Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mallorca: ostrov, který vás nabije energií

Chcete-li se trochu prohřát středomořským sluncem, vydejte se na Mallorku. Ať už budete lenošit na pláži, toulat se malebnými horskými městečky na západním pobřeží nebo ochutnávat speciality v místních "cellerech", můžete si být jisti, že tenhle ostrov vás nabije energií.

Mallorca, Calo des Moro | foto: Profimedia.cz

Ostrov tisíce podob

O největším z Baleárských ostrovů se někdy říká, že má tisíce podob. Určitě stojí za to poznat z Mallorky trochu víc než jen vyhřátou pláž a okolí hotelu. Pokud si půjčíte auto, můžete ostrov projet křížem krážem za několik dní - vždyť od západu k východu měří zhruba 100 kilometrů.

Budete tak objevovat nejen dlouhé bílé písečné pláže, ale i kouzelná historická městečka, drsné hory, jeskyně i romantické zátoky... Dobrým výchozím bodem k výletům je hlavní město Palma de Mallorca. Přinášíme pár tipů, co byste na svých autotoulkách po ostrově neměli minout.

Západní pobřeží: pro romantiky

Valldemosa

V tomhle malebném městečku na severozápadě ostrova se můžete toulat celé hodiny. Úzké dlážděné uličky, zapadlé dvorky, typické mallorské kamenné budovy. Vše zarámováno dramatickým panoramatem hor Serra de Tramuntana.

Když se díváte na zavřené okenice domů, napadne vás, že tam musí mít skoro tmu. Prý kvůli tomu Mallorčané špatně vidí, dozvídám se později od průvodkyně. Okenice totiž zavírají stále, v létě kvůli horku, v zimě kvůli chladu.

Dvorek ve Valldemose - Jeden z typických dvorků na Mallorce. Často tady bydlí kočky, o které je dobře postaráno.

Největším magnetem Valldemosy je kartuziánský klášter Sa Cartuja, původem ze 14. století. Právě tady totiž v letech 1838 až 1839 prožila zimu slavná milostná dvojice - polský hudební skladatel Fréderick Chopin a na tehdejší dobu nekonvenční a provokativní francouzská spisovatelka George Sandová.

Pozdější kniha Sandové o Mallorce, v níž místní obyvatele přirovnala k opicím a polynéským kanibalům, téměř vyvolala diplomatickou roztržku mezi Španělskem a Francií.

Valldemosa dnes žije z jejich příběhu, kvůli kterému sem přijíždějí tisíce turistů. V tehdejší době ale pár vzbuzoval zášť místních obyvatel. Poté, co vesničané zjistili, že Chopin trpí tuberkulózou, byli odsud umělci doslova vyštváni...

Costa Brava de Mallorca (Divoké pobřeží Mallorky)

Ať už pojedete z Valldemosy dál na sever do oblíbených městeček Deia či Soller, nebo se budete vracet do Palmy, rozhodně se projeďte přímo po západním pobřeží. Říká se mu tady Costa Brava de Mallorca (Divoké pobřeží Mallorky) a patří k tomu nejhezčímu, co na ostrově můžete spatřit.

Španělsko - Mallorca - SOUTĚŽ
Pláž poblíž Alcudie na severu Mallorcy (časně ráno)

Pláže na Mallorce jsou skutečně jako z ráje.

Pohled na rozeklané, až 440 metrů vysoké útesy, si nejlépe vychutnáte z některé vyhlídky, které dříve sloužily jako strážní věže. Ve chvíli, kdy se hladina moře se zapadajícím sluncem změní v obrovské ohnivé zrcadlo zarámované divokými skalisky, pochopíte, proč tahle místa po staletí přitahovala ty největší snílky a rozervané romantické duše.

Tip pro motoristy

V půjčovně zaplatíte dle typu auta od 30 eur na den. Vůz si může pronajmout řidič starší 21 let, který se prokáže nejméně dva roky starým řidičským průkazem (stačí národní). Policie je tu nesmlouvavá a pokuty vysoké.

Právě západní pobřeží Mallorky si zamilovala spousta umělců a filosofů a v 60. letech minulého století sem mířili i hippies. Žil tady třeba anglický básník Robert Graves či excentrický rakouský arcivévoda Ludvík Salvator Habsburský. Z poslední doby můžeme jmenovat například amerického herce Michaela Douglase, který kouzlu Mallorky propadl nejen proto, že odsud pocházela jeho první žena.

Jinak je dobré vědět, že serpentiny lemující pobřeží jsou sice kouzelné pro diváky, ale už ne tak pro řidiče. Silničky jsou tak úzké, že protijedoucí auta často složitě manévrují, aby někde u příkopu našly malý plácek na to, aby se navzájem vyhnuly, nebo lépe - "promačkaly kapota na kapotu" kolem.

Pokud patříte k opravdu zkušeným řidičům, můžete si zkusit sjet silnici do Sa Calobry, která leží dále na sever. Čeká tady na vás na 14 kilometrech 67 těch nejkrkolomnějších a nejnebezpečnějších zatáček, které v Evropě najdete; jedna z nich má dokonce 180 stupňů. Během nich klesnete z původních 900 metrů až na úroveň moře.

Východní pobřeží: přístavy, pláže, jeskyně

Santa Maria

Směrem k východnímu pobřeží narazíte asi 14 kilometrů severovýchodně od hlavního města Palmy na starobylé obchodní městečko Santa Maria. Návštěvníci sem míří hlavně kvůli pravidelným trhům.

Koupíte tady, na co si vzpomenete, navíc oproti turistickým letoviskům za výhodné ceny. Ovoce a zeleninu, mandle, uzenou šunku a tradiční masné výrobky, ale i keramiku, kožené boty, proutěné zboží a dokonce i živá zvířata. I kdybyste byli zapřisáhlými odpůrci nákupů, atmosféra je natolik podmanivá, že nejspíš s něčím odejdete. Přinejmenším s lahvičkou Hierbas (tradiční likér z bylin a anýzu). 

Jeskyně Hams

Poblíž městečka Porto Cristo můžete navštívit některé z jeskyní. Největší jsou Dračí (Coves del Drac) se dvěma kilometry chodeb a podzemních prostor. Neméně zajímavé, a navíc ne tak nabité turisty, jsou Hamské jeskyně (Coves dels Hams).

Hamské jeskyně na Mallorce
Hamské jeskyně poblíž Porto Cristo na Mallorce

Hamské jeskyně poblíž Porto Cristo na Mallorce.

Vyznačují se bělostně průzračnou barvou krápníků, která je způsobena vysokým obsahem uhličitanu vápenátého ve vápenci. Na podzemním jezeře zvaném Benátské moře můžete sledovat 30 metrů pod zemí světelnou a zvukovou show. 

Cala Figuera

Východní pobřeží také láká k procházce některého z přístavů. Jedním z nejhezčích je Cala Figuera v malebné zátoce, spojené s širokým mořem úzkým průlivem. Doporučuju posezení v jedné z mnoha kavárniček, odkud můžete pozorovat lodi mířící do přístavu a přitom si pochutnat na některém z typických mallorských dezertů (například ensaimada).

Jižní pobřeží: koupání a zábava

Jih Mallorky je rájem pro milovníky koupání a zábavy. Najdete tady rozlehlé pláže a spoustu turistických letovisek, barů i diskoték. Hlavně v sezoně je tu opravdu rušno.   

Es Trenc

Pokud se budete vracet z výletu na východní pobřeží do Palmy, zastavte se v zálivu Playa des Trenc. Právě tady se nachází jedna z nejhezčích pláží Středomoří - Es Trenc.  My jsme se sem dostali téměř až po západu slunce, ale koupání i následný piknik na pláži stál za to. Jedinou vadou na kráse snad byli komáři, kteří si chtěli romantiku pod noční oblohou užít za každou cenu s námi.

Palma de Mallorca

Hlavní město ostrova by vydalo na samostatnou kapitolu; na jeho návštěvu si vyhraďte alespoň jeden den a jednu noc - noční život je tady opravdu bouřlivý.

Kočár před Katedrálou La Seu v Palmě.

Zahrady pod Katedrálou La Seu v Palmě. 

Metropoli, která se pyšní mnoha vzácnými historickými památkami, vévodí impozantní gotická katedrála La Seu (Katedrála světla). Na její vnitřní výzdobě se podílel i známý barcelonský architekt Antoni Gaudí kontroverzním dílem Trnová koruna.

Severní pobřeží: hory, památky

A co vás čeká na podmanivě krásném severním pobřeží? Divoké útesy, skály, borovice, malebná historická městečka... Tady není místo pro "rychlokvaškové" nevzhledné hotely z 50. let, které sem tam objevíte na jižním nebo i východním pobřeží.

Pollenca

Možná přemýšlíte, co vám ten název říká... Ano, právě tady řešil Hercul Poirot v jednom z příběhů Agathy Christie případ zapeklitého milostného trojúhelníku.

Útulné městečko, obklopené horami, je oblíbeným výletním cílem turistů i Mallorčanů. Je to jedno z těch magických míst, kde příroda, památky a architektura vytvářejí dokonalé souznění. Tuhle zvláštní harnonii můžete pocítit třeba v areálu Kláštera Sant Domenc. Mimochodem, každé léto tady probíhá mezinárodní hudební festival, který organizuje charismatický český hudebník a houslista Eugen Prokop.     

Cala Ratjada

Pokud vám vyjde čas a finance, vyzkoušejte plachetnici. My jsme se vydali na zhruba dvouhodinovou plavbu na plachetnici Belmita v okolí přístavu Cala Ratjada. Měli jsme štěstí nejen na dva skvělé námořníky, kteří shodou okolností byli Češi původem z Ostravy, ale i na delfíny. Několik minut jsme mohli sledovat jejich kouzelný tanec hned po boku lodi.

Dobijte si baterky

A rada na závěr? Na Mallorce se řiďte heslem Mallorčanů - "Co můžeš udělat až zítra, nedělej dnes". Potěšte se západem slunce u moře, užívejte si všech radostí a požitků, vychutnejte si v klidu večeři, která tady běžně začíná kolem desáté... Zaručeně se tak zbavíte stresu a vrátíte se domů s opravdu "nabitými baterkami".

  • Související články

Terasa baru, jejíž pád na Mallorce zabil čtyři lidi, neměla provozní licenci

28. května 2024  21:58

Terasa baru v turistickém letovisku na ostrově Mallorca, při jejímž pádu minulý týden zahynuli...

Na Mallorce se zřítila restaurace. Čtyři mrtví, dalších šestnáct lidí se zranilo

23. května 2024  22:48,  aktualizováno  24.5 11:30

Po pádu části budovy přímořské restaurace ve městě Palma na španělském ostrově Mallorca večer...

ANALÝZA: Britská agonie končí. Konzervativci kráčejí pro volební výprask

23. května 2024  16:19

Premium Čtrnáct let trvající vláda konzervativců nad Velkou Británií se chýlí ke konci. Premiér Rishi Sunak...

Po Ostravě a Mallorce bude turnaj volejbalových veteránů nově hostit Milán

23. května 2024  16:05

Veteránský turnaj mužů a žen v klasickém i plážovém volejbale, který pořádá Veteran Volleyball...

Ne, na Vueltu ne, dal najevo Pogačar. Vingegaard posílá pozdravy z Mallorky

23. května 2024  6:30

Passo Brocon (Od našeho zpravodaje) Představte si, že letos ovládne nejen Giro, ale potom i Tour a najednou se před ním zjeví jedinečná...

Mallorkou se promenoval turista jen v plavkách, místní už toho mají dost

14. května 2024  14:48

Po měsících protestů na Baleárských ostrovech, včetně hladovek před hotely nebo vlny graffiti,...

Od půl desáté žádný alkohol. Na Mallorce a Ibize se zpřísní prodej v resortech

11. května 2024  19:58

V částech Mallorcy a Ibizy, které jsou hojně navštěvovány turisty, bude nově platit přísný zákaz...

Paralyzér, sedativa. Ragbyovou hvězdu Vunipolu pacifikovali v baru na Mallorce

29. dubna 2024  20:44

Osmička policistů a paralyzér dávající elektrické šoky byly potřeba ke zpacifikování anglického...

Hvězda filmu Jan Žižka má otravu krve, herci hrozí amputace nohy

11. dubna 2024  15:58

Hvězda filmu Jan Žižka, německý herec Til Schweiger (60), má otravu krve. Je hospitalizován na...

Girona nevyužila klopýtnutí Realu. Barcelona po remíze zůstává třetí

3. března 2024  20:55,  aktualizováno  23:19

Fotbalisté Girony nevyužili zaváhání Realu a po prohře na Mallorce 0:1 ztrácejí na madridského...

Girona po výhře na Vigem znovu vystřídala v čele španělské ligy Real

28. ledna 2024  16:07,  aktualizováno  23:28

Fotbalisté Girony porazili ve španělské lize Celtu Vigo 1:0 a i po 20. kole vedou tabulku s...

Golfistky Napoleaová a Melichová skončily na Mallorce v nejlepší desítce

18. listopadu 2023  17:05

Dvě české golfistky se na turnaji Ladies European Tour (LET) na Mallorce dostaly do nejlepší...

Golfistka Napoleaová je třetí před závěrečným kolem turnaje LET na Mallorce

17. listopadu 2023  19:08

Golfistce Kristýně Napoleaové patří třetí místo před závěrečným kolem turnaje Ladies European Tour...

Barcelona po remíze s Mallorcou může přijít o vedení ve španělské lize

26. září 2023  23:45

Fotbalisté Barcelony v 7. kole španělské ligy remizovali 2:2 na hřišti Mallorky a ztratili podruhé...

Může za to i Nadal. Na plážích Mallorky se objevily falešné varovné cedule

19. srpna 2023  14:12

Na plážích největšího z Baleárských ostrovů Mallorky se v posledních dnech začaly objevovat cedule...

Američané díky přímé lince objevili Mallorcu, skupují domy jako nikdy dříve

12. srpna 2023

Ceny luxusních nemovitostí na turisticky oblíbeném ostrově Mallorca se meziročně zvýšily o 15...

Vychytralci, máte smůlu. Města a hotely sbírají z pláží ručníkové „rezervace“

21. července 2023  16:02

Každým rokem se to opakuje. Lehátka u hotelových bazénů či nejatraktivnější místa na plážích se buď...

Tenista Nadal zahájil pět týdnů po operaci kyčle lehký kondiční trénink

11. července 2023  10:10

Pět týdnů po artroskopické operaci kyčle začal španělský tenista Rafael Nadal doma na Mallorce s...

Za dovolenou ve Středomoří si letos lidé připlatí. Ceny stouply o čtvrtinu

29. června 2023  11:45

Zájezdy do oblíbených středomořských destinací meziročně prudce podražily. Průměrná cena týdenního...

Penalta v nastavení zajistila fotbalistům Bilbaa remízu na Mallorce

1. května 2023  22:44

Fotbalisté Bilbaa odvrátili ve španělské lize porážku na hřišti Mallorky v šesté minutě nastavení....

Nadal stále není po zranění fit a vynechá i antukový turnaj v Monte Carlu

4. dubna 2023  13:08

Po lednovém zranění kyčle stále není španělský tenista Rafael Nadal připravený na návrat a oznámil,...

Barcelonu po pěti letech přikryl sníh, na vině je bouře Juliette

27. února 2023  18:57

Katalánskou metropoli Barcelonu v pondělí po pěti letech pokryl sníh. Nejvyšší bod města, kopec...

Michael Douglas a Catherine Zeta-Jonesová pobývají v Londýně v královském paláci

26. února 2023  11:11

Hollywoodské hvězdy Michael Douglas (78) a Catherine Zeta-Jonesová (53) jsou fanoušky britské...

Real Madrid zlomil odpor Pamplony až na konci, góly dali Valverde a Asensio

18. února 2023  23:23

Fotbalisté Realu Madrid zlomili ve 22. kole španělské ligy odpor domácí Pamplony až na konci...

Mallorca po senzační výhře nad Realem Madrid podlehla Seville

11. února 2023  23:35

Fotbalisté Mallorky po triumfu nad Realem Madrid prohráli ligový zápas v Seville 0:2. Domácí si...

Další rasistický útok na Vinícia. Fanoušci Mallorky ho nazvali opicí

6. února 2023  10:26

Fotbalista Realu Madrid Vinícius Júnior se opět stal obětí rasistických pokřiků. Fanoušci Mallorky...

Barcelona utekla už na osm bodů, Real si dal vlastní gól a pak neproměnil penaltu

5. února 2023  15:09,  aktualizováno 

Ztráta fotbalistů Realu Madrid na vedoucí Barcelonu narostla na osm bodů. V utkání 20. kola...

Kolik stojí ráj. Jak se z bašty umělců a bohémů na Mallorce stalo město duchů

23. ledna 2023  16:27

Deià je malebná vesnička ležící v nádherném pohoří Tramuntana na Mallorce. Toto středomořské...

Paradoxy Německa. Zažívá klimatické protesty i rekordní provoz tryskáčů

15. ledna 2023  16:40

Na jedné straně němečtí aktivisté využívají všechny možné prostředky, aby v rámci svých...

Haló, tady Scaloni. Od kouče dětí až po nejpopulárnějšího muže Argentiny

16. prosince 2022  14:42

Dlouho nezavadil o angažmá, tak Lionel Scaloni zavolal do malého klubu San Caliu na Mallorce, kde...

Nouzové přistání v Barceloně: žena simulovala porod, ven vyběhli migranti

7. prosince 2022  13:43

Na barcelonském letišti ve středu časně ráno nouzově přistálo letadlo tureckých aerolinií kvůli...

Pardubické letiště je stále ztrátové, drží ho jen veřejné finance

10. listopadu 2022  14:59

Pardubické mezinárodní letiště skončí letos ve ztrátě kolem 20 milionů korun. Jeho akcionáři, tedy...

Atlético nestačilo na Mallorcu, San Sebastian je po výhře v Seville třetí

9. listopadu 2022  23:45

Fotbalisté Atlética Madrid ve 14. kole španělské ligy prohráli 0:1 na hřišti Mallorky. Na třetí...

Karibské pláže a pohoda. Trasa GR 223 na Menorce je rájem pro toulavé duše

24. října 2022

Druhý největší ostrov španělského souostroví Baleáry, menší sestra známé Mallorky, představuje ráj...

Nováček golfové evropské tour Paul slaví na Mallorce premiérový titul

23. října 2022  22:56

Německý nováček evropského golfového okruhu Yannick Paul vyhrál na Mallorce po dramatickém finále...

Španělská past na lásku nachytala i Slovenku, gang ženy obral o milion eur

21. října 2022  9:57

Španělská policie zatkla na ostrově Mallorca 16 členů gangu milostných podvodníků. Skupina podle...

Začíná letecký souboj vodíkových balonů nad noční Evropou. Sledujte online

v diskusi je 6 příspěvků

2. září 2022,  aktualizováno  16:19

I když Měsíc bude v úplňku až 10. září, dnes, v pátek 2. září v 16 hodin odstartoval ve švýcarském...

Dát si kuriózně do nosu. Nadal si způsobil krvavé zranění, pak žertoval

2. září 2022  13:44

I ti nejlepší mají občas velkou smůlu. Španělský tenista Rafael Nadal si nešťastný moment vybral v...

Vyrazte k moři i během babího léta. Tyto destinace jsou sázkou na jistotu

23. srpna 2022

Premium Možná vám zbylo pár dní dovolené a chcete si užít vyhřáté moře a slunečné dny. Není třeba cestovat...

Další vítězství Realu Madrid, obhájce titulu dal čtyři góly Celtě ve Vigu

20. srpna 2022  21:39,  aktualizováno  21.8

Fotbalisté Realu Madrid vyhráli i druhý zápas v nové sezoně španělské ligy. Na hřišti Celty Vigo...

RECENZE: Drogy a zazděné kosti. I krásnou Mallorku sužuje násilná smrt

15. srpna 2022  14:55

Německá spisovatelka Elke Beckerová se před lety usídlila na Mallorce a na Baleáry situuje i své...

Vedra drtí jih Evropy. Lesbos utíká před ohněm, moře na Mallorce má 29 stupňů

23. července 2022  15:22

Extrémní horka a s nimi spojené vysoké riziko vzniku požárů dál přetrvávají na jihu Evropy. Teploty...

Bývalý šampion US Open Thiem je v Gstaadu po více než roce v semifinále

22. července 2022  13:44,  aktualizováno  23:22

Rakouský tenista Dominic Thiem se na turnaji v Gstaadu probojoval po více než roce do semifinále...

Teď se přizpůsobím já. Házenkářka Kašpárková míří s přítelem do Německa

2. července 2022  10:55

Jaké to je, když život vychází podle představ, by mohla vyprávět házenkářka Magda Kašpárková....

Kolo, moje posedlost. Vítěz zájezdu na Tour má za sebou i výšlap na Stelvio

30. června 2022  15:42

Když přijde z práce domů, vymění nažehlenou košili za sepraný dres, na obrazovce si pustí Tour de...

Generálka jak se patří. Kvitová před Wimbledonem vládla v Eastbourne

25. června 2022  13:20,  aktualizováno  15:04

Za dva dny se postaví na kurt svého oblíbeného Wimbledonu, s vědomím, že je ve formě. A pořádné!...

Kvitová je v semifinále v Eastbourne, Rosol si po pěti letech zahraje Wimbledon

23. června 2022  12:43,  aktualizováno  21:39

Česká tenistka Petra Kvitová porazila na turnaji v Eastbourne domácí Britku Harriet Dartovou 6:3,...

Kvitová je v Eastbourne ve čtvrtfinále, Rosola dělí výhra od Wimbledonu

22. června 2022  13:47,  aktualizováno  16:48

Petra Kvitová vyřadila na turnaji v Eastbourne domácí tenistku Katie Boulterovou 5:7, 6:0, 7:5 a...

Rafael Nadal bude tatínkem. Nevím, jak to změní můj život, řekl tenista

18. června 2022  10:34

Tenista Rafael Nadal (36) sice nerad mluví o svém soukromí, ale nyní prozradil šťastnou novinu. S...

Netvářil se nadšeně a byl protivný, říká Mayerová o prvním setkání s Kostkou

14. června 2022

Carmen Mayerová (77) zavzpomínala pro iDNES.cz na své první osobní setkání s manželem Petrem...

Může se hodit

  • Turistická sezona na Mallorce trvá od dubna do konce října.
  • Jezdí se sem ale po celý rok, na jaře sem míří hlavně cyklisté a golfisté. 
  • Průměrné denní teploty se v  létě pohybují kolem 30 °C.