Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nečekaná blízkost: mozek a varlata mají mnoho společného

Sdílejí největší počet stejných proteinů ze všech orgánů. Studii, která doložila tajené partnerství mezi mozkem a varlaty, však nešlo o trefení se do ironické kuriozity lidské biologie. Věří, že odhalená souvislost umožní lépe porozumět zdravotním obtížím, které oba orgány mohou sužovat, i jejich léčbě.

Jakkoli to vypadá jako vědecká poťouchlost, může odhalení podobnosti mozku a varlat posloužit medicíně. | foto: Profimedia.cz

Oba orgány věda vlastně z tajného vztahu podezřívala již dlouho, líčí server IFL Science. A magazín Inverse dodává, že se vědělo například to, že mozek a varlata sdílejí jisté obdobné buněčné rysy, například specializované podpůrné buňky. A nejen to, ze všech orgánů má právě mozek a varlata největší počet shodných genů, jak potvrdila studie z magazínu Cytogenetic and Genome Research v roce 2003.

Jenže tým Bárbary Matosové a Margaridy Fardilha se pokusil poodkrýt další vrstvu onoho nečekaného vztahu.

Ohromná proteinová shoda

Aby podobnost otestovali, zaměřili se na proteiny, na ty, které vytvářejí mozek, a na ty, které produkují varlata. A poté to porovnali s proteiny, které tvoří osmadvacet jiných tkání lidského těla. Proteiny jsou dobrý indikátor, pokud chceme identifikovat a klasifikovat odlišné části těla, podotýká Inverse.

Porovnání zjistilo velmi výraznou shodu. Zatímco mozek vytváří 14 315 proteinů a varlata 15 687, společných mají celých 13 442 z nich. Větší průsečík tým nenašel u žádných dalších orgánů, mezi nimi se zajímal například i o srdce, ledviny, prostatu, játra, vaječníky. „Mozek a varlata mají, ve srovnání s ostatními lidskými tkáněmi, nejvyšší počet shodných proteinů,“ uvádí studie zveřejněná v magazínu Royal Society Open Biology.

A server Study Finds doplňuje, že její autorky si oba orgány a jejich proteiny vzaly pod ještě pečlivější drobnohled a porovnaly primární buňky obou orgánů. I na oné úrovni nalezly výraznou, dramatickou shodu. Z celkem 6 653 proteinů, které vytváří primární buňka varlat, tvoří neuron jako primární buňka mozku 5 048.

Proteinová shoda je očividná. Přímo dramatická, tvrdí studie.

Mozek a varlata, podobnost víc než zřejmá

Studie přitom zkoumala i to, jaké proteiny mají oba orgány shodné nejvíce. Jsou to ty, které se týkají komunikace a tkáňového rozvoje, stejně jako procesu nazývaného exocytóza, jímž se uvolňují buňky či struktury do okolí, poznamenává server Science Alert.

Mozek a varlata odlišují lidský druh od ostatních

Autorky práce se rovnou pokoušejí i o vysvětlení, proč jsou si oba orgány tak podobné. Podle jejich soudu se právě ony zásadně podílely na odlišení lidského druhu. Samozřejmě, je to totiž náš velký mozek, který nás vydělil z řad ostatních obyvatel Země. Jenže motorem téhož procesu bylo i sperma, které mělo být střediskem pro rozvoj nových genů, a ty mohly uspíšit proces lidské evoluce. A navíc, spermie jsou též hlídači lidského druhu, zajišťují, že se nemůžeme křížit s jinými tvory. „Jak mozek, tak varlata mají obrovskou úlohu pro zajištění evoluce, integrity a lidstva,“ zdůrazňuje studie.

Některé předchozí práce již na praktické souvislosti mezi oběma orgány upozornily. Docela kontroverzním způsobem to udělal například výzkum z roku 2009, který odhalil souvztažnost mezi celkovou inteligencí a vlastnostmi spermií, jako je jejich počet, koncentrace, pohyblivost. Naznačil, že pokud je muž v dobré kondici, jde-li o jeden z obou orgánů, není na tom zle ani v případě druhého. Studie z roku 2013 poté tvrdí, že čím větší varlata měli muži, tím menší aktivitu spojenou s péčí a výchovou výzkum detekoval v jejich mozcích.

Autorky aktuální studie však více zajímá, zda obdobné rysy obou orgánů nemohou něco napovědět ohledně jejich poruch a jejich léčby. Nakonec se již ví, že se například roztroušená skleróza může překrývat s neplodností.

Identifikace shodných proteinů a analýza jejich úlohy pro fungování mozku a varlat by pomohla lepšímu pochopení patologické fyziologie, stejně jako rozvoji nových strategií pro léčbu poruch mozku nebo varlat, uvádějí autorky studie. Pokud tedy existuje účinná léčba jednoho z orgánů, mohla by být vodítkem pro vědecké zkoumání léčby druhého.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak žít alespoň do sedmdesáti, a ve zdraví. Studie přinesla recept

19. června 2024

Cíle vymezil výzkum pregnantně a přísně. Projít přinejmenším do sedmdesáti let věku, a navíc bez...

Od děcáku a drog k úspěchu. Každého klienta zšikanuju, i Jágra, říká holič slavných

20. června 2024

Premium Jak se z romského kluka z opavského děcáku stal lazebník celebrit? Cesta to byla hodně kostrbatá...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

OBRAZEM: Pornoherečky, křiklouni. Připomeňte si tváře Clash of the Stars

18. června 2024

Má za sebou sedm turnajů, nabídly barvité postavy. Jejich zázemí sahalo od porna po ryzí...

Análnímu sexu přeje pop, fetišům metal. I sex má svůj playlist

17. června 2024

Propojila muziku se sexem. Proto, že pro mnohé prostě patří k sobě. Netradiční studie zjišťovala,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nejstarší pivovary světa. Fungují i tisíc let, dějinami prošlo i Česko

14. června 2024

Svět ho zná již po třináct tisíc let, jistou dobu bylo pivo mnohde dokonce zdravotně bezpečnější...

KVÍZ: Jak znáte Clash of the Stars?

21. června 2024

Mnohdy groteskní výkony, extravagantní postavy, křiklounské výstupy, orgie chvástání. Něco...

Od děcáku a drog k úspěchu. Každého klienta zšikanuju, i Jágra, říká holič slavných

20. června 2024

Premium Jak se z romského kluka z opavského děcáku stal lazebník celebrit? Cesta to byla hodně kostrbatá...

Lopata nebo kladivo? Nejvýkonnější vrah novodobé Číny si nevybíral

20. června 2024

Nepřirozeně vysoká inteligence, chameleonská schopnost splynout s davem, skvostná znalost...

Jak žít alespoň do sedmdesáti, a ve zdraví. Studie přinesla recept

19. června 2024

Cíle vymezil výzkum pregnantně a přísně. Projít přinejmenším do sedmdesáti let věku, a navíc bez...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...