Pro nezaměstnatelné je méně míst, radnicím chybí peníze od ministerstva

  8:07aktualizováno  8:07
Nejistota panuje od začátku roku na všech radnicích, které zaměstnávají na úklid, údržbu zeleně nebo majetku takzvané veřejně prospěšné pracovníky. Od letošního ledna totiž omezilo ministerstvo práce a sociálních věcí program na podporu zaměstnávání.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Z loňských 1,9 miliardy korun má v tuto chvíli ministerstvo vyčleněno o 600 milionů korun méně. V minulých obdobích navíc standardně platilo, že pracovní smlouva pro veřejně prospěšné pracovníky (VPP) platila jeden a ve výjimečných případech i dva roky.

Od začátku tohoto roku už je to však jen v řádu měsíců. V době nízké nezaměstnanosti zpřísňují úřady práce i pravidla pro zaměstnávaní těchto lidí. VPP musí například prokázat, že jsou v hmotné nouzi a dlouhodobě nezaměstnaní.

V Děčíně, kde veřejně prospěšné práce spadají pod Středisko městských služeb, pracuje nyní 75 uklízečů, z nichž celých 40 má smlouvu uzavřenou od letošního 1. února jen do konce dubna.

„Je příslib, že dotace na VPP budou k dispozici i nadále,“ tvrdí ale mluvčí děčínské radnice Luděk Stínil s tím, že město věří, že nedojde k variantě, kdy by muselo nějak dramaticky snižovat počet VPP.

Radnicím přesto často chybí také dlouhodobější koncepce ze strany ministerstva, které každoročně rozhoduje o tom, jakou částku tomu kterému městu pošle. Většina měst by upřednostnila několikaletou jistotu přísunu peněz a podpory.

To je případ i mosteckých Obrnic. Tam skončily staré smlouvy VPP v únoru, od března zaměstnávají podle nových smluv 15 lidí, o deset méně než v uplynulém období.

„Smlouva platí ale zatím jen do 30. června letošního roku s tím, že si můžeme opět požádat o prodloužení, což samozřejmě uděláme, ale jak uspějeme, záleží na úřednících,“ řekl ředitel obrnických technických služeb Václav Cihlář, který si jinak spolupráci s mosteckým úřadem práce chválí.

Nevíme, co bude dál, bojí se neštěmická starostka Tomková

Stejně je na tom i ústecká městská část Neštěmice, která má jistotu, že si VPP udrží do konce května.

„V tuto chvíli zatím nevíme, co bude dál. Je to špatně nejen z pohledu města, ale i z pohledu politiky zaměstnanosti. Máme podanou žádost na 50 pracovníků, ale pravidla pro zaměstnávání těchto lidí se tak zpřísňují, že sami nevíme, kolik a koho nám nakonec úřad práce pošle,“ uvedla neštěmická starostka Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Tomková dodala, že se často stává, že úřad práce pošle lidi, kteří po dvou dnech práce skončí, a ty osvědčené zaměstnat radnice kvůli zpřísněným pravidlům už nemůže.

Podle starostky tak není výjimkou situace, kdy se lidé po skončení smlouvy vrací do starých kolejí a zůstávají doma na dávkách.

„Ti lidé nejsou na trhu práce jinak zaměstnatelní. Díky možnosti pracovat pro město se ale přitom mnozí z nich oddlužili, naučili se chodit pravidelně do práce. Mělo to pozitivní dopad na jejich rodiny i na místo, kde žijí,“ poukazuje Tomková.

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Čtyři lidé z Ústecka mají vzácný typ salmonelózy, hygienici se bojí epidemie

Ilustrační foto

Vzácnou salmonelou hadar, která se v Česku vyskytuje jen výjimečně, se nakazili už čtyři lidé z Ústecka a hygienici se...

Nákladní vůz slisoval auto pod další náklaďák, osádka zázračně přežila

Kamion sešrotoval malé osobní auto, osádka vozu přežila jako zázrakem.

Děsivě vyhlížející nehoda se stala v pondělí odpoledne na Teplickém Předměstí v Bílině. Nákladní vozidlo tam zezadu...

KOMENTÁŘ: Proč fotbalová liga v novém fanoušky neláká

Tvrdé souboje provázely souboj o titul mezi Slavií a Plzní.

Když tenis před téměř padesáti lety na konci vyrovnaného setu zavedl zkrácenou hru zvanou tie-break, aby nedocházelo k...

Růžička se s Chomutovem dohodl na předčasném ukončení smlouvy

Zarmoucený chomutovský trenér Vladimír Růžička.

 Trenér Vladimír Růžička opouští hokejový Chomutov, ač z jeho desetileté smlouvy uplynuly teprve čtyři roky. Klub po...

Další z rubriky

Sociálním službám chybí peníze na provoz, v kraji hrozí propouštění

Ilustrační snímek

Během prázdnin začnou s největší pravděpodobností ředitelé sociálních organizací v Ústeckém kraji rozdávat výpovědi...

Účastníka klimakempu legitimovali policisté nezákonně, rozhodl soud

Aktivisté vnikli do dolu Bílina na Mostecku (24.6.2017)

Policisté zasahující během klimakempu na Mostecku v roce 2017 pochybili, když vyzvali k prokázání totožnosti jednoho z...

Národní park České Švýcarsko ustupuje civilizaci. Ubude klidových území

Pravčická brána

Národní park České Švýcarsko přijde o čtyři procentní body klidových území. Rada a správa parku se dohodly na novém...

Najdete na iDNES.cz