Bojujte s pleší: tahle jídla vám mohou zachránit vlasy

aktualizováno 
Koutů, kolečka vzadu na hlavě a holé hlavy se děsí každý muž a víc než tři čtvrtiny z nich to také potká. Chcete-li nebezpečí pleše minimalizovat, investujte do zdravého jídelníčku místo do drahých přípravků s pochybným účinkem. Neměl by v něm scházet například losos, červené maso, vejce a sója.

Na zdravé jídlo vsaďte i v boji s plešatěním. | foto: Profimedia.cz

Losos

Kdybyste si měli vybrat jednu jedinou rybu, která se bude pravidelně objevovat na vašem talíři, měl by to být s ohledem na vaše vlasy rozhodně losos. Dodá totiž tělu množství omega-3 mastných kyselin, vysoce kvalitní proteiny, vitamin B12 a železo.

Zejména omega-3 mastné kyseliny jsou přitom pro zdravou kštici stěžejní, jejich nedostatek vede k suchým, matným a lámavým vlasům. Souvislost mezi nedostatkem těchto kyselin a vypadáváním vlasů zjistila studie publikovaná v roce 2009 v magazínu Cleveland Clinical Journal of Medicine a ke stejnému závěru došla i studie z roku 2010, kterou zveřejnil Current Opinion in Clinical Nutrition and Metabolic Care. Po zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin došlo u účastníků výzkumu k výraznému zlepšení kvality vlasů.

Červené maso a vejce

Pleš – mocný soupeř

Podle statistik American Hair Loss Association mají v pětatřiceti letech s ubýváním vlasů zkušenost dvě třetiny mužů. V padesáti letech už začíná vlasový porost viditelně řídnout pětaosmdesáti procentům mužů.

Jste vegani a hustota vašich vlasů se povážlivě snižuje? Potom je možná problém v nedostatečném množství železa, které svému tělu dodáváte. Tým vědců z Cleveland Clinic shrnul v roce 2006 doposud provedené výzkumy na toto téma a zjistil, že nedostatek železa pravděpodobně souvisí s úbytkem vlasů mnohem víc, než se doposud předpokládalo.

Závěry jejich zkoumání zveřejnil Journal of American Academy of Dermatology. Podle nich může právě zvýšení příjmu železa růst vlasů výrazně podpořit a znovu "nastartovat". Bohatým zdrojem železa je například libové červené maso, vaječné žloutky, drůbež, ale i sušené ovoce nebo luštěniny.

Mléčné výrobky a mořské ryby

Mořské ryby jako sardinky, sledi či makrely, mléčné výrobky a vejce představují vynikající zdroj vitaminu D, který je podle vědců pro hustý vlasový porost též stěžejní. Odpovídá totiž za zdraví kostí, svalů, reguluje krevní tlak a hraje důležitou roli i ve fungování imunitního systému. Podle studie, jejíž výsledky citoval Journal of Biological Chemistry, může být jednou z příčin vzniku alopecie, tedy plešatění, právě jeho nedostatek.

Chilli papričky a sója

Žijete-li v neustálém stresu a projevuje-li se váš hektický životní styl neblaze i na stavu vašeho vlasového porostu, může vás podle studie z roku 2004, provedené na univerzitě v Kumamotu v Japonsku, spasit konzumace chilli papriček. Látka kapsaicin, kterou obsahují, se totiž ukázala být pro vlasy skutečným požehnáním. Stejný efekt pak mají údajně i isoflavony obsažené v sójových bobech. Když vědci tyto látky účastníkům výzkumu ve zvýšené míře podávali, údajně u nich došlo k obnovení vlasů i obočí, které předtím v důsledku působení stresu ztratili.

Oříšky a ústřice

Máte-li ústřice zařazené v šuplíku s nápisem "afrodisiaka", můžete je klidně zařadit i do skupiny potravin, které vám mohou zachránit kštici. Právě ústřice jsou totiž bohatým zdrojem zinku, který zabraňuje padání vlasů. Studie z roku 2009, zveřejněná v Annals of Dermatology dokládá, že mezi padáním vlasů a nízkou hladinou zinku existuje velmi těsná souvislost. Když vědci podávali účastníkům výzkumu přípravky s obsahem zinku, objevil se po dvanácti týdnech u více než poloviny z nich výrazný posun k lepšímu. Pokud vás představa ústřic na vašem talíři neuchvacuje, zinek vám dodají například i ořechy, hovězí maso nebo fazole.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: První republika zahnala prostituci do kabaretů

Prostituci se nepovedlo vymýtit žádného společenskému zřízení. Maximálně zamést...

Své místo si udržela v každé době napříč historií, skrze všechny politické i společenské systémy. Prostituce je...

„Beztak ho máš malý“. Nový smajlík může vyjadřovat i malý penis

Emotikon „Pinching Hand“ se může stát hitem letošní edice symbolů.

Ono gesto je vypovídající, velmi srozumitelné. Naznačuje, že něčeho je opravdu málo. Nebo že něco je opravdu malé....

VIDEO: Sexy česká trenérka amerických hokejistů uvedla zápas hymnou

Sexy Češka je nejen zpěvačka a tanečnice, ale i trenérka amerického hokejového...

V americké profesionální Federální hokejové lize kondičně trénuje tým Carolina Thunderbirds, šest zápasů ho však řídila...

Další z rubriky

Lepší erekce i sex: milostný prožitek zintenzivní technika mindfulness

Jde o hlavu. Vyplatí se ji neztratit ani v ložnici, tvrdí zastánci praktiky...

Neustálé posuzování se, úzkost z toho, že podám špatný výkon, závazek skončit hrátky orgasmem, ale též stud za svoje...

VIDEO: Pražský radní chodí bos. Bezdomovci mu z lítosti dávají boty

Lukáš si libuje, že sníh je měkoučký.

Mladíka bez bot odmítl ve Frýdku-Místku pustit řidič autobusu do vozu. Tato informace namíchla Lukáše Findeise. Radní...

VIDEO: Daniel se živí jako nahý uklízeč. Nabídky se mu jen hrnou

Ne, Daniel studem opravdu netrpí.

Nejprve to prohodil jako žert. Pak se šestadvacetiletý zedník zamyslel a řekl si, že to zkusí. Potom vešel Daniel...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz