Základní rovinou filmu budou příspěvky amatérů, kteří v pátek 11. května zaznamenají kus svého života na kameru či mobilní telefon a své video pošlou tvůrcům snímku. Proč právě tohle datum? "Je to běžný pracovní den, mělo by být už hezké počasí, ve školách budou maturity, začíná majáles, hrajeme hokej s Itálií na mistrovství světa," vysvětluje Adolf Zika.
Součástí videa by měla být odpověď na jednu z otázek, které najdete na webové prezentaci připravovaného snímku. "Jste hrdý/á na to, že jste Čech/Češka? Kdo je pro vás hrdina a kdo padouch? Má smysl být čestný a poctivý? Z čeho máte v poslední době největší radost?" ptají se například tvůrci projektu.
Dálka natočeného materiálu by neměla přesáhnout 30 minut a měla by být zaznamenána v HD kvalitě.
Autoři očekávají, že se jim nakonec sejdou stovky hodin filmového materiálu, projekt proto bude velkou výzvou především pro střihače Aloise Fišárka. "Takového množství se trochu bojím, nabídku jsem ale přijal, protože to bude krásná práce," říká Alois Fišárek, který spolupracoval například na filmech Tmavomodrý svět, Kolja či Hra o jablko.
Dokument však nesází jen na amatérské tvůrce, v pátek 11. května se rozjede po celé republice šestice profesionálních kameramanů, aby zachytila situace na místech jako je porodní sál, prezidentská kancelář či jaderná elektrárna.
Kromě toho bude mít film i hranou linku – mozaiku doplní najatý herec, který projede Českou republiku od Aše až po Český Těšín, zatímco bude jeho rozhovory ve vlacích a nádražích zaznamenávat kamera.
S nápadem jediného filmu o tisíci kameramanech si Adolf Zika pohrával již před dvanácti lety. Technologie ale tehdy ještě neumožňovaly, aby video mohl natočit prakticky kdokoli, myšlenka byla proto tenkrát vyjádřena v publikaci Poslední kniha století, do níž jeden den v životě České republiky zaznamenali prostřednictvím svých snímků renomovaní fotografové.
V roce 2006 pak vznikla kniha One Year of My Life, kde Zika zachytil jeden rok svého života, den za dnem ve 3 285 snímcích. O tři roky později spustil projekt Week of Life, na němž spolupracují fotografové ze třiačtyřiceti zemí světa.