Pondělí 30. listopadu 2020, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. listopadu 2020 Ondřej

Brad Pitt: sexy symbol, který toužil po velké rodině

Dítě, které dostalo první zbraň v šesti letech a bylo sužováno baptistickou výchovou. Dezertér ze žurnalistiky, herecký otloukánek. A pak sexy symbol, nihilista z Klubu rváčů, celebrita s jointem na gauči. A poté vyzrálý muž, otec široké rodiny, o níž teď však právě přichází. Život Brada Pitta je změna za změnou.

Rváč v něm jistě byl, smysl života pak prý ale našel v rodině. „Svým způsobem jsem se musel, předtím než jsem mohl být dobrý rodič, vyčerpat, unavit,“ říkal. | foto: Profimedia.cz

Když volal v polovině osmdesátých let agentuře, která se ho uvolila zastupovat a vyslat na natáčení, chvěl se napětím. Když to vyjde, objeví se v roli, jakkoli nevýznamné, když ne, znamená to, že týdny natáčení mu nikdo nezaplatí, pokus se nebude počítat. Takové byly podmínky pro herecké začátečníky jeho kategorie.

Fotogalerie

„Jak to dopadlo?“ dostal ze sebe do sluchátka. Jeho telefon se agent ani neuráčil vyřídit, odpověď nechal na své sekretářce. Byla výmluvná. „Neuvažoval jste někdy o hereckých lekcích?“ hlesla. To nebyla laskavá nápověda, to bylo kopnutí do kolene.

Jenže pro onoho mladého adepta to prý bylo to nejlepší, co mohl uslyšet. I když jej to na půl hodiny uvrhlo do totálního chaosu: kvůli svým hereckým snům totiž odešel, těsně před obdržením diplomu, z univerzity – a teď se to celé zdá být velkým nedorozuměním, přeceněním se, mýlkou.

Onen třicetiminutový vír v hlavě i duši však byl výživný. „Vyšel jsem z toho rozhodnější, odhodlanější zjistit, co vše se musím naučit,“ vzpomínal později Brad Pitt, už jako celebrita celebrit.

Touha po horečce

Narodil se v roce v 1963 v Oklahomě, dětství ale prožil v Missouri. V krajině zálesáků, Marka Twaina a Jesseho Jamese, v koutu Ameriky plném jezer a kopců, jak říká. A též tradic. Svou první, dětskou zbraň, vzduchovku, dostal ještě ve školce, v šesti letech potom opravdovou kulovnici, dědečkovu. „Tam, kde jsem vyrůstal, je dědění zbraní předků jako obřad vstupu do dospělosti,“ líčil. V osmi už vlastnil první revolver.

Brangelina končí

Někdo zjevně zešílel. A nebude to Angelina Jolie, která požádala o rozvod, ani Brad Pitt, kterého to rmoutí. V Česku se jen letos za prvního půl roku rozvedlo dvanáct tisíc manželství a nikdo kvůli tomu nemluví o „konci jedné éry“ jako zpěvačka Adele.

Bylo to však dost strnulé dětství, byť mluví o rodičích vždy jen s láskou. Obdarovávalo ho totiž více zákazy než volností. Rodiče, otec byl majitel nákladní dopravy, matka pracovala ve škole, byli oba striktní baptisté. A jejich víra s sebou nesla „všechen ten křesťanský pocit viny“ a kontrolu: to se nesmí, to se nemá, to se nemůže. Dodnes si pamatuje na onen dusivý pocit při nedělních návštěvách kostela, kdy měl nezvladatelnou chuť zaštěkat, prostě aby ono odcizené, chladné ticho přehlušil. A pak si před všechny stoupnout a zakřičet: „To jsem byl já, já!“

Nikdy to neudělal, svou cestu si ale najít uměl. Ostatně, ono krédo „zařiďte se pro sebe“ mu otec vštěpoval. Malý Brad si našel cestu do kina a jednou se lstí prosmýkl i na film pro dospělé, byla to Horečka sobotní noci. A zůstal v úžasu. Vůbec nešlo o tanec a muziku. Byl uhranutý tím, jak jiný svět může být: družný, divoký, plný vřavy, pošťuchování se ve velké rodině, zlomyslností, ale pořád lásky. „Chaos, zajisté, ale zábavný chaos,“ popisoval později své tehdejší pocity.

Jeho vlastní dospívání však ubíhalo spořádaně, úhledně, ukázkově. Na střední prospíval, jak se má, a byl členem mnoha sportovních i kulturních spolků. Poté se mu otevřela žurnalistická fakulta, měl se stát specialistou na reklamu. V posledním semestru ze školy zničehonic odešel. Ne že by před něčím utíkal a ne že by přesně věděl, za čím jde. Ostatně, nejistota ohledně cíle je pro něj dodnes nejvíc vzrušující součástí cesty.

Jeho tehdejší pouť vedla do Los Angeles. Do města, kde se stavěly brány do jiných světů, právě tak chápal filmy. Teď do nich chtěl vstoupit. Věděl, že ho vystaví novým pohledům, myšlenkám. Hercem přitom nikdy být nechtěl, napadlo ho to až dva týdny před ukončením univerzity. Bylo mu dvaadvacet.

Hvězda, která se chtěla stát hercem

Začátky byly přirozeně děsné. Přijel se třemi stovkami dolarů, v džínách, triku, kupkou náhradního oblečení a ospalým jižanským akcentem. Zatímco škemral u agentur, živil se nedůstojnými pracemi, jeden čas například skákal kolem restaurace El Pollo Loco v Hollywoodu v oblečku kuřete.

Kapitalismus, zbraně a Trump

„Otec mě vychoval k respektu ke zbraním,“ říká.

Patří k progresivnímu křídlu Hollywoodu. Za krize kritizoval deregulaci obchodu, která „vytvořila endemickou chamtivost, která ovšem byla podle pravidel kapitalismu v pořádku“. Patří k odpůrcům Donalda Trumpa, zajímá jej však, odkud se bere jeho podpora, nakonec i proto, že kdyby zůstal doma v Missouri, mohl mu prý fandit sám. A má vysvětlení. „Když je doba zlá a my nemůžeme najít příčiny, prostě si jen vytvoříme nepřátele,“ říká s tím, že jimi mohou být ilegální imigranti nebo gayové. Za práva osob téhož pohlaví na manželství se ostatně hlasitě stavěl.

Navzdory svému progresivnímu založení je však, jist i díky výchově, stoupencem volného držení zbraní. „Amerika je země založená na zbraních. Jsou v naší DNA. Je to zvláštní, ale se zbraní se cítím lépe. Když jednu nemám někde v domě schovanou, nemám pocit bezpečí,“ říká.

Před kameru se nakonec začal prokutávat těmi nejpodřadnějšími rolemi, za něž se ani nedostal do titulků. Poprvé v roce 1987, nato se mihl v seriálu Dallas a 21 Jump Street. Zlom přišel až v roce 1991. Postava kriminálníčka v trháku Thelma a Louise byla ovšemže vedlejší, ale zářil v ní. Líbezný ničema, ideální tvář, ideální tělo, které navíc předvedl v milostné scéně. Zrodil se sex symbol, věděl to každý, novináři, agenti, producenti. „Ten film byl průlom, o který usilujete,“ vzpomínal.

Následují další role, hned v roce 1994 též první nominace na Zlatý glóbus. Nevydal se však cestou nejmenšího odporu, nedržel se role sexy idolu, kterou mu začala předepisovat média, nechtěl hrát Brada Pitta. Ani nešel pouze po vyložených trhácích. Filmy pro něj byly pořád výpravami jinam. A nezastíral si, že se stal filmovou hvězdou vlastně předtím, než začal být hercem. A chtěl se naučit hrát. „Můj trénink je dokumentovaný ve filmech,“ tvrdí.

V roce 1995 si střihne vedlejší roli ve Dvanácti opicích. Aby získal maniakální rysy své postavy, zavře se před natáčením na dva týdny do hotelového apartmá a zakáže si vycházet ven. V roce 1999 se stane Tylerem Durdenem v Klubu rváčů. Když jakýsi londýnský kritik zhnuseně prohlásí, že onen snímek není jen antikapitalistický, ale též protispolečenský a bezbožný, zahlásí Pitt s režisérem Davidem Fincherem: „Nevěděli jsme, že je ten film tak dobrý!“ A režisér dodá, že jsou si Tyler s Bradem podobnější víc, než si lidé myslí.

Hraje v kasovním hitu Dannyho parťáci, ale i ve snímku se skromnějším rozpočtem Podfu(c)k. Cikánský přízvuk hlavního hrdiny se zoufalý učí v londýnských ulicích noc předtím, než ráno nastoupí před kameru.

Líbezný ničema, ideální tvář, dokonalé tělo. Z Pitta byl rázem sex symbol:

Sláva však kopla do hlavy i do jeho. „Popletla mi hlavu,“ doznával se k tomu, že několikrát ho tlak na to, aby se chopil každé příležitosti, svedl z cesty. A dostavila se i osobní krize. Líčí, že se koncem devadesátých let přistihl při tom, že mu je nejlépe doma na kanapi s jointem v ruce. Schovával se před životem celebrity, přiznává, že roli hrál i stav jeho manželství s Jennifer Anistonovou. „Skládal jsem zkoušky z deprese,“ říká. Marnil čas a trápil se tím, že marní čas.

Poté ho osud zavedl do extrémní chudoby v Maroku. Uvědomil si prý, jak zbytečné jsou jeho starosti. S trávou skončil. A potom začal natáčet snímek Mr.&Mrs. Smith. Že z jeho životopisu neční tenhle film především kvůli filmové hodnotě, ví i velmi sporadický čtenář bulváru.

Rodina rovná se velká rodina

O tom, co setkání a pozdější vztah s Angelinou Jolie pro Pitta a jeho život znamenalo, padala jen velká slova. Od něj i od lidí z jeho okolí. Uvolnila v něm prý skrytý potenciál, dala mu poznat sílu. Vztah jej přiměl k vědomé změně, nechtěl marnit příležitosti, měl pocit, že vstává na nohy. „Není jen ženou, kterou miluji, ale jedním z lidí na této planetě, k nimž chovám největší respekt,“ prohlásil. Jindy prozradil, že bývá rozporuplný, mívá „v hlavě válku“ a Jolie mu pomáhá překonat váhání: „Pro její rozhodnost mám největší uznání.“

„Jsem, tak rád, že ji mám.“ Angelině Jolie skládal pocty nesčetnými způsoby. A...

„Jsem, tak rád, že ji mám.“ Angelině Jolie skládal pocty nesčetnými způsoby. A svět viděli stejně, na začátku se rozhodli, že se vezmou, až když bude toto právo patřit i homosexuálům.

Brangelina. Pár platil za jeden z nejspokojenějších a nejpevnějších...

Brangelina. Pár platil za jeden z nejspokojenějších a nejpevnějších hollywoodských svazků.

Svazkem dostal šanci splnit si sen o velké, klokotající, láskyplně se hašteřící rodině z Horečky sobotní noci. Přijal za svého adoptovaného syna Jolie, následně spolu adoptovali další dvě děti, tři vlastní se jim narodily. Onen veselý chaos se stal součástí jeho vlastního života: byl plný společných večeří, debat o všem možném. „Náš dům je plný halasu, ať je to chichotání nebo křik, pláč nebo bouchání. Miluju to. Miluju to. Miluju to,“ říkal a jindy doplnil: „Když je život opravdu dobrý, je to zmatek.“

Brad Pitt, Angelina Jolie a jejich školka. Pár vychovává šest dětí:

18. února 2016

S Jolie umně kloubili práci i charitu s péčí o potomky, polovinu dětského týmu míval na jedné straně světa jeden, zbytek rodiny byl na opačné, aby se nato navštívili, prostřídali. Pitt se našel, jak se svěřoval: byl zodpovědný, myslel na výchovu i budoucnost dětí. A našel se i jinak.

„Když jsem začínal, myslel jsem si, že mou osobnost vymezí filmy, které dělám. Že můj život bude zajímavý podle postav, které jsem si vybral,“ uvedl s tím, že už však vidí věci jinak: „Nyní jsem otec. Honil jsem se za něčím, co není naplňující.“ A přiznal se, že předtím toužil po hraní mužnějších rolí. Pak pochopil, že i to je jinak: „Žij jako muž. A filmy přijdou samy.“

Rodina, rodina, rodina

Jeho bratr a sestra žijí pořád Missouri, jsou věřící - a bojí se o stav jeho duše. „Ohledně víry se velmi lišíme, ale já nemohu změnit je a oni mě. Jenže my jsme rodina. Vždycky jsme byli rodina. Jsme spojeni krví a zkušeností. Jsem si jistý, že jsou ze mě smutní, a já jsem z nich rozčarovaný. Miluju je však. A když mě nakonec budou potřebovat, budu tam pro ně. Rodina.“

Rodina a mužská zodpovědnost mu opravdu do práce zasáhla. Vybíral si. Věděl, že když už kvůli natáčení musí opustit rodinu, musí to mít cenu, musí to stát za to. „Jsem velmi vybíravý ohledně režisérů. Pořád musím říkat ne. Ne je v našem byznysu nejmocnější slovo. Musíte se chránit,“ objasňoval.

A popisoval, že mnoho herců si jednu zakázku vybírá kvůli vztahům se studiem, a rovněž kvůli svému bankovnímu účtu, jinou pro uměleckou integritu. „Já to tak nevidím. Všechny role jsou jen pro mě,“ zdůrazňoval. Vyplácelo se to, například s filmem Babel, Hanebný pancharti, Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, Moneyball, ty všechny za sebou nechaly stopu.

Svou prestiž používal k tomu, aby protlačil projekty, v nichž hrál a které se netěšily stoprocentní podpoře studií, přes překážky do konce. Aby dokázal dát ochranná křídla mnoha jiným, založil společnost Plan B, která se vydala realizovat snímky, které by jinak neměly šanci na natočení. Patřil mezi ně i film 12 let v řetězech, dostal tři Oskary. Kromě toho se vrhl na architekturu, designoval nábytek, stavěl domy, například v New Orleans, pro oběti hurikánu.

Otcovské téma mu vstupovalo i do filmů. Ve Stromu života ztvárnil diktátorského otce, možná ne nepodobného vlastnímu, ve Světové válce Z otce, který se snaží zachránit rodinu. Ve snímku Železná srdce je jako velitel vlastně rovněž otcem, otcem „dysfunkční rodiny“ posádky tanku.

Jsem muž velkých změn

Ještě jeden moment mu vstoupil do tvorby i do života. Ubíhající čas a odcházení je rámcem Podivuhodného příběhu Benjamina Buttona, ale připomněl se mu i smrtí matky Angeliny Jolie. A rizikem rakoviny, kvůli níž si jeho žena nechala odstranit obě prsa i vaječníky. Stál jí po boku.

Zralost jej ale zřejmě připravila i na zvraty. „Vždycky jsem měl za to, že se pocit štěstí přeceňuje. Nemyslíte? To ty těžké časy ovlivňují následné báječné momenty. Je to cyklus výměn, událostí, výher a proher,“ prohlásil.

Že se jeho život skládal vždy z velkých změn, připomínal mockrát. A dodával, že jeho osud nedělá zkratky. „Když směřuju dolů, vždycky jdu až na konec,“ líčil.

Jeho dalším slovům dávají současné chvíle rozchodu prorocký charakter. „Rodina je riskantní podnik, protože čím větší je láska, tím větší i ztráta. Je to výměnný obchod. Beru ho ale se vším všudy,“ řekl.

Jedna hollywoodská pohádka končí. Manželský pár hereckých hvězd, Angelina Jolie a Brad Pitt, se rozvádí:

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...

Sex je fajn. Nejčastější důvod milování se s expartnerem je prostý

Udržet vztah, užít si, vypořádat se s emocemi. To jsou tři skupiny důvodů, pro něž bývalí partneři vstupují na tenký...

Kalendář Pirelli: od odhaleného ňadra po hold ženě. Dražte na iDNES.cz

Nabídl nejkrásnější ženy a nejvyšší fotografické umění. Pulsoval v otevřeně sexualizovaných rytmech, vyspěl však až ke...

Zbavte mě vytetovaného pravítka u rozkroku, žádal mladík

Na začátku bylo bratrské soupeření, na konci strašlivý nápad. A Nick si pro jeho realizaci doběhl do tetovacího studia...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nelogické sny mají význam. Podle nové hypotézy brání přeučení mozku

Jejich úkol je vlastně docela podlý, zákeřný. Mají nás rozhodit, vyvést ze stereotypu. Mají narušit, jak chápeme...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Jeho Veličenstvo Elvis Presley. Co víte o králi rokenrolu?

Zvedněte číše a rozhýbejte boky, 8. ledna by měl (nebo možná má?) narozeniny král, král rokenrolu. Na dortu by...

Jerry Lee Lewis: poslední z rokenrolových mohykánů přežil běsy i drogy

Coby věřící křesťan míval ze svého ďábelského běsnění na pódiu černé svědomí. A že to bylo řádění! Výčitky pak zaháněl...

Hitlerovy ženy s příchutí smrti: Proč se kvůli němu trávily, střílely a věšely?

Premium Proč se kvůli Adolfu Hitlerovi ženy trávily, střílely a věšely? Nešlo jen o Evu Braunovou, které říkal „Evča“. Od...

Nefoť nic, dokud na tom nerozeznáš chlupy, radí fotograf přírody Stach

Premium Několik desetiletí patří ke špičkovým českým fotografům přírody. Za pětačtyřicet let vytvořil Rostislav Stach bezpočet...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...