Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Heuréka, je to podvrh. Galileův rukopis vytvořil milánský falzifikátor

Bezmála století patřil onen dokument k nejhodnotnějším artefaktům ve sbírkách knihovny Michiganské univerzity. Zažloutlá stránka s rukopisnými poznámkami měla být dopisem samotného Galilea. Nyní se ukázalo, že jejím autorem vůbec nebyl revoluční vědec z počátku 17. století, ale mistr padělatel.
Črty si Galileo Galilei zaznamenal na papír během několika nocí v lednu roku...

Črty si Galileo Galilei zaznamenal na papír během několika nocí v lednu roku 1610. | foto: commons.wikimedia.orgCreative Commons

Obíhají planety kolem Země, nebo je spíše středem celé vesmírné soustavy Slunce? Ještě v 17. století taková teze zaváněla nebezpečným kacířstvím. Za jejíž vyřčení vás mohl čekat inkviziční tribunál. Galileo Galilei, toskánský astronom a fyzik, se před něj dostal hned dvakrát, za svůj vědecký názor pykal až do konce svého života. Důvodem jeho perzekuce bylo, že ho i přes zákaz dále prezentoval, čímž odporoval papežově vůli. Zpochybnil církevní dogmata a to klice jeho nepřátel k obvinění stačilo.

Galileo nebyl vyloženě buřičem nebo advokátem kritického myšlení. Tuto roli mu připíšou historikové až mnohem později. Sám k instituci církve zaujímal velmi pokorný postoj. Svou prací ani heliocentrismus fakticky nedoložil, jak bývá často mylně citováno.

Črty z nočních pozorování

To, že planety včetně Země obíhají kolem Slunce, chápal spíše jako teorii, jednu z možných variant. Jako vysvětlení toho, co za mrazivých nocí ledna 1610 na vlastní oči viděl, když sledoval noční oblohu s pomocí occhiale, původně nizozemského teleskopu, který konstrukčně vylepšil na dvacetinásobné zvětšení.

Zpozoroval s nimi mimo jiné i čtveřici „planet“ okolo Jupitera, které se mu tu a tam ztrácely ze záběru. Že mizely, se dalo logicky vysvětlit jejich rotací kolem planety. V 17. století to byla kacířská idea, sám Galileo měl jisté pochyby, pozorované pohyby Jupiterových měsíců z nocí ze 7. až 15. ledna si proto značil na kus už popsaného papíru, který mu ležel na stole.

Poznámky a črty převedl do podoby krátké publikace, vědeckého spisku Sidereus Nuncius, který mu vynesl slávu, uznání mezi astronomy a doživotní placenou pozici na univerzitě v Pise. Také však posloužila jako pádný argument inkvizici.

Tady se však vyplatí pohnuté osudy muže, jehož dílo bylo považováno za nejvýznamnější vědecký průlom od časů Aristotelových, opustit. A přenést se do prosince roku 1933.

Historie oživlá na jediném listu

Zemřela padělatelka dopisů slavných. Byla brilantní, řekla o ní FBI

Lee Israel své zločinné kariéry nikdy nelitovala. Lepší než dělat v kanceláři, myslela si.

Zfalšovala stovky dopisů slavných osobností a byla precizní. Spojila akademickou pečlivost a vynalézavost zlodějky. A nikdy své kriminální dráhy nelitovala. „Bylo to nezbedné, zábavné a úplně senzační,“ stála si padělatelka Lee Israel za svým.

Tehdy totiž odešel v požehnaném věku čtyřiaosmdesáti let na věčnost Roderick Terry. Jeden z nejvýznamnějších sběratelů starých knih, prvotisků a rukopisů v celých Spojených státech. Jeho sbírka čítala několik desítek tisíců položek, včetně téměř kompletní takzvané Marquandovy kolekce, která obsahovala učiněné klenoty. S ohledem na závěť skončila většina z položek soukromého depozitáře v newyorském Metropolitním muzeu, ale pár mimořádných exemplářů zamířilo do aukce.

Jedním ze střípků ohromného literárního dědictví byl i kus zažloutlého papíru, napůl popsaný a pokreslený neumělými črty. Kde už jsme je viděli? Dělal si je v zimě 1610 do krajnosti rozrušený Galileo.

První část listu nesla koncept dopisu, který Galileo psal v létě roku 1609 dóžeti benátskému. Posílal mu tehdy jako dar dalekohled, respektive jeho vylepšenou verzi, a na papír mu sepsal návod k použití. Vyzvedl přitom potenciál této optické zbraně pro vojenské využití. Finální dopis, už krasopisně přepsaný, mu skutečně i s dalekohledem 24. srpna 1609 odeslal. To víme bezpečně, protože jeho originál je dodnes uložený ve Státním archivu v Benátkách.

Koncept dopisu, napůl popsaný papír, snad proto, že byl spořivý, roztržitý nebo nepořádný, ale Galileo nechal ležet na svém stole. Aby na něj, na druhou polovinu stránky, o půl roku později zachytil pohyby „planet“ okolo Jupitera. Zachycoval jejich polohu v průběhu jednoho týdne, a když si v pravém dolním rohu nakreslil diagram, představil si, jak by tyto pohyby vypadaly při pohledu z výšky. Uvědomil si, že se jedná o měsíce této planety.

Jednalo se o vůbec první pozorovací údaje, které ukazovaly objekty obíhající kolem jiného vesmírného tělesa než Země. Hodnota počmáraného listu nevycházela ani tak z jeho stáří, ale z toho, že bezprostředně zachycoval „heuréka-moment“, který nastartoval Galileovu teorii. Náčrtky ho přivedly k pochybnostem. A k jedinému logicky správnému vysvětlení, které hájil, aby tím ve svých důsledcích vědecky nahlodal konstrukce zažitých dogmat.

Držet v rukou tento list bylo stejné, jako kdybyste za lednové noci před 324 lety stáli v Galileově soukromé observatoři a nahlíželi mu přes rameno, jak ještě nevědomky, co činí, přepisuje dějiny církve a astronomie.

Tento papír odráží klíčový okamžik Galileova života, který pomohl změnit naše chápání vesmíru. I když šlo o kresby neumělé, prvopis byl naprosto fascinujícím artefaktem.

Sláva a pád rukopisu

V dražbě Terryho sbírky ho zakoupil bohatý průmyslník a filantrop z Detroitu Tracy McGregor. Pravost listiny si pro jistotu nechal ověřit od kardinála Pietra Maffiho, arcibiskupa v Pise. Maffi nepochybil, nahlédl do katalogu v benátském archivu a potvrdil zjevnou souvislost mezi konceptem dopisu a originálním listem. Ve florentské Biblioteca Nazionale Centrale také vyhledal a potvrdil, že kresby na rukopisu odpovídají náčrtům a diagramům, které později Galileo publikoval ve své knize.

Dickensova šifra. Před 160 lety používal spisovatel jako symbol i zavináč

Dopis psaný Dickensovým těsnopisem na hlavičkovém papíře „Tavistock House“

Říkal mu „ďáblův rukopis“, „divošské stenografické tajemství“. Svérázný těsnopis se skládal z klubka symbolů, zkratek, čmáranic. Charlers Dickens ho sám vymyslel a sám ho též průběžně měnil. Projekt „Dickensova šifra“ se jeho spisky snaží rozluštit. Už díky němu umíme přečíst první z nich, literát v něm drsně hájil své obchodní zájmy.

S takovou garancí jistot už nebylo co řešit. Sice nebylo zřejmé, kde k rukopisu vlastně přišel sběratel Terry, ale jeho vazba na letitou Marquandovu kolekci to objasňovala uspokojujícím způsobem. Tracy McGregor se však nemohl z mimořádného rukopisu těšit dlouho. Zemřel v roce 1936. List odkázal profesorům astronomie Michiganské univerzity. Od roku 1938 pak Galileův rukopis patřil k největším pokladům knihovny Michiganské univerzity.

Až do letošního května. Tehdy se totiž kurátorovi sbírek univerzitní knihovny ozval Nick Wilding. S důvodným podezřením, že s pravostí ceněného Galileova rukopisu je to nahnuté.

Wilding je profesorem historie ze Státní univerzity v Georgii, po celém světě je však známý spíše jako postrach padělatelů. Je to uznávaný badatel, forenzní expert, „autentifikátor“ a certifikovaný ověřovatel pravosti.

Navrhl sérii testů, které by neznehodnotily rukopis, ale přitom by mohly ochránit reputaci pravosti. Klíčový podle něj byl papír a jeho původ. V Michiganu z toho neměli žádné zvláštní potěšení. Jejich vlastní odborníci však postupovali podle Wildingových instrukcí a nalezli kýženou stopu, vodoznak vtlačený do papíru Galileova rukopisu.

V časech, kdy se ještě tisklo ručně, ho běžně používali výrobci papíru jako signaturu, kterou označovali svůj produkt. Každý výrobce, každá papírna, měli svůj vlastní. Papír Galileova rukopisu nesl ve vodoznaku iniciály výrobce, písmena AS, a místo výroby, BMO. Tedy Bergamo. Je tedy všechno v pořádku?

Galileo by měl radost

Nikoliv. Podle katalogu evropských papírenských dílen totiž začal výrobce s iniciály AS produkovat papír v Bergamu teprve v roce 1770. Tedy 128 let poté, co Galileo Galilei zemřel, potažmo 160 let poté, co měl ony črty na kus papíru zaznamenat. Galileův rukopis, fascinující artefakt počátků současné vědy, je tedy padělkem.

Nezachycuje originální rukopisnou práci otce moderní astronomie, fyziky a vědy vůbec, ale je mistrovským dílem mnohem současnějšího falzifikátora. Někoho, kdo si dal tu práci a vyhledal si v archivech originál dopisu pro benátského dóžete a dodatečně vytvořil jeho koncept. Někoho, kdo si prošel originály kreseb ve spisku Sidereus Nuncius a zaznamenal jejich „ranou verzi“. S jeho identifikací už Wilding neměl příliš práce.

Papír údajného Galileova rukopisu byl datován přesně k roku 1790. A právě takový papír už byl u jiného Wildingem odhaleného falza jednou použit. U historických dokumentů, uložených v Morganově knihovně v New Yorku. Nejen za jejich falzifikaci byl také v roce 1934 odsouzen milánský padělatel Tobia Nicotra.

Nicotra patřil k nejúspěšnějším a nejproduktivnějším padělatelům 30. let minulého století. Než byl usvědčen, vytvořil prý nejméně 800 téměř dokonalých podvrhů. Jeho profesní specialitou byly rukopisy dopisů slavných osobností. S geniální lehkostí napodoboval nesmírně ceněné listy Kryštofa Kolumba, Leonarda da Vinci, Michelangela, Abrahama Lincolna a George Washingtona, Toscaniniho. A také Galilea Galilei.

Už v roce 2012 Nick Wilding poukázal na to, že jedna z verzí spisku Sidereus Nuncius, která se tvářila být zkušebním prvotiskem s Galileovými poznámkami vydavateli, je mistrným Nicotrovým dílem. Milánský padělatel měl Galilea „načteného“.

Galileův rukopis, kterým se od roku 1934 pyšnila knihovna Michiganské univerzity, je tedy podvrhem. Jediný „heuréka-moment“, který skutečně zachycuje, je okamžik pravdy a prozření nad objevenou nepravostí. Slovutný Galileo by byl jistě rád. Wildingovo odhalení totiž vychází z nedogmatické a kritické vědy.

Nejčtenější

Sex dvacetkrát týdně. Každá milenecká láska je jiná, říká studie

Přelomová, průkopnická. Nad novou studií zkoumající mileneckou lásku, v době začátku vztahu, létají superlativy. Má být vůbec první, která čistě empiricky dokládá, že univerzální milenecká partnerská...

Vlastnil harém, obchodoval s drogami i zbraněmi. Nakonec se však přepočítal

Premium

V době, kdy jen hrstka lidí tušila, co je počítačový virus, naprogramoval John McAfee antivirový program a během pár let díky němu vydělal závratné jmění. Stal se jednou z prvních známých osobností...

Netušil, že hostí svého vraha. Z mladého souseda se vyklubal psychopat

Premium

Ubírala se po úzké pěšině, kterou zasypal sníh. Nebylo moc lidí, kteří tudy chodili. Na jejím konci stál domek. Byl stejně osamělý jako jeho majitel Ján K., pětašedesátiletý důchodce. Právě jemu...

Zbraň jako investice. Veletrh nabídl pistoli za 50 tisíc eur

Nástup zbrojovek z Číny i Turecka, inovace v kategorii pistolí pro skryté nošení, novinky mezi krátkými zbraněmi s optikou. Norimberský veletrh IWA OutdoorClassics byl výletem do aktuálních trendů ve...

Haló, tady rozpustilá příroda. Fotosoutěž otevírá další ročník

Vyhlížejí zlomyslně, dobrácky, přihlouple, zaskočeně. Komicky. Také láskyplně. Fotky soutěže Comedy Wildlife nabízejí obdobné emoce. Vždycky však pobaví. Rovněž oslavují divokou přírodu, upozorňují...

Herr Leutnant, to není Dijon! Jak luftwaffe bombardovala Německo

Premium

První velký nálet na západní frontě, který ospravedlnil pozdější ničení měst, si omylem provedli Němci sami sobě. Netrefili se „jen“ o 180 kilometrů a hned to hodili na Brity.

16. března 2025

Vlastnil harém, obchodoval s drogami i zbraněmi. Nakonec se však přepočítal

Premium

V době, kdy jen hrstka lidí tušila, co je počítačový virus, naprogramoval John McAfee antivirový program a během pár let díky němu vydělal závratné jmění. Stal se jednou z prvních známých osobností...

15. března 2025

Poslal manželku za potrat na smrt. Jindřich VIII. byl králem žen i poprav

Premium

Na počátku to vypadalo nadějně, takový milý král... Jeho krutost jej však záhy předcházela. Přece jen – kdo dokáže nechat popravit ženu, se kterou sdílí lože. Anglický král Jindřich VIII. to udělal...

15. března 2025

Zbraň jako investice. Veletrh nabídl pistoli za 50 tisíc eur

Nástup zbrojovek z Číny i Turecka, inovace v kategorii pistolí pro skryté nošení, novinky mezi krátkými zbraněmi s optikou. Norimberský veletrh IWA OutdoorClassics byl výletem do aktuálních trendů ve...

15. března 2025

Ve skutečnosti chtějí pekáč buchet. AI zjišťovala, proč lidé cvičí

Nabízejí se zásadní motivace, zejména zdravotní. Rovněž ty povrchnější, marnivá snaha o krásné tělo. Co konkrétně nás vede k pravidelnému cvičení, prověřovala izraelská studie. Zkoumala též, co nám...

14. března 2025

Haló, tady rozpustilá příroda. Fotosoutěž otevírá další ročník

Vyhlížejí zlomyslně, dobrácky, přihlouple, zaskočeně. Komicky. Také láskyplně. Fotky soutěže Comedy Wildlife nabízejí obdobné emoce. Vždycky však pobaví. Rovněž oslavují divokou přírodu, upozorňují...

13. března 2025

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

DoReMi v rukou šarlatánů. Frekvence Solfeggio měly opravovat DNA

Premium

Byl to svérázný příspěvek zapáleného šarlatánského nevzdělance do hudební teorie. Odhaloval, že za slabikami označujícími výšku tónů diatonické stupnice stojí božské vnuknutí. Proto mělo mít ono...

12. března 2025

Pomsta aztéckého boha. Poslední císař předpověděl pád dobyvateli Cortésovi

Premium

Hernán Cortés, španělský dobyvatel zodpovědný za zánik Aztécké říše, ho nechal před 500 lety popravit. Poslední aztécký vládce Cuauhtémoc, svým lidem považovaný za božské vtělení, však přežil...

11. března 2025

Pozor, epidemie. Obezita a nadváha postihne do roku 2050 většinu dospělých

Ona zpráva volá po změně kurzu. Během nadcházejících dvaceti pěti let bude na světě většina dospělých trpět nadváhou, nebo dokonce obezitou. Stejně tak třetina dětí, popisuje magazín The Lancet....

11. března 2025

Sex dvacetkrát týdně. Každá milenecká láska je jiná, říká studie

Přelomová, průkopnická. Nad novou studií zkoumající mileneckou lásku, v době začátku vztahu, létají superlativy. Má být vůbec první, která čistě empiricky dokládá, že univerzální milenecká partnerská...

10. března 2025

Netušil, že hostí svého vraha. Z mladého souseda se vyklubal psychopat

Premium

Ubírala se po úzké pěšině, kterou zasypal sníh. Nebylo moc lidí, kteří tudy chodili. Na jejím konci stál domek. Byl stejně osamělý jako jeho majitel Ján K., pětašedesátiletý důchodce. Právě jemu...

9. března 2025

Z tajných sejfů: Ten lepší Kennedy padl roku 1944 v předchůdci dronu

Premium

Byl to vlastně velký staromódní dron. Onen letoun byl jednou velkou bombou, napěchovaný více než deseti tunami trhaviny. Seděl v něm Joe Kennedy. Skončilo to tragédií, která nakonec nasměrovala chod...

9. března 2025