Big Mac už výhradně nepatří McDonald’s, firma v EU přišla o ochranu

  15:07aktualizováno  15:07
McDonald‘s prohrál spor o ochrannou známku značky Big Mac s irskou sítí fastfoodů Supermac’s. Na základě rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví tak mohou restaurace v EU nabízet pokrmy s tímto názvem, nebo jím pojmenovat své provozovny. V Česku byste však s názvem jídla Big Mac narazili.

Rozsudek zrušil zápis ochranné známky sítě McDonald’s. Podle rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro dušení vlastnictví (EUIPO) totiž řetězec neprokázal skutečné využití značky Big Mac pět let před začátkem sporu v roce 2017. Ochrannou známku měl u evropských úřadů registrovanou nejenom pro název pokrmu, ale i jako potenciální jméno restaurace.

Tento postup napadla irská síť restaurací Supermac’s. Podle jejich představitelů totiž využívala společnost McDonald’s své ochranné známky k tomu, aby blokovala expanzi bister Supermac‘s do Velké Británie a zbytku EU. McDonald‘s argumentoval tím, že název podniku je příliš podobný Big Macu a mohl by tedy spotřebitele mást.

Firma Supermac’s tak musela podat formální žádost o zrušení užívání ochranné známky Big Mac, napsal irský deník The Irish Times. Právní souboj s americkým fastfoodovým gigantem probíhal od roku 2015, uvedl britský deník The Daily Telegraph

Nejnovější rozhodnutí však neznamená, že by McDonald’s v EU přišel o veškerou ochranu názvu Big Mac. Ochranné známky se totiž mohou registrovat jak na celoevropské úrovni, tak v rámci jednotlivých zemí. Navíc se společnost může proti rozhodnutí odvolat.

Otevření první restaurace McDonald’s v Praze

V České republice byste s názvem jídla Big Mac pohořeli. McDonald’s zde má registrovanou ochrannou známku na Big Mac již od roku 1979 a momentálně je platná do roku 2029. Vztahuje se na pokrmy, sendviče, konzervovanou, vařenou či nakládanou zeleninu a ovoce, vejce, sýr, mléko, mléčné výrobky, zákusky, sušenky, chléb, koláče, pečivo, čokoládu, kávu, čaj, obložené chlebíčky, hořčici, obiloviny, těstoviny, omáčky, koření, cukr a cukrovinky (výpis najdete na webu Úřadu průmyslového vlastnictví zde).

Stejně tak je tato značka pro pokrmy registrována na Slovensku, jen s tím rozdílem, že platnost skončí v březnu a McDonald’s ji dosud podle veřejné databáze neprodloužil. Registrovaná ochranná známka platí 10 let.

„Šikana ochrannou známkou,“ tvrdí firma Supermac’s

„Jsme z rozhodnutí úřadu EUIPO zklamaní a věříme, že nevzalo v potaz dodaný důležitý materiál, který dokazuje využití značky Big Mac v Evropě,“ řekl mluvčí McDonald’s webu CNBC. Řetězec argumentoval tím, že značku dostatečným způsobem využívá a dodal důkazy v podobě propagačních materiálů a obalů sendvičů. To však podle úřadu EUIPO nebylo dostatečné.

„Supermac’s je potěšen svým vítězstvím ve sporu o obchodní značku a zrušení ochranné známky na Big Mac, která existuje od roku 1996,“ řekl agentuře Reuters zakladatel Supermac’s Pat McDonagh. „Je to velké vítězství pro podnikání jako takové a zabrání to velkým společnostem v ‚šikaně ochrannou známkou‘, kterou ve skutečnosti nevyužívají,“ dodal.

Představitelé Supermac’s zdůraznili, že v nabídce jejich restaurace nikdy nebyl produkt s názvem Big Mac.

Společnost McDonald’s už má za sebou několik soudních bojů o ochranné známky. Například v roce 1993 vyhrála spor s newyorským zubařem, který se rozhodl prodávat pastu s názvem McDental, píše agentura Reuters.

V roce 2009 naopak nad společností zvítězily malajsijské restaurace, a po osmileté soudní bitvě získaly právo na název McCurry. V roce 2016 se pak řetězci McDonald‘s podařilo zabránit singapurské společnosti v registraci obchodní značky MACCOFFEE na evropském trhu.

Loni oslavil Big Mac 50 let:

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Katar se chystá na mistrovství světa ve fotbale. Investuje 20 miliard dolarů

Stadion Chalífa s v katarském Dauhá, na kterém se bude hrát  mistrovství světa...

Katar chce do Perského zálivu přilákat více sportovních společností. Před mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2022...

Můžeme začít kontrolovat české pivo, kontruje polský ministr hovězí aféru

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že každá...

Konec obchodní války na obzoru? Jednání USA a Číny významně pokročila

Jednání představitelů USA a Číny v Pekingu

Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu jako je otázka...

Najdete na iDNES.cz