit. Není to o tom, že by ve mně krajský zastupitel zvítězil nad primátorem. A není to ani totální stop nemocnici v Malenovicích. Jen je třeba zvážit druhou variantu.

Myslíte si, že městskou koalici neschválení nemocnice neohrozí?
Už před měsícem se mě kolegové ze STAN ptali, jestli dění na kraji může mít nějaký dopad na městskou koalici. Říkal jsem jim, že nebudu přenášet kraj na město. Totéž jsem zopakoval na koaličním jednání tento týden. Řekl jsem ještě, že je věcí zastupitelů STAN, jestli jsou natolik odvážní a silní, že se distancují od vyjádření pana Gazdíka. Nechal jsem to na nich. Bylo potřebné si to vyříkat, abychom si případné neshody vyjasnili.

Takže koalici neohrozí, ani když se politici STAN od Gazdíkova výroku nedistancují?
Neočekávám, že něco veřejně prohlásí. Ale dopad na město to mít nebude. Podobně to říkají i další koaliční partneři. Na nemocnici máme různé názory. Napříč politickým spektrem na městě ale vládne myšlenka, že má nová nemocnice vzniknout. Někteří říkají, že současné dokumenty stačí k tomu, abychom podpořili nemocnici v Malenovicích, další chtějí ještě zvážit variantu v současném areálu. Stačila by k tomu základní objemová studie, nemusí být tak podrobná jako v Malenovicích. Pak bychom mohli říci, jestli se musí zbourat 20 budov nebo pět, a získali bychom odhad ceny a času.

Zopakoval argument hnutí ANO, které vystavilo nové nemocnici alespoň dočasně stopku. Požaduje studii, která posoudí možnost rekonstrukce stávajícího nemocničního areálu. Pak by se měly obě varianty posoudit a vybrat lepší.

Korec si současně nemyslí, že by v něm při hlasování zvítězil krajský zastupitel, který se řídí názorovou linií hnutí, nad primátorem krajského města, jenž by měl bojovat za nový moderní špitál.

„Nejsem proti nové nemocnici, ale teď jsem nemohl hlasovat pro,“ sdělil Korec. Na zasedání městské rady koaliční partneři situaci kolem nové nemocnice řešili a shodli se, že by se neschválení záměru na kraji nemělo negativně promítnout do fungování města. Korec ale zmínil, že by se zástupci STAN v radě od Gazdíkova prohlášení mohli distancovat.

„Za zavřenými dveřmi řekli, že to nebyl šťastný výrok, ale veřejně to říci nechtějí,“ poznamenal Korec.

ANO a STAN jsou na radnici nejsilnějšími a nejbližšími koaličními partnery, v jedenáctičlenné radě mají po čtyřech zástupcích. Primátorův náměstek Adámek si myslí, že spolupráce bude fungovat dál bez větších otřesů.

„Jsou to výroky, které do politiky patří. Když někdo něco udělá, musí počítat s nejrůznějšími reakcemi,“ řekl ke Gazdíkovu prohlášení Adámek. „Budu říkat názory, které můžou být jiné, než má hnutí ANO. A budu taky chtít, aby projekt nemocnice pokračoval,“ uvedl.

To, že se Korec jasně nevyslovil pro či proti, považuje z jeho strany za opatrnost. „Nedivím se, že je někdo opatrnější. Já jsem měl odvahu a souhlasil jsem,“ řekl Adámek.

„Vlna tsunami už dorazila z kraje na radnici, ale nemyslím si, že je to pro koalici nepřekonatelný problém,“ naznačil Dufek. „Primátor se zachoval jako krajský zastupitel, na druhou stranu je to projekt kraje. Více než jeho přístup mě mrzí přístup ANO. Nechápu, proč jsou v krajské koalici,“ doplnil.

Krajští zastupitelé z tohoto hnutí se zdrželi hlasování, jejich ekonomický náměstek Jiří Sukop byl proti. Přitom podle lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka, který novou nemocnici prosazuje, pár dní předem lidé z ANO slíbili, že budou hlasovat kladně. Ti to popírají.

Pochybnosti o nové nemocnici mají na radnici i další politici z ANO. „Srovnání obou variant (nová nemocnice a oprava staré, pozn. red.) mělo být provedeno mnohem důkladněji,“ zmínil náměstek primátora Pavel Brada z ANO.

Podle Dufka by mělo vedení města do září zaujmout jasné stanovisko, jestli o novou nemocnici za osm miliard korun v Malenovicích stojí. „Nemůžeme se tvářit, že to není náš problém,“ zmínil Dufek.

Proti nemocnici jsou i Piráti

ODS vydala už dříve stanovisko, že novou nemocnici nepodpoří, byť krajský radní Jan Pijáček pro ni zvedl ruku.

„Pokud se nevyrovnáme se všemi námitkami, je hlasování předčasné. Primátor projekt nepodpořil, je to jeho volba,“ řekl městský radní za ODS Miroslav Chalánek.

Podle něho je Gazdíkův výrok přeexponovaný a zlínská koalice by měla situaci ustát. „Nějaké emoce tam jsou, ale vyříkali jsme si to. Krajská nemocnice nemůže být příčinou rozvratu městské koalice,“ uvedl Chalánek.

„Pokud nechtěl (Korec) nemocnici podpořit, měl říct jasné ne. Vyjádření pana Gazdíka je ale příliš osobní útok,“ podotkl radní za Piráty Jiří Jaroš. Zlínští Piráti jsou proti vzniku nové nemocnice, Jaroš však říká, že jako obyvatel města by pro ni byl.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel slavný cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let

Zemřel legendární český cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Radiožurnálu to potvrdila jeho rodina....

Tatínek mi dal signál, že odchází, vypráví syn Miroslava Zikmunda

Premium Dětství prožil Miroslav Zikmund mladší ve zlínské vile na Nivách. A přestože se rodiče v době, kdy studoval střední...

Dcera Zikmundovy partnerky ve vzpomínce poodhalila rodinné soukromí

Jana Macalíková, dcera Marie Macalíkové, životní partnerky Miroslava Zikmunda, se nedávno stala revizorkou Nadace...

Slovácko - Plzeň 1:2, dva góly domácím odvolal VAR, rozhodl Beauguel

Plzeňští fotbalisté zůstanou i po 17. ligovém kole na druhém místě tabulky. K důležité výhře 2:1 na Slovácku vykročili...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl tak precizní, že si připravil i parte. Zlín oplakává cestovatele Zikmunda

Na legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, který ve středu v noci zemřel, vzpomíná celá republika. První svíčka se...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Muž se zamkl s hady a křičel, že podpálí dům. Skončil na psychiatrii

Nebývalé řádění psychicky nemocného muže v jedné z obcí na Uherskohradišťsku musela v úterý dopoledne řešit policie....

Tatínek mi dal signál, že odchází, vypráví syn Miroslava Zikmunda

Premium Dětství prožil Miroslav Zikmund mladší ve zlínské vile na Nivách. A přestože se rodiče v době, kdy studoval střední...

Lidí, kteří bojují s demencí, přibývá. Pomáhají křížovky a rodinná alba

Zapomenuté klíče v zámku, neschopnost vzpomenout si na jméno dlouholetého kamaráda, vypadávání běžných slov nebo náhlé...

OBRAZEM: Čertovská družina obcházela Francovu Lhotu na Valašsku

V prosinci žijí obce na jižním Valašsku obchůzkami mikulášské družiny, které jsou pro tuto oblast typické. V družině je...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...