Úterý 10. prosince 2019, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 10. prosince 2019 Julie

Vánoční tip pro odvážné. Dopřejte partnerce pleťovou masku z ptačího trusu

aktualizováno 
Má prosvětlit pokožku, rozjasnit ji, vyladit barevné tóny, dokáže ošetřit kůži zasaženou hyperpigmentací například kvůli akné. Vyšperkovávala pleť nejskvostnějších gejš. Tradiční japonská pleťová maska přečkala staletí. Dopřejete-li ji přítelkyni k Vánocům, připravte ji na to, že jejím základem je ptačí trus.

Masku proslavily gejši. Ty nejbohatší. | foto: commons.wikimedia.orgProfimedia.cz

„Stojím v koupelně s exkrementy po celém obličeji,“ začíná svou velmi osobní reportáž redaktor listu The Guardian Rhik Sammader. A hned vysvětluje: „Obličejové masky z ptačího trusu, které po staletí používaly japonské ženy z privilegovaných vrstev, jsou jednou z podivnějších zkrášlovacích technik, které nyní ožívají v západních salonech.“

Prášek je známý jako pleťová maska pro gejši, gejšino tajemství nebo „Uguisu No Fun“. Poslední název je nejpřiléhavější, „Uguisu“ označuje ptáčka s českým názvem cetie trojhlasá, „Fun“ znamená prostě „exkrement“.

Fotogalerie

Spojení s gejšami tak úplně přesné není. Masku z trusu cetií gejši opravdu používaly, podle některých zdrojů od období Edo v sedmnáctém století, podle jiných již ve třetím století našeho letopočtu. Podle serveru Bird Poop Facial byla však maska dostupná jen pro elitu, pouze pro nejmocnější a nejmovitější gejši, jakou byla například Mineko Iwasaki, jejíž život se stal předlohou pro knižní bestseller Arthura Goldena nazvaný Gejša a stejnojmenný film produkovaný Stevenem Spielbergem. Ostatně, krém Uguisu No Fun se mihne i oním snímkem, hlavní postava v něm v odplatě namíchá do krému své sokyně z cetií obyčejný holubí trus.

Jak se prášek vyrábí? Někteří výrobci chovají cetie na farmách v klecích, například firma Uguisu Poo však sází na obří voliéry, kde ptáky láká na speciální jídlo nad rozprostřené folie. Na ně zachytává trus, který je následně zpracován. První možností je podle líčení firmy Uguisu Poo exkrementy po dva týdny sušit na slunci, rozmělnit na prášek, zabalit a prodávat. Sofistikovanější metodou je trus nejprve zbavit nepotřebných složek, jako jsou zbytky potravy, které tvoří až sedmdesát procent trusu. Následně je dva týdny sušen za pomoci ultrafialového světla, které trus zároveň sterilizuje. Nato je trus rozmačkán na prášek a balen.

Jak přesně má prášek účinkovat, se neví, přiznává server CNN. Trus obsahuje velmi vysokou koncentraci guaninu a močoviny, to proto, že ptáci vylučují trus a moč jedním otvorem. Močovina dokáže zadržovat vlhkost uvnitř pokožky, guanin může kůži napomáhat k třpytivému vzhledu. Proteiny a enzymy obsažené v trusu údajně dokážou kůži zesvětlit.

Exotika, mytologie, nic pro chudé

Plní prášek z trusu cetií sny, na něž láká? Redaktor The Guardian zůstal ve své koupelně nohama na zemi. „Póry mé kůže se zdají být menší. Kůže se zdá být extrémně matná, hodně napjatá a suchá. Trochu pálí, jako pod kyselinou salicylovou, což naznačuje, že probíhá proces odlupování. Na druhou stranu kvůli tomu musím v koupelně trčet s exkrementy na obličeji. Ptačí maska není neúčinná, ale je nadbytečná a divná. Jednodušší by bylo napatlat se syntetickou močovinou, co by to pak ale bylo za srandu?“ ptá se a naznačuje, že hlomoz je kolem Uguisu No Fun jen kvůli exotickému a bizarnímu původu jeho látek.

Jiné recenze jsou nadšenější. „Musím uznat, že moje pokožka vypadala výjimečně zdravě a jasně,“ líčila Melissa Whithworth v deníku The Telegraph. Redaktorka magazínu Byrdie Kaitlyn McLintocková se rozplývala: „Výsledky byly ohromující.“ Prášek podle ní odstraňuje odumřelé buňky, speciálně pro majitele citlivé pokožky je „nezbytností“, a má zjasňující účinky.

Ani redaktorka McLintocková však nezastírá, že velkou porci současné dobyvatelské mise prášku z trusu cetií na západ má na svědomí exotický původ. A dává slovo japonské expertce na péči o pokožku Cynthii Popperové, který prozrazuje, že většina žen v Japonsku Uguisu No Fun nepoužívá. 

Proč? Protože země má jedny z nejlepších kosmetických technologií na světě, které jednoduše nabízejí lepší ingredience a metody. „Mytologie o starodávné technice, kterou o pokožku pečovaly gejši, je pro západní svět krásy romantická, ale moderní Japonky ji neberou,“ poznamenává realisticky Popperová.

V cestě na Západ však japonské kořeny ptačímu trusu pomáhají. Jeho propagátory se stali Victorie a David Beckhamovi, kúře se nevyhýbal ani Tom Cruise nebo Oprah Winfreyová. V newyorském salonu kožní specialistky Shizuky Bernsteinové, která terapii trusem poskytla redaktorce The Telegraph, stojí šedesátiminutová kúra Geisha Facial rovných 180 dolarů, tedy přes 4 100 korun. V e-shopech stojí masky kolem 23 dolarů, teda zhruba 530 korun.

A finální informace. Podle recenzí prášek nevoní nijak příjemně, ale nepáchne.

Autoři:
  • Nejčtenější

Revoluční vibrátor vyrazil do prodeje. Vyvíjela ho i univerzita

Vznikl ve spolupráci s americkou univerzitou. Má za sebou kontroverzi, kdy mu nejprve udělili technologické ocenění,...

Sex před webkamerou. Společnost mě na tu práci připravila, říká umělkyně

Infiltrovala průmysl s erotikou před webovými kamerami, aby zažila prodej intimity za peníze na vlastní kůži. Přiznává,...

„Bolševický čaroděj“ řídil v Praze výzkum paranormálních jevů

Byl to takový český projekt Akta X. Desítky vědců i senzibilů zkoumaly od 60. let fenomény jasnovidectví či...

Premium

Matka nevěsty jim zarazila svatbu, tak ženich vzal nůž a ubodal je

V lednu 1929 zuřily na Strakonicku mrazy, na jaké si ani ti nejstarší pamětníci nevzpomínali. Kdo nemusel ven,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velel jsem, osvobozoval, chlubil se politik. Pak promluvily archivy

Druhá světová válka znamenala zmatek a chaos je půdou pro lži. A díky tomu se mohl Douglas Stringfellow vybavit...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

  • Další z rubriky
Premium

Matka nevěsty jim zarazila svatbu, tak ženich vzal nůž a ubodal je

V lednu 1929 zuřily na Strakonicku mrazy, na jaké si ani ti nejstarší pamětníci nevzpomínali. Kdo nemusel ven,...

Sex před webkamerou. Společnost mě na tu práci připravila, říká umělkyně

Infiltrovala průmysl s erotikou před webovými kamerami, aby zažila prodej intimity za peníze na vlastní kůži. Přiznává,...

Premium

Byznys kolem domén. Správná adresa může vydělat na královský důchod

V devadesátých letech to byli nepochopitelní podivíni, kupovali cosi nehmotného ve virtuálním prostoru jakéhosi...

Velel jsem, osvobozoval, chlubil se politik. Pak promluvily archivy

Druhá světová válka znamenala zmatek a chaos je půdou pro lži. A díky tomu se mohl Douglas Stringfellow vybavit...

Najdete na iDNES.cz