Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Rozbité věci nemusejí končit v popelnici, říkají zakladatelé OpraKavárny

Až se vám porouchá mixér, mobil nebo až vám klekne lampa, nevyhazujte je hned do popelnice a neutíkejte pro nové do obchodu. Zkuste nejdřív OpraKavárnu. Projekt, který se snaží zabránit zbytečnému vyhazování věcí. A ušetřit vám peníze. A napomoci rozvoji místní komunity.

„Od špendlíku po lokomotivu, se vším se na nás můžete obrátit… Pokud budeme mít opraváře, který to bude umět opravit,“ slibují zakladatelé Opravárny Jan Charvát (vlevo) a Pavel Latoň. | foto: Jan Hanzlík

Známe to všichni. Nový výrobek se těsně po uplynutí záruční lhůty záhadně porouchá. Ve značkovém servisu nad ním mudrují a nakonec vám nabídnou opravu dosahující přibližně ceny nového výrobku – a vzápětí i nový výrobek sám. Pak máte dvě možnosti. Zavřít všechno do špajzu, koupit si nový a čekat, kdy se celý koloběh znovu rozjede, nebo kontaktovat OpraKavárnu. A zjistit, že všechno jde opravit.

Ten nápad vznikl v roce 2009 v Amsterdamu pod názvem RepairCafé, jeho varianta funguje v Londýně jako Ifixit a pánové Charvát a Latoň se teď rozhodli přenést ho i do Prahy. A upravit ho na míru českým poměrům i tradicím. Idea je jednoduchá. Jakýkoliv rozbitý výrobek, který vám značkový servis opraví draho nebo vůbec, donesete do dílny plné kutilů, šikulů a hobbíků, kteří dokážou takřka nemožné a poruchu nejen odstraní, ale udělají to i levně. K životu se tak vrátí zdánlivě mrtvé stroje a současně se tím snižuje i objem odpadu, který navíc v tomto případě často obsahuje materiály, jejichž výroba je nákladná a energeticky náročná a které by za jiných okolností prolétly komínem spalovny. Přitom si často stačí, jak říká klasik, pohrát s kombinačkami a letlampou.

Jan Charvát

Někdejší žurnalista Jan Charvát se živí mediálním poradenstvím v oblasti...

Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy se zaměřením na PR a mediální komunikaci, psal o životním prostředí do MF DNES, České pozice či Lidových novin. Nejvíce mu na srdci leželo špatné ovzduší a plýtvavá odpadová politika Česka. Loni žurnalistiku opustil a živí se mediálním poradenstvím v oblasti životního prostředí a energetických úspor.

„První impulz byl rozbitý displej na mém mobilu,“ vzpomíná první otec zakladatel OpraKavárny Honza Charvát. „Zkoušel jsem normální servis a tam mi řekli, že oprava bude stát asi dva a půl tisíce a hned mi nabídli nový za tři tisíce. Tak jsem si na internetu našel displej za pět stovek a sám jsem to malýma šroubováčkama opravil.“

Honzovi došlo, že lidí s podobným problémem musí být mnohem víc, stejně jako to, že pod nánosem konzumu posledních pětadvaceti let dřímají jako Šípková Růženka „zlaté české ručičky“. Těm se spolu s Pavlem Latoněm rozhodli dát onen kouzelný polibek, který by je probral zpátky k životu.

„Vycházeli jsme z toho, že jsme národ kutilů, každý má doma dílničku a spoustu nářadí, a to není v zahraničí úplně běžné. Tam všichni využívají značkové servisy, ale tady se na každé vesnici, v každé hospodě najde deset lidí, kteří umějí všechno opravit,“ říká Pavel.

Od remosek po autíčka. A do tří stovek

Takže stačilo rozhodit sítě a začít nabírat opraváře, kteří by byli ochotni se na projektu OpraKavárny podílet a díky ní si i přivydělat. Na konci roku tak v databázi obou pánů fungovalo přes 250 opravářů a stejný počet zákazníků. Ti dostali první možnost otestovat si funkčnost projektu loni v listopadu, kdy se představil v pražských Vršovicích v Altajské ulici v místní komunitní dílně Zdrojovna.

Pavel Latoň

Pavel Latoň vystudoval mediální studia, nyní vede marketingovou agenturu.

    Vystudoval mediální studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, již pět let se pohybuje v prostředí on-line podnikání, v současnosti vede vlastní on-line marketingovou agenturu. Zajímá se o technologie a projekty, které mají pozitivní dopad na společnost a životní prostředí. Ve volných chvílích se věnuje sportu, hraje Hanspaulskou ligu malé kopané.

    Dostavilo se na dvě stě lidí s nejrůznějším polámaným zbožím, od remosky po auta na dálkové ovládání. Úspěšnost oprav byla kolem sedmdesáti procent a asi nepřekvapí, že čím starší výrobek, tím snáz šel opravit. Hlavně u zmíněných remosek stačilo mnohdy připájet uvolněný drát nebo instalovat nový a remotrouba se opět rozjela naplno, tak jako v kuchyních našich babiček a maminek.

    „Během OpraKavárny jsme dělali dotazníkovou kampaň, takže víme, že lidi by zařízení tohoto typu uvítali nastálo. Drtivá většina reakcí byla pozitivních,“ vzpomíná Honza. Dalším krokem je tak logicky otevření stálého příjmového místa, kam by majitelé nosili porouchané spotřebiče, odkud by si je vyzvedávali vhodní opraváři (pokud by je neopravili přímo na místě) a kde by opravené byly opět k vyzvednutí. To vše za cenu nepřesahující tři sta korun.

    Cirkulární ekonomika místo lineární

    Faktem je, že projekt je stále ve fázi léčení dětských nemocí, v praxi si už ale ověřil smysluplnost, dostalo se mu navíc podpory nejmenované nadace a ještě vychází z nově proklamovaných ideálů Evropské unie, která se dosavadní konzumní styl lineární ekonomiky snaží, respektive do budoucna hodlá snažit nahradit ekonomikou cirkulární. Princip spočívá hlavně v úsporách nerostných surovin, sdílení věcí a navracení těch zdánlivě starých zpátky do oběhu, tedy v myšlence OpraKavárny, ovšem v globálním měřítku.

    Galerie NE

    Medailon zakladatelů OpraKavárny vyšel v rámci projektu Galerie Ne.

    Galerie NE je multimediální internetová galerie odvážných Češek a Čechů nebo lidí trvale žijících v Česku. Jeho cílem je vyjádřit zápor, odmítnutí, nesouhlas. Nedovolit, co jiní mají za samozřejmé, nemyslet v běžných pojmech, nechtít, po čem touží ostatní, nejít předem danou cestou, nepřitakat tupě, nerozhodovat se bez užití kritického rozumu, nepodvolit se, neohnout, nenechat se zlomit, nepřidat se, nevybrat si jednodušší cestu, neuhýbat.

    Říct ne nemusí znamenat negaci. Může to být nositelem kladného náboje, projevem pevného přesvědčení, charakteru, víry a sebevědomí. Ne může posílit, poposunout, otevřít jiné cesty, oklepat balast a nánosy konvence. Stačí v sobě nalézt odvahu. Nebo jen prostě nemoci jinak. Být jediný a jedinečný. V daný okamžik na daném místě. V čemkoliv. Sám za sebe.

    „Pravda je, že o cirkulární ekonomice tu zatím nikdo moc neví a jsme jeden z prvních projektů, který jde tím směrem. Lineární ekonomika je totiž založená na tom vytěžit, vyrobit, zničit a vyhodit na skládku. To je cesta do pekel,“ hájí novou koncepci Honza. „Programové ničení věcí je to, co výrobci dělají systematicky,“ odpovídá pak na dotaz, zda věří v existenci takzvaných kurvítek, tedy součástek, jejichž účelem je pouze znehodnotit výrobek po uplynutí záruční lhůty. „Spotřební zboží je to, které se má maximálně do dvou let vyměnit. Bez ohledu na cenu a další životaschopnost. Pak se musí koupit nové.“

    Tenhle koloběh by OpraKavárna ráda narušila. Nejen ke spokojenosti Matky Země, ale i kvůli rozvoji komunitního života v městských čtvrtích. „Ideální stav tohohle projektu je, že člověk z Prahy 4 díky nám ví, že v Praze 4 pračku opravuje Franta, Pepa že je přes telefony a Karel dělá ledničky. Jsou to lidi, o kterých ví, zná je, sdílí s nimi prostor a dá jim práci. Prostě je zbytečný tu pračku hned vyhodit a objednat si novou z Číny,“ vypočítává Pavel, který sám vede svůj soukromý boj za rozvoj komunity v místě bydliště. „Všichni jsou z komunismu zvyklí žít na sebe a být zavření doma a mně to dost vadí. Když jsem se přistěhoval z Opavy do Prahy, trvalo mi tři měsíce, než jsem naučil lidi z baráku zdravit. První tři měsíce na mě čuměli jak na idiota.

    “OpraKavárna má ambici stát se klasickým podnikatelským záměrem. Vtip je v tom, že pokud by našel dostatek zákazníků a opravdu se rozjel, přispěl by této společnosti mnohem víc než daňovým přiznáním. Mohl by pomoci měnit myšlení lidí zvyklých zbavovat se věcí, které ani nestihly zestárnout, a tím snižovat ekologická i jiná zatížení, jimž tato společnost reálně čelí.

    Autoři:
    • Nejčtenější

    Pornem to nekončí. Tyto hvězdy vzdělávají, vyučují i propagují

    Explicitní sex před kamerami jim ovlivnil život, nezaplnil ho však celý. Vedle něj procházejí životem pornocelebrit gendrová stuida či aktivistická obhajoba sexuálních svobod. Rovněž umělecká...

    22. července 2024

    V pětihvězdě by měl host mít na výběr z polštářů, říká recenzent Pan Plešatý

    Premium

    Jindřich Husička o sobě říká, že je profesionální host. Pod pseudonymem Pan Plešatý natáčí na YouTube recenze hotelů. S sebou si vozí vlastní polštář i UV lampu. „Občas vidím věci, které bych ani...

    21. července 2024

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    Správce dělníkovi nakládal práci. Ten zosnoval krutou pomstu, chystal ji rok

    Premium

    Dva výstřely proťaly lesní ticho. Mladá žena chytla instinktivně svého syna za ruku. Vzápětí se od areálu pionýrského tábora ozval mužský hlas: „Já vám ukážu!“ a následoval třetí výstřel. Po něm...

    20. července 2024

    Záhada Gubu. Byl bohatý, vzdělaný. Potom ubil ženu a zastřelil muže

    Vždy s motýlkem, v tvídovém saku. Celebrita, přítel politiků, člen třídní elity. Mistr zahálčivého života. Miloval ho tak, že kvůli němu i vraždil. Čin Malcolma Macarthura v roce 1982 šokoval Irsko....

    25. července 2024

    {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

    {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

    OBRAZEM: Žena, její odraz. Zrcadlo pojí nahotu a snění, podtrhuje osobitost

    Jako by kráse dodávaly něco magie, odnášely ji dál, krok za skutečnost. Spojují nahotu se sněním, otevírají dveře fantazii, podtrhují osobnost. Fotografie, které pracují se zrcadlem, se chlubí...

    24. července 2024

    OBRAZEM: Machno. Ukrajinský anarchista tančil mezi nacionalisty a bolševiky

    Syn z chudé rolnické rodiny vedl po první světové válce krkolomné povstání na Ukrajině. Bojoval proti západním okupantům a proti bělogvardějcům, ale též proti nacionalistickým silám i bolševické Rudé...

    27. července 2024

    Jak na lepší spánek. Studie otestovala prostý cvičební plán

    Nese to punc tabu, cvičit na noc věda nedoporučovala. Aktuální studie onen zákaz boří. Zjistila, že fyzická aktivita před spaním spánek neničí, ale dokonce prodlužuje. Záleží však na podobě cvičení....

    26. července 2024

    Záhada Gubu. Byl bohatý, vzdělaný. Potom ubil ženu a zastřelil muže

    Vždy s motýlkem, v tvídovém saku. Celebrita, přítel politiků, člen třídní elity. Mistr zahálčivého života. Miloval ho tak, že kvůli němu i vraždil. Čin Malcolma Macarthura v roce 1982 šokoval Irsko....

    25. července 2024

    Vůči vulgarismům jsme vlivem sociálních sítí znecitlivěli, říká jazykovědec

    Premium

    Písemný projev se z našich životů vytrácí, místo čtení posloucháme audioknihy, místo novin sledujeme podcasty. I esemesky mnohdy nepíšeme, ale namlouváme. A spisovně dnes mluví málokdo. „Používání...

    24. července 2024

    Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
    Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

    Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

    Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

    Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

    Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

    Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

    Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

    Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

    Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

    Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

    Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

    Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....