Po opravě silnice začala do domu zatékat voda. Soud majitelce nepomohl

  8:14
Dlouhých 18 let zatéká Janě Steskové z Krupky na Teplicku při každém větším dešti pod dům voda z místní komunikace. Už tři roky se kvůli tomu soudí s městem. Za pravdu jí dávají i znalecké posudky odborníků. Okresní soud v Teplicích přesto její žalobu smetl ze stolu.

Jana Stesková je přesvědčená, že za vše může oprava kanalizace a silnice, kterou město nechalo provést v roce 2002. I znalecké posudky uvádějí, že za vlhkost v domě může špatný sklon komunikace a její nedostatečné odvodnění. 

Teplický soud se však nyní přiklonil na stranu města, které se hájí tím, že za vše může chybějící izolace v domě. „Už z toho začínám být bezradná. Člověk se marně snaží dostát spravedlnosti,“ zoufá si obyvatelka Krupky. Proti rozhodnutí soudu se odvolala.

Vše začalo v roce 2002, kdy Krupka nechala opravit kanalizaci a silnici v Horské ulici. 

„Do té doby bylo vše v pořádku, žádnou vodu jsme pod domem neměli. Jenže po opravě máme všude vlhko a situace se dál zhoršuje. Pod silnicí totiž vede potok, který dělníci narušili. Novou silnici naklonili a zvedli nad původní úroveň. Náš soused měl dříve z komunikace k domu tři schody, dnes tam má jen pěticentimetrový schůdek. Když se po dešti valí voda, většinu jí má v domě. A stejné je to u nás,“ vypráví Stesková.

Dělníci podle ní také špatně utemovali podloží a kvůli tomu se v místě objevily dvě díry, kterými voda zatéká pod její dům.

„Ale město od toho dává ruce pryč a tvrdí, že náprava už není možná. Přitom jsme na to upozornili už před lety, ale nikdo se s námi nebavil. Řekli nám jen, že je všechno v pořádku, a jestli se nám to nelíbí, ať se soudíme,“ pokračuje.

Před třemi lety se proto rozhodla město skutečně zažalovat. A spolu s dalšími obyvateli ulice sepsali petici, jež na špatný stav komunikace upozorňuje. Podepsaly ji tři desítky lidí. „Město na ni ale vůbec nereagovalo,“ štve Steskovou.

Kvůli rekonstrukci se navíc žena nemůže dostat ani do své garáže. Dělníci jí totiž před vraty postavili příliš vysoký chodník ze zámkové dlažby. 

„Jednou jsem odjela do práce, a když jsem se vrátila, před vraty byl nový chodník, přes který mi nejdou otevřít vrata. Je to ale pozemek města, takže do toho nemůžu zasahovat. Jakmile bych to udělala, řekli by mi, že si za to můžu sama,“ míní Stesková.

Dva posudky dávají majitelce za pravdu

Že nebyla oprava vozovky provedená správně, potvrzují i dva znalecké posudky, které měl soud k dispozici. Ze závěrů znalců vyplývá, že má silnice příčný sklon a není dostatečně zajištěný odtok vody. Systém odvodnění není pro dané území vhodný a bez dodatečného zásahu může dojít k celkovému poškození vozovky.

„Stěžejní je pak odpověď na to, zda vlivem komunikace dochází k zavodnění podkladních vrstev chodníku a ke zvýšení vlhkosti základové spáry objektu, kdy znalec uvádí, že ano. Dále uvádí, že situaci lze řešit úpravou příčného sklonu vozovky nebo osazením komunikace dostatečným počtem žlabů,“ podotýká právní zástupkyně Steskové Olga Růžičková.

Podle advokáta Jana Svobody, který ve sporu hájí město, si však žalovaná může za stav objektu sama, když o něj nedostatečně pečuje. 

„Je zřejmé, že objekt paní žalobkyně není v dobrém technickém stavu. Jak je ale patrné ze všech důkazů, hlavní příčinou tohoto stavu je nedostatečná izolace objektu. Neodborné zásahy, které byly při úpravě objektu provedeny, svědčí o tom, že paní žalobkyně nepečuje o svůj majetek tak, jak by měla,“ sdělil ve své závěrečné řeči u soudu. 

Soudkyně Jitka Škodová mu dala za pravdu a žalobu zamítla. 

„Rozsudek, který uzavřel vleklý soudní spor, jsme přivítali s úlevou z několika důvodů. Celé tři roky zaměstnával nejen naše úředníky, ale i řadu dalších institucí a odborných organizací, znalců a specialistů. Jeho podstata byla od počátku zřejmá, protože se jednalo o spekulaci žalobkyně, že za problémy s její nemovitostí může naše město. To samozřejmě nakonec v celém rozsahu soudní řízení vyvrátilo. Věřím, že tímto celá zbytečná a bezdůvodná záležitost skončila,“ uvádí k rozhodnutí soudu starosta Krupky Zdeněk Matouš (Lepší sever).

„Nevzdám se, budu o spravedlnost bojovat dál,“ dodala Stesková.

Autor:
  • Nejčtenější

Kdybych s ní neměl sex, byl bych bez jídla, řekl chlapec o obžalované matce

17. června 2024  12:55

Mladík, kterého podle obžaloby od jeho sedmi let roky zneužívala matka, vypověděl, že sex s ní...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12,  aktualizováno 

Více než tři promile alkoholu nadýchal padesátiletý řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s...

Pavel navštívil největší ghetto. To je kára, obdivovaly děti prezidentské auto

20. června 2024,  aktualizováno  18:06

Prezident Petr Pavel pokračoval v návštěvě Ústeckého kraje. Během čtvrtečního programu se podíval...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

18. června 2024  6:42

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky,...

Před 11 lety poklepali, stále nic nestojí. Justiční areál v Ústí zůstává vizí

23. června 2024  8:19

Když v říjnu 2013 poklepával tehdejší prezident Miloš Zeman na základní kámen nového justičního...

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

22. června 2024  13:37

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin...

Fila je pro mě inspirací. V Teplicích chci mít pozici jako on, přeje si Horský

22. června 2024  9:40

Nebude mít lehkou roli. Útočník Filip Horský, posila fotbalových Teplic z Liberce, má nahradit...

Zelenka natáčí v Ústeckém kraji seriál Limity, Háma kvůli němu shodil vlasy

21. června 2024  15:36

Jak se ze severočeského podnikatele stane ikona ekologických protestů a z manželského sporu...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...