Jak se kalí v Africe: samohonka z autobaterií, zkvašená kaše i slušné pivo

aktualizováno 
Horko, nejroztodivnější alkoholické nápoje, něco na žvýkání do pusy, divoký tanec a zpocená těla. Pojďte s námi ochutnat kouzlo africké party a seznámit se se všemi obvyklými substancemi, které vás v Africe dostanou do varu.

Technika sice není nejmodernější, v rytmu tance to ale vůbec nevadí | foto: Profimedia.cz

Miraa, legální keňská droga  

Naprosto legální drogou je skoro v celé východní Africe khát, botanicky Catha edulis, v Keni nazývaný miraa nebo též "africký salát". Keňa patří k jeho předním producentům a zároveň vývozcům, dost se ho tu i zkonzumuje.

Několik regionů v zemi je dokonce na pěstování a prodeji khátu silně ekonomicky závislých, z Keni se například denně letecky dodává do somálského Mogadiša nejméně 20 tun čerstvých listů (seschlé ztrácejí účinnost).

A samotní Keňané také sežvýkají svoje, zvláště svahilské obyvatelstvo na pobřeží.

Mnohahodinové žvýkání je způsob, jak z khátu dostat kýžené stimulační látky a přivodit si stav lehké euforie, mnohomluvnosti a hyperaktivity. Bohužel, k dosažení účinku je opravdu potřeba mlít čelistmi několik hodin jako koza a zpracovat objemný balíček listů – asi tak velký, jaký jste schopni obejmout oběma dlaněmi.

Chuť khátu je přitom i pro nevybíravého konzumenta dost odporná.

Sbalit khát a hurá na trh...

"Utrhni si kousek ovocné žvýkačky a když ztratí chuť, vezmi si další kousek – takhle si v puse za čas smícháním žvýkačky a miraa vytvoříš hmotu, kterou prostě pořád přežvykuješ," radí mi jeden domorodý kamarád.

"Někdy to taky zapíjím doušky koly nebo čímkoliv dostatečně sladkým," svěřuje mi své uživatelské know-how.  

Bez khátu se hlavně v muslimské kultuře východní Afriky nebo Jemenu neobejde žádná společenská událost, prostým večerním setkáním dvou přátel počínaje. V Nairobi ho žvýkají hlavně taxikáři, kteří musí zůstat celou noc vzhůru, nebo studenti před zkouškovým obdobím.  

Kuřákovo trauma

Priority keňské vlády jsou pro mě někdy těžko pochopitelné. Místo aby se ministři ze všech sil snažili rozvíjet bídnou infrastrukturu a zanedbané venkovské obyvatelstvo, vyhlásili nedávno totální vojnu kuřákům.

A cigaretka většinou k pěknému večírku tak nějak patří.

Už na jaře tu měl kuřák tvrdý chleba, protože v ulicích Nairobi bylo už v té době kouření zapovězeno. Milovníkům nikotinu byly určeny pouze kuřácké zóny řádně označené cedulí a obehnané ostnatým drátem, v nichž si člověk s cigaretou připadal jako naprostý vyvrhel společnosti.

I takhle vypadá hospoda v Keni

I tyto kuřácké plácky už mnohde vzaly zasvé. Kouřit se dnes pod značnou pokutou nesmí skoro nikde, restaurace a bary musejí mít pro kuřáky vyhrazené speciální místnosti a když hulíte na balkóně, může vás udat soused, že mu kazíte vzduch, a zavolat na vás policejní patrolu.

Paradoxem je, že jen velmi malá skupina obyvatel si může cigarety vůbec dovolit, třeba v zapadlých venkovských koloniálech je ani neprodávají.

Druhým paradoxem jsou názvy zdejších značek.

Zanášet plíce si můžete například cigaretami značky Sportsman nebo Supermatch, na kterých je dokonce vyobrazen skórující fotbalista. Sportem ku zdraví, jak se říká.

Opravdový alkoholový hardcore

Nedávno jsem navštívil východokeňské Kisii,  provinční město, kde jsem se dozvěděl o pravděpodobně nejhorším destilátu na světě – neviděl jsem ho sice na vlastní oči, ani si nepřivoněl a ani nesmočil jazyk.

Ale podle vyprávění očitého svědka si prý ti nejchudší z chudých v Kisii vyrábějí doma samohonku ze starých autobaterií. Tomuhle se rozhodně dá říkat hardcore!

O něco jemnější, ale stále dost extrémní pálenka je changa'a, vyráběná v městských slumech z všelijakého odpadu. Zákon v Keni výrobu a prodej changa'a zakazuje, její konzumenti se poznají podle nesnesitelného odéru a brzkého konce života.

I takhle může vypadat keňská párty

Potkal jsem teprve osmnáctiletého výrostka, kterému už vlivem changa'a přestávaly sloužit oči.

Ve slumech pijí také zkvašenou obilnou kaši, pivo chudých. V nálevnách se podává zásadně v použitých plechovkách a srká se brčkem nebo hadičkou. Jak mě ve slumu Mukuru poučili tři nezaměstnaní nalití chlapíci, sedící v brzkém dopoledni kolem několikalitrové plechovky s hadičkami v koutcích, hutnost nápoje zažene hlad a vydá za seriózní denní jídlo. Což se u chudých počítá.   

Dobré nakonec

Pivo slušné kvality se vaří v pivovaru přímo v Nairobi. Jmenuje se Tusker a ve znaku má slona. My si podle našeho dobrého zvyku klidně dopřejeme lahvinku i dvě (někde mají i čepované) k obědu, místní černoši se na nás ovšem dívají jak na zjevení.

"Pivo k obědu? To jste potom ještě schopní pracovat? Já kdybych si dal/a jedno pivo, hned dostanu chuť na další a do práce už ani nedorazím," říkají nám unisono.

Keňské pivo Tusker má ve znaku slona. A chutná dobře.

Ovšem večer, když je po práci, to je jiná. Firemní večírky nejmenované globální firmy většinou končí tak, že kolem desáté jsou i ti nejvyšší manažeři zlití pod obraz.

V místních supermarketech je k dostání také vynikající třtinový rum mnoha značek, některé modely hrdě snesou srovnání i s tím kubánským. 

Fenomenální africký špiritus se jmenuje Amarula a vzhledem i konzistencí připomíná například různé kávové likéry. Zkrátka takové dámské pití. Vyrábí se v jižní Africe z ovoce stromu marula.

K tomuto ovoci se váže spousta vtipných historek, kterak se i divoká zvířata opíjí ze zfermentovaných plodů spadlých na zem. Na internetu můžete najít záběry "opilých" opic a dokonce i slonů.

Jedná se ale o mýtus, zvířata většinou plody sní mnohem dříve, než stačí zkvasit, a aby se zhulákal takový slon, musel by pozřít desítky kilogramů bobulí připomínajících naše "špendlíky".

Let's dance!

Ať však pijete či žvýkáte cokoli, co si rozumí s obsahem vaší peněženky či osobními preferencemi, k africké party patří nevyhnutelně tanec.

Afričané ho mají opravdu v krvi a zvláště v pozdních hodinách je nedílnou součástí každého večírku.

Na městských diskotékách se paří na kdeco – někde sázejí na tragická pozdní osmdesátá a brzká devadesátá léta, takže občas zaslechnete hit, o kterém jste byli přesvědčení, že už byl dávno zakopán hodně hluboko pod zem.

Hip-hop a ostrý rap vládne mladé generaci, mezi kterou se to hemží nadějnými talenty, které by většinu západních hvězd vydiktovaly s rukama v kapsách.

Kapitola sama pro sebe jsou africké bubny a jejich hypnotizující zvuk. Můžete být úplně střízliví a stejně budete při zvuku bubnů vířit jako derviš, tak moc si podmaní vaše podvědomí. 

Když se tančí, tak divoce. Každý kmen, někde i každá jednotlivá vesnice, má svůj vlastní tanec.

I když v pozdních hodinách to stejně vždycky sklouzne hlavně k divokým kopulačním pohybům pánví a tělům nalepeným na sebe v horkém vzduchu nabitém erotikou.

Autoři:

Nejčtenější

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

Arizona proti pornu. Je společenskou hrozbou, tvrdí parlament

Ilustrační snímek

Prostupuje celou společností, kazí mladistvé, vytváří toxické prostředí. Pornografie způsobuje zdravotní krizi,...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

OBRAZEM: Vznešení a hrdí. Podívejte se na ikonické barevné snímky indiánů

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že...

Bylo zřejmé, že na invazi bílého muže do svého světa doplatí. Tušili, že přijdou o pozemky i svůj způsob života. Do...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

Najdete na iDNES.cz