Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hra na babu má profi verzi. Plnou překážek. A patentovanou

Znali jsme ji všichni. A zná ji celý svět, dětstvím provází všechny generace. „Máš babu!“ Když ke hře přidáte překážky, regulujete ji pravidly, dostanete profesionální ligu honěné, kterou na YouTubu sledují desítky milionů lidí. A někdejší hru pro každého tak obsadí patent.

S tímto aspektem se vypořádejme hned zkraje, protože dětské nemajetnické hravosti dává za vyučenou. Tradiční hra na babu je veřejným statkem, nikomu nepatří ani její název, ani její pravidla. S Chase Tag, profesionální, oficiální hra na babu dostala právě tento legální ochranný název, je to jinak. Střeží ji ochranná známka a vlastnická práva. Tady dětská pospolitost, v níž jde o hru samotnou, končí.

Opravdu, tady se točí peníze. Vždyť liga Chase Tag má své místo v pořadech ESPN, Fox Sports i BBC, jak připomíná server CNN.

Ze zahrady do arén a televizí

Vše přitom začalo na zahradě v anglickém Windsoru, kde se otec Christian a syn Orlando Devauxovi věnovali zahradničení. Popravdě řečeno zahradničení a skopičinám. Co si místo úklidu zahrát na babu? A aby to bylo zajímavější, zakomponovali do honěné všechno, co měli po ruce, nářadí, nepořádek, co měli uklízet, lavičky, popelnice, kbelíky. Pro honěnou si vystavěli překážkovou dráhu.

A bylo to. „Z toho onen nápad vzešel,“ líčil Christian pro server Newsweek. A zdůrazňuje, s precizností připomínající prezentaci startupu, jak následovaly „extenzivní testovací práce za účelem obměn těch nejmenších prvků hřiště“, aby se diagnostikovalo,, „jaký dopad bude mít každá úprava na schopnost prchat před honícím hráčem“. Cílem bylo „vytvořit finální dimenze a rozměry překážek, aby se perfektně vyvážila honička“. Tolik prospekty.

Trvalo to pak sice pět let, ale v roce 2014 měl Christian a jeho bratr Damien vše pohromadě, aby se mohli vydat na patentový úřad. A hned v létě onoho roku uspořádat první soutěže. Nejprve v parku, poté v parkourových tělocvičnách. A poté rozjet velké turnaje.

Dnes má sport Chase Tag hned šest možných formátů pro rozličný počet hráčů. Nejoblíbenějším je Chase-Off. Utkávají se v něm dvě družstva, každé o maximálně pěti hráčích, každý zápas má předem určený počet honěných, obvykle šestnáct, na každou je časový limit dvaceti sekund.

Proti sobě v ní na překážkovém hřišti dvanáct krát dvanáct metrů stojí dva soupeři, baba se dá dát pouze rukou, ne nohou. Pokud některý z duelantů hranice hřiště opustí, prohrál. Pokud se baba v limitu nepodaří dát, vítězí honěný. Kdo v duelu vyhrál, zůstává na hřišti jako honěný a nastupuje proti němu další z týmu protivníků. Který z týmů za jednotlivé duely nasbíral víc bodů, vyhrál, shrnuje web profesionální hry.

Protože hra propojuje dětskou klasiku s překážkami a parkourem, nabízí intenzivní podívanou plnou atraktivních momentů, skoků, přemetů, úhybů. Běhání není všechno, chce to instinkt, odhad, kreativitu a především gymnastickou dovednost. Chce to nepolámat si na komplikované trati kosti.

Honěná jako mentální hra

„Musíte být velmi všestranní. Hlavní věcí je vycvičit se, abyste nereagovali tak, jak byste reagovali normálně. Protože to je ‚bojuj, nebo uteč‘. Místo toho musíte být schopni udělat krok zpět, uvolnit se a myslet: ‚Co udělat, abych se z této situace dostal?‘ Ne jen běžet. Myslím, že to je víc duševní hra než fyzická,“ soudí Greg Ball, několikanásobný mistr světa.

Neznámé sporty

Jeho kolega James Kirshop Maine dodává, že komplexnost je třeba, nestačí být buď jen dobrý útočník, nebo pouze umět obstát v roli honěného. Kieren Owen zdůrazňuje, že dobrý hráč musí mít taktiku, parkourové dovednosti a zkušenosti, být fyzicky silný a v kondici.

Conor O´Carroll upomíná na výbušnou povahu dvacetisekundových soubojů: „Jako při kardiu se musíte soustředit na dech, to je jedna z hlavních věcí. To je však totéž jako v ostatních sportech. Podívejte se na nejlepší bojovníky na světě, když se udržíte pod kontrolou, ovládáte dech, čerpáte kyslík, pak mají svaly sílu, jinak padnete.“

Globální perspektiva

Christian a Damien mají jako zakladatelé nového profesionálního sportu zřejmě pod kontrolou jak taktiku, tak vize. V plánech mají vystavět hře globální strukturu, kde by se nejprve utkávali ti nejlepší na asijském kontinentu, evropském a americkém a vítězové poté poměřili síly v prestižním společném turnaji.

To však neznamená, že by se ze hry plné sofistikovaného designování překážek a profesionálních soutěží vytrácela jednoduchost. Hráči pořád oceňují prostý, až primitivní psychologický aspekt hry, souboje mezi tím, kdo honí, a tím, kdo se snaží uprchnout. Potěšení z toho, když prchající vrhá po neúspěšných nájezdech na protivníka marnost. A naopak radost z toho, když honěný zamyká honěného v chaosu a panice.

„Nenechat se chytit. O to prostě jde,“ říká světový mistr v profesionální honěné Greg Ball.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak žít alespoň do sedmdesáti, a ve zdraví. Studie přinesla recept

19. června 2024

Cíle vymezil výzkum pregnantně a přísně. Projít přinejmenším do sedmdesáti let věku, a navíc bez...

Od děcáku a drog k úspěchu. Každého klienta zšikanuju, i Jágra, říká holič slavných

20. června 2024

Premium Jak se z romského kluka z opavského děcáku stal lazebník celebrit? Cesta to byla hodně kostrbatá...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

OBRAZEM: Pornoherečky, křiklouni. Připomeňte si tváře Clash of the Stars

18. června 2024

Má za sebou sedm turnajů, nabídly barvité postavy. Jejich zázemí sahalo od porna po ryzí...

Análnímu sexu přeje pop, fetišům metal. I sex má svůj playlist

17. června 2024

Propojila muziku se sexem. Proto, že pro mnohé prostě patří k sobě. Netradiční studie zjišťovala,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Lopata nebo kladivo? Nejvýkonnější vrah novodobé Číny si nevybíral

20. června 2024

Nepřirozeně vysoká inteligence, chameleonská schopnost splynout s davem, skvostná znalost...

Erekce v novém ohrožení. Funkce penisu ničí mikroplasty, dokazují vědci

22. června 2024

Premium Nedávné výzkumy našly jejich stopy ve spermatu, rovněž ve varlatech, věda si je dala dohromady...

OBRAZEM: Noblesa i rebelie Donalda Sutherlanda. Sledovala ho tajná služba

21. června 2024  14:30

Byl aristokratickou, velkolepou postavou, která dokázala působivě ztvárnit lásku a vřelost i...

KVÍZ: Jak znáte Clash of the Stars?

21. června 2024

Mnohdy groteskní výkony, extravagantní postavy, křiklounské výstupy, orgie chvástání. Něco...

Od děcáku a drog k úspěchu. Každého klienta zšikanuju, i Jágra, říká holič slavných

20. června 2024

Premium Jak se z romského kluka z opavského děcáku stal lazebník celebrit? Cesta to byla hodně kostrbatá...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...