Oslavenec Mel Gibson: vzestup a pád pana Nesnesitelného

aktualizováno 
Býval velkým hercem, teď je z něj velký průšvihář. Ruinuje si kariéru. Mel Gibson právě oslavil pětapadesátiny, ale doufejme, že při oslavě nepil, protože to mu fakt nesvědčí.

Zatímco v hlavní roli filmu Patriot vršil jeden hrdinský kousek za druhým, v reálném životě kumuluje spíš přešlapy a karamboly | foto: Koláž - iDNES.cz

Jde po něm kdekdo a nedávno se přidal dokonce i nejstrašlivější nepřítel: Bond. James Bond. Když přišly zprávy, že Gibson mlátí i třináctiletého Alexandera své druhé partnerky Oksany Grigorijevové, agent 007 řekl, že to tak nenechá. Oksana má totiž Alexandera s Timothy Daltonem.

Zdá se, že proti Gibsonovi se všechno spiklo. Nedávno v Malibu naboural své maserati (kupodivu byl střízlivý), herci s ním nechtějí hrát, Hollywood ho má na černé listině a on sám musí bojovat se svými démony.

Je skoro neuvěřitelné, že ještě před takovými pěti roky se o něm mluvilo jako o zázračné zbrani, kterou republikáni vyšlou do boje jako nového Reagana, když Schwarzenegger pohořel.

Jo, Mele, to byly časy…

"Jsem už pětadvacet let věrný manžel, tedy pokud mě paměť neklame," tvrdil o sobě tehdy Gibson, jeden z nejlépe placených herců na světě. A taky hluboce věřící katolík, který si nechal na svých pozemcích vybudovat kapli.

Mel Gibson v roce 1988 se svou tehdejší ženou Robyn Moore.

Jeho manželka Robyn přizvukovala: "Mel se cítí nejspokojeněji u rodinného krbu, zvlášť když se v našem domě ozývá dětský křik." Jejich manželství, které utužovala kupa potomků, patřilo v hereckém světě k nejharmoničtějším.

Modrooký sexy idol býval pravidelně vyhlašován nejerotičtěji vyhlížejícím mužem planety navzdory tomu, že se svou postavou rozhodně neřadí do kategorie urostlých svalovců ani nekrmí bulvární noviny milostnými avantýrami. Sedminásobný otec Mel Gibson byl totiž proslulý tím, že si potrpěl na klidné rodinné zázemí. Jeho kolegové mu ovšem říkali poděs, byť tím tehdy měli na mysli jen jeho chování při režírování.

Pak se ukázalo, že je poděsem i v běžném životě.

Slova z flašky

Image vzorného občana, správného chlapa a dobrého křesťana se začala hroutit v červnu 2006. Gibson si tehdy zajel nejdřív na večeři, při níž vypil pár drinků, následoval přejezd do baru Blue Lounge, kde popíjel dál. Domů jel stočtyřicítkou místo povolené sedmdesátky. Byl opilý.

Když ho zastavila policie, herec měl u sebe lahev tequilly a nadýchal 1,2 promile. Když dostal želízka, chytil ho rapl. "Vy jste Žid? Zas...ní Židi! Židi můžou za všechny války na světě!" křičel na policisty. Policistku na stanici oslovoval slovy "sladké cecky". Ve vězení strávil sedm hodin, celou dobu tam hulákal věty typu "Víte, kdo já jsem? Já vlastním celé Malibu" a vyhrožoval, že pomočí podlahu, jestli ho nepustí.

Soud nařídil Gibsonovi mimo jiné i léčení u Anonymních alkoholiků

Veřejnost byla v šoku. Že by tohle udělal jejich oblíbený herec, ten táta od rodiny? Gibson se omlouval horem dolem, ale od autora filmu Umučení Krista, který měl podle některých názorů antisemitské prvky, zněly takové výroky spíše jako potvrzení jeho názorů než alkoholové pomatení.

"Snažím se porozumět tomu, odkud se ve mně tato zlá slova vzala. Prosím židovskou komunitu, kterou jsem osobně urazil, aby mi pomohla na mé cestě k nápravě," stálo v jeho tiskovém prohlášení. Ale pochopit, odkud se ta slova berou, nebylo zase tak těžké. Z flašky.

Boj s flaškou

Zapsal se na léčení k organizaci Anonymních alkoholiků a Američané se s překvapením dozvěděli, že ten milý herec tam není poprvé.

Mel pil už jako mladý muž. Nejdřív se bál, že nedokáže udělat kariéru, a pak, když ji udělal, ji přestal zvládat. Režisér Smrtonosné zbraně 2 Richard Donner vzpomínal, jak byl při zatčení v šoku, když se dozvěděl, že jeho mladá hvězda vypije k snídani několik piv.

V roce 1992 věnoval Gibson peníze jedné klinice zaměřené na léčbu závislosti na alkoholu a přitom se svěřil: "Alkoholismus máme v rodině. Je zázrak, že se ho lidé dokážou zbavit." On sám se o to pokoušel několikrát, jednou se dokonce na rok uchýlil na farmu v Austrálii.

"Věděl jsem, že mě alkohol zabíjí a ničí, ale nemohl jsem s tím přestat," vzpomínal později na temné období svého života.

"Zachránila mě moje žena Robyn, když mi pohrozila rozchodem," dodal v jednom rozhovoru herec, o němž se říkávalo, že je naprostým abstinentem a kuřákem, jenž sice nedokázal úplně odhodit svou vášeň, ale aspoň ji držel na obojku a kouřil málo.

A Robyn vždy v takové chvíli zas a znovu přikulovala: "Myslím si, že se Mel do sytosti vydováděl kdysi, když hleděl na dno vypité sklenky, ale nakonec dostal rozum."

Úžasná kariéra

Něco takového publikum pokaždé rádo slyšelo, protože Mel to měl u něj vždycky dobré. Kariéru udělal rychle, přestože k ní směřoval docela velkou zeměpisnou oklikou. Když šel do puberty, rodina se přestěhovala ze státu New York až do Austrálie. Jeho otec dostal odškodné za úraz na železnici, a tak hledal nové štěstí v Sydney. A za lubem měl ještě něco. U herce, který později rád hrával megasupervlastence (Patriot, Údolí stínů a podobně) působí celkem komicky, že ho chtěl otec u klokanů ulít před válkou ve Vietnamu.

Oksana už dala Melovi Gibsonovi vale

Mel se narodil v silně náboženské rodině, o čemž už svědčí i jeho jméno. Mel pochází ze jména jednoho irského svatého z 5. století, jeho druhé jméno, Colm-Cille, patří dalšímu irskému svatému a navíc jej nese i farnost v Irsku, kde vyrůstala jeho matka.

Mezi deseti dalšími sourozenci byl prý Mel vždy největší smíšek a komediant. Ale i na smíšky dojde: rodiče jej dali do přísně vedené katolické školy. Mel se tam však bouřil, jednou dokonce dostal sedmadvacet rákoskou. A taky začal ve třinácti pít.

Pak ale udělal ještě něco důležitějšího. Utekl a začal studovat herectví.
Školu ukončil v roce 1977 - a za osm let si vydělal svůj první milion. Šlo to rychle.

Byla to zázračná kariéra. Psali o něm, že připomíná mladého Steva McQueena a že ačkoliv nelze definovat pojem hvězdná kvalita, je jisté, že právě Gibson ji má. Říkalo se o něm také, že je kombinací Clarka Gablea a Humphreyho Bogarta. Časopis Time v něm zase viděl Caryho Granta, Seana Conneryho a Roberta Redforda. Connery chtěl, aby hrál Bonda.
Jeho filmy zná snad každý: Šílený Max, Smrtonosná zbraň, Statečné srdce, Tequila Sunrise, Po čem ženy touží, Maverick, Navždy mladý… Pokračovat je zbytečné. Mel Gibson si bezpochyby získal místo mezi největšími hvězdami Hollywoodu. Jeho honoráře se pohybovaly kolem 25 milionů za roli.

Začal skupovat nemovitosti: vily v Malibu (polehčující okolnost: policistům tedy v opilosti nelhal), ostrov na Fidži, pozemky v Kostarice… A spoustu peněz rozdal. Věnoval miliony organizaci Healing the Children na nákup lékařského zařízení nebo americkému národnímu institutu pro boj proti závislostem na drogách a alkoholu. V Singapuru podpořil charitu pomáhající dětem se smrtelnými onemocněními Taky se vrhnul na produkci a režii.

Vlastní kostel stál Mela Gibsona 37 milionů dolarů. Brzy mu možná budou scházet

"Víc než herectví mě teď baví režírování. Postavit se za kameru bylo pro mou kariéru dost zásadní rozhodnutí. Režisér má na rozdíl od herce daleko větší kontrolu nad tím, jakým způsobem svůj příběh vypráví," řekl Mel Gibson, když slavil padesátiny. Uspěl i tam, kde mu prorokovali pád.

Když šel do kin pozdější kasovní trhák Umučení Krista, Gibson řekl: "Tvrdí o mně, že jsem blázen. A možná blázen doopravdy jsem." Byla to prorocká slova.

Rozvod, pak rozchod. Je to konec?

Mel Gibson má sice neklidnou krev a zároveň si nikdy nemohl stěžovat na nedostatek krásek, jež mu nadbíhaly, ale o svém manželství měl hned jasno. Díky přísné katolické výchově odjakživa snil o hodné, spořádané a věřící manželce. O rok mladší zubní asistentka Robyn se za něj provdala v roce 1980.

O šestadvacet let a sedm dětí později se s ní rozešel. Měsíc poté, co ho chytli v autě s lahví a opičkou.

Rozvedli se v roce 2009, ale to už žil s ruskou klavíristkou a modelkou Oksanou. Narodila se jim dcera. A po roce přišel rozvod. A špinavé prádlo.

Nahrávka je nekvalitní, hlas občas nečistý, ale slyšet je vše. "Vypadáš jako zkurvená děvka, a jestli tě znásilní parta negrů, můžeš si za to sama, jasné? Říkám ti to jasně: Klidně tě dostanu pod kytky. Rozumíš tomu? Klidně to udělám. Rozumíš tomu?" Navíc ještě hrozby, že zapálí dům…

Mel Gibson se veřejně omlouvá za své antisemitské urážky

Někteří znalci Hollywoodu tvrdí, že to je konec Mela Gibsona. Filmová hvězda, oceňovaný režisér, filantrop, nejvíce sexy muž na světě - Gibson byl kdysi nedotknutelný, napůl božská postava, jejíž pověst zářila nad prohnilostí showbusinessu.

Jen málo je těch, kteří se stavějí na jeho obranu a říkají, že to vše byla jen pomsta partnerky. Opírají se přitom i o docela zajímavé závěry expertů, kteří například tvrdí, že některé věci, jež Oksana předložila proti Melovi, jsou zfalšované. Třeba fotky dokazující, že ji mlátil.

Ale zvukový záznam byl hodně silný kalibr. Amerika je na sexistické řeči citlivá, slyšela slovo "negři", navíc v souvislosti se znásilněním.

Tohle nevypadá dobře. Amerika ráda odpouští kajícným hříšníkům, ale režiséři a diváci ne. Těžko si umějí představit, že padouch hraje na plátně kladného hrdinu.

Aspoň pro nejbližší půlrok.

Autoři:

Nejčtenější

Vyzývavá krása. Nejhezčí MOgirl roku 2018 volte do konce ledna

Zvolte MOgirl, která vás okouzlila v roce 2018

Je mezi nimi striptérka i zdravotní sestra, jsou extrovertní i samotářské, v mnoha ohledech však především své. Slečny...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Vyhazovače dělám občas dál, adrenalin neškodí, říká MMA bojovník Martínek

Neporažený MMA fighter Michal Blackbeard Martínek

V zápasech organizace Oktagon je neporaženým šampionem těžké váhy. Začínal docela odzdola, místo rehabilitace...

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Tradiční maskulinita ohrožuje mužské životy, tvrdí psychologové

Drsňácké chování a machistická role může být i vězením, připomínají...

Soutěživost, diktát úspěchu a moci, potlačování a nesdělování emocí, protiženské postoje, vyhýbání se projevům...

Nekonvenční turistika: lidé jezdí za chudobou i vlastní sebevraždou

Bílý turista s bonbony a chudí z ulice. Navštívit dnes můžete i „skrytou tvář...

Je to odvrácená strana turistiky nebo přímo její nemorální a zločinná tvář. Do dalekých zemí se však lidé vydávají též...

Najdete na iDNES.cz