Kraj sice majiteli BusLinu peníze nedá, autobusy ale nakonec vyjedou

  17:49aktualizováno  17:49
Cestující v regionu se nemusejí obávat, že budou od čtvrtka čekat na zastávkách na autobusy firmy BusLine marně, oznámilo včera vedení kraje. Firma zajišťuje dopravu na 76 linkách na Děčínsku, Ústecku a v části Litoměřicka, Lounska a Chomutovska a hrozí jí insolvence.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Přestože nedostane na provoz žádné peníze navíc, kraj se s ní prý dohodl, že její autobusy budou jezdit do doby, než přejdou pod Dopravní společnost Ústeckého kraje (DSÚK), která má postupně v následujících letech převzít kompletně celou linkovou dopravu v regionu.

Jak ale zjistila MF DNES, není zdaleka jisté, že se problém jen neodsunul a za pár dnů či týdnů nenastane znovu.

„Předběžně jsme se domluvili, že od 1. října převezmeme oblasti Ústecko a Děčínsko, všechny ostatní pak postupně do 30. června příštího roku, kdy smlouva s BusLine končí,“ řekl v úterý krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek (KSČM).

„Znamená to, že cestující v kraji budou mít stabilní dopravu a řidiči zajištěnou práci. My jim ji nabízíme a určitě si u naší společnosti nepohorší proti stávajícím standardům,“ dodal.

BusLine má každý měsíc ztrátu přes 7 milionů

Milan Toms, ředitel BusLine, která každý měsíc přičítá ztrátu 7,5 milionu korun, situaci tak růžově nevidí. „Je pravda, že jsme se dohodli na převzetí autobusů i řidičů a na řešení situace. Převzetí ale chceme co nejdříve, do 1. října to nevydržíme. Pozdě bude možná už 1. září,“ upozorňuje Toms.

 „Rozhodnutí kraje nepřidat peníze destabilizovalo celou situaci, je to žonglování se zastavením dopravy ve všech oblastech,“ varuje dokonce s tím, že prý už včera chtěl davatel kvůli dluhu odpojit plyn pro autobusy a dodavatel nafty upozornil v pondělí na splatnost faktury a zjišťoval, zda ji firma vůbec ještě bude odebírat.

„V nejbližších dnech určitě pojedeme,“ ujistil Toms. Garantovat dopravu i na další týdny a zejména na září už ale nechtěl. 

Kraj je navíc sice připraven přebírat řidiče společnosti, ovšem DSÚK nemá zatím jediný autobus. Tendr na 49 vozů před pár dny zrušil Úřad pro hospodářskou soutěž. Hned poté sice byl vypsán nový na 226 autobusů za 1,4 miliardy. Ale zájemci mohou nabídky posílat až do 25. září.

Autobusů je pro krajskou společnost dostatek

„Autobusů je dostatek. Máme nabídku od BusLine, že nám je půjčí do doby, než budeme mít svoje, a máme nabídky i od jiných dopravců,“ tvrdí Komínek.

Podle odboráře BusLine Jiřího Kuchynky řidičům společnosti nezbývá nic jiného, než pod DSÚK přejít.

„Kam jinam by šli? Nikdo si neuvědomuje, že při podpisu smluv byly zcela jiné platy, byla nezaměstnanost. Dnes se firmy o řidiče přetahují a jak může obstát dopravce, který má smlouvu na 10 let bez možnosti jakékoli změny? Přitom ale DSÚK bude jezdit kilometr za 44 korun, doprava v kraji bude dvakrát dražší. To ale nikomu nevadí,“ přemítá odborář.

Podle něj by se krizi dalo vyhnout, pokud by kraj přistoupil na přidání peněz soukromým dopravcům.

„Rada ale raději vypíše tendr za 1,4 miliardy a zadluží celý kraj na hodně dlouho. Aniž by měli cokoli vyzkoušené a věděli, jak doprava bude fungovat. Kraj si prostě našel nepřítele, kterým je BusLine. Ovšem v kraji končí dříve i Arriva Teplice a ČSAD Slaný. A nikomu to není divné? O dopravě v Ústeckém kraji ještě uslyšíme,“ je přesvědčen Kuchynka.

Nejčtenější

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Zhasněte světelné efekty, nakázali Chomutovu. Proč, diví se v klubu

Potemnělá chomutovská aréna před derby s Litvínovem.

Hokejoví Piráti z Chomutova musí přiškrtit svoji předzápasovou show. Ředitel extraligy jim po stížnosti rozhodčích...

O týrání chlapce, který zemřel, prý lidé věděli. Nikdo ale nic neřekl

U domu, kde zemřelo dítě, vzniklo pietní místo. (21. 2. 2109)

Policie stále vyšetřuje případ smrti dítěte v Lounech. O špatném zacházení, které chlapec zaplatil životem, podle...

Severka z Mostu! prodává vouchery na pivo a utopence, fotku za příplatek

Seriál Most! v pondělí sledují i štamgasti v seriálové hospodě Severka.

Provozovatel restaurace Severka, kde se natáčel televizní seriál Most!, se rozhodl vytěžit z popularity co nejvíc. Na...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Další z rubriky

VIDEO: Na D8 se otáčel patnáctimetrový autobus, řidič to svedl na navigaci

Kamera zachytila, jak se autobus chystá otočit

Na dálnici D8 u Prackovického tunelu se otáčel do protisměru patnáctimetrový autobus s devíti cestujícími. Jeho řidič...

Muž se pokusil na Valentýna znásilnit kolemjdoucí ženu, hledá jej policie

Ústecká policie pátrá po muži, který chtěl znásilnit v Ústí nad Labem...

Ústečtí policisté pátrají po muži, který se na Valentýna pokusil znásilnit ženu, již si vyhlédl v centru města. Nejprve...

Vyhazov úřednice z kauzy ROP Severozápad neplatí, rozhodl krajský soud

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Výpověď, kterou dostala v roce 2012 od dotačního úřadu ROP Severozápad jeho pracovnice Irena Kotlanová, neplatí. V...

Najdete na iDNES.cz