Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Telnice má strach z padajících stromů, vykácení však Ústecký kraj nepovolí

  7:07
Z každé předpovědi deště a většího větru mají obavy obyvatelé Telnice na Ústecku. Ze svahu nad domy v dolní části obce totiž padají stromy na jejich zahrady. Naposledy se tak stalo minulý týden, kdy se strom položil do zhruba desetimetrové proluky mezi dvěma domy.

Ze svahu nad domy, který se nachází v dolní části Telnice, dochází k častým pádům stromů. | foto: obec Telnice

„Byl to strašný rachot. V první chvíli jsem nevěděl, co se děje,“ řekl majitel domu Jan Uličný. K pádům stromů nebo uvolněných kamenů tady podle něj dochází několikrát za rok.

„Už několik let to řeším, ale bohužel to nebere konce. Padající stromy ohrožují životy a majetky těch, kteří pod svahem bydlí,“ postěžoval si starosta Telnice Jan Doubrava (Cesta změny).

Řešením by bylo nebezpečné staré stromy vytěžit a svah zabezpečit. V plánu to má státní firma Lesy České republiky, která se o zdejší porosty stará. Má to však háček.

Lesy a svahy nad údolím Telnického potoka jsou totiž vedeny jako evropsky významná lokalita Východní Krušnohoří, kde žijí vzácní živočichové a rostou chráněné rostliny. Jakýkoliv zásah tak musí schválit krajský úřad coby orgán ochrany přírody. A ten k tomu přistoupit nechce.

„O povolení kácet jsme krajský úřad opakovaně žádali, ale žádosti nebylo vyhověno,“ zmínila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Podnik žádal krajský úřad o povolení kácet už v roce 2013. Když úřad souhlas neudělil, společnost se proti rozhodnutí odvolala k ministerstvu životního prostředí. Ani tam neuspěla, ministerstvo s rozhodnutím krajského úřadu souhlasilo.

„V současné době oblast detailně mapujeme. Máme k dispozici i odborný posudek, který potvrzuje, že je v místě několik rizikových přestárlých stromů na hranici životnosti,“ doplnila Jouklová.

Kolik stromů a na jak velké ploše bude nutné vytěžit, by mohlo být jasné v příštím týdnu. Jakýkoliv zásah ale nebude bez rizika.

„Půda je tam velmi kamenitá, proto jednorázové odtěžení naruší kontinuitu krytu půdy i lesního porostu a zvýší se riziko pohybu svahu nebo kamenných bloků,“ vysvětlila Jouklová s tím, že o dalším postupu společnost rozhodne do konce září.

Těžba by ohrozila nebo zlikvidovala květnaté bučiny

Po zmapování oblasti Lesy České republiky znovu podají žádost na krajský úřad o odkácení stromů a sanaci svahu, bez souhlasu kácet nelze.

„Problém spočívá v tom, že Lesy České republiky v minulosti prosazovaly holoseče o výměře přesahující pět hektarů. Květnaté bučiny jsou v této lokalitě velmi reprezentativní a zachovalé a těžbou by byly minimálně ohroženy či v krajním případě zlikvidovány,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Volf.

Staré bukové porosty mohou být podle kraje vhodným biotopem třeba pro vřetence horského, který je jedním z nejohroženějších lesních plžů uvedených v červené knize ohrožených druhů. Podle Volfa je proto případné vykácení velké plochy opět nepřijatelné.

„To bylo vyhodnoceno jako zásah nepřiměřený a pro předmět ochrany evropsky významné lokality Východní Krušnohoří jako devastační. Nemovitosti je před pádem stromů možné chránit výběrnou či maloplošnou těžbou. Té nic nebrání a nikdy také nebránilo. Holosečný zásah takového rozsahu obhájit nelze,“ sdělil Volf.

Parlamentní volby v roce 2021 se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Ve volbách jsme vybíráli dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle města a obcí: Ústí n. L.LitoměřiceMostLounyTepliceDěčín, další

  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Prodáš kvartýr za milion, ale budeš brečet! Byty zdražují i v ghettu

Premium Mám dobrého známého Roma. S Josefem se bavím o dětech a o fotbale, který kdysi hrával, než mu, jak říká, „zachutily...

Babišovi vyčítali covidové smrti. Bartoš neřekl, zda kroužkoval

Bezpochyby nejzajímavější souboj v letošních volbách se odehrává v Ústeckém kraji, kde kandidují lídr koalice PirSTAN...

Miliardář Zemek si dohodl za solární podvod podmínku, zaplatí miliony

Krajský soud v Brně dnes schválil dohodu o vině a trestu, kterou se státní zástupkyní uzavřel Zdeněk Zemek starší v...

Lidi si zvykli chodit zadarmo, s tím je konec. Hynek o fanoušcích v Litvínově

Hokejový Litvínov, stejně jako většina ostatních extraligových klubů, se potýká s propadem návštěvnosti na domácích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První rezidentní zóna v Ústí vyvolala protesty, petice chce její zrušení

První rezidentní zóna v Ústí nad Labem vyvolala protesty. Modrými zónami, které začaly od září platit v několika...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Středověký originál kamenné stély získalo muzeum, nálezce dostal kopii

Vzácnou památku, asi 500 let starý kámen s vysekaným křížem, takzvanou stélu, vyprostil před nedávnem nálezce z náspu...

V Ústí loví přemnožené divočáky do klecí, myslivcům pomáhají strážníci

Novou zbraň v boji s přemnoženou černou zvěří využívá město Ústí nad Labem. V městských obvodech nainstalovalo...

Bílina chystá první architektonickou soutěž, určí podobu plavecké haly

Bílina na Teplicku plánuje vypsat architektonickou soutěž na podobu nové plavecké haly. Zastupitelé se totiž shodli, že...

Bývalá ústecká ubytovna se začne měnit, v paneláku budou městské byty

Více než tři desítky nových městských bytů vzniknou po přestavbě bývalé ubytovny v Čelakovského ulici v ústecké čtvrti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...