Big Mac už výhradně nepatří McDonald’s, firma v EU přišla o ochranu

  15:07aktualizováno  15:07
McDonald‘s prohrál spor o ochrannou známku značky Big Mac s irskou sítí fastfoodů Supermac’s. Na základě rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví tak mohou restaurace v EU nabízet pokrmy s tímto názvem, nebo jím pojmenovat své provozovny. V Česku byste však s názvem jídla Big Mac narazili.

Rozsudek zrušil zápis ochranné známky sítě McDonald’s. Podle rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro dušení vlastnictví (EUIPO) totiž řetězec neprokázal skutečné využití značky Big Mac pět let před začátkem sporu v roce 2017. Ochrannou známku měl u evropských úřadů registrovanou nejenom pro název pokrmu, ale i jako potenciální jméno restaurace.

Tento postup napadla irská síť restaurací Supermac’s. Podle jejich představitelů totiž využívala společnost McDonald’s své ochranné známky k tomu, aby blokovala expanzi bister Supermac‘s do Velké Británie a zbytku EU. McDonald‘s argumentoval tím, že název podniku je příliš podobný Big Macu a mohl by tedy spotřebitele mást.

Firma Supermac’s tak musela podat formální žádost o zrušení užívání ochranné známky Big Mac, napsal irský deník The Irish Times. Právní souboj s americkým fastfoodovým gigantem probíhal od roku 2015, uvedl britský deník The Daily Telegraph

Nejnovější rozhodnutí však neznamená, že by McDonald’s v EU přišel o veškerou ochranu názvu Big Mac. Ochranné známky se totiž mohou registrovat jak na celoevropské úrovni, tak v rámci jednotlivých zemí. Navíc se společnost může proti rozhodnutí odvolat.

Otevření první restaurace McDonald’s v Praze

V České republice byste s názvem jídla Big Mac pohořeli. McDonald’s zde má registrovanou ochrannou známku na Big Mac již od roku 1979 a momentálně je platná do roku 2029. Vztahuje se na pokrmy, sendviče, konzervovanou, vařenou či nakládanou zeleninu a ovoce, vejce, sýr, mléko, mléčné výrobky, zákusky, sušenky, chléb, koláče, pečivo, čokoládu, kávu, čaj, obložené chlebíčky, hořčici, obiloviny, těstoviny, omáčky, koření, cukr a cukrovinky (výpis najdete na webu Úřadu průmyslového vlastnictví zde).

Stejně tak je tato značka pro pokrmy registrována na Slovensku, jen s tím rozdílem, že platnost skončí v březnu a McDonald’s ji dosud podle veřejné databáze neprodloužil. Registrovaná ochranná známka platí 10 let.

„Šikana ochrannou známkou,“ tvrdí firma Supermac’s

„Jsme z rozhodnutí úřadu EUIPO zklamaní a věříme, že nevzalo v potaz dodaný důležitý materiál, který dokazuje využití značky Big Mac v Evropě,“ řekl mluvčí McDonald’s webu CNBC. Řetězec argumentoval tím, že značku dostatečným způsobem využívá a dodal důkazy v podobě propagačních materiálů a obalů sendvičů. To však podle úřadu EUIPO nebylo dostatečné.

„Supermac’s je potěšen svým vítězstvím ve sporu o obchodní značku a zrušení ochranné známky na Big Mac, která existuje od roku 1996,“ řekl agentuře Reuters zakladatel Supermac’s Pat McDonagh. „Je to velké vítězství pro podnikání jako takové a zabrání to velkým společnostem v ‚šikaně ochrannou známkou‘, kterou ve skutečnosti nevyužívají,“ dodal.

Představitelé Supermac’s zdůraznili, že v nabídce jejich restaurace nikdy nebyl produkt s názvem Big Mac.

Společnost McDonald’s už má za sebou několik soudních bojů o ochranné známky. Například v roce 1993 vyhrála spor s newyorským zubařem, který se rozhodl prodávat pastu s názvem McDental, píše agentura Reuters.

V roce 2009 naopak nad společností zvítězily malajsijské restaurace, a po osmileté soudní bitvě získaly právo na název McCurry. V roce 2016 se pak řetězci McDonald‘s podařilo zabránit singapurské společnosti v registraci obchodní značky MACCOFFEE na evropském trhu.

Loni oslavil Big Mac 50 let:

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Hugův román Chrám Matky Boží se po požáru Notre-Dame stal bestsellerem

Titulní strana prvního vydání románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Historický román od francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se během úterý stal...

EP chce zavést minimální práva zaměstnanců v nových formách práce

Centrála Uberu v San Franciscu

Europoslanci v úterý podpořili zavedení minimálních práv pracovníků při práci na vyžádání či pro platformy, jako je...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Najdete na iDNES.cz