O stavbě nové zlínské nemocnice rozhodne ANO, postoj zatím nesdělilo

  7:57aktualizováno  7:57
Do pátečního hlasování krajských zastupitelů o stavbě nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích už žádná oficiální jednání nebudou. Lidovecký hejtman Jiří Čunek pouze nechá shrnout argumenty pro a proti do stručného přehledu. Jasný postoj zatím neoznámilo hnutí ANO.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Na posledních dvou jednáních zastupitelů se názory na novou nemocnici projednávaly dohromady šestnáct hodin.

„Už není o čem jednat. Všechno jsme řekli, předložili a splnili. Věřím, že v pátek nemocnici schválíme,“ řekl v úterý MF DNES Čunek.

Pondělní jednání zastupitelů, které skončilo odložením tohoto bodu na pátek, považuje za argumentačně zásadní.

„Na oponentech bylo vidět, že se jim těžko mluví. Argumenty pro rekonstrukci stávající nemocnice se ukázaly jako zpozdilé,“ prohlásil hejtman.

V pátek potřebuje 23 ze 45 hlasů, koaliční strany jich mají dohromady 29. Otázkou ale je, zda budou jednotné. Dlouhodobě je klíčový postoj hnutí ANO, jehož osm zastupitelů chce nejprve vidět zmíněný dokument. Hlasovat pak plánují všichni stejně.

Fotogalerie

„Těch informací je skutečně hodně, proto je chceme shrnout. Pak už nevidím problém v tom, abychom hlasovali,“ uvedl krajský zastupitel a zlínský primátor Jiří Korec (ANO).

„U hlasování budu, předjímat, jak dopadne, však nedokážu,“ reagoval náměstek hejtmana za ANO Jiří Sukop, který pondělní zasedání vynechal.

Ani další zastupitel a krajský předseda hnutí Pavel Pustějovský nebyl konkrétnější. „I když jsem osobně přesvědčen o nekoncepčním a zbrklém projednávání tohoto projektu, jsem připraven v pátek o něm hlasovat,“ řekl.

V úterý ještě považoval za předčasné říct, jestli pro návrh ruku zvedne. Jenže na rozhodnutí ANO může záležet také to, jak zareaguje ODS, což je další člen koalice.

Její zastupitelé mají od regionálního vedení strany nařízeno zdržet se hlasování v případě, že koalice nebude zcela jednotná.

„V tuto chvíli to platí, chceme o tom ale jednat a dosáhnout toho, aby nás rada závazku zprostila,“ naznačil krajský radní ODS Jan Pijáček.

Jisté už je, že ODS bude mít jen dva hlasy, přestože má v zastupitelstvu tři členy. Kvůli zdravotním problémům se na hlasování nedostaví bystřický starosta Zdeněk Pánek, jenž scházel už v pondělí.

„Věřím ale, že stavba nemocnice bude mít širší podporu a najdou se i hlasy v opozici,“ uvedl Pijáček.

Podobně reagoval Korec. „Je to natolik závažné rozhodnutí, že by bylo vhodné schválit ho víc než koaliční většinou,“ prohlásil.

Prošla by nová nemocnice snadněji v tajném hlasování?

Z opozice se dlouhodobě kladně vyjadřují dva zastupitelé SPD. Naopak šest zástupců ČSSD v pondělí jasně řeklo, že stavbu nemocnice nepodpoří. Také zbytek opozice, tedy KSČM a Svobodní a Soukromníci ČR, již v minulosti opakovaně poukazovali na to, že Zlínský kraj nemá na tak velkou investici dostatek peněz.

Hlasování bude podle předpokladů veřejné, i to může mít vliv na výsledek. Část zastupitelů opozičních stran bude hlasovat podle stranického, nikoli vlastního názoru.

„Od kolegů skutečně slýchám, že by rádi hlasovali pro, ale nemohou,“ tvrdí hejtman. „Argumenty je přesvědčily. Ale přestože se za to budou stydět, ruku nezvednou,“ dodal.

Také jeho náměstek Petr Gazdík (STAN) je přesvědčený, že v tajném hlasování by záměr bez potíží prošel. Stavba nemocnice se podle něj stala nástrojem k politikaření.

„Není to rozhodnutí s chladnou hlavou, které by bylo pro občany Zlínského kraje nejlepší. Opozice, ač má přístup ke všem materiálům, je ani nečte,“ podotkl Gazdík.

Nejčtenější

Sparta - Slovácko 0:2, bez šancí, bez gólů, hosté trestali špatný výkon

Sparťanský útočník Libor Kozák nevěří svým očím během duelu se Slováckem.

Sparťanští fotbalisté vstoupili do nového ročníku levou nohou. V 1. kole Fortuna ligy proti Slovácku sehráli ve všech...

Kouč Jílek: Dostali jsme pořádnou facku, hodně lidem to nahraje

CO S TÍM? Zadumaný sparťanský trenér Václav Jílek během neúspěšného zápasu se...

Nikdy na jeho tým nepřišlo doma tolik fanoušků. „Skoro patnáct tisíc lidí, fantastická atmosféra a my se jim odvděčíme...

Zlín - Slavia 0:1, body pro obhájce zařídil po šťastném odrazu Hušbauer

Slávistická radost ve Zlíně, střelec gólu Josef Hušbauer (vpravo) v objetí...

Slávističtí fotbalisté za obhajobou titulu vyrazili vítězstvím. V úvodním kole nového ročníku na něj dosáhli ve Zlíně,...

Na Slovácku stále žijí potomci Velkomoravanů, žasne archeolog Galuška

Archeolog, historik a publicista Luděk Galuška je odborníkem na období Velké...

Shodná DNA současných obyvatel ze Slovácka s kosterními pozůstatky lidí žijících v období Velkomoravské říše překvapila...

Po gólu hlavy dole, láteřil Štetina. Sparta nehrála dobře, řekl Kalabiška

Sparťanský stoper Lukáš Štetina v souboji s Janem Navrátilem, záložníkem...

Nebylo ho takřka slyšet, když sparťanský fotbalista Lukáš Štetina povídal o prvním vystoupení mužstva v novém ligovém...

Další z rubriky

Prodloužení Baťova kanálu se opět odkládá kvůli sporu o rybí přechod

Plavební komora s přístavištěm v Bělově u Otrokovic vyjde na více než 180

Úpravy Bělovského jezu na řece Moravě u Otrokovic za téměř 300 milionů korun stojí před další překážkou, protože...

Uherský Brod chce proměnit náměstí, první vize představili studenti

Jedna z možných podob proměny Mariánského náměstí v Uherském Brodě, kterou...

Vedení Uherského Brodu i jeho obyvatelé diskutují o potřebné rekonstrukci Mariánského náměstí, které je podstatnou...

Firmy i tisíce lidí v centru Zlína budou velkou část čtvrtka bez pitné vody

Voda v části Vysočiny v roce 2017 opět o něco podraží.

Velká část centra Zlína bude ve čtvrtek skoro celý den bez pitné vody. Dotkne se to několika tisíc lidí, firem a...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR ROZVODNÝCH SÍTÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz