Svět gangsterů, čichačů a prostitutek: navštívili jsme slumy v Nairobi

  14:00aktualizováno  14:00
Peklo na zemi, továrna na výrobu zdecimovaných lidských bytostí lapených v pasti chudoby, drog a kriminality. Aby se ze slumu v Nairobi někdo vypracoval z negramotného odpadlíka na úspěšného vysokoškoláka, je skutečnou raritou. Benson Alumbasi to dokázal a z nezletilého dealera drog je dnes napravený a vzdělaný abstinent, který pracuje jako sociální pracovník. Lepšího průvodce nairobskými slumy bychom nenašli.

Bensonovi se povedlo život na ulici opustit, jeho bývalý kamarád takové štěstí neměl a u čichání lepidla zůstal. | foto: Jakub Zahradniček

V Nairobi, hlavním městě východoafrické Keni, žijí asi čtyři miliony lidí. Víc než polovina z nich v některém ze stovek městských slumů. Většinu z nich na mapě města nenajdete, přesný počet obyvatel je neznámý.

Bydlí zde většinou vesničané, kteří přicházejí do hlavního města hledat práci. Ze slumů se rekrutují námezdní dělníci a pomocné síly, zázemí zde mají ovšem také gangy, nelegální byznysmeni nebo radikální náboženské skupiny.

Slumy jsou svět sám pro sebe.

Procházíme slumem Mukuru, který sousedí s nairobskou industriální zónou. Úzké uličky jsou dlážděny odpadky, ve kterých se popelí děti, a lemovány nevábnými odpadními strouhami.

Přestože je dopoledne, v nálevnách z vlnitého plechu hulákají tranzistorová rádia a nezaměstnaní ochmelkové do sebe ze starých plechovek lijí zdejší alternativu piva, kyselou zkvašenou obilnou kaši.

O kousek dál sedí starý Masaj zahalený do deky a vyrábí si luk.

Jistým krokem nás míjí mladá černoška, na hlavě zkušeně nese dvacetilitrový kanystr, na zádech jí visí dítě.

Umouněný sběrač odpadků zfetovaný čicháním lepidla za sebou potácivě vleče pytel s plastovými lahvemi.

Naprosté panoptikum.

Létající záchodky

"Přesně do téhle chatrče jsme se přestěhovali, když mi byly tak tři," ukazuje sedmadvacetiletý Benson na nízkou zelenou plechovou boudu, jednu z desítek tisíc podobných v křivolakých uličkách slumu.

"Moje rodina sem přijela za prací z Kakamegy, což je oblast asi den cesty na západ od Nairobi," vysvětluje příslušník kmene Luhya, jak se v dětství ocitl ve velkém městě.

Lepenice z kusů plechu těsně sousedí s místní variantou kina. To sestává z několika pryčen, starého DVD přehrávače a televize, na které zrovna provozovatel pouští druhořadý film z nigerijských filmových studií.

O kousek dál stojí veřejné sprchy a záchody, za jejichž použití musí obyvatelé platit kolem dvaceti šilinků. Jinou možnost ovšem nemají, do chatrče se záchod nevejde, rozvod vody tu neexistuje.

"Ne každý ale má zbytečných dvacet šilinků na použití záchodu," vysvětluje Benson. Oblíbenou alternativou proto je udělat velkou potřebu do igelitového pytlíku, ten pevně zavázat, roztočit a zahodit co nejdál.

Pytlíky přistávají na střechách, v uličkách, v nejhorším případě nešťastníkům na hlavách.

"V našem slangu se tomuto způsobu říká létající záchod," upřesňuje.

I takové je Nairobi – bohatým tu létají do úst pečení holubi, na chudé padají lejna. Instinktivně krčím hlavu mezi ramena a hlídám si prostor nad sebou.

Jak venkované přicházejí o iluze

Rodina Bensona Alumbasiho před lety skončila tak, jak při příchodu do velkoměsta dopadají mnozí noví obyvatelé slumů. Původní otec rodinu opustil a odešel za jinou, ten náhradní byl alkoholik. Pracovala jenom matka, která ovšem všech šest svých potomků nezvládala uživit.

Když bylo Bensonovi sedm, jeho opilý nevlastní strýc se jej rozhodl zabít kladivem. Dodnes má na tuto událost památeční jizvu přes celé temeno hlavy. Benson utekl z domu a celé dětství prožil na ulici, stejně jako přibližně padesát tisíc dalších nairobských street kids s podobnými osudy.

Benson Alumbasi s přáteli ve slumu Korogocho (Benson uprostřed)

Benson Alumbasi s přáteli ve slumu Korogocho (Benson uprostřed)

"Přes den jsme sbírali odpadky nebo žebrali na křižovatkách, večer se náš gang scházel na smetišti, kde jsme měli postavené přístřešky a platili řediteli skládky za ochranu. Za vydělané peníze jsme pro celou partu nakoupili jídlo, bhang (marihuanu) a lepidlo na čichání," popisuje život na ulici Benson.

Většině dětí ulice začne život s drogami a naprostou svobodou a volností vyhovovat. Nechodí do školy, nemusejí nikoho poslouchat, seženou peníze na všechno potřebné.

Konec bývá rychlý. Umírají velmi mladí, s mozky rozleptanými lepidlem někde v příkopu plném splašek. 

Holka za deset korun

Při další cestě slumem míjíme skupinku tří holek, jejichž plnoletost je velmi pochybná. "Znám jejich rodiče," říká Benson. "Nepracují a tyhle jejich dcery se chodí každý den poohlédnout po něčem k jídlu, jak se tady přezdívá prostituci."

Děvčata se nabízejí komukoliv, kdo má zájem. Za službu si účtují asi padesát šilinků. To je něco kolem deseti českých korun nebo dvakrát na to, dojít si do veřejné kadibudky na záchod.

Mimochodem, se sexuální výchovou nemají děti ve slumech žádný problém. V chatrči o rozměru několika metrů čtverečních žije pohromadě celá rodina a dospělí se se svými nočními aktivitami opravdu nemají kam schovat. 

Když se usměje štěstíčko

Benson Alumbasi dneska dokončuje vysokou školu a v nairobských slumech pracuje jako streetworker. Bydlí v normální čtvrti, má ženu a jedno dítě, věří v Boha a každou neděli chodí do kostela. Nejraději pije mléko.

Těžko uvěřit, že před několika lety to byl divoký pouliční rabiát, který neuměl číst, psát ani počítat a který se ve svém gangu posléze vypracoval na hlavního distributora drog, což je skoro kápova pravá ruka.

Když dneska přijde mezi své staré známé, z nichž někteří stále žijí na ulici v různém stádiu demence a celkového rozkladu, má autoritu.

Je jeden z nich, který něco dokázal, a za to mu patří přirozený respekt. Když začne řečnit, všichni ztichnou, sednou na bobek a poslouchají. V nažehlené košili a s brilantním slovním projevem je mezi nimi jako zjevení z úplně jiné reality.

Jako to bývá v každém pěkném příběhu s dojemným koncem, i v Bensonově případu přišel za jeho minulých pouličních dob v pravou chvíli zásah shora.

Ještě jako čtrnáctiletý špinavý sígr bez základního vzdělání ukradl jednoho dne neznámému opilému chlápkovi peněženku naditou bankovkami. Sice si neuměl spočítat, jaké právě nabyl jmění, ale věděl, že se v tento okamžik stal bohatým.

Konec dobrý, všechno dobré

Pouliční děti mají své důvěrníky, kteří žijí ve slumu a u nichž si můžou za drobný poplatek ukládat majetek, o který by na ulici ihned přišly – oblečení, peníze, jídlo. Benson nakoupil za nalezené peníze školní uniformu, boty, učebnice a další školní potřeby. Všechno schoval u svého důvěrníka.

Pak ve svém odhodlání po změně vyrazil do jednoho z center pro záchranu dětí ulice. V Nairobi jich jsou desítky, provozují je různé nevládní organizace. Většinou v nich zdivočelé děti musí přistoupit na náročný režim a disciplínu. Trvá to měsíce i roky, než si zvyknou na normální život a přistoupí na jeho pravidla.

Benson několikrát utekl a zase se vrátil. Nakonec během několika let dohnal základní i střední vzdělání a následně začal studovat na univerzitě sociální práci.

Dnes koordinuje dvě centra pro čtyřicet bývalých street kids a pravidelně vyráží do nejhorších městských částí hledat a zachraňovat zdivočelé děti ulice.

Kruh se uzavřel. Happy end.

Autoři:
  • Nejčtenější

Sex podle profesí: farmáři ho mají nejvíc, nejméně pak novináři

Na povolání záleží, i pokud jde o frekvenci sexu. Tvrdí to aktuální výzkum výrobce erotických pomůcek Lelo. Zjistil, že...

Premium

Největší průšvih byl, když mluvil potichu a pomalu, vzpomíná Gottův tajemník

Přes třicet let byl blízkým spolupracovníkem Karla Gotta. Rozhovor proběhl pár hodin po zpěvákově skonu. Na Janu...

Jsem vesnická holka. A mám ráda uzené a pivko, směje se MOgirl Dona

Vidí se jako citlivka, vtipálek, mazel. „Ale taky jsem náladová a nervák,“ přiznává MOgirl Dona.

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

OBRAZEM: Krásná dobrodružka je expertkou na přežití v divoké přírodě

Ovládá primitivní technologie přežití v divočině, slaňuje, potápí se, rozumí nožům, rybaří, loví. Je ekologickou...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Skleněné rakve. Jak se stala Amerika obětí touhy po vznešeném odpočinku

Byl to podvod na druhou. Samotný výrobek neexistoval, nikdo ho nevyráběl. A falešné byly i akcie, které tahaly peníze z...

Premium

Smrtící virus zachraňoval Židy před nacisty. Italští lékaři si ho vymysleli

Byla to nebetyčná drzost. A ohromná statečnost. Římští lékaři za nacistické okupace připisovali Židům z ghetta diagnózu...

Moderní strašidla: Můří muž je poslem špatných zpráv

Zapomeňte na světlušky a polednice. Moderní folklor strašidel pořád vychází z lidského strachu ze tmy a neznámých...

Šílené plány: operace druhé světové války, které se naštěstí neodehrály

Kdo je přítel, o tom neměly za druhé světové války spojenecké síly dlouho jasno. Francouzi a Britové připravovali útok...

Najdete na iDNES.cz