O nové zlínské nemocnici chceme před hlasování vědět víc, říkají politici

  10:13aktualizováno  10:13
Zlínský kraj má dva měsíce na to, aby doplnil materiály k plánované nové nemocnici ve Zlíně-Malenovicích. Zastupitelé žádají informace o ekonomice, dalších variantách řešení či budoucnosti lékařské péče v jednotlivých okresech. Až pak chtějí hlasovat.

Takto má vypadat nová krajská nemocnice, která může vzniknout ve Zlíně-Malenovicích. | foto: vizualizace: Krajský úřad Zlínského kraje

Uspěchaná, nátlaková, argumentačně nevyrovnaná a jednostranně zaměřená. Tak hodnotili někteří krajští zastupitelé přípravu hejtmana Jiřího Čunka k chystané stavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích.

Rozhodnutí o investičním záměru odložili na polovinu června. Myšlenka, která se zrodila před necelým rokem, tak stále může být naplněna.

„Dopracujeme požadavky, které mají i sociální demokraté i jiné politické kluby. Chtějí si vyjasnit některé záležitosti a pak by většina zastupitelů měla být pro,“ věří Čunek.

Nemocnice má stát osm miliard korun a její otevření je naplánované na polovinu roku 2025. Stále je to reálný termín. Příprava se totiž ani po neúspěšném hlasování nezastaví. Krajská rada může podle hejtmana pokračovat v přípravě výběrového řízení na projektanta.

Fotogalerie

V systému veřejných zakázek se soutěž na dodavatele inženýrsko-projektových prací na novou krajskou Baťovu nemocnici objevila už v polovině února. Zatím sice jen v předběžném oznámení, zájemci ale podle ní vědí, co kraj požaduje. Například dokumentaci pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí, dokumentaci pro územní povolení i stavební povolení, soupis prací nebo dokumenty pro dodavatele interiérového vybavení.

Jde o velkou soutěž v hodnotě zhruba 200 milionů korun, a výběr vítěze obvykle při tak velkých zakázkách trvá několik týdnů i měsíců. Kraj ale nechce ztrácet čas.

„Je velmi pravděpodobné, že rada výběrové řízení vyhlásí ještě před hlasováním zastupitelů,“ naznačil Čunek.

Do té doby musí kritikům dodat informace, které žádají. Tedy nový oponentní posudek nebo strategický výhled kraje i na dobu po dostavbě nemocnice. V dokumentu, který měli zastupitelé schvalovat a který čítá asi 400 stran, údaje nenašli.

Dokumenty neřeší krizovou situaci, říká zastupitel za Svobodné

Největší debata se vede o tom, jestli hejtmanství nový a moderní špitál utáhne finančně.

„Nikdo nezpochybňuje, že nová nemocnice by se měla postavit. Rekonstruovat je vždy dražší a složité. Ale největší nedostatek je ekonomický,“ uvedl Ivo Valenta, zastupitel za Svobodné a Soukromníky.

Vadí mu, že dokumenty neřeší nenadálou krizovou situaci a nepočítají s rizikem. Upozornil, že by kraj měl vytvořit finanční rezervu pro případ, kdyby se menší nemocnice dostaly do potíží.

Jiným zastupitelům se nelíbí, že se připravený oponentní posudek nezabýval ekonomikou kraje. Případně i to, že autoři zpracovávali detailně jen jednu variantu, a to výstavbu v Malenovicích.

„Jsou i jiné možnosti řešení, například postupná modernizace současného areálu rozložená v čase. Tou se ale kraj tolik nezabýval,“ konstatoval koaliční zastupitel a šéf krajského ANO Pavel Pustějovský.

Stavba se může prodloužit a prodražit, varuje krajský šéf ANO

Ten dělá i předsedu zdravotního výboru na kraji, a v nejbližší době proto hodlá svolat mimořádné setkání jeho členů. Mají připravit otázky pro zpracování nového oponentního posudku. Kritici chtějí, aby byl obsahově kvalitní a zabýval se například i krajským hospodařením po roce 2025.

„Nová nemocnice ve Vídni se výrazně prodražila a prodloužila o čtyři roky. I to se nám může stát a je nesmysl nebýt na to připraven,“ podotkl Pustějovský.

Hejtmanství má však k dispozici vyjádření Evropské investiční banky, Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo Československé obchodní banky. Vyplývá z nich, že kraj i nemocnice si s investicí poradí.

Nemocnice koupí za miliardu korun přístroje a každý rok bude platit nájem ve výši asi 220 milionů. Kraj si vezme třímiliardový úvěr a čtyři miliardy chce našetřit.

„Budeme mít peníze z nájmů, z parkoviště i z prodeje části areálu. Také se zvýší produktivita práce a výnosnost,“ ujistil obchodně-provozní náměstek Baťovy nemocnice Vlastimil Vajdák.

Autor:

Nejčtenější

Altrichter: Mám na děti frňák, s rozmazlenými smrady mě nebaví pracovat

Brankář Martin Altrichter slaví se Zlínem titul.

Den před naším rozhovorem si pustil dokument Cesta za titulem. Když sledoval staré záběry, znovu měl husí kůži. Už je...

Cena luxusní zbraně k výročí republiky roste, kupují ji investoři

Rytec René Ondra s pistolí CZ 75 Republika připomínající sté výročí vzniku...

Pistole CZ 75 Republika připomínající sté výročí vzniku Československa se stává lukrativním zbožím. Zájemci za ni...

Řidiče, který najel do lidí v podchodu, nově obvinili z pokusu o vraždu

Pokus s figurínou ukazuje, že kdyby se senior nedokázal pevně přitisknout ke...

Kriminalisté zpřísnili a rozšířili obvinění pětatřicetiletého řidiče, který loni v létě vjel do lidí v podchodu v...

Nejúspěšnější české letadlo slaví půlstoletí, vzniklo jich už přes 1300

Letoun L-410 označovaný jako Matylda, který se v roce 1969 jako první vznesl do...

Padesát let uplyne v úterý od prvního vzletu letadla L-410. Civilních letounů, které v současnosti pojmou devatenáct...

Přivažte se, letíme do pole. Zkušební pilot vzpomíná na drama v Bulharsku

Zkušební pilot firmy Stanislav Sklenář.

S letadlem L-410, které dnes slaví padesát let od prvního startu, je Stanislav Sklenář coby zkušební pilot svázaný více...

Další z rubriky

Část nadjezdu v Otrokovicích úplně zmizela, auta tudy projedou až v září

Oprava nadjezdu v Otrokovicích potrvá až do září.

Otrokovický nadjezd ke čtvrti Baťov vypadá, jako by ho dělníci právě stavěli. Přitom jde o jeho generální opravu....

Nejúspěšnější české letadlo slaví půlstoletí, vzniklo jich už přes 1300

Letoun L-410 označovaný jako Matylda, který se v roce 1969 jako první vznesl do...

Padesát let uplyne v úterý od prvního vzletu letadla L-410. Civilních letounů, které v současnosti pojmou devatenáct...

Hlavní viník krádeží pohonných hmot v Čepru dostal osmileté vězení

Obžalovaní Pavel Pávek (vlevo) a Marcel Forman u zlínského soudu.

Na osm let poslal zlínský soud do vězení zaměstnance státní společnosti Čepro Pavla Pávka za velké krádeže pohonných...

Najdete na iDNES.cz