Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Pleš je sexy

  10:00
„Na nejednej hlave, boli vlasy pravé. Nikdo ich netrhal, vypadali samé. Lebka sa nám blýska, dievčatá se šinú, zmierme sa s tým bratia, vlasy sa nevratia na našu plešinu.“ Toto je hymna. Složil ji slovenský spolek s názvem Klub nespravedlivě plešatých na motiv lidové písně Na trenčianskom mostě.

Členové spolku se rozdělují do několika skupin.

Kolenáči. To je privilegovaná kasta, v hierarchii klubu nejvýše postavená. Sami se rovněž označují výrazem výstavní kusy.

Koutkaři. Nadějní členové, jimž vlasů každý rok viditelně ubývá.

Přehazovačkáři. Mohou se stát členy, ale musí počítat s tím, že se jim ostatní budou posmívat kvůli tomu, že se svou přednost snaží skrývat.

Spravedlivě plešatí. Do této skupiny se řadí muži, kteří přišli o vlasy až po třiatřicátém roce.

Členové klubu zdůrazňují slovo "až", mnoho jejich kolegů totiž do organizace vstoupilo s holou hlavou mnohem dříve.

Podobné spolky existují v řadě zemí. Plešatí Češi trošku zaostávají, sdružují se pouze prostřednictvím Facebooku. Přitom právě čeští muži, stejně jako další středoevropané, plešatí nejčastěji a největší rychlostí. Stačí se kolem sebe rozhlédnout, je jich rok od roku více.

Možná je to ale jen zdání. Ubývá totiž přehazovačkářů, přibývá kolenáčů.

I ti, kterým by stačil umný střih a trocha práce s rozhoněním po lebce, se totiž raději holí na milimetrový porost. Proto, aby si náhodou někdo nevšiml, že jim vlasy řídnou. U milimetrového porostu, případně zcela holé hlavy totiž nikdo neví, zda ji dotyčný nosí schválně, nebo se tím snaží zakrýt nemilosrdnou realitu. A kdyby na to téma náhodou přišla řeč, uslyšíme: "Je to takhle pohodlnější, při sportu a tak. Nebaví mě se česat..." Cíl je však jasný: Jen aby nikdo nepřišel na to, že česat není co.

Může za to testosteron

Je to zvláštní. Pleš je jeden z největších mužských mindráků, přestože se většina žen shoduje, že jim holohlaví muži nevadí. Naopak, mnohé je shledávají přitažlivými. Ono je totiž velký rozdíl být plešatý dnes a před třiceti lety. Dříve si pod pojmem plešatý muž každý představil obrýleného úředníčka v tesilovém obleku. Dnes je to častěji drsný svalovec. Policista, sportovec, muzikant či manažer, který si vybíjí adrenalin ve fitcentru. V posilovacích zařízeních je výskyt plešatých opravdu enormní.

Že by to souviselo s tím, že tito pánové mají zpravidla vyšší množství testosteronu? Ano, souvisí to. Hormon testosteron může z velké míry za to, že vlasy vypadávají.

Pleš je sexy

K tomu se ostatně váže pořekadlo, že plešatí muži jsou v sexu výkonnější. Říká se to odjakživa, ale pozor, je to jen pověra. Tedy alespoň to tvrdí sexuolog Petr Weiss. "Poslední výzkumy toto rčení naprosto vyvrátily," říká. Testosteron totiž s výkonností v sexu nesouvisí.

Typický testosteroňák se projevuje tak, že je rázný při jednání s druhými, agresivní, má svaly, chlupatou hruď, a pozor, velmi často pleš. Ale v sexu může selhat úplně stejně jako soused s hustým copem. Stejně jako nikdo nemůže za to, jaké má hodnoty testosteronu, nemůže ani za to, že mu padají vlasy.

"V devadesáti procentech je za tím genetika," říká Blanka Dvořáková, spolumajitelka kliniky Inter Clinic, kde před sedmnácti lety jako první v Česku začali s transplantacemi vlasů.

"Když je vlas naprogramován, že vám v sedmnácti letech vypadne, tak prostě v sedmnácti letech vypadne. Přes to nejede vlak. Různé mastičky a vodičky to mohou oddálit maximálně o rok. Ve středoevropské populaci má problém s vlasy šedesát procent mužů. U jiných etnik, například Arabů, Afričanů či Asijců není vypadávání vlasů tak časté," vysvětluje.

Hokejoví fanoušci, kteří v šedesátých a sedmdesátých letech zažili éru Bobbyho Hulla, jednoho z nejlepších hokejistů, dodnes vzpomínají, jaké překvapení jim tenhle chlapík připravil. Stačí si porovnat jeho fotografie z různých let. Hustá blonďatá kštice rok od roku povážlivě ustupovala. Čelo se zvyšovalo, až se měnilo v pleš. Střih. Bobby Hull vjíždí na led s novými vlasy. Čelo je náhle zase tam, kde bývalo kdysi. Pleš tam není. Tehdy se ještě v Česku nevědělo, že existují transplantace vlasů.

V pražské klinice Inter Clinic jich už provedli kolem šesti tisíc. Její internetové stránky jsou pozoruhodné. Stejně jako podobná zařízení obvykle předvádějí prsa klientek před a po plastické operaci, tady předvádějí hlavy. S pleší a pak, po transplantaci pěkně zalesněné.

Příkladem jde její zakladatel Milan Dvořák, který také zveřejnil své fotografie před a poté. Copak je to za muže, které ubývání vlasů trápí tak, až se rozhodnou pro lékařský zákrok?

"Je to velmi individuální," říká Blanka Dvořáková. "Pro někoho je na prvním místě vzhled, jiní mají pocit, že takto budou úspěšnější v kariéře. Například se někdo chystá vstoupit do politiky a přeje si, aby jej lidé znali už s vlasy. Někteří lidé si sice na holé hlavě založili image, ale co já vím, většina lidí s pleší spokojená není. Setkáváme se i s případy, kdy ženy mužům transplantace rozmlouvají. Ale nedovedu posoudit, zda se jim muži bez vlasů opravdu líbí, nebo se cítí ohroženy tím, že muž pak bude atraktivní."

Od máničky k plešounovi

Pleš je téma, které ve společnosti budí vášnivé diskuse. Takto vypadala jedna z nich:

Vratislav, 50 let: "Je to podobné, jako když sbalíte krásnou ženskou, pohladíte ji a zjistíte, že má paruku. Přesně tak si připadám, když sundám kšiltovku."

Petr, 30 let: "Nedovedete si představit, jaké to je, když se díváte na svého plešatého tátu a pak na sebe do zrcadla. A je vám jasné, že za deset let budete vypadat úplně jako on. Kouty postupují a postupují."

Kateřina, 28 let: "Neblázněte, chlap s oholenou hlavou je pro mě prostě chlap. Voják, policajt, akční hrdina. Muž, který si věří."

Petr, 49 let: "Když mi moje žena poprvé navrhla, že mi oholí hlavu, zděsil jsem se. Vždyť tam nebudu vůbec nic mít. Pak mi došlo, že je lepší nemít nic než pár chlupů. Když mi pak několik žen řeklo, že jim mužská pleš vůbec nevadí, přestal jsem to řešit. S vlasatými bych už neměnil."

Hana, 66 let: "Za mých mladých let tolik plešatých nebylo. Kde se vzali? Já randila zásadně s vlasatými, holá hlava by si neškrtla."

Zastavme se u této poslední dámy. Jsou to jen růžové vzpomínky, nebo dříve mužům vlasy opravdu tolik nevypadávaly? "Dříve se nedělaly statistiky, takže nemůžeme srovnávat," říká Blanka Dvořáková ze společnosti Inter Clinic. "Muži nemají méně vlasů než dříve, jen je teď móda holých hlav. Ostříhat dříve chlapa dohola, zabil by mě," říká Vlasta Nová, která přes třicet let pracovala v pánských holičstvích.

Zkusme zjistit více ve starých filmech. Idol Oldřich Nový toho na hlavě moc neměl. Třeba ve filmu Kristián je to úplně jasné, a to mu bylo pouhých čtyřicet. Dnes by v tom stavu beztak chodil dohola.

Dalším představitelům neodolatelných milovníků Raoulu Schránilovi či Svatopluku Benešovi v dobách jejich největší slávy kouty také ubíhaly dozadu film od filmu rychleji.

Iluzi, že dříve byli muži vlasatější, možná podléháme proto, že máme v paměti dobu šedesátých a sedmdesátých let, kdy byly moderní dlouhé vlasy.

Tehdy to měli plešatí fakt těžké, v módě byly typy mánička či kotletář.

"Teď se z toho udělala naopak z nouze ctnost," míní kadeřník Michal Zapomněl, který vylepšoval lidem vzhled v televizním pořadu Mladší o pár let.

Pleš je sexy

"Myslím, že jde o pohodlnost. Muži v oholené hlavě nevidí styl, ale to, že se nebudou muset starat o svůj účes. Je rozdíl, pokud má oholenou hlavu krásný muž, jehož obličej je natolik dokonalý, že si tento nevlasatý styling může dovolit, nebo František odnaproti, kterému by rozhodně nějaký ten porost neuškodil. Nejsem tímto proti pleším. Když už má někdo lesklý problém nebo vlasů tak málo, že prosvítá kůže, pak je lepší použít mašinkovou úpravu. Jen bych osobně rád viděl, že mužům záleží na tom, jak vypadají, a nedělají ze sebe jednotvárnou skupinu."

Pozor, přivádíme plešatého nemravu

"Vyholování hlav bylo zcela běžné ve starověkém Egyptě," říká historik Vlastimil Vondruška, autor knihy Intimní historie. "Hygiena tehdy byla spojována s náboženstvím. Lidé se pečlivě omývali a vyholovali si hlavu před vstupem do chrámu. Zároveň si však na veřejnost často brali paruky. Také ve středověku se vyholování hlav objevuje jako symbol sepětí s církví. Kněží si na hlavách vystříhávali tonzury. Zachovala se iluminace, na které kněží vystříhávají tonzuru i knížeti Václavovi, který tímto dával najevo poctu církvi."

Prostí lidé však měli jiné starosti než řešit, kolik jim toho zbývá na hlavě. Když se ze dvora francouzského krále Ludvíka XIV. rozšířila móda nosit paruky, byla to jen a jen móda, která nesouvisela s tím, zda nositel měl pleš, či vlasy. "Paruky nikdy v historii nesloužily k zakrývání pleší či nekvalitních vlasů," vysvětluje historik Vondruška. "Byla to móda, později se z paruk vyvinuly až jakési společenské uniformy. Jiné paruky nosila vrchnost, jiné úředníci, a tak lidé viděli, co je kdo zač."

Toho, nakolik a zda vůbec by byl plešatý muž v minulosti diskvalifikován z veřejného života, se asi nedopátráme. Na jedné straně se zachovaly v kronikách zmínky o tom, že zločinci bývali na znamení hanby před popravou ostříháni a stejně tak byli stříháni rytíři, kteří se něčím provinili. "Ale nevyvozoval bych z toho, že holá hlava znamenala hanbu. Hanbou bylo jen ono násilné ostříhání," říká Vondruška.

Na straně druhé někteří významní muži toho na hlavě moc neměli. Například Caesar byl plešatý. "Je dochováno, že jeho římské legie vstupovaly na dobytá území s pokřikem: zavřete své ženy, přivádíme plešatého nemravu."

Pomník pro Chrise

Všichni plešatějící muži by se měli složit na pomník herci Yulu Brynnerovi a každý den mu k němu nosit čerstvé kytky. Ten pro ně udělal nejvíc. V roce 1960 se objevil ve filmu Sedm statečných coby pistolník Chris, jehož úplně holá hlava se blýskala v prudkém mexickém slunci. Tenkrát se o něm hodně mluvilo. Působil výstředně, nevídaně. Dnes se nad holohlavými akčními hrdiny nepozastavuje nikdo. Tenhle Chris byl první postavou, která naznačila, že plešatý muž může být sexy.

Také herec Telly Savalas, představitel inspektora Kojaka, by si nějakou tu poctu ze strany plešatých zasloužil.

A také Češi mají svého průkopníka v nenápadném boji za propagaci kvalit plešatých mužů. Tuto roli sehrál zpěvák Karel Hála.

Pleš je sexy

I on byl nezvyklý, výstřední, každý si jej pamatoval. Jistě, zpíval skvěle, ale kdyby měl přehazovačku jako tehdy polovina Čechů středního věku, dost možná by dnešní mladá generace nevěděla, koho přesně si pod jeho jménem vybavit. Takhle každý navždy ví: Hála, to byl ten holohlavý zpěvák.

Ještě začátkem osmdesátých let nebylo jen tak být plešatým. Své o tom ví fotbalista Štefan Horný z Brna. Měl nejen holou hlavu, ale vypadalo mu i obočí. Když jeho tým hrál v Německu, tamní noviny jej nazvaly Fantomasem.

Jeden fanoušek dodnes vzpomíná, jak byl pro něj Horný odstrašujícím příkladem a každé ráno se budil s hrůzou, zda mu ještě nějaké vlasy zůstaly, nebo zda už je stejně holý jako fotbalista. Dneska se na hřištích blýská jedna pleš za druhou. "Můžu poděkovat své pleši, od níž se míče lépe odrážejí, a proto dávám víc gólů," citoval deník Daily Mail útočníka Wayna Rooneyho z Manchesteru United. Pleš evidentně nečinila problém ani útočníku Janu Kollerovi.

Pokud jsou mezi námi ještě takoví, jimž řídnutí vlasů vadí, dobrou zprávou pro ně budou slova uznávaného dermatologa Jaromíra Kejdy. Ten v jedné ze svých prací napsal: "S určitou nadsázkou je mužská pleš vlastně druhotný pohlavní znak, podobně jako vousy či kníry, srovnatelný s esteticky vyvinutým hrudníkem ženského pohlaví. Není se tedy za co stydět."

P. S. Své by k tomu všemu chtěla říct i autorka článku. Pleš má totiž doma. Takže: Je příjemná na omak. Je proměnlivá podle toho, jak se blíží termín návštěvy holiče. Někdy máte doma hebký mech, pak se to mění v pichlavého ježečka. Je úsporná. Nepotřebuje šampon, vystačí si s mýdlem. Bývá s ní problém u moře. Prožít týden s mužem, který si spálil pleš, je zážitek.

JE PLEŠ MINDRÁK?

PETR JANDA hudebník

Být plešatý dnes a v době mého mládí je zásadní rozdíl.

Když se mi začalo dělat kolečko, byla to katastrofa. Šílený handicap. Dnes má kluk kolečko, oholí celou hlavu a je v pohodě. Ale v době, kdy jsem začínal, byly vlasy vyjádřením životního postoje. Hltali jsme Formanovy Vlasy, v hospodách nechtěli máničky obsloužit, ze všech stran jsme slyšeli: zajdi si k holiči.

Začít tehdy plešatět bylo strašné.

Dlouhý vlas dodnes beru jako symbol svobody, holá hlava je symbol militantní.

PETR ŠIŠKA moderátor, textař

U mě jde o rodovou záležitost. Děda měl pleš od dvaceti a já měl odmalička jasno, že to se mnou bude také tak. Byl jsem připraven. Když hrozilo, že mi na hlavě zůstanou čtyři vlasy, šel jsem dohola. Neměl jsem mindrák. Kupodivu jsem zjistil, že zájem ze strany žen se zvýšil.

JAN PŘEUČIL herec

Mrzí mě, že už nejsem jediný. Já byl totiž první.

Nechal jsem se ostříhat dohola už v sedmdesátých letech. Dříve jsem měl husté vlasy, pak mi hodně vadilo, když začaly padat. Shodil jsem je na popud Jirky Bartošky. Tehdy to bylo výjimečné. Rád nosím klobouk, ovšem ne proto, že bych chtěl pleš skrývat. Rád před lidmi smekám.

ONDŘEJ SOUKUP hudebník

Nevím, jestli mám mít mindrák, protože nevím, zda vlasy mám, nebo nemám. Fakt nevím, jestli mi tam něco zůstalo, protože si hlavu stále holím. Vlasy jsem pořád zkracoval, až jsem jednou šel úplně na ostro. Možná jsem byl podroušený nebo v nějaké energické náladě. Ale ukázalo se to být neskutečně pohodlné.

  • Nejčtenější

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Vybírejte MOgirl roku 2020 na Xman.cz. Hlasování běží do konce ledna

Devatenáct příběhů, ambicí, snů, fantazií, devatenáct nepřehlédnutelných žen na fotografiích. Tyto MOgirls vás...

Příležitostný sex hodnotí většina jeho aktérů pozitivně, říká studie

Je v mnoha ohledech rizikem, může však za sebou nechávat i pozitivní náladu. Příležitostný sex dokáže poskytnout...

Vlky domestikoval nadbytek masa, lidé vyhledávali tuk, říká věda

Byli si konkurenty v lovu, nakonec se však mezi nimi vyvinulo přátelství. Může za to odlišný jídelníček. Zatímco...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pornografie je pro mládež zdrojem sexuálního vzdělání, varuje průzkum

Mladí lidé nechápou úlohu pornografie. Materiál určený k dosažení vzrušení u jedněch a k vydobytí zisku u druhých...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Ve škole nás učí špatně, říká odborník a odhaluje fascinující možnosti myšlení

Premium Špatnou paměť nám vsugerovali ve škole. Lidský mozek pracuje jinak, než jak to s námi dělají učitelé, tvrdí...

Koronavirus není první. Na jaké nemoci lidstvo už dokázalo vyzrát

Premium Pokud k nově vzniklým vakcínám přistoupíme zodpovědně, bude za pár let koronavirus jen historie a začneme se divit,...

KVÍZ: Vynálezcům patří svět. Kdo vymyslel vrtulník či těsnopis?

Na velké vynálezce máme občas tendenci zapomínat. K čemu také znát jména, když nám po nich zůstaly jejich nápady. Ale...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...