Arabští křižáci. Na Jeruzalém táhli i bojovníci z Blízkého východu

aktualizováno 
Křižácké výpravy vedla evropská šlechta, to vědí historikové již dávno. Ovšem výpady na Jeruzalém nebyly jen střetem Západu a Východu. Evropští vojáci se během své expanze mísili s východním obyvatelstvem. Proto bylo složení křižáckých vojsk pestré, tvrdí pohled na DNA jejich příslušníků.

Složení křižáckých armád bylo mnohem pestřejší, než jsme si mysleli. | foto: Profimedia.cz

Trvaly po dvě stě let a jejich původním cílem bylo vyhnat muslimy z Jeruzaléma, později se křesťanská rozpínavost poohlédla i po území dnešního Egypta či Řecka. Kruciáty neboli křížové výpravy se do dějin zapsaly jako střet mezi Východem a Západem s jasnou dělicí čarou.

Fotogalerie

„Lidový náhled je, že výpravy byly neseny dynamikou Východ versus Západ, křesťané versus muslimové, přičemž mezi nimi je ostrá linka,“ cituje list The Guardian Kathryn Hurlockovou z Manchester Metropolitan University. Historička přitom dodává, že odborníci již dlouho vědí, že tak jednoduché to nebylo. Nyní však mají důkaz.

Normální muži, co hledali svazek a rodinu

Křižáčtí vojáci na nepřátelském území nacházeli partnerky, uzavírali svazky, zakládali rodiny. „Byli to normální lidé, mísili se a jejich synové se později přidávali k jejich boji,“ konstatuje Marc Haber z Cambridge, jenž vedl studii, která to pomocí analýzy DNA dokázala.

K ruce si vzala kosti z jednoho z mála známých křižáckých pohřebišť v Sidonu, na jižním území dnešního Libanonu. Vybrala kosti devíti lidí, všechny nesly známky násilí. Místo, které bylo dějištěm mnoha důležitých bitev mezi křižáky a muslimskými vojsky, čas, nález křižácké mince vydané v Itálii mezi lety 1245 a 1250, pět spon odkazujících na středověkou Evropu, to vše naznačovalo, že by pozůstatky mohly patřit křižákům.

Analýzou DNA věci zjistili, že tři z pohřbených bojovníků byli evropského původu, se španělskými a sardinskými stopami. Čtyři pocházeli ze Středomoří a genetický původ dvou zbývajících v sobě mísil blízkovýchodní a evropské kořeny. „Jeden z jejich rodičů se geneticky podobal beduínům nebo Saúdům, druhý pocházel zřejmě ze severního Španělska nebo Baskicka,“ komentoval nálezy Haber.

To naznačuje, že oba bojovníci byli potomci smíšených svazků mezi křižáky a místními lidmi, shrnuje list Independent. „Křižáci cestovali na Blízký východ a uzavírali zde vztahy s místními. A jejich synové se později přidali k boji za křižáckou věc,“ uvádí Haber. Protože však první křižácká agrese na východ předcházela pohřbení ostatků asi o sto let, mohlo se podle něj jednat již o druhou či třetí generaci vzešlou ze svazku křesťanských dobyvatelů a místních.

Zjištění považují autoři studie publikované v magazínu American Journal of Human Genetics za potřebný dodatek k tomu, co o křižáckých taženích víme z historických záznamů. „Písemné zdroje jsou totiž velmi částečné a potenciálně velmi tendenční,“ připomíná pro server 9News Chris Tyler-Smith, „genetika nám však nabízí komplementární přístup, který nám může to, co jsme četli, potvrdit, a říci nám i to, co v archivech není.“

Zároveň však autoři studie poznamenávají, že evropské geny nenechaly v tamní populaci nesmazatelnou stopu. Po konci křižáckého válčení si potomci smíšených svazků našli partnerky a partnery opět v místní populaci. „Genetické stopy křižáků se tak rychle vytratily,“ uzavírá Haber.

Jeho tým porovnal genom současných Libanonců s DNA extrahovanou z kostí lidí, kteří žili na stejném území mezi roky 237 a 632. Odhalil přitom, že se genom nijak výrazně nezměnil. Dnešní obyvatelé Libanonu jsou tak přímými potomky lidí, kteří v oblasti žili od doby bronzové, a stopy evropských vetřelců jsou jen nepatrné, píše server ArsTechnica.

Autoři výzkumu to vysvětlují tím, že interakce mezi evropskými mezi křižáky a místním obyvatelstvem netrvala dost dlouho na to, aby se v genomu uchovala.

Autoři:

Nejčtenější

Jsem hravá a výstřední, přátelská a nekonfliktní, říká MOgirl Loo

Den zlepší i pouhý úsměv, říká Mogirl Loo.

Jejím dětským snem bylo prý užívat si život a mít kolem sebe přátele. „Zatím mi to jde,“ usmívá se MOgirl Loo.

Mával jsem mačetou a uvěřil na vúdú, říká český dědic trůnu v Nigérii

Vymoci si v Nigérii postavení a reputaci nebylo snadné ani pro královského...

Tátou kluka z Bruntálu byl nigerijský král. Poprvé se viděli, když bylo Obonetu Ubamovi 15 let. Po otcově smrti se...

Chceme víc sexu, říkají muži i ženy. Milostný život je přitom na ústupu

Toužíme po něm, ale schází nám. Podle výzkumů nás moderní život připravuje o...

Užíváme si méně sexu. A schází nám. Přes padesát procent žen a více než šedesát procent mužů by ho rádo mělo častěji,...

OBRAZEM: Tady všude jsem byla mrtvola. Britka fotí anti-selfie

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají...

Byl, byla jsem tady, říkají módní selfie. I tady jsem jakoby umírala, říkají anti-selfie britské umělkyně Stephanie...

Univerzita pro prostitutky i klauny. Bizarní školy lákají zástupy studentů

Kvalifikace se vyplatí pro práci prostitutek i klaunů, první vzdělává škola ve...

Bizarní, ale prosperující. Studovat můžete na klauny, vzdělávat se lze také v oboru prodejné lásky i v umění přípravy...

Další z rubriky

I láska k přírodě prochází žaludkem. Invazivní druhy končí v USA na talíři

Enviromentální gastronomie. Nebo gastronomický enviromentalismus? Ochrana...

Symbolem ochrany přírody se stalo vegetariánství. V mnoha ohledech právem. Konzumaci masa však není třeba zavrhovat....

OBRAZEM: Zápasníci sumo děsili děti. Aby měly štěstí

Čím hlasitěji budou plakat, tím snáze od sebe odeženou démony. Čím déle budou...

Čím hlasitěji budou plakat, tím snáze od sebe odeženou démony. Čím déle budou křičet strachem, tím spokojenější a...

Rychlená rebarbora je britskou chloubou. Sklízí se ve tmě, při svíčce

Pěstební proces, ověřený po dvě stě let, se dodržuje pečlivě. Do pařeniště se...

Vystavuje se drsným podmínkám. Zoceluje se v mrazu, extrémní sílu v sobě nalézá v naprosté tmě stodol. Aby jí pěstitelé...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz