Litoměřice chtějí za sucha více vody z podzemí, plánují další vrty

  14:34aktualizováno  14:34
Radnice v Litoměřicích plánuje další vrty, které budou brát spodní vodu nahromaděnou v okolí Labe. Mají do příštích let zavlažovat městskou zeleň, aby v horku neusychala, nebo zajistit vodu k napuštění místního koupaliště.

Litoměřické koupaliště na Písečném ostrově aktuálně napájí vodou pouze jeden vrt, radnice chce přidat ještě záložní. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Litoměřice kvůli tomu všemu začaly hledat nové zdroje vody a radnice zvažuje zejména intenzivnější využití vody z tzv. labské zvodně. To je zjednodušeně řečeno vodní útvar, který vzniká v podzemí, když horninami protékající srážková voda narazí na nepropustnou vrstvu a začne se nad ní hromadit. 

Zvodeň se vyskytuje například právě v okolí vodních toků a voda je odtud relativně snadno dostupná. K jejímu dosažení stačí udělat vrty do hloubky jen několika desítek metrů.

„Jedná se o mělčí vrty, které se dělají poblíž řeky. Například u koupaliště na Písečném ostrově, kde už tyto vrty máme, jsou hluboké zhruba 27 metrů,“ přibližuje vedoucí litoměřického odboru životního prostředí Pavel Gryndler.

Právě pro letní koupaliště je však potřeba vyhloubit nový vrt. „Většina stávajících je už nefunkčních, v provozu je pouze jeden. Kvůli optimálnímu zásobování bazénů se bude muset vybudovat další, aby byl dostatek vody i v případě, že dojde k nějaké poruše,“ sdělil Gryndler.

Voda ze zvodně není znečištěná

Voda z labské zvodně je podle jeho slov velice čistá a není v ní žádné mikrobiologické znečištění, neboť se filtruje přes velkou vrstvu písků. Využila by se i na závlahy trávníků na koupališti. 

„Po povodni v roce 2002 byl závlahový systém zničen a pak se neobnovil, protože tráva byla dobře zásobována spodní vodou a krásně zelená. Letos ale trávník vypadá špatně, bude třeba systém obnovit,“ míní Gryndler.

Další plánovaný vrt má zásobovat závlahy v ulici Mezibraní, kterou se od Tyršova mostu vjíždí do města. 

„Chtěli bychom tu založit novou zeleň a vybudovat závlahy zásobované vodou z vrtu. V této chvíli hledáme vhodné místo pro asi dvacetimetrový vrt,“ řekl Gryndler.

Vrty využívají i další města

Nový závlahový systém čeká i ulici Na Valech. „Zde zvažujeme možnost kombinace zachytávání dešťové vody a vody z vrtu. Jednou z možností je i využití vrtu, který je vybudován v nedalekém bývalém pivovaru,“ podotkl Gryndler.

Litoměřice už mají vrtů na vodu několik desítek, třeba i v Jiráskových sadech, u nemocnice či v parku Václava Havla, kde napájí závlahu i potůček. Jak Gryndler ujistil, pořízení nových nijak neohrozí majitele studní, a to právě proto, že se bude čerpat z labské zvodně.

Kdy vrty vzniknou, ještě není jasné. „Velice optimistický horizont je příští rok. Přáli bychom si, aby se vrtalo na jaře a v létě aby už vrt sloužil. Vše ale ukážou až lhůty dodavatelů,“ objasňuje Lenka Brožová, která má na starosti městskou zeleň.

Vodu z vrtů využívají i další města v kraji. Už druhý rok zásobuje třeba lovosické koupaliště, termální vrty pak pomáhají koupalištím v Brné, Děčíně či Benešově nad Ploučnicí.

Nejčtenější

Za brutální vraždu kvůli opravě auta dostali mladíci 22 a 23 let

Obžalovaní z vraždy (zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel) před vynesením rozsudku

Ústecký krajský soud vynesl rozsudek nad dvojicí mladíků za brutální vraždu jejich vrstevníka loni v lednu u Bitozevsi...

Školáka při nehodě zachránilo, že se v autobusu připoutal, ocenila policie

Autobus částečně přepadl na bok do potoka a zůstal zaklíněný o strom. (9. ledna...

Policie vyzdvihla zodpovědnost školáka, který cestoval v autobusu, jenž ve středu havaroval na Ústecku. Chlapec byl ve...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Na Ústecku uhořel třináctiletý chlapec, další je vážně popálený

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku (12. ledna 2018)

Při požáru chatky v Habrovanech na Ústecku uhořel v noci na sobotu třináctiletý chlapec. Další, patnáctiletý hoch, má...

Paneláky mohou sloužit ještě sto let, říká jejich někdejší vývojář

Na ústeckých sídlištích Severní Terasa, Stříbrníky (na snímku) a Dobětice stojí...

V panelácích žije v Ústeckém kraji 41 procent lidí. Životnost těchto domů se kdysi odhadovala na čtyřicet let....

Další z rubriky

Hasiči jeřábem vyprošťovali zavaleného dělníka, spadl na něj panel

Ilustrační snímek

Hasiči krátce po poledni vyprošťovali v Podbořanech na Lounsku zavaleného devětatřicetiletého dělníka. Na muže, který...

Žatecká knihovna je po opravě plná novinek, propojí děti i dospělé

V Žatci otevřeli novou knihovnu.

Rychlejší odbavení, řazení knih podle jmen autorů, propojení dětského a dospělého oddělení či zcela nový venkovní...

Úředníci z Litoměřic budou jezdit za lidmi, kteří mají do města daleko

Městský úřad v Litoměřicích

Radnice v Litoměřicích vyrazí blíž k lidem. Její úředníci vykonávají agendu pro téměř čtyřicet měst a obcí, někdy...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz