Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Že fastfoody mohou za obezitu, je klišé, tvrdí jejich provozovatelka

  7:55
Třiatřicetiletá Huyen Haasová vede tři ze šesti restaurací McDonald’s v Ústeckém kraji. Ke gastronomii se přitom dostala teprve před třemi lety bez jakékoli zkušenosti z oboru. Dnes řídí zhruba 250 zaměstnanců.

Huyen Haasová vede tři ze šesti restaurací McDonald’s v Ústeckém kraji. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

Uměla byste obsluhovat zákazníky a udělat hamburger?
Každý manažer McDonald’s, a to i franšízant (díky povolení určité firmy – v tomto případě McDonald’s – může prodávat produkty či poskytovat služby v určené oblasti – pozn. red.), musí znát velmi dobře celý provoz restaurace, takže ano, uměla a je to pro mě relax od mojí běžné práce. Firma má pro franšízanty roční tréninkový systém, který je velmi propracovaný a precizní. Musela jsem si projít všemi pozicemi – dá se říci, že prakticky od uklízečky v restauraci přes práci v kuchyni a obsluhu zákazníků po vedoucí směny a vedení celé restaurace, a navíc absolvovat další manažerské kurzy. Po několika týdnech mi začal v žilách kolovat kečup.

Čekala bych vás spíše v restauraci zaměřené na asijskou kuchyni. Proč jste si vybrala typický „západní“ fastfood?
Popravdě, mě by to před lety také nenapadlo. (směje se) Před třemi lety, kdy jsem byla už jeden a půl roku doma s dcerou, jsem chtěla opět něco budovat i po profesní stránce. Neumím dlouho nic nedělat. Péče o batole je velmi náročná, ale je to trochu stereotyp. Před otěhotněním jsem podnikala s manželem ve společné firmě poskytující internetové připojení a k tomu jsem se vrátit nechtěla. Po rodičích mám v genech, že chci objevovat nové věci a nechybí mi kuráž. Obor gastronomie byl původně nápad manžela. A i když vaření nebylo mojí silnou stránkou, nadchla jsem se pro to také. Od začátku jsme věděli, že nechceme rozjíždět restauraci od nuly, ale půjdeme cestou franšízy. Na asijskou kuchyni nedám dopustit, velmi nás ale lákala proslulá značka, kterou McDonald’s představuje, a navíc nám nejvíce vyhovoval systém podpory.

Huyen Haasová

  • Narodila se v roce 1986 ve Vietnamu, v roce 1993 se natrvalo přestěhovala s maminkou za tatínkem do Čech.
  • Od dětství pomáhala rodičům v podnikání, následně studovala Vysokou školu ekonomickou.
  • V roce 2018 dostala na starost první restauraci McDonald’s, brzy přibyla druhá a v prosinci 2019 otevřela zcela novou třetí restauraci.
  • Za manžela má Čecha, mají spolu dceru a na jaře se jim narodí druhá. Žijí v Chomutově.

Jak moc bylo náročné získat licenci na restauraci právě od McDonald’s. Kromě zmíněného ročního kurzu, musela jste splnit i další požadavky a mít finanční kapitál?
Je to náročná cesta a dlouholetý závazek. V první řadě musíte mít pochopitelně dostatek financí, to platí jako u každého jiného podnikaní. Jenom o penězích to ale není, musíte to mít ráda. McDonald’s si, i vzhledem k zachování vynikajícího jména, franšízanty pečlivě vybírá. Prošla jsem několika pohovory s manažery na různých stupních vedení společnosti, dokládala zdroje financování, zdravotní stav, výpis rejstříku trestů. Kvůli ročnímu intenzivnímu kurzu jsme se přestěhovali blíž k Praze. Bez podpory manžela a celé mé rodiny bych to těžko zvládla.

Kde všude máte restaurace?
První jsem přebírala restauraci v Ústí nad Labem v roce 2018. Je to moje srdeční záležitost, tady jsem absolvovala rozjezd nového podnikání. Dařilo se mi a následovala restaurace na dálnici D8 u Siřejovic, kterou jsem také převzala. Třetí, zcela nová, je v Děčíně, kterou jsme otevřeli v pondělí 16. prosince. Věřím, že tato naše nová pobočka se stane rychle oblíbenou mezi zákazníky v Děčíně i okolí.

Kolik máte zaměstnanců?
Celkem řídím 250 zaměstnanců.

Co je nyní náplní vaší práce?
Vzhledem k tomu, že jsme právě otevřeli novou restauraci v Děčíně, dělám vše kolem zajištění plynulého provozu. Mým hlavním úkolem je starat se dobře o zaměstnance a mít spokojené zákazníky. Jsou to spojené nádoby, bez prvního nelze mít druhé.

Jaká jste šéfka?
To se musíte zeptat mých zaměstnanců. (usmívá se) Uvědomuji si, že jsem na tuto pozici ještě hodně mladá, každý den se proto učím se zaměstnanci vycházet a je pro mě velmi důležité s každým se osobně znát. Jsem tu pro ně a myslím si, že to tak i vnímají. Současně jsem ale velmi zásadová. Pokud bych nebyla, 250 zaměstnanců by mě převálcovalo.

Na jaře porodíte vašeho druhého potomka. Chystáte se na rodičovskou dovolenou?
S prvním potomkem jsem byla na rodičovské dovolené já, nyní to čeká manžela. (směje se) Do práce bych se chtěla vrátit, co nejdříve to bude možné. Samozřejmě by to nešlo bez podpory hlavně manžela a dalších členů rodiny a také zaměstnanců. Moje práce mi dává možnost být pánem svého času. Je to o důkladném plánování, kdy se veškerý čas snažím rozložit mezi rodinu, která je a bude vždy na prvním místě, a své restaurace.

Pracovní trh se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovníků. Výrazně se to týká i oboru gastronomie. Jak to řešíte?
Za sebe mohu říci, že já takový problém až tolik nepociťuji. Samozřejmě dobrých zaměstnanců není nikdy dost, ale když jste dobrý šéf, tak za vámi zaměstnanci jdou a doporučí vás dál. Fluktuaci mám v mých restauracích nízkou.

Které jídlo z menu máte nejraději?
Nemám jedno nejoblíbenější. Vybírám si podle nálady, času a na co mám, i vzhledem k mému těhotenství, chuť. (směje se)

Fastfoody jsou spojovány s nezdravým životním stylem a obezitou. Jak to ze své pozice vnímáte?
Obezita není jen o způsobu stravování, ale o celkově nevhodném přístupu k životu. Že fastfoody mohou za obezitu, je klišé. Pokud člověk alespoň trochu sportuje a stravuje se vyváženě, nepřibere. Naše nabídka jídel je pestrá, zahrnuje i výběr zeleninových salátů. Společnost spolupracuje s nutričními specialisty a používá nejkvalitnější suroviny. Prakticky tři roky se stravuji jen v McDonald’s a nepřibrala jsem na váze, když nepočítám těhotenství. Jídla jsou nutričně vyvážená. U dětských menu, kde je zařazena zelenina a ovoce, se v příštích letech sníží výrazně kalorie.

Do České republiky jste přišla v roce 1995, kdy vám bylo sedm let. Co vás sem přivedlo?
Do Česka jsem přijela s maminkou za otcem, který zde pobýval už od osmdesátých let. Z Vietnamu odcestoval kvůli práci a zajištění lepších finančních podmínek pro rodinu po mém narození. Bez tatínka jsem vyrůstala šest let. Po sametové revoluci v České republice zůstal a prodával ve stánku. Jakmile vydělal dostatek peněz, mohli jsme za ním přijet.

Neuměla jste řeč a najednou jste se ocitla ve zcela novém prostředí, bylo pro vás těžké zapadnout do kolektivu?
Na dětství v Česku mám jen dobré vzpomínky. Měla jsem štěstí na výborné paní učitelky, které mi velmi pomohly, a mezi dětmi jsem si hned našla přátele. Nesetkala jsem se, že by mě někdo odněkud vyhazoval nebo osočoval. Možná to bylo i tím, že jsme žili v Jirkově, což je menší městečko. Ani v pozdějších letech jsem se nesetkala s nějakými výraznějšími nepříjemnými ústrky.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Ústeckém kraji se volí v obvodech Ústí n. L. a Most.

Jaroslav Doubrava, Alena Dernerová, Alfréd Dytrt, Martin KrsekMartin Balej, Petr Nedvědický, Jan Paparega, Hana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Trojici soudí za stáčení tachometrů, stovky ojetin prodal největší český bazar

Ústecký krajský soud začal projednávat rozsáhlé podvody se stáčením tachometrů u ojetých vozů dovážených z ciziny....

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V litvínovském ghettu bourají další zničený dům, v paneláku bylo 144 bytů

V litvínovském Janově, největší sociálně vyloučené lokalitě v Česku, odstartovala demolice dalšího prázdného a...

Průlom v českém fotbale. Varnsdorf má afrického investora, přinese peníze i hráče

Africký investor v českém profesionálním fotbale? Dohodnuto! Druholigový Varnsdorf už s ním podepsal smlouvu, ale v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve velkochovech se ke kravám chovají sadisticky, zjistila ochránkyně zvířat

Premium V českých kravínech jsou zvířata vnímána jen jako chodící stroje na maso a mléko, zjistila při práci dojičky ochránkyně...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  • Další z rubriky

V Terezíně spadla po silných deštích další část střechy Žižkových kasáren

V Terezíně se po silných deštích a bouřce zřítila další část střechy Žižkových kasáren. Informovala o tom Česká...

Vniknutí youtubera do krematoria policisté vyhodnotili jako přestupek

Dubnové vniknutí youtubera, který vystupuje pod pseudonymem Majk, do nezabezpečeného krematoria v Ústí nad Labem není...

Vylézt, vyfotit, změřit. Odborníci mapují les chmelařských komínů v Žatci

Komíny chmelařských skladů z počátku 20. století v Žatci prozkoumávají experti. Chtějí popsat, v jakém jsou stavu, a...

Léky mění za neurostimulaci. Ovlivní i původ nemoci v mozku, říká psychiatr

Jakub Albrecht, nový primář psychiatrie nemocnice v Mostě, chce pacientům pomáhat novými způsoby léčby. „Velký rozvoj v...

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR ELEKTRO (50-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...