Policie prověřuje bleskový posudek z kauzy soudkyně viněné z jízdy v opilosti

  16:46
Postup znalkyně, která během dvou dnů vypracovala posudek pro někdejší místopředsedkyni ústeckého krajského soudu Markétu Lehkou, prověřuje policie. Lehká je nepravomocně odsouzená za řízení pod vlivem alkoholu a znalkyně posudkem podpořila její obhajobu. Jak zjistil portál iDNES.cz, podnět k prověření dalo ministerstvo spravedlnosti.
Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020)

Soudkyně Markéta Lehká u mosteckého okresního soudu. (8. září 2020) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Ministerstvo se výkonem znalecké činnosti znalkyně v kauze soudkyně Lehké zabývalo s tím, že věc předalo orgánům činným v trestním řízení,“ potvrdil portálu iDNES.cz mluvčí resortu Vladimír Řepka.

„Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení a probíhá prověřování,“ sdělila šéfka mosteckého státního zastupitelství Naďa Voláková.

Znalkyně Eva Herkommerová, která pracuje v mostecké nemocnici a od března je tam dokonce zástupkyní ředitele, je podezřelá z trestného činu křivá výpověď a nepravdivý znalecký posudek. 

„O ničem nevím,“ reagovala na dotaz redakce ohledně toho, že se o ni zajímá policie. To je v této fázi případu skutečně možné, protože ještě nebylo zahájeno stíhání.

Velké pochybnosti vzbuzují mimo jiné termíny, které se k posudku vážou. Žádost k jeho zpracování dostala Herkommerová od obhajoby, tedy od Markéty Lehké, 31. prosince 2019. Policii pak byl předložen 9. ledna 2020. Zpracovaný byl ale už 2. ledna.

Vzadu seděly dvě děti

Znalkyně tak dokument vypracovala za dva dny, kdy jeden z nich byl navíc státním svátkem. Přitom v současnosti je častým jevem zcela opačná praxe, a sice že znalci žádají o prodloužení termínů. A to bez ohledu na to, pro jakou stranu sporu posudek dělají.

Lehká stanula před mosteckým okresním soudem poté, co ji 12. prosince 2019 kvůli nestandardní jízdě zastavila v centru Mostu policejní hlídka. Na zadním sedadle tehdy seděli její dva desetiletí synové.

Policistům nadýchala 1,8 promile. Při opakované zkoušce po pěti minutách pak 1,75 promile. Hájí se, že naměřené hodnoty způsobily léky, konkrétně bromhexin a stopangin. 

Zkoušky neproběhly podle pravidel

Lehká však tehdy odmítla odběr krve. Před soudem to vysvětlila tak, že už měla daný den všeho dost a chtěla být doma a že si neuvědomila, že to je možný hlavní důkaz její neviny.

Zatímco znalec obžaloby i autor revizního posudku její obhajobu odmítli, Herkommerová mluvila jinak. Mimo jiné řekla, že stopangin může výsledek ovlivnit až na třicet minut. 

„Mělo by docházet k jeho mizení, ale nemusí tomu tak nezbytně být. V takto sporných případech je vhodné opakovat zkoušku po 15 či 30 minutách,“ uvedla před soudem znalkyně.

Doplnila také, že z dechových zkoušek nelze usuzovat, jaká byla hladina alkoholu v krvi. Zároveň třeba zmínila, že zkoušky neproběhly podle pravidel a výsledky tak nelze považovat za věrohodné.

Měla na starosti znalce

Další pochybnost vychází z pracovní náplně Lehké. Než ji ministryně spravedlnosti Marie Benešová kvůli zmiňované události dočasně svlékla z taláru, působila na ústeckém krajském soudu jako místopředsedkyně pro správní úsek. Měla tak na starosti i agendu znalců. Herkommerová je přitom znalkyně fungující právě v působnosti tohoto soudu.

Lehké mostecký soud na konci ledna za ohrožení pod vlivem návykové látky uložil desetiměsíční trest odnětí svobody podmíněně odložený na zkušební dobu osmnácti měsíců, pokutu 150 tisíc korun a zákaz řízení na dva roky. Žena se proti tomu na místě odvolala.

Ministryně spravedlnosti na Lehkou zároveň podala kárnou žalobu, a to nejen kvůli skutku jako takovému, ale právě i s ohledem na zmíněný posudek. 

Kárné řízení bylo přerušeno kvůli řízení trestnímu. Pokud bude Lehká pravomocně odsouzena, kárná žaloba se projednávat nebude. V tom případě jí totiž zanikne soudcovský mandát.

25. srpna 2020

  • Nejčtenější

Zrušit vesnický obchod se jim nechtělo, udělali z něj sámošku 21. století

První vesnický bezobslužný obchod se smíšeným zbožím v Ústeckém kraji, který je otevřený 24 hodin sedm dní v týdnů, je v Pnětlukách na Lounsku. Zřídil ho tam manželský pár. Sámoška začala fungovat na...

Pavel navštívil největší ghetto. To je kára, obdivovaly děti prezidentské auto

Prezident Petr Pavel pokračoval v návštěvě Ústeckého kraje. Během čtvrtečního programu se podíval na litvínovské sídliště Janov, což je největší romské ghetto v Česku. Co se vyloučených lokalit týče,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Město dva dny předem oznámilo velkou uzavírku, zmatení řidiči jezdí do zákazů

Řada dopravních omezení, která si v Litoměřicích vynutila čekání v kolonách a dlouhé objížďky, mnoho šoférů naštvala. Uzavřeny jsou Švermova a Mrázova ulice, které představují hlavní tah městem, a...

Mašínům brání k vyznamenání část jejich příběhu, řekl Pavel při návštěvě Ústí

Prezident Petr Pavel neocení v říjnu státním vyznamenáním bratry Mašíny. Na vyznamenání je už poněkolikáté navrhl Senát. Členům odbojové skupiny z padesátých let dvacátého století jejich odpůrci...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Muž z Lounska střílel na ulici. Na síti se prezentoval s pistolí a oslavoval Putina

Muž v Libčevsi u Loun střílel z domu na ulici, pak se zamkl v bytě. Policie se s ním nejprve pokoušela komunikovat, po zhruba hodině a půl ho zadržela zásahová jednotka. Celý incident se obešel bez...

Ústí představilo první posilu, z Pardubic získalo křídelníka Potočka

Basketbalová Sluneta představila první posilu pro příští sezonu, do kádru ligového vicemistra přichází na pozici křídla Josef Potoček, jenž naposledy působil v Pardubicích.

Muž z Lounska střílel na ulici. Na síti se prezentoval s pistolí a oslavoval Putina

Muž v Libčevsi u Loun střílel z domu na ulici, pak se zamkl v bytě. Policie se s ním nejprve pokoušela komunikovat, po zhruba hodině a půl ho zadržela zásahová jednotka. Celý incident se obešel bez...

Na chleba bych se ho namazat nebála, říká laborantka o medu z ústecké chemičky

V chemičce uprostřed Ústí nad Labem stočil včelař 200 kilogramů medu. Analýza ukázala, že neobsahuje žádné škodliviny a v některých hodnotách předčí konkurenční vzorky. Včelstvu na okraji areálu na...

Takács bude naším lídrem, věří kouč teplických fotbalistů Frťala

V minulé sezoně dovedl kouč Zdenko Frťala fotbalové Teplice k osmému místu v první lize, skláři se až do poslední chvíle prali o evropské poháry. Po letech bojů o záchranu příjemná změna, ale udržet...

Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA
Rozdáváme kapky pro spokojená bříška ZDARMA

Hledáme 40 maminek, které s námi otestují probiotické kapky Kendamil. Tyto kapky jsou speciálně navrženy pro péči o střevní mikroflóru vašich...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...