"Není ale vůbec jisté, jak to skončí. Je tam tisíc a jedna možností, proč tenhle závazek nemusí být dotažen. Nebudou na to peníze nebo se nakonec ta změna prostě neodhlasuje," neskrýval přesto nespokojenost například Jan Kvapil, mluvčí iniciativy Stop tunelům.
Územní plánHlavní námitky odpůrců plánu jsou obchvatný systém s mosty a tunely, rozpor plánu s územními zásadami kraje nebo že zhotovitel nedodržel zadání města. Poukazují i na to, že změnou územního plánu vydělají na pozemcích lidé napojení na politiky (např. bývalý radní za ODS Petr Ryšavý). Zastánci nového územního plánu argumentují tím, že si bez jeho schválení nemohou postavit např. domek. Nutno dodat, že dílčí změny plánu, které by stavbu domků umožňovaly, přitom město od roku 2007 nepovoluje. |
Kolem něj se v červnu zformovala silná skupina odpůrců územního plánu, která proti mostům a tunelům protestovala. Jejich argument byl prostý: tunely a mosty jim zasahují do pozemků, jež se tím znehodnotí a stanou se neprodejnými.
Přesto odpůrci dílčí úspěch zaznamenali. Původně se měl plán totiž schválit s mosty i tunely a jen neurčitým dodatkem, že se obratem začne pracovat na jeho aktualizaci. Na návrh koaliční ČSSD, která v Ústí vládne spolu s ODS, se však schválila varianta právě s vyjmutím dopravního řešení v konkrétním termínu do 30. června 2013.
Samotnému hlasování o územním plánu předcházela nevídaná diskuze, která nemá na zastupitelstvu obdoby. Kvůli návrhu dorazily na zastupitelstvo desítky obyvatel, kteří podávali jednu věcnou námitku za druhou. Přeli se s politiky, a k tomu se navíc zastupitelé dohadovali i sami mezi sebou.
Kritika plánu je demagogická, řekl jeho autor
"Největší problém je, že nový územní plán je v rozporu se Zásadami územního rozvoje Ústeckého kraje, které jsou nadřazené," upozornil zastupitele David Daduč z iniciativy Stop tunelům.
Rozpočtové provizoriumZastupitelé Ústí nad Labem také schválili rozpočtové provizorium pro příští čtvrtletí. Rozpočet chce primátor Vít Mandík (ČSSD) schválit na začátku roku 2012. Čeká se totiž ještě na mimořádné příjmy z prodeje městského majetku. Provizorium podle Mandíka vzniklo tak, že se schválený rozpočet na letošní rok snížil o deset procent a přičetly se potřeby jednotlivých vedoucích odborů dle uzavřených smluv. Podle dřívějšího prohlášení ústeckého primátora bude v roce 2012 největší investicí 190 milionů korun na opravu stadionu a 94,6 milionu na opravu kulturního domu. |
Výtky občanů odmítli náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) i autor územního plánu, architekt Petr Vávra. "Plán je v souladu se všemi právními normami," řekl Vávra a kritiku označil za "dezinterpretační a demagogickou."
Proti plánu se však ozvali i opoziční zastupitelé. Těm se pro změnu nelíbil převod 400 hektarů zemědělské půdy na stavební parcely. "Je to velký zásah do prostředí města, který si zaslouží regulaci," ozvala se například zastupitelka za TOP 09 Karola Haasová.
Její strana dokonce hned na začátku jednání navrhla, aby se o územním plánu vůbec nehlasovalo a aby se dopracoval. S tímto návrhem však neuspěla.
Všichni jsou laici
Na adresu zastupitelů padaly od přítomných občanů další výtky - že nový územní plán s lidmi dostatečně neprodiskutovali, že řádně podané námitky v průběhu tříleté tvorby plánu nebral nikdo v úvahu a že zastupitelé nový územní plán navíc ani pořádně neznají.
"Myslím, že nikdo z nás není odborník, všichni jsou laici. Já nevím, jestli se třeba za rok ukáže, že některé věci v plánu jsou nemorální či rovnou trestné," přiznal dokonce radní za ČSSD Pavel Dlouhý.
Diskusi opakovaně každou chvíli přerušoval potlesk pro jednu či druhou stranu, salvy smíchu se střídaly s výkřiky. Bylo zřejmé, že projednávání nikdo nemoderuje a chvílemi si naštvaní občané dokonce brali slovo sami bez vyzvání. Po schválení územního plánu se jich pak valná část odebrala domů.