TOP 09 je s výsledky voleb spokojena, v Praze začala vyjednávat

  16:07aktualizováno  7. října 0:53
Výsledky v komunálních volbách hodnotí TOP 09 pozitivně. „Dopadlo to podle našich očekávání. Tam, kde jsme měli zastupitele, jsme naši pozici většinou obhájili, kromě některých velkých měst - Brna nebo Hradce Králové. Ukazuje se, že strategie spojování má význam a přinesla úspěch," řekla místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová.

U TOP 09 převládla v sobotu večer ve Velkopřevorském paláci na Malé straně spokojenost. Před novináře předstoupil po desáté hodině i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který vyjádřil svoji spokojenost se známými výsledky voleb. Spolu s ním vystoupili i lídři STAN Hana Marvanová a Petr Gazdík. V Praze kandidovali společně, jako Spojené síly pro Prahu.

„Děkuji všem, kteří věřili ve spolupráci pravicových proevropských stran a děkuji Pražanům, že do zastupitelstva nepustili extrémisty. Hned začneme vyjednávat o změnách, které Praha potřebuje,“ řekl Pospíšil, který je zároveň i lídrem Spojených sil pro Prahu.

Zvlášt úspěšné jsou pro Pospíšila výsledky v hlavním městě, kde je připraven ihned vyjednávat. „Začíná vyjednávání o budoucí pražské koalici. Už nás oslovili Piráti, sejdeme se s panem Čižinským a jeho hnutím. Za sebe si dovedu představit i koalici s ODS,“ uvedl.

Ve vyjednávacím týmu Spojených sil pro Prahu bude podle Pospíšila on, předseda pražského STAN Petr Hlubuček, Hana Marvanová a některý z dalších zvolených zastupitelů TOP 09.

Naopak s kým vyjednávání do pražského magistrátu nevidí jako reálné, je hnutí ANO. „ Koalici s hnutí ANO považuji za minoritní alternativu, nedovedu si představit že bych seděl v radě města s tímto hnutím,“ řekl během tiskové konference Pospíšil.

Volby 2018

Spokojen i je i předseda Starostů Petr Gazdík. „Věřím, že spojování pravicových stran má smysl a tohle je první vlaštovka,“ řekl Gazdík.

Strany si ve druhém kole podpoří i své senátní kandidáty. A práve senátní volby považuje Pospíšil za velký úspěch strany. Do druhého kola postoupili kandidáti TOP 09 Hubert Pavera v Opavě nebo Pavel Dungl v Praze 8. Dařilo se i kandidátům s podporou TOPky, Pospíšil vyzvihl především bývalé prezidentské kandidáty Jiřího Drahoše a Pavla Fischera.

„Neobhajujeme žádného senátora, každý zisk tak pro nás bude úspěch,“ řekl Pospíšil v sobotu v odpoledních hodinách s tím, že Senát považuje za pojistku proti některým levicovým návrhům vlády.

Ve Velkopřevorském paláci, kde měla strana svůj volební štáb, shlíželi ze stěn na novináře a hosty portréty habsburských panovníků i velkopřevorů - představených řádu Maltézských rytířů. Barokní salony se od uzavření volebních místností začali postupně zaplňovat stranickými špičkami i regionálními kandidáty. 

Volby 2018

Kolem půl čtvrté do štábu TOP 09 dorazila například místopředsedkyně strany poslankyně Markéta Adamová Pekarová. Kromě ní dorazil i poslanec Dominik Feri, dále jeden ze senátních kandidátů profesor Pavel Dungl nebo lídr strany v Praze 4 Michal Hroza. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu se naopak nezúčastnil čestný předseda Karel Schwarzenberg.

Maltézští rytíři sídlí na Malé Straně už 900 let, ale volební štáb tu byl poprvé. Spojení mezi TOPkou a Maltézskými rytíři není náhodné - otec Karla Schwarzenberga byl dlouhá léta šéfem české větve řádu.

Členy strany mohly motivovat i obrazy, které visely po stěnách. Zobrazují bojující rytíře, stejný boj svedla strana především v Praze, kde se dostali nad patnáct procent, což Pospíšil během dne uváděl jako výseldek, který by byl pro něj úspechem. 

Před čtyřmi lety byla TOP 09 těsně druhá za vítězným ANO, které nakonec sestavilo koalici v čele s Adrianou Krnáčovou.

Před osmi lety strana v Praze vyhrála a měla tu i svého primátora Tomáše Hudečka. V současnosti ale v zastupitelstvu spíše živoří, část zastupitelů včetně Hudečka odešla k nezávislým, zbytek strana odsunula na druhou kolej. Na kandidátce je jen málo současných zastupitelů.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Volby do europarlamentu u studentů vyhráli Piráti, ANO propadlo

Ve studentských volbách do Evropského parlamentu mohli hlasovat žáci starší 15...

Studenti středních škol si v minulých dnech nanečisto vyzkoušeli hlasování ve volbách do Evropského parlamentu. Do...

Na kampaň do eurovoleb zatím nejvíce přispěli sami europoslanci

Pavel Svoboda (KDU - ČSL)

Dary za statisíce i celý milion. Na účty politických stran začínají přibývat příspěvky na kampaň před blížícími se...

Z Královéhradeckého kraje láká Brusel recesisty Liberlandu i Drymla

Exsenátor Vladimír Dryml

Na třicet lidí z Královéhradeckého kraje je zapsáno na kandidátkách voleb do Evropského parlamentu. Patrně největší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz