Konflikt krajské koalice kvůli nové nemocnici patrně vládu ve Zlíně neovlivní

  16:19aktualizováno  16:19
Zlínští radní na svém jednání řešili mimo jiné to, jaký dopad může mít neschválení nové nemocnice krajskými zastupiteli na městskou koalici. Primátor Jiří Korec z hnutí ANO by uvítal, kdyby se zastupitelé za STAN distancovali od slovního výpadu jejich krajského šéfa Petra Gazdíka.

Primátor Jiří Korec (vlevo) se zdržel hlasování o záměru na výstavbu nové nemocnice v Malenovicích, který prosazuje hejtman. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Pro Zlín je to zvláštní situace. Kraj řeší vznik nové nemocnice, která se zásadně promítne do chodu města, ale zlínská radnice do toho moc mluvit nemůže.

Tři lidé z jejího vedení jsou krajskými zastupiteli. Primátor Jiří Korec z ANO se minulý týden zdržel hlasování o nové nemocnici, jejíž stavba je naplánována ve Zlíně-Malenovicích, jeho náměstek Miroslav Adámek z hnutí STAN a lidovecký radní Aleš Dufek byli pro.

Návrh na kraji nakonec neprošel o dva hlasy, což se částečně promítá i do městské koalice

„Pomohl“ tomu i náměstek hejtmana a poslanec Petr Gazdík ze STAN, který prohlásil, že to, že nemocnice neprošla, je osobní odpovědností Korce.

„Připravil město o 1,6 miliardy korun, které jsme mohli na nemocnici získat z Národního investičního plánu. Teď je zcela určitě nedostaneme,“ tvrdí Gazdík. „Zdržet se hlasování o tak důležité věci je alibistické. Buď jsem pro, nebo proti,“ míní.

Korec: Nejsem proti nové nemocnici

Hnutí ANO sedí na radnici v koalici se STAN, lidovci a ODS stejně jako na kraji, v městské koalici mají navíc Piráty. Korec musí spolupracovat s lidmi z hnutí, jehož je Gazdík místopředsedou.

„Pan Gazdík přináší na kraj kulturu z Poslanecké sněmovny. Je to zbytečně emocionálně vyhrocené,“ myslí si Korec. „Od začátku říkám nové nemocnici ano. Jenom je třeba důkladně zvážit lokalitu,“ nastínil.

Primátor Korec: Neshody jsme si vyjasnili

Zlínský primátor Jiří Korec říká, že není proti výstavbě nové nemocnice v Malenovicích, ale chce ještě studii na možnost přestavby současného areálu. Pak se bude moci vyslovit pro jednu, či druhou variantu. Při hlasování na kraji se zdržel, za což si od některých politiků vysloužil kritiku. „Rozhodnutí krajských zastupitelů spustilo velkou vlnu emocí, padaly výroky o konci zdravotnictví ve Zlíně a podobně. To je nesmysl. Šlo o to, jaké usnesení bylo předloženo,“ zmínil Korec.

Nezvítězil ve vás krajský zastupitel nad primátorem?
Člověk musí vnímat svoji zodpovědnost. Usnesení nebylo připraveno tak, abych ho mohl podpořit. Není to o tom, že by ve mně krajský zastupitel zvítězil nad primátorem. A není to ani totální stop nemocnici v Malenovicích. Jen je třeba zvážit druhou variantu.

Myslíte si, že městskou koalici neschválení nemocnice neohrozí?
Už před měsícem se mě kolegové ze STAN ptali, jestli dění na kraji může mít nějaký dopad na městskou koalici. Říkal jsem jim, že nebudu přenášet kraj na město. Totéž jsem zopakoval na koaličním jednání tento týden. Řekl jsem ještě, že je věcí zastupitelů STAN, jestli jsou natolik odvážní a silní, že se distancují od vyjádření pana Gazdíka. Nechal jsem to na nich. Bylo potřebné si to vyříkat, abychom si případné neshody vyjasnili.

Takže koalici neohrozí, ani když se politici STAN od Gazdíkova výroku nedistancují?
Neočekávám, že něco veřejně prohlásí. Ale dopad na město to mít nebude. Podobně to říkají i další koaliční partneři. Na nemocnici máme různé názory. Napříč politickým spektrem na městě ale vládne myšlenka, že má nová nemocnice vzniknout. Někteří říkají, že současné dokumenty stačí k tomu, abychom podpořili nemocnici v Malenovicích, další chtějí ještě zvážit variantu v současném areálu. Stačila by k tomu základní objemová studie, nemusí být tak podrobná jako v Malenovicích. Pak bychom mohli říci, jestli se musí zbourat 20 budov nebo pět, a získali bychom odhad ceny a času.

Zopakoval argument hnutí ANO, které vystavilo nové nemocnici alespoň dočasně stopku. Požaduje studii, která posoudí možnost rekonstrukce stávajícího nemocničního areálu. Pak by se měly obě varianty posoudit a vybrat lepší.

Korec si současně nemyslí, že by v něm při hlasování zvítězil krajský zastupitel, který se řídí názorovou linií hnutí, nad primátorem krajského města, jenž by měl bojovat za nový moderní špitál.

„Nejsem proti nové nemocnici, ale teď jsem nemohl hlasovat pro,“ sdělil Korec. Na zasedání městské rady koaliční partneři situaci kolem nové nemocnice řešili a shodli se, že by se neschválení záměru na kraji nemělo negativně promítnout do fungování města. Korec ale zmínil, že by se zástupci STAN v radě od Gazdíkova prohlášení mohli distancovat.

„Za zavřenými dveřmi řekli, že to nebyl šťastný výrok, ale veřejně to říci nechtějí,“ poznamenal Korec.

ANO a STAN jsou na radnici nejsilnějšími a nejbližšími koaličními partnery, v jedenáctičlenné radě mají po čtyřech zástupcích. Primátorův náměstek Adámek si myslí, že spolupráce bude fungovat dál bez větších otřesů.

„Jsou to výroky, které do politiky patří. Když někdo něco udělá, musí počítat s nejrůznějšími reakcemi,“ řekl ke Gazdíkovu prohlášení Adámek. „Budu říkat názory, které můžou být jiné, než má hnutí ANO. A budu taky chtít, aby projekt nemocnice pokračoval,“ uvedl.

To, že se Korec jasně nevyslovil pro či proti, považuje z jeho strany za opatrnost. „Nedivím se, že je někdo opatrnější. Já jsem měl odvahu a souhlasil jsem,“ řekl Adámek.

„Vlna tsunami už dorazila z kraje na radnici, ale nemyslím si, že je to pro koalici nepřekonatelný problém,“ naznačil Dufek. „Primátor se zachoval jako krajský zastupitel, na druhou stranu je to projekt kraje. Více než jeho přístup mě mrzí přístup ANO. Nechápu, proč jsou v krajské koalici,“ doplnil.

Krajští zastupitelé z tohoto hnutí se zdrželi hlasování, jejich ekonomický náměstek Jiří Sukop byl proti. Přitom podle lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka, který novou nemocnici prosazuje, pár dní předem lidé z ANO slíbili, že budou hlasovat kladně. Ti to popírají.

Pochybnosti o nové nemocnici mají na radnici i další politici z ANO. „Srovnání obou variant (nová nemocnice a oprava staré, pozn. red.) mělo být provedeno mnohem důkladněji,“ zmínil náměstek primátora Pavel Brada z ANO.

Podle Dufka by mělo vedení města do září zaujmout jasné stanovisko, jestli o novou nemocnici za osm miliard korun v Malenovicích stojí. „Nemůžeme se tvářit, že to není náš problém,“ zmínil Dufek.

Proti nemocnici jsou i Piráti

ODS vydala už dříve stanovisko, že novou nemocnici nepodpoří, byť krajský radní Jan Pijáček pro ni zvedl ruku.

„Pokud se nevyrovnáme se všemi námitkami, je hlasování předčasné. Primátor projekt nepodpořil, je to jeho volba,“ řekl městský radní za ODS Miroslav Chalánek.

Podle něho je Gazdíkův výrok přeexponovaný a zlínská koalice by měla situaci ustát. „Nějaké emoce tam jsou, ale vyříkali jsme si to. Krajská nemocnice nemůže být příčinou rozvratu městské koalice,“ uvedl Chalánek.

„Pokud nechtěl (Korec) nemocnici podpořit, měl říct jasné ne. Vyjádření pana Gazdíka je ale příliš osobní útok,“ podotkl radní za Piráty Jiří Jaroš. Zlínští Piráti jsou proti vzniku nové nemocnice, Jaroš však říká, že jako obyvatel města by pro ni byl.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Zemřel spoluzakladatel Tescomy, k hrncům se s kamarádem dostali od muziky

Jiří Vaculík měl ve společnosti Tescoma na starosti vývoj.

Před pár dny nečekaně zemřel jeden ze zakladatelů zlínské společnosti Tescoma vyrábějící kuchyňské potřeby. Jiřímu...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Další z rubriky

V nové hře sbírají turisté razítka, Valašskem je provede medvěd Jura

Průvodcem a maskotem celé hry je „medvěd Jura“. Má odkazovat na mediálně známý...

Honba za razítky může letos zpestřit prázdninové výlety po valašských zajímavostech. Sdružení obcí mikroregionu...

Města schovávají kontejnery pod zem, třídit tak jde i v historickém centru

Podzemní kontejnery fungující pouze s čipovou kartou jsou ve Zlíně třeba na...

S receptem na to, jak odstranit nevzhledné a zapáchající stanoviště popelnic, přichází hned několik měst ve Zlínském...

Šéfa své družky minul střelec o pár centimetrů, dostal dvanáct let

Martin Havelka je obžalovaný z pokusu o vraždu zaměstnavatele své družky.

Na dvanáct let do vězení poslal olomoucký krajský soud Martina Havelku ze Vsetínska, který z ulice vystřelil do...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz