Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 27. listopadu 2022 Xenie

Mallorca: ostrov, který vás nabije energií

Chcete-li se trochu prohřát středomořským sluncem, vydejte se na Mallorku. Ať už budete lenošit na pláži, toulat se malebnými horskými městečky na západním pobřeží nebo ochutnávat speciality v místních "cellerech", můžete si být jisti, že tenhle ostrov vás nabije energií.

Mallorca, Calo des Moro | foto: Profimedia.cz

Ostrov tisíce podob

O největším z Baleárských ostrovů se někdy říká, že má tisíce podob. Určitě stojí za to poznat z Mallorky trochu víc než jen vyhřátou pláž a okolí hotelu. Pokud si půjčíte auto, můžete ostrov projet křížem krážem za několik dní - vždyť od západu k východu měří zhruba 100 kilometrů.

Budete tak objevovat nejen dlouhé bílé písečné pláže, ale i kouzelná historická městečka, drsné hory, jeskyně i romantické zátoky... Dobrým výchozím bodem k výletům je hlavní město Palma de Mallorca. Přinášíme pár tipů, co byste na svých autotoulkách po ostrově neměli minout.

Západní pobřeží: pro romantiky

Valldemosa

V tomhle malebném městečku na severozápadě ostrova se můžete toulat celé hodiny. Úzké dlážděné uličky, zapadlé dvorky, typické mallorské kamenné budovy. Vše zarámováno dramatickým panoramatem hor Serra de Tramuntana.

Když se díváte na zavřené okenice domů, napadne vás, že tam musí mít skoro tmu. Prý kvůli tomu Mallorčané špatně vidí, dozvídám se později od průvodkyně. Okenice totiž zavírají stále, v létě kvůli horku, v zimě kvůli chladu.

Dvorek ve Valldemose - Jeden z typických dvorků na Mallorce. Často tady bydlí kočky, o které je dobře postaráno.

Největším magnetem Valldemosy je kartuziánský klášter Sa Cartuja, původem ze 14. století. Právě tady totiž v letech 1838 až 1839 prožila zimu slavná milostná dvojice - polský hudební skladatel Fréderick Chopin a na tehdejší dobu nekonvenční a provokativní francouzská spisovatelka George Sandová.

Pozdější kniha Sandové o Mallorce, v níž místní obyvatele přirovnala k opicím a polynéským kanibalům, téměř vyvolala diplomatickou roztržku mezi Španělskem a Francií.

Valldemosa dnes žije z jejich příběhu, kvůli kterému sem přijíždějí tisíce turistů. V tehdejší době ale pár vzbuzoval zášť místních obyvatel. Poté, co vesničané zjistili, že Chopin trpí tuberkulózou, byli odsud umělci doslova vyštváni...

Costa Brava de Mallorca (Divoké pobřeží Mallorky)

Ať už pojedete z Valldemosy dál na sever do oblíbených městeček Deia či Soller, nebo se budete vracet do Palmy, rozhodně se projeďte přímo po západním pobřeží. Říká se mu tady Costa Brava de Mallorca (Divoké pobřeží Mallorky) a patří k tomu nejhezčímu, co na ostrově můžete spatřit.

Španělsko - Mallorca - SOUTĚŽ
Pláž poblíž Alcudie na severu Mallorcy (časně ráno)

Pláže na Mallorce jsou skutečně jako z ráje.

Pohled na rozeklané, až 440 metrů vysoké útesy, si nejlépe vychutnáte z některé vyhlídky, které dříve sloužily jako strážní věže. Ve chvíli, kdy se hladina moře se zapadajícím sluncem změní v obrovské ohnivé zrcadlo zarámované divokými skalisky, pochopíte, proč tahle místa po staletí přitahovala ty největší snílky a rozervané romantické duše.

Tip pro motoristy

V půjčovně zaplatíte dle typu auta od 30 eur na den. Vůz si může pronajmout řidič starší 21 let, který se prokáže nejméně dva roky starým řidičským průkazem (stačí národní). Policie je tu nesmlouvavá a pokuty vysoké.

Právě západní pobřeží Mallorky si zamilovala spousta umělců a filosofů a v 60. letech minulého století sem mířili i hippies. Žil tady třeba anglický básník Robert Graves či excentrický rakouský arcivévoda Ludvík Salvator Habsburský. Z poslední doby můžeme jmenovat například amerického herce Michaela Douglase, který kouzlu Mallorky propadl nejen proto, že odsud pocházela jeho první žena.

Jinak je dobré vědět, že serpentiny lemující pobřeží jsou sice kouzelné pro diváky, ale už ne tak pro řidiče. Silničky jsou tak úzké, že protijedoucí auta často složitě manévrují, aby někde u příkopu našly malý plácek na to, aby se navzájem vyhnuly, nebo lépe - "promačkaly kapota na kapotu" kolem.

Pokud patříte k opravdu zkušeným řidičům, můžete si zkusit sjet silnici do Sa Calobry, která leží dále na sever. Čeká tady na vás na 14 kilometrech 67 těch nejkrkolomnějších a nejnebezpečnějších zatáček, které v Evropě najdete; jedna z nich má dokonce 180 stupňů. Během nich klesnete z původních 900 metrů až na úroveň moře.

Východní pobřeží: přístavy, pláže, jeskyně

Santa Maria

Směrem k východnímu pobřeží narazíte asi 14 kilometrů severovýchodně od hlavního města Palmy na starobylé obchodní městečko Santa Maria. Návštěvníci sem míří hlavně kvůli pravidelným trhům.

Koupíte tady, na co si vzpomenete, navíc oproti turistickým letoviskům za výhodné ceny. Ovoce a zeleninu, mandle, uzenou šunku a tradiční masné výrobky, ale i keramiku, kožené boty, proutěné zboží a dokonce i živá zvířata. I kdybyste byli zapřisáhlými odpůrci nákupů, atmosféra je natolik podmanivá, že nejspíš s něčím odejdete. Přinejmenším s lahvičkou Hierbas (tradiční likér z bylin a anýzu). 

Jeskyně Hams

Poblíž městečka Porto Cristo můžete navštívit některé z jeskyní. Největší jsou Dračí (Coves del Drac) se dvěma kilometry chodeb a podzemních prostor. Neméně zajímavé, a navíc ne tak nabité turisty, jsou Hamské jeskyně (Coves dels Hams).

Hamské jeskyně na Mallorce
Hamské jeskyně poblíž Porto Cristo na Mallorce

Hamské jeskyně poblíž Porto Cristo na Mallorce.

Vyznačují se bělostně průzračnou barvou krápníků, která je způsobena vysokým obsahem uhličitanu vápenátého ve vápenci. Na podzemním jezeře zvaném Benátské moře můžete sledovat 30 metrů pod zemí světelnou a zvukovou show. 

Cala Figuera

Východní pobřeží také láká k procházce některého z přístavů. Jedním z nejhezčích je Cala Figuera v malebné zátoce, spojené s širokým mořem úzkým průlivem. Doporučuju posezení v jedné z mnoha kavárniček, odkud můžete pozorovat lodi mířící do přístavu a přitom si pochutnat na některém z typických mallorských dezertů (například ensaimada).

Jižní pobřeží: koupání a zábava

Jih Mallorky je rájem pro milovníky koupání a zábavy. Najdete tady rozlehlé pláže a spoustu turistických letovisek, barů i diskoték. Hlavně v sezoně je tu opravdu rušno.   

Es Trenc

Pokud se budete vracet z výletu na východní pobřeží do Palmy, zastavte se v zálivu Playa des Trenc. Právě tady se nachází jedna z nejhezčích pláží Středomoří - Es Trenc.  My jsme se sem dostali téměř až po západu slunce, ale koupání i následný piknik na pláži stál za to. Jedinou vadou na kráse snad byli komáři, kteří si chtěli romantiku pod noční oblohou užít za každou cenu s námi.

Palma de Mallorca

Hlavní město ostrova by vydalo na samostatnou kapitolu; na jeho návštěvu si vyhraďte alespoň jeden den a jednu noc - noční život je tady opravdu bouřlivý.

Kočár před Katedrálou La Seu v Palmě.

Zahrady pod Katedrálou La Seu v Palmě. 

Metropoli, která se pyšní mnoha vzácnými historickými památkami, vévodí impozantní gotická katedrála La Seu (Katedrála světla). Na její vnitřní výzdobě se podílel i známý barcelonský architekt Antoni Gaudí kontroverzním dílem Trnová koruna.

Severní pobřeží: hory, památky

A co vás čeká na podmanivě krásném severním pobřeží? Divoké útesy, skály, borovice, malebná historická městečka... Tady není místo pro "rychlokvaškové" nevzhledné hotely z 50. let, které sem tam objevíte na jižním nebo i východním pobřeží.

Pollenca

Možná přemýšlíte, co vám ten název říká... Ano, právě tady řešil Hercul Poirot v jednom z příběhů Agathy Christie případ zapeklitého milostného trojúhelníku.

Útulné městečko, obklopené horami, je oblíbeným výletním cílem turistů i Mallorčanů. Je to jedno z těch magických míst, kde příroda, památky a architektura vytvářejí dokonalé souznění. Tuhle zvláštní harnonii můžete pocítit třeba v areálu Kláštera Sant Domenc. Mimochodem, každé léto tady probíhá mezinárodní hudební festival, který organizuje charismatický český hudebník a houslista Eugen Prokop.     

Cala Ratjada

Pokud vám vyjde čas a finance, vyzkoušejte plachetnici. My jsme se vydali na zhruba dvouhodinovou plavbu na plachetnici Belmita v okolí přístavu Cala Ratjada. Měli jsme štěstí nejen na dva skvělé námořníky, kteří shodou okolností byli Češi původem z Ostravy, ale i na delfíny. Několik minut jsme mohli sledovat jejich kouzelný tanec hned po boku lodi.

Dobijte si baterky

A rada na závěr? Na Mallorce se řiďte heslem Mallorčanů - "Co můžeš udělat až zítra, nedělej dnes". Potěšte se západem slunce u moře, užívejte si všech radostí a požitků, vychutnejte si v klidu večeři, která tady běžně začíná kolem desáté... Zaručeně se tak zbavíte stresu a vrátíte se domů s opravdu "nabitými baterkami".

Související články

Pardubické letiště je stále ztrátové, drží ho jen veřejné finance

10. listopadu 2022  14:59

Pardubické mezinárodní letiště skončí letos ve ztrátě kolem 20 milionů korun. Jeho akcionáři, tedy...

Atlético nestačilo na Mallorcu, San Sebastian je po výhře v Seville třetí

9. listopadu 2022  23:45

Fotbalisté Atlética Madrid ve 14. kole španělské ligy prohráli 0:1 na hřišti Mallorky. Na třetí...

Karibské pláže a pohoda. Trasa GR 223 na Menorce je rájem pro toulavé duše

24. října 2022

Druhý největší ostrov španělského souostroví Baleáry, menší sestra známé Mallorky, představuje ráj...

Nováček golfové evropské tour Paul slaví na Mallorce premiérový titul

23. října 2022  22:56

Německý nováček evropského golfového okruhu Yannick Paul vyhrál na Mallorce po dramatickém finále...

Španělská past na lásku nachytala i Slovenku, gang ženy obral o milion eur

21. října 2022  9:57

Španělská policie zatkla na ostrově Mallorca 16 členů gangu milostných podvodníků. Skupina podle...

Začíná letecký souboj vodíkových balonů nad noční Evropou. Sledujte online

2. září 2022,  aktualizováno  16:19

I když Měsíc bude v úplňku až 10. září, dnes, v pátek 2. září v 16 hodin odstartoval ve švýcarském...

Dát si kuriózně do nosu. Nadal si způsobil krvavé zranění, pak žertoval

2. září 2022  13:44

I ti nejlepší mají občas velkou smůlu. Španělský tenista Rafael Nadal si nešťastný moment vybral v...

Vyrazte k moři i během babího léta. Tyto destinace jsou sázkou na jistotu

23. srpna 2022

Premium Možná vám zbylo pár dní dovolené a chcete si užít vyhřáté moře a slunečné dny. Není třeba cestovat...

Další vítězství Realu Madrid, obhájce titulu dal čtyři góly Celtě ve Vigu

20. srpna 2022  21:39,  aktualizováno  21.8

Fotbalisté Realu Madrid vyhráli i druhý zápas v nové sezoně španělské ligy. Na hřišti Celty Vigo...

RECENZE: Drogy a zazděné kosti. I krásnou Mallorku sužuje násilná smrt

15. srpna 2022  14:55

Německá spisovatelka Elke Beckerová se před lety usídlila na Mallorce a na Baleáry situuje i své...

Vedra drtí jih Evropy. Lesbos utíká před ohněm, moře na Mallorce má 29 stupňů

23. července 2022  15:22

Extrémní horka a s nimi spojené vysoké riziko vzniku požárů dál přetrvávají na jihu Evropy. Teploty...

Bývalý šampion US Open Thiem je v Gstaadu po více než roce v semifinále

22. července 2022  13:44,  aktualizováno  23:22

Rakouský tenista Dominic Thiem se na turnaji v Gstaadu probojoval po více než roce do semifinále...

Žena na greenu

10. července 2022

Představovat Kateřinu Nekolnou asi není třeba. Patří mezi typy žen, které srší energií, životní...

Teď se přizpůsobím já. Házenkářka Kašpárková míří s přítelem do Německa

2. července 2022  10:55

Jaké to je, když život vychází podle představ, by mohla vyprávět házenkářka Magda Kašpárková....

Kolo, moje posedlost. Vítěz zájezdu na Tour má za sebou i výšlap na Stelvio

30. června 2022  15:42

Když přijde z práce domů, vymění nažehlenou košili za sepraný dres, na obrazovce si pustí Tour de...

Generálka jak se patří. Kvitová před Wimbledonem vládla v Eastbourne

25. června 2022  13:20,  aktualizováno  15:04

Za dva dny se postaví na kurt svého oblíbeného Wimbledonu, s vědomím, že je ve formě. A pořádné!...

Kvitová je v semifinále v Eastbourne, Rosol si po pěti letech zahraje Wimbledon

23. června 2022  12:43,  aktualizováno  21:39

Česká tenistka Petra Kvitová porazila na turnaji v Eastbourne domácí Britku Harriet Dartovou 6:3,...

Kvitová je v Eastbourne ve čtvrtfinále, Rosola dělí výhra od Wimbledonu

22. června 2022  13:47,  aktualizováno  16:48

Petra Kvitová vyřadila na turnaji v Eastbourne domácí tenistku Katie Boulterovou 5:7, 6:0, 7:5 a...

Rafael Nadal bude tatínkem. Nevím, jak to změní můj život, řekl tenista

18. června 2022  10:34

Tenista Rafael Nadal (36) sice nerad mluví o svém soukromí, ale nyní prozradil šťastnou novinu. S...

Netvářil se nadšeně a byl protivný, říká Mayerová o prvním setkání s Kostkou

14. června 2022

Carmen Mayerová (77) zavzpomínala pro iDNES.cz na své první osobní setkání s manželem Petrem...

Španělské podniky zoufale shánějí číšníky. Mnozí se ke své práci už nevrátí

12. června 2022

Po dvouletém půstu se do země na Pyrenejském poloostrově opět nahrnuly statisíce turistů, jenže jak...

Každý po mně půjde. O motivaci i nových výzvách českého obra

12. června 2022

Premium Ve svém sportu vyhrál vše, co se dalo, už teď patří k judistickým legendám. Tím to však pro Lukáše...

Učedník vyzve mistra. Vypadá to beznadějně, tuší Ruud před finále s Nadalem

5. června 2022  7:29

Před čtyřmi roky se coby devatenáctiletý vycházející talent přijel učit do akademie Rafaela Nadala....

Výzva přijata, vyrážím sama s batohem přes Mallorcu

3. června 2022

Čtyři dny před odletem mi volá kamarád Jirka, že Madeira se kvůli covidu ruší. Ale že se mohu...

Úchvatný půlnoční zápas. Nadal v maratonu udolal Djokoviče, čeká ho Zverev

31. května 2022  16:34,  aktualizováno  1.6 2:41

Desátý den Roland Garros určil první semifinalisty. Velkolepý souboj spolu svedli světová jednička...

Turisté obnovili módu balconingu. Na Baleárách mají prvního mrtvého

28. května 2022  10:10

Skok z balkonu do bazénu, přelézání po zábradlí nebo přesun z jednoho hotelového balkonu do...

Lhal a přísahal na smrt vlastní rodiny, říká Kuchařová o nevěrách exmanžela

10. května 2022  12:05,  aktualizováno  11.5 8:45

Taťána Kuchařová (34) promluvila o článcích v bulváru, podle kterých je po rozvodu s Ondřejem...

Real Madrid vede po výhře v Pamploně španělskou ligu už o 17 bodů

20. dubna 2022  21:13,  aktualizováno  23:42

Fotbalisté Realu Madrid i přes dvě nevyužité penalty ve 33. kole španělské ligy vyhráli 3:1 v...

Další krok k titulu: Real porazil Getafe a vede o 12 bodů, Atlético padlo

9. dubna 2022  16:08,  aktualizováno  23:16

Fotbalisté Realu Madrid ve 31. kole španělské ligy doma zdolali Getafe 2:0 a přiblížili se titulu....

Sáblíková mě porazí, předvídá Schleck. Na L´Etape chce pozdravit každého

8. dubna 2022  13:37

Už za dva měsíce se uskuteční druhý ročník závodu L´Etape Czech Republic by Tour de France....

Další zabavená ruská jachta. Pomohl i tip od manažera, který ji designoval

5. dubna 2022  16:52

Další ruský oligarcha je bez jachty. Tentokrát o ni přišel Viktor Vekselberg, jemuž úřady na...

Malebné Ticino: užijte si jaro v horách a navíc ve středomořském klimatu

29. března 2022

Ticino je na jaře i na podzim ideální destinací pro lidi prchající před špatným počasím. Vždyť...

Hattrick Aubameyanga a Barcelona rozdrtila Valencii. Sevilla ztratila

20. února 2022  16:07,  aktualizováno 

Útočník Pierre-Emerick Aubameyang zařídil Barceloně hattrickem ve španělské fotbalové lize...

Od Vetchého jsem si půjčil držení těla, mullet inspirovaly fotky z Orlíku, říká Bartoš

10. února 2022  9:30

Premium První velká televizní role a hned nebývalý aplaus. Kam ho úspěch s rolí vyšetřovatele v seriálu...

Carmen Mayerová: V šestnácti jsem zjistila, že mým otcem je německý důstojník

9. února 2022

Matka Carmen Mayerové pocházela z chudé horské vsi na Mallorce. Za svého tátu herečka dlouho...

Benzema dal 300. gól za Real a řídil výhru, Barcelona znovu ztratila

8. ledna 2022  18:17,  aktualizováno  23:09

Real Madrid doma porazil ve 20. kole španělské fotbalové ligy Valencii 4:1. Dva góly lídra soutěže...

Real podlehl Getafe, Atlético ukončilo sérii porážek, slaví i Barcelona

2. ledna 2022,  aktualizováno  23:02

Fotbalisté Realu Madrid nečekaně prohráli na hřišti Getafe 0:1. Do zápasu 19. kola španělské ligy...

První nezdar pod Xavim. Barca padla a nedařilo se ani Atlétiku, Real vyhrál

4. prosince 2021  16:08,  aktualizováno  5.12 20:47

Fotbalisté Barcelony poprvé pod vedením trenéra Xaviho prohráli, v 16. kole španělské ligy podlehli...

Písaříkovo impérium. Co zbylo ze stamilionů z Bohemia Energy

12. listopadu 2021

Premium Jiří Písařík se ještě několik dní před oznámením krachu Bohemia Energy snažil své nemovitosti...

Simulant donutil letadlo přistát na Mallorce, cestující z Maroka se rozutekli

6. listopadu 2021  11:12

Mezinárodní letiště na ostrově Mallorca muselo být v pátek večer na několik hodin uzavřeno kvůli...

Golfista Lieser zahrál na Mallorce své nejlepší kolo, dělí se o 57. pozici

23. října 2021  10:35,  aktualizováno  18:12

Golfista Ondřej Lieser zahrál ve 3. kole turnaje European Tour na Mallorce svůj nejlepší výsledek a...

Privátní lety častěji míří k moři. Pronájem za sto tisíc neodradil

26. září 2021

Privátní lety již nejsou jen výsadou vysoce postavených manažerů či finančních ředitelů. Na...

Suchozemci Češi překvapili. Zájem o pronájem jachet a lodí na moři je rekordní

21. září 2021

Premium Na začátku léta se Češi kromě půjčování obytných vozů vrhli i na jachtaření. Rezervovali si lodě...

Čtenáři cestují: Mallorca na pohodu se dá objevovat i s třiceti eury na den

29. května 2021

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži,...

Tetuje ženám po rakovině nové bradavky. Vracím jim sebevědomí, říká tatérka

14. května 2021

Premium „Touhu vypadat dobře mám v sobě odmalička. Okoukala jsem to od mámy, která si na svém zevnějšku...

Smartwings přidávají další spoje, nově poletí do Londýna

4. května 2021  12:28

Aerolinky Smartwings zahájí od června nově lety do Londýna. Linka spojí Prahu s letištěm Heathrow...

Smartwings o Velikonocích zamíří do 15 destinací, v létě jich bude přes 70

1. dubna 2021  13:35

Letečtí dopravci Smartwings a ČSA mají přes Velikonoce v plánu 111 letů do patnácti zemí. Do Prahy...

Noční recepční: Třetí díl oceňovaného britského seriálu zdarma ke zhlédnutí

25. září 2020

Premium Britský televizní seriál Noční recepční z roku 2016 vznikl podle stejnojmenného románu Johna le...

Cestovky ruší zájezdy na Mallorku. Důvodem jsou testy i karanténa

24. srpna 2020  15:07

Některé tuzemské cestovní kanceláře se rozhodly kvůli povinnosti testů na covid při návratu do...

Sevilla i bez Vaclíka zdolala Mallorcu a dotáhla se na třetí místo

12. července 2020  19:23,  aktualizováno  13.7

Fotbalisté Sevilly stále bez zraněného brankáře Tomáše Vaclíka porazili v 36. kole španělské ligy...

Může se hodit

  • Turistická sezona na Mallorce trvá od dubna do konce října.
  • Jezdí se sem ale po celý rok, na jaře sem míří hlavně cyklisté a golfisté. 
  • Průměrné denní teploty se v  létě pohybují kolem 30 °C. 
Fotogalerie