Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Teplickou botanickou zahradu chci zviditelnit, plánuje její nový šéf

  7:07
Ještě v loňském roce byl ředitelem příspěvkové organizace FrýTajm Osek, která se v podkrušnohorském městě stará o kulturu a sport. Teď stojí před 25letým teplickým manažerem Petrem Šílou další velká výzva. Před koncem roku byl jmenován novým ředitelem botanické zahrady v Teplicích, jediné v Ústeckém kraji.
Ředitelem Botanické zahrady v Teplicích se Petr Šíla stal v prosinci 2019. Jeho...

Ředitelem Botanické zahrady v Teplicích se Petr Šíla stal v prosinci 2019. Jeho hlavním úkolem je zahradu více zviditelnit. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Ve funkci Šíla nahradil dlouholetého ředitele zahrady a celosvětově uznávaného botanika a odborníka Jiřího R. Haagera.

„Jeho práce si velmi vážím. Miluje rostliny, vybudoval celou zahradu a k ní tým velmi pracovitých a kompetentních pracovníků,“ říká nový ředitel. Jeho úkolem má být především zviditelnění a zatraktivnění botanické zahrady směrem k veřejnosti.

V prosinci jste se stal novým ředitelem botanické zahrady v Teplicích. Už jste se stihl seznámit se všemi zaměstnanci a jak na vás prostředí zahrady působí?
Během prosince a první poloviny ledna jsem absolvoval intenzivní setkání se všemi zaměstnanci zahrady, abych měl představu o jejich práci, pracovních podmínkách a seznámil se třeba i s jejich úspěchy. Vnímám zahradu jako oázu klidu pro odpočinek v dnešní uspěchané době, rád bych toho využil a nabídl tento klenot Teplicím a jejich návštěvníkům.

Vedení města shánělo do čela zahrady spíše schopného manažera než odborníka na botaniku. Tvrdilo, že jeho hlavním cílem má být zlepšení fungování zahrady a zvýšení počtu návštěvníků. Jakými konkrétními kroky chcete tohoto dosáhnout?
Botanická zahrada má velký potenciál dlouhodobě přispívat ke kvalitě života ve městě i k rozvoji turismu. Základním pilířem je zachování a inovace odborného poslání zahrady. Za stejně důležité ale považuji i nabídnutí kvalitní náplně a dobrého zázemí k trávení volného času. Rád bych v praktické rovině zvýšil osvětový a didaktický efekt v oblasti botaniky, ale zároveň výrazněji zařadil zahradu mezi odpočinkové a rekreační zóny ve městě.

Předchozí ředitel zahrady Jiří R. Haager byl jedním z největších odborníků v Česku. Budete s ním i nadále spolupracovat?
Ano. Jsem rád, že pan Haager v zahradě i nadále zůstává. Má na starost odbornou část organizace jako botanik, v tomto směru je tedy zachována naprostá kontinuita. Zároveň v něm mám ale také skvělého glosátora a oponenta všech důležitých a zásadních kroků, což je pro mě nesmírně cenné.

Kolik lidí ročně navštíví zahradu a kolik by jich mělo být po vašich změnách?
Za poslední tři roky navštívilo zahradu průměrně 29 tisíc lidí ročně, loni to bylo dokonce 31,5 tisíce lidí. Momentálně analyzuji veškeré zaběhlé procesy a postupy v celé zahradě. Až se budu v tomto do detailu orientovat, zpracuji v souladu s vizí marketingovou strategii.

Máte představu, co bude jejím stěžejním bodem?
Mohu prozradit, že bych se rád zaměřil na spolupráci se školami. Rád bych vybudoval zázemí pro venkovní a projektovou výuku. Smyslem toho je nejen výchova budoucích pravidelných návštěvníků, ale i reklama v rámci všech školských zařízení.

Petr Šíla

 • Je mu 25 let. 
 • Na univerzitě UJEP vystudoval obor ekonomie a management. 
 • Čtyři roky pracoval v Oseku jako vedoucí organizační složky a v letech 2018–2019 byl ředitelem příspěvkové organizace FrýTajm, která zajišťuje kulturu a sport. 
 • V prosinci 2019 se stal ředitelem Botanické zahrady v Teplicích. Jeho hlavním úkolem je zahradu více zviditelnit. 
 • Angažuje se i v Trautzlově umělecké společnosti, která má za cíl podporovat obnovu a rozvoj autentické kultury regionu. 
 • Je aktivní i v politice, v roce 2018 kandidoval v komunálních volbách v Teplicích za ODS. Do zastupitelstva se ale dostal letos, kdy nahradil zesnulého Jaroslava Kuberu.

S vedením neziskové organizace již máte zkušenosti, vedl jste volnočasovou organizaci FrýTajm Osek. Nebojíte se ale, že pro vás může být botanická zahrada, tedy prestižní a celorepublikově velmi uznávaná organizace, velkým soustem?
Svou kvalitou je botanická zahrada v Teplicích mezi ostatními zahradami v České republice někde na druhém nebo třetím místě. A toho je podle mě možné velmi dobře využít. Na druhou stranu by ale bylo špatné udělat z ní masovou atrakci, a tím omezovat její odborné poslání a potenciál. Tohle pro mě bude velký oříšek, který je zároveň rozhodně nemalou výzvou.

Kolik má zahrada zaměstnanců a jak zajistíte, aby v tržním prostředí neodešli jinam? Přece jen je dnes na trhu práce o zkušené zaměstnance velký zájem…
V letní sezoně, kdy je zde nejvíce práce, máme až 30 zaměstnanců. Protože jsme příspěvková organizace, řídíme se vždy platným nařízením vlády o platovém zařazení. Snažím se nyní nastavit vyšší škálu benefitů od příspěvku na kulturu až po rekreaci, ale zároveň zohledňuji tržní prostředí tak, aby platy našich zaměstnanců zohledňovaly mzdy v soukromém sektoru. Věřím tedy, že nám jinam odcházet nebudou.

S jak velkým rozpočtem zahrada hospodaří?
V letošním roce je rozpočet zahrady 15,6 milionu korun.

Na co konkrétně byste k vám do zahrady nalákal návštěvníky, kteří tu nikdy nebyli, nebo například rodiny s dětmi?
Kouzlo zahrady z pohledu relaxace by měl zažít opravdu každý. Pro rodiny s dětmi chystáme bohatý program na duben, od kdy bych rád pořádal pravidelné aktivity pro doplnění a oživení zahrady.

Botanická zahrada Teplice

 • Jediná botanická zahrada v Ústeckém kraji byla oficiálně založena v roce 2002 na pozemcích, které byly už od roku 1904 využívány pro zahradnické účely. 
 • Původní skleníky byly počátkem 70. let zrekonstruovány a v březnu roku 1975 zpřístupněny veřejnosti. 
 • V době oficiálního vzniku zahrada zdědila asi 2 tisíce druhů rostlin. K unikátním druhům patří například prastarý exemplář afrického jehličnanu Afrocarpus (Podocarpus) gracilior, ze stejné oblasti pocházející cykas Encephalartos villosus či padesátileté kaktusy a jiné sukulenty. 
 • Zahrada je otevřena celoročně každý den mimo pondělí od 9 do 18, v zimě do 17 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 50 korun, pro děti, seniory a studenty 25 korun.
Autor:
 • Nejčtenější

Chovatele z Lounska uštkla prudce jedovatá zmije gabunská, je ve vážném stavu

Ústečtí zdravotničtí záchranáři museli včera spěchat k muži z Lounska, kterého uštkla prudce jedovatá zmije gabunská. Devadesát procent takových případů končí smrtí. Muže transportovali vrtulníkem do...

8. července 2024  14:07,  aktualizováno  16:07

Vyměnili rámeček s jeho týmem za číslo servisu. Chtěl je zbít. Drzost, soptí řidič

Premium

Možná jste to zažili také. V servisu vám vyměnili rámečky registrační značky a z vás a vašeho auta si udělali reklamní nosič. Bez ptaní, bez dovolení. Spoléhají na to, že si toho nevšimnete. Nejde o...

11. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Město čistilo vodu v koupališti chemií. Skoro po 20 letech zjistilo, že nesmí

Jen dva týdny bylo letos otevřené přírodní koupaliště v Oseku na Teplicku. Zavřelo se kvůli výskytu sinic. Za špatnou kvalitu vody nejspíš může to, že bylo město, správce koupaliště, koncem loňského...

13. července 2024  9:17

Slečinko! Hérečko! Hokejisté si utahují z fotbalistů a dobývají sociální sítě

Premium

Scénka: nažhavení na zápas. Hokejista s kšiltovkou dozadu a v teplákovce: „Dneska Letňany, pojede ti tam, přirazíš ho, klička do bekhendu, vole! Zlomená stehenní kost, trošku to cejtím, dám prášek,...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

„Je psychicky nemocný.“ Po upozornění lékaře policie muži zabavila arzenál zbraní

Tři krátké zbraně, jednu pušku, 12 zásobníků a přes tisícovku nábojů. To vše zajistili ústečtí kriminalisté v domě muže s psychickými problémy. Nyní od něj chce policie posudek o zdravotní...

12. července 2024  17:30

OBRAZEM: Jak se psala fotbalová pohádka proti nejlepšímu týmu planety

Český ženský fotbal napsal svoji pohádku. Porazit úřadující mistryně světa? V sestavě s aktuálně nejlepší hráčkou planety Aitanou Bonmatíovou, držitelkou Zlatého míče za rok 2023? S barcelonskou...

13. července 2024  12:20

Město čistilo vodu v koupališti chemií. Skoro po 20 letech zjistilo, že nesmí

Jen dva týdny bylo letos otevřené přírodní koupaliště v Oseku na Teplicku. Zavřelo se kvůli výskytu sinic. Za špatnou kvalitu vody nejspíš může to, že bylo město, správce koupaliště, koncem loňského...

13. července 2024  9:17

„Je psychicky nemocný.“ Po upozornění lékaře policie muži zabavila arzenál zbraní

Tři krátké zbraně, jednu pušku, 12 zásobníků a přes tisícovku nábojů. To vše zajistili ústečtí kriminalisté v domě muže s psychickými problémy. Nyní od něj chce policie posudek o zdravotní...

12. července 2024  17:30

VIDEO: Předjížděl v záchranářské uličce, po honičce s policisty se ukryl ve křoví

Upozornil na sebe předjížděním v záchranářské uličce. Když se ho policisté kvůli tomu rozhodli zkontrolovat, začal ujíždět. Jak ukazuje video pořízené policií tento týden na Lounsku, šofér následně...

12. července 2024  15:24

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...