Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. září 2021 Darina

Svět gangsterů, čichačů a prostitutek: navštívili jsme slumy v Nairobi

  14:00
Peklo na zemi, továrna na výrobu zdecimovaných lidských bytostí lapených v pasti chudoby, drog a kriminality. Aby se ze slumu v Nairobi někdo vypracoval z negramotného odpadlíka na úspěšného vysokoškoláka, je skutečnou raritou. Benson Alumbasi to dokázal a z nezletilého dealera drog je dnes napravený a vzdělaný abstinent, který pracuje jako sociální pracovník. Lepšího průvodce nairobskými slumy bychom nenašli.

Bensonovi se povedlo život na ulici opustit, jeho bývalý kamarád takové štěstí neměl a u čichání lepidla zůstal. | foto: Jakub Zahradniček

V Nairobi, hlavním městě východoafrické Keni, žijí asi čtyři miliony lidí. Víc než polovina z nich v některém ze stovek městských slumů. Většinu z nich na mapě města nenajdete, přesný počet obyvatel je neznámý.

Bydlí zde většinou vesničané, kteří přicházejí do hlavního města hledat práci. Ze slumů se rekrutují námezdní dělníci a pomocné síly, zázemí zde mají ovšem také gangy, nelegální byznysmeni nebo radikální náboženské skupiny.

Slumy jsou svět sám pro sebe.

Procházíme slumem Mukuru, který sousedí s nairobskou industriální zónou. Úzké uličky jsou dlážděny odpadky, ve kterých se popelí děti, a lemovány nevábnými odpadními strouhami.

Přestože je dopoledne, v nálevnách z vlnitého plechu hulákají tranzistorová rádia a nezaměstnaní ochmelkové do sebe ze starých plechovek lijí zdejší alternativu piva, kyselou zkvašenou obilnou kaši.

O kousek dál sedí starý Masaj zahalený do deky a vyrábí si luk.

Jistým krokem nás míjí mladá černoška, na hlavě zkušeně nese dvacetilitrový kanystr, na zádech jí visí dítě.

Umouněný sběrač odpadků zfetovaný čicháním lepidla za sebou potácivě vleče pytel s plastovými lahvemi.

Naprosté panoptikum.

Létající záchodky

"Přesně do téhle chatrče jsme se přestěhovali, když mi byly tak tři," ukazuje sedmadvacetiletý Benson na nízkou zelenou plechovou boudu, jednu z desítek tisíc podobných v křivolakých uličkách slumu.

"Moje rodina sem přijela za prací z Kakamegy, což je oblast asi den cesty na západ od Nairobi," vysvětluje příslušník kmene Luhya, jak se v dětství ocitl ve velkém městě.

Lepenice z kusů plechu těsně sousedí s místní variantou kina. To sestává z několika pryčen, starého DVD přehrávače a televize, na které zrovna provozovatel pouští druhořadý film z nigerijských filmových studií.

O kousek dál stojí veřejné sprchy a záchody, za jejichž použití musí obyvatelé platit kolem dvaceti šilinků. Jinou možnost ovšem nemají, do chatrče se záchod nevejde, rozvod vody tu neexistuje.

"Ne každý ale má zbytečných dvacet šilinků na použití záchodu," vysvětluje Benson. Oblíbenou alternativou proto je udělat velkou potřebu do igelitového pytlíku, ten pevně zavázat, roztočit a zahodit co nejdál.

Pytlíky přistávají na střechách, v uličkách, v nejhorším případě nešťastníkům na hlavách.

"V našem slangu se tomuto způsobu říká létající záchod," upřesňuje.

I takové je Nairobi – bohatým tu létají do úst pečení holubi, na chudé padají lejna. Instinktivně krčím hlavu mezi ramena a hlídám si prostor nad sebou.

Jak venkované přicházejí o iluze

Rodina Bensona Alumbasiho před lety skončila tak, jak při příchodu do velkoměsta dopadají mnozí noví obyvatelé slumů. Původní otec rodinu opustil a odešel za jinou, ten náhradní byl alkoholik. Pracovala jenom matka, která ovšem všech šest svých potomků nezvládala uživit.

Když bylo Bensonovi sedm, jeho opilý nevlastní strýc se jej rozhodl zabít kladivem. Dodnes má na tuto událost památeční jizvu přes celé temeno hlavy. Benson utekl z domu a celé dětství prožil na ulici, stejně jako přibližně padesát tisíc dalších nairobských street kids s podobnými osudy.

Benson Alumbasi s přáteli ve slumu Korogocho (Benson uprostřed)

Benson Alumbasi s přáteli ve slumu Korogocho (Benson uprostřed)

"Přes den jsme sbírali odpadky nebo žebrali na křižovatkách, večer se náš gang scházel na smetišti, kde jsme měli postavené přístřešky a platili řediteli skládky za ochranu. Za vydělané peníze jsme pro celou partu nakoupili jídlo, bhang (marihuanu) a lepidlo na čichání," popisuje život na ulici Benson.

Většině dětí ulice začne život s drogami a naprostou svobodou a volností vyhovovat. Nechodí do školy, nemusejí nikoho poslouchat, seženou peníze na všechno potřebné.

Konec bývá rychlý. Umírají velmi mladí, s mozky rozleptanými lepidlem někde v příkopu plném splašek. 

Holka za deset korun

Při další cestě slumem míjíme skupinku tří holek, jejichž plnoletost je velmi pochybná. "Znám jejich rodiče," říká Benson. "Nepracují a tyhle jejich dcery se chodí každý den poohlédnout po něčem k jídlu, jak se tady přezdívá prostituci."

Děvčata se nabízejí komukoliv, kdo má zájem. Za službu si účtují asi padesát šilinků. To je něco kolem deseti českých korun nebo dvakrát na to, dojít si do veřejné kadibudky na záchod.

Mimochodem, se sexuální výchovou nemají děti ve slumech žádný problém. V chatrči o rozměru několika metrů čtverečních žije pohromadě celá rodina a dospělí se se svými nočními aktivitami opravdu nemají kam schovat. 

Když se usměje štěstíčko

Benson Alumbasi dneska dokončuje vysokou školu a v nairobských slumech pracuje jako streetworker. Bydlí v normální čtvrti, má ženu a jedno dítě, věří v Boha a každou neděli chodí do kostela. Nejraději pije mléko.

Těžko uvěřit, že před několika lety to byl divoký pouliční rabiát, který neuměl číst, psát ani počítat a který se ve svém gangu posléze vypracoval na hlavního distributora drog, což je skoro kápova pravá ruka.

Když dneska přijde mezi své staré známé, z nichž někteří stále žijí na ulici v různém stádiu demence a celkového rozkladu, má autoritu.

Je jeden z nich, který něco dokázal, a za to mu patří přirozený respekt. Když začne řečnit, všichni ztichnou, sednou na bobek a poslouchají. V nažehlené košili a s brilantním slovním projevem je mezi nimi jako zjevení z úplně jiné reality.

Jako to bývá v každém pěkném příběhu s dojemným koncem, i v Bensonově případu přišel za jeho minulých pouličních dob v pravou chvíli zásah shora.

Ještě jako čtrnáctiletý špinavý sígr bez základního vzdělání ukradl jednoho dne neznámému opilému chlápkovi peněženku naditou bankovkami. Sice si neuměl spočítat, jaké právě nabyl jmění, ale věděl, že se v tento okamžik stal bohatým.

Konec dobrý, všechno dobré

Pouliční děti mají své důvěrníky, kteří žijí ve slumu a u nichž si můžou za drobný poplatek ukládat majetek, o který by na ulici ihned přišly – oblečení, peníze, jídlo. Benson nakoupil za nalezené peníze školní uniformu, boty, učebnice a další školní potřeby. Všechno schoval u svého důvěrníka.

Pak ve svém odhodlání po změně vyrazil do jednoho z center pro záchranu dětí ulice. V Nairobi jich jsou desítky, provozují je různé nevládní organizace. Většinou v nich zdivočelé děti musí přistoupit na náročný režim a disciplínu. Trvá to měsíce i roky, než si zvyknou na normální život a přistoupí na jeho pravidla.

Benson několikrát utekl a zase se vrátil. Nakonec během několika let dohnal základní i střední vzdělání a následně začal studovat na univerzitě sociální práci.

Dnes koordinuje dvě centra pro čtyřicet bývalých street kids a pravidelně vyráží do nejhorších městských částí hledat a zachraňovat zdivočelé děti ulice.

Kruh se uzavřel. Happy end.

Autoři:
  • Nejčtenější

Prsa za zbraně. Sexy fotkami budu vydělávat na boj proti pytlákům, plánuje lovkyně

Premium Loví zvěř v Jižní Africe a trofeje popularizuje na síti. Zároveň se Michaela Fialová rozhodla bojovat proti pytlákům,...

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

Polovina lidí obětuje svůj majetek, aby někdo jiný přišel o zisk, tvrdí vědec

Premium Spolupráci a altruismus, tedy nezištnou pomoc druhým, v sobě máme zakódovanou již od pravěku. Přesto byl svět nejednou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mafie existuje. Schůze v Apalachinu donutila FBI přiznat, že má problém

Dlouhé roky její existenci popírala. Mafie je výmysl, tvrdila FBI, existuje jediné nebezpečí, rudí levičáci, podvratné...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Famózní útěky z asijských vězení: na svobodu dírou pro výdej jídla

Svoje tělo i plány připravovaly na na útěk dlouhé měsíce, dokonce roky. Cvičili, pilovali, osnovali, kopali,...

OBRAZEM: Přilby smrti. Vypadaly jako mločí masky a nepřítele měly děsit

Byly hrůznou výzbrojí těžké jízdy, měly však futuristické vzezření. Působivé kulaté očnice s velkými lemy i načrtnutá...

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Prsa za zbraně. Sexy fotkami budu vydělávat na boj proti pytlákům, plánuje lovkyně

Premium Loví zvěř v Jižní Africe a trofeje popularizuje na síti. Zároveň se Michaela Fialová rozhodla bojovat proti pytlákům,...

Prodej pěkného bytu 2+1 v Havlíčkově kolonii
Prodej pěkného bytu 2+1 v Havlíčkově kolonii

Vrchlického nábř., České Budějovice - České Budějovice 6
4 200 000 Kč

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...