Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Vrt do hloubky pěti kilometrů se blíží, vědeckovýzkumné centrum už stojí

  18:43
Litoměřice otevřely unikátní vědecké centrum, které bude zkoumat možnosti využití geotermální energie zemského jádra. Jediné pracoviště tohoto druhu v České republice nabídne zázemí odborníkům z českých i zahraničních univerzit a ústavů.

„Po vyhloubení více než dvoukilometrového vrtu před zhruba deseti lety, který ověřil vědci předpokládané teploty, tak byl učiněn druhý významný krok v realizaci geotermálního projektu, jenž je pilotní v celé České republice,“ vyzdvihl význam projektu starosta Ladislav Chlupáč.

Fotogalerie

Centrum pro výzkum geotermální energie Ringen, které vyšlo na více než čtyřicet milionů, bylo financováno z evropských zdrojů.

Vzniklo na místě starých vojenských garáží v bývalých Jiříkových kasárnách v Litoměřicích jen několik desítek metrů od prvního a dosud nejhlubšího výzkumného geotermálního vrtu v České republice, který dosáhl hloubky 2,1 kilometru.

Kromě přednáškového sálu pro šest desítek lidí zahrnuje i čtyři laboratoře, skladovací prostory a zázemí pro ubytování vědců.

Hlavní náplní centra bude rozvoj a testování metod pro ocenění energetického potenciálu hlubinných geotermálních zdrojů a technologií stimulace propustnosti hornin.

„Smyslem všeho snažení bude nalézt vhodné a bezpečné způsoby, jak dostat teplo z nitra země na povrch a využít ho pro vytápění s cílem nahradit v Litoměřicích uhlí jako zdroj centrálního vytápění,“ vysvětlil Tomáš Fischer, ředitel centra Ringen. 

„Tento princip by měl být v Litoměřicích důkladně otestován, a následně využíván v dalších lokalitách u nás i v zahraničí. Geotermální zdroje se pak dají využívat i v menších hloubkách, a to v kombinaci s tepelnými čerpadly či solární energií,“ doplnil Fischer.

Dvoukilometrový vrt nyní bude vyčištěn a proměřen

V rámci výzkumné činnosti bude v nejbližších měsících vyčištěn a proměřen stávající dvoukilometrový vrt tak, aby jej vědci mohli začít využívat k dalšímu testování vlastností horninového prostředí.

„Následně bude třeba sehnat dalších zhruba 400 milionů korun na vyhloubení tentokrát již pětikilometrového vrtu a vytvoření podzemního výměníku. Tomu by však měl předcházet mělčí vrt, který bude propojen se stávajícím vrtem LT1,“ dodal manažer geotermálního projektu Antonín Tym.

„Možností financování se nabízí několik, včetně evropských zdrojů. Přínosy projektu totiž v Litoměřicích ocenila před několika dny i delegace Evropské komise,“ uvedla tisková mluvčí Litoměřic Eva Břeňová.

Nositelem projektu je Univerzita Karlova. „Těší nás, že se s cílem rozvíjet možnosti obnovitelných zdrojů energie podařilo získat ke spolupráci vysoké školy, vědecké instituce, ústavy, město i kraj. Jde o velký projekt s obrovským významem do budoucna,“ podotkl Jiří Zima, děkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

„Jádro výzkumné infrastruktury Ringen tvoří celkem sedm zakládajících členů. Výzkumný tým složený z pěti desítek odborníků spolupracuje se špičkovými vědci z Německa, Francie, Švýcarska, Velké Británie a Islandu,“ doplnila Břeňová.

Ještě by mělo vzniknout hlubinných pět vrtů

První myšlenka na využití geotermální energie v Litoměřicích vznikla v roce 2003. V letech 2006 až 2007 se podařilo vyhloubit dvoukilometrový průzkumný vrt. Další fází projektu bude vybudování vlastních hlubinných vrtů pro dálkové vytápění eventuálně pro výrobu elektrické energie.

Celkem by mělo být vyhloubeno ještě pět vrtů. „Jeden injekční do hloubky čtyř až pěti kilometrů, dva jímací a dva mělké monitorovací do hloubky zhruba tři sta metrů,“ doplnil Antonín Tym.

Současný dvoukilometrový průzkumný vrt se bude předělávat na monitorovací vrt. „Bude nutný pro sledování seizmicity při hlubokém vrtání a zároveň bude důležitý pro budoucí umístění hloubkového výměníku,“ připomíná Tym.

Teplota v pětikilometrové hloubce by podle odborníků měla pohybovat okolo 150 stupňů Celsia. Voda ohřátá od zemského jádra by se v horizontu deseti let mohla stát ekologickým zdrojem dálkového vytápění v Litoměřicích a nahradit doposud spalované hnědé uhlí.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Zdeněk Matouš, Jaroslav Komínek, Andrej Babiš, Jaroslav Foldyna, Tereza Hyťhová, Karel Krejza, Ivan Bartoš

  • Nejčtenější

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Prostředníčky na Jágra? Akce vyvolá reakci, tolerují mu moc, tvrdí šéf Ropáků

Fotografie, jak několik fanoušků z litvínovského kotle vztyčilo prostředníček na kladenskou legendu Jaromíra Jágra, je...

Křivdu už necítím. Petrášek o zranění, fotbalové reprezentaci i vztahu s Miss

Premium Působí sebevědomě, ale zároveň skromně a pokorně. Že to nejde dohromady? V životě fotbalisty Tomáše Petráška je možné...

Jak funguje přestupový trh v extralize. Sestup s ním zamával, popisuje Hynek

Načíná svoji druhou sezonu v křesle generálního ředitele Vervy Litvínov, od jeho příchodu zůstalo v extraligovém kádru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Prahy dojedete za 22 hodin. Dnes hýčkané poštovní sloupy mnozí nechtěli

Pokud jezdíte za nákupy či výlety do Saska, znáte je. Opečovávané stojí na náměstích v záhonech květin anebo na místě,...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Vandal nasprejoval na skálu v národním parku velký nápis, hledá ho policie

Skálu u stezky v Edmundově soutěsce a další místa v Hřensku si před pár dny vybral neznámý vandal jako místo pro své...

Zdeněk Svěrák se stal v plzeňské zoo patronem myšice Cimrmanovy

Patronem myšice Cimrmanovy, kterou chová jako jediná plzeňská zoo, se dnes stal spolutvůrce postavy Járy Cimrmana,...

Policie rozbila síť výrobců a distributorů pervitinu na Ústecku

Kriminalistům z ústeckého Toxi týmu se podařilo rozbít síť výrobců a distributorů pervitinu v Ústeckém kraji. Kromě...

Stezku v Českém Švýcarsku zasypaly kameny, bude několik dní neprůchodná

Turistickou trasu u vrchu Koliště v Národním parku České Švýcarsko zasypaly o víkendu kameny a písek. Místo je...

Grafton Recruitment Praha
CHEMIK/ ÚSTÍ/ N

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 26 000 Kč

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...