Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vánoce pro koně. Poháněli Ameriku v době před auty a dočkali se uznání

Byli motorem všech amerických měst, jenže lidé se k nim často chovali prostě jako k pouhému dopravnímu pohonu metropolí. Koně strádali, drožky, povozy, kočáry tahali dlouhé hodiny a jejich majitelé na jídle šetřili. Vánoční party pro koně měly na jejich podmínky upozornit a zjednat nápravu.
Tradice se začala psát v Bostonu.

Tradice se začala psát v Bostonu. | foto: Getty Images

Od padesátých let devatenáctého století do dvacátých let minulého byli koně doslova hybatelem Ameriky. „Poháněli městskou Ameriku,“ píše v knize Koně v práci: zapřažená síla průmyslové Ameriky historička Ann Norton Greenová. Platili za to krutou daň, po ulicích se často ploužila vyhublá zvířata s boláky, tahala náklady a cestující bez ohledu na kondici, na nemoci, na zranění, na věk, trpěla podvýživou, byla vystavená nebezpečnému a bezohlednému způsobu kočírování vozků. A rovněž bití.

Na konci devatenáctého století udržovala jen samotný New York v chodu armáda tří stovek tisíc koní. Díky nim se po metropoli přepravovali lidé i zboží. „Hladovění, přepracovanost a bití koní byly běžné,“ líčí server Mental Floss.

Velký šťoura

Ne všichni majitelé povozů a vozkové byli tyranští, někteří v koních viděli parťáky nebo alespoň pracovní sílu, která se nemá utýrat, aby se zachovala. „Ale někteří byli ignoranští, některým to bylo jedno a jiní byli krutí. Někteří zaměstnavatelé nastavovali podmínky tak, že vozkové nutili koně k výkonům na samé hranici. Někteří koně umírali rovnou při práci, přímo na ulici,“ cituje magazín Smithsonian odbornici na dějiny práce Kendru Coulterovou.

Vánoční příměří: okamžik míru a naděje během první světové války

Ne všichni však pracovní a životní podmínky těch, kdo udržovali americká města v pulzu, přehlíželi. Už v roce 1866 vznikla Společnost pro prevenci krutosti na zvířatech. Henry Bergh ji založil na základě výjevu, jehož se účastnil tři roky předtím na ulici jistého města v Rusku, kde pracoval jako americký diplomat. Viděl, jak kočí neurvale bije svého koně – a v roli svědka nezůstal. Zasáhl, na vozku se vrhl a v krutostech mu zabránil, aspoň pro onu chvíli. A rozhodl se, že lepšímu zacházení se zvířaty věnuje život.

Odjel do Británie, kde byl v kontaktu s tamní Královskou společností pro prevenci krutosti na zvířatech, a do Spojených států se vrátil poučený, připravený. Sepsal Deklaraci zvířecích práv a založil americkou organizaci na jejich ochranu. A stal se trnem v oku podnikatelů, kteří nechtěli, aby se jim do zacházení s jejich majetkem pletly regulace a morálka, stoupenců krajních individuálních svobod, přirozeně též pořadatelů a účastníků psích a kohoutích zápasů. „Velký šťoura“, říkali mu, zesměšňovali jej, vláčeli tiskem s pomocí karikatur a urážek. „Zaznamenal jsem, že budu velmi urážen a vysmíván, proto bylo nezbytné naprosto na sebe zapomenout,“ uvedl podle knihy historičky Nancy Furstingerové.

Pečetícím znakem jeho Společnosti se stala právě scéna, jak anděl brání nelítostnému vozkovi v bičování koně. Jen u symbolů a apelativních provolání však organizace nezůstala. V roce 1867 Henry a Leslie Berghovi uvádějí do provozu první „sanitku“ pro poraněné koně. O rok později New York přijímá zákon, který doplňuje předchozí legislativu na ochranu zvířat před týráním o vymáhání a trestání oněch přečinů. Nato zakazuje zvířecí zápasy, nařizuje majitelům adekvátní péči o zvířata a jejich příhodnou dopravu. A řeší vymáhání všech těchto ustanovení. Pravomoc nařízení prosazovat svěřil Berghově organizaci. A z New Yorku se zákon začal rozšiřovat do ostatních států.

Násilný pokus vymýtit Vánoce Angličanům nevyšel. Změnil však dějiny

„Velký šťoura“, který se pouštěl do půtek s vozky, podnikal neohrožené výpady do ponurého a bestiálního světa psích a kohoutích zápasů, obtěžoval provozovatele podniků, v nichž jezevčíci točili po šestnáct hodin denně kolem pro opékání masa nad ohněm, uspěl. „Je to ve všech aspektech morální otázka,“ hlásal o boji za důstojné zacházení se zvířaty.

Jenže Amerika v předautomobilové době koně jako tažnou sílu pořád potřebovala. Zastánci zvířat chtěli jejich podmínky alespoň zlepšit – a příhodnou dobou se zdály být Vánoce.

Pokrok i sentiment

V roce 1915 se tak na náměstí v Bostonu vztyčil hned vedle fontány vánoční strom – právě pro koně. Postaral se o něj právník, filantrop a obhájce zvířecích práv George Angell a jeho Massachusettská společnost pro prevenci krutosti na zvířatech a Anna Harris Smithová s bostonskou Ligou na záchranu zvířat. „Proč nedat těmto spolehlivým, těžce pracujícím služebníkům něco vánočních dárků? Proč pro ně neudělat Vánoce?“ ptala se Smithová. U vyšňořené fontány se koním rozdávalo zrní, jablka, mrkve. A příští rok zase. A tak dál.

V roce 2019 se u stromku rozkládalo na padesát bedýnek s mrkví, dobrovolníci ji krájeli na menší kousky, další skládali pytle s ovsem, jablky. „Vypadalo to na velký den pro koně,“ psal list Rutland News. A pozastavoval se nad tím, jak moc si koňské Vánoce ve městě zjednaly oblibu. „Je překvapující, jak taková věc, jako je strom pro koně, spojila muže a ženy různého společenského postavení,“ dumal. „Je bezpečné tvrdit, že každá osoba, která si ze zaneprázdněného dne ukousla trošku, přišla a dívala, jak se ta hloupá zvířata těší pohodlí, odcházela domů s trochou tepla v srdci navíc.“

Všechnu péči o koně a jiná zvířata přitom rámoval duch doby. Amerika se rozvíjela a byla nesena na vlně pokroku. Usilovala o reformy, vylepšení společnosti. Špatné zacházení se zvířaty podle mínění stoupenců a stoupenkyň pokroku souviselo se špatným zacházením s dětmi, to zase se špatným zacházením se ženami… A všechno se mělo změnit. Ostatně, vánoční party zdůrazňovaly spojení koní a lidí. Pohoštění se nerozdávalo jen koním, ale též kočím – káva a čaj.

Jídlo a dary poskytovaly charitativní organizace z toho, co vybraly od donorů. Kansaské koňské Vánoce se v jednom roce těšily například z deseti tisíc dolarů od filantropky Emmy Robinsonové, kterou „hnala neutuchající vášeň po pomoci všem bezmocným bytostem“, jak psal její nekrolog v Kansas City Times v roce 1932.

Vánoce pro koně se pořádaly napříč Amerikou. Seno, kukuřice, mrkev, jablka, vypočítávala v roce 1918 washingtonská Liga na záchranu zvířat, čeho všeho se koně v metropoli dočkali. Na několika místech Washingtonu prý obsloužila stovky koní. O čtyři roky později přibyla vojtěška a metropolí projížděl obří nákladní vůz s transparenty. Tradice zakotvila v Detroitu, v Baltimoru.

Podle Norton Greenové si obliba a podpora Vánoc pro koně naprosto rozuměla s americkou mentalitou začátku dvacátého století. V oněch charitativních vánočních party byla jak touha po pokroku a rozvoji, tak sentiment ke starým časům.

Autor:
  • Nejčtenější

Když muži ztrácejí půdu pod nohama. Proč dnes přestávají mít rádi ženy

21. dubna 2024  12:10

Premium Mladíkům lezou ženy na nervy. Nemají je rádi. Ve srovnání s předešlými generacemi se s nimi méně...

Jak zlepšit sex v dlouhodobém vztahu. Vášeň má zajistit prostý plán

22. dubna 2024

Potkává to i šťastné svazky. Navzdory vzájemné náklonnosti, respektu a lásce po letech vyhasne...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chlapy ničí poměřování pindíků. Pak jdou za mnou, říká trenér a mentor

21. dubna 2024

Jeho klienti netouží po obřích svalech, mají spíše už dost neustálého „poměřování pindíků“. Tlaku...

OBRAZEM: Porno a sedmdesátky. Projděte si plakáty z pikantní Ameriky

24. dubna 2024

Vstoupilo do kin, dostávalo se mu pochvalných recenzí seriózního tisku. A především uhranulo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ztroskotali, ale nechovali se tak. Kurážní Angličané zamotali Španělům hlavy

23. dubna 2024

Premium Přišel o loď, skončil se svou posádkou na ostrově. Jenže se nechoval jako muž v potížích. Kapitán...

Česko jako velmoc MHD. Kde se ve světě svezete českými dopravními prostředky

28. dubna 2024

Premium České tramvaje lze spatřit třeba v Turecku, Itálii, Číně nebo Finsku. Po celé Evropě, v Rusku, v...

Československo v roce 1924: zlatá éra i zrod zla. V čem se podobá dnešku

27. dubna 2024

Premium Rok 1924. Svět už se vzpamatoval z šílené války a nastávala zlatá léta umění, zábavy a zdánlivé...

OBRAZEM: Za obscénnost vězení. Mae Westová šla za mříže kvůli Sexu

27. dubna 2024

Na místo se dostavila v černé limuzíně, s kyticí bílých růží. Zapózovala fotografům, prohodila...

Strečinkem ke zdraví: seznamte se s jeho benefity

26. dubna 2024

Pro mnohé je nutným zlem, jiní ho vynechávají docela. Poslední studie však říkají, že strečink se...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...