Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Ústecký kraj má nejvíc záškoláků v republice, často je podporují rodiče

  7:07
Ústecký region vede v neomluvených i omluvených hodinách žáků základních i středních škol. Roli hraje i sociální skladba kraje. Velkým problémem, proti kterému jsou školy prakticky bezmocné, je takzvané skryté záškoláctví, tedy bezdůvodná absence s omluvenkami od rodičů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Za první pololetí aktuálního školního roku zameškal 327 hodin, z toho 301 neomluvených. Se žákem prvního ročníku tříletého učebního oboru na chomutovské Střední škole technické, gastronomické a automobilní proto zahájili správní řízení o podmíněném či úplném vyloučení.

Dalším příkladem ne zrovna příkladné docházky na této škole je třeba student čtvrtého, tedy posledního maturitního ročníku. Od září zameškal 362 hodin, neomluvených z toho je 215. Mladík teď, jen několik měsíců před maturitou, na vlastní žádost skončil.

Jak ukazují čísla České školní inspekce za minulý školní rok, průměrný počet absencí na jednoho žáka na základních školách v Ústeckém kraji jsou 104 hodiny, na středních odborných školách pak až 200 hodin. Oběma čísly patří region na republikovou špičku.

Stejně je tomu i u neomluvených hodin. Na základních školách má žák v průměru dvě hodiny, na středních odborných školách dokonce patnáct, což je společně s Moravskoslezským krajem suverénně nejvíce.

„Ve srovnání s ostatními kraji jsou tyto hodnoty velmi nepříznivé, respektive z hlediska dostupných dat představuje problematika zameškaných a neomluvených hodin u žáků Ústeckého kraje zásadní problém,“ říká náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

„V rámci kraje by se tak mělo dbát o systematické sledování zameškaných, respektive neomluvených hodin žáků,“ dodává Andrys.

Zmíněná chomutovská škola se s vysokou absencí u žáků potýká dlouhodobě.

„Průměrný počet zameškaných hodin se začal zvyšovat od roku 2010/2011, až dosáhl hodnoty 320 hodin omluvené absence za školní rok průměrně na jednoho žáka a neomluvená dosáhla na průměr 45 hodin,“ uvádí ředitel Jiří Mladý.

V Chomutově už žáci nemohou spoléhat na „rodinné důvody“

Po důkladném rozboru absencí před třemi lety ve škole přijali několik opatření a začlenili je do školního řádu. Od té doby už například žáci nemohou neomezeně spoléhat na oblíbené „rodinné důvody“.

„Neustále jsme poslouchali: Já si musel vyřídit to a to. Mají proto nárok se takto omluvit jednou za měsíc,“ vysvětluje Mladý.

Dalším opatřením je přezkoušení před komisí při dosažení padesátiprocentní absence. Nemoc musí žákům potvrdit lékař. Není možné být třeba tři týdny doma a omluvit se slovy „Nebylo mi dobře“. Teď průměrná omluvená absence na škole dosahuje 260 hodin, neomluvená osmnáct hodin.

Ředitel Mladý zmiňuje, že problematika se pak projevuje i v zaměstnání, kam si žáci návyky přenášejí.

Omluvenky od rodičů často zastřeší skryté záškoláctví

Snížená čísla z jeho školy jsou však stále nad krajským průměrem. Všichni oslovení ředitelé se shodují, že velkým problémem, proti kterému jsou prakticky bezmocní, je takzvané skryté záškoláctví, tedy kryté omluvenkami od rodičů.

„Ty jsou často velmi nedůvěryhodné. Děti se nám pak leckdy samy svěří, že musely hlídat mladší sourozence nebo že prostě byly doma,“ popisuje Barbora Schneiderová, ředitelka ZŠ Za Chlumem v Bílině, která se nachází v sociálně vyloučené lokalitě.

„Dost často se také děje, že ve chvíli, kdy jsou rodiče pozváni na orgán sociálněprávní ochrany dětí, protože nedodali omluvenky, tak pak chtějí dopsat omluvenky třeba několik měsíců zpětně a chtějí po nás, abychom jim napsali přesná data, kdy žáci chyběli,“ dodává Schneiderová.

Právě sociální struktura obyvatelstva se nabízí jako odpověď na otázku, proč jsou v kraji tak vysoká čísla absencí.

Příčiny jsou ve strachu ze zkoušení i v nezájmu rodičů

„Nejčastějším důvodem záškoláctví je strach ze zkoušení, zejména písemných testů, šikana a bohužel také nezájem o školu, který je velmi úzce svázán s rodinným prostředím a hodnotami, které jsou v daných rodinách preferovány,“ míní děkan pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem Jiří Škoda.

„Tím lze zřejmě vysvětlit i alarmující počty neomluvených hodin žáků v Ústeckém kraji,“ dodává Jiří Škoda, jenž se problematikou zabývá.

„Nezájem rodičů o školu, velmi nízká hodnota vzdělání, svébytné normy v sociálně vyloučených lokalitách, ze kterých se rekrutují mnozí žáci v Ústeckém kraji, to všechno jsou příčiny záškoláctví,“ doplňuje.

Rodiče přitom mohou být v krajních případech za záškoláctví svých ratolestí na základních školách trestně stíhaní.

Záškoláci moderní doby chodí hrát hry do showroomů (duben 2019):

15. dubna 2019

  • Nejčtenější

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

V litvínovském ghettu bourají další zničený dům, v paneláku bylo 144 bytů

V litvínovském Janově, největší sociálně vyloučené lokalitě v Česku, odstartovala demolice dalšího prázdného a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český Hulk po ostudě před zraky Furyho přerušil kariéru. Boxera skolila jeho hlava

Český profesionální box ztrácí, přinejmenším dočasně, jeden ze svých největších talentů. Tomáš Šálek uvolnil titul...

Ve velkochovech se ke kravám chovají sadisticky, zjistila ochránkyně zvířat

Premium V českých kravínech jsou zvířata vnímána jen jako chodící stroje na maso a mléko, zjistila při práci dojičky ochránkyně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sedmnáctiletou matku s kojencem policie vypátrala na Děčínsku, jsou v pořádku

Policisté vypátrali sedmnáctiletou matku s jedenáctiměsíční dcerou, které hledali několik týdnů. Mladá žena se...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Srnec spadl do zahradního bazénu, před utonutím ho zachránili strážníci

Srnce, který spadl do zahradního bazénu a nemohl se dostat ven, zachraňovali ve čtvrtek dopoledne strážníci a hasiči z...

Ve velkochovech se ke kravám chovají sadisticky, zjistila ochránkyně zvířat

Premium V českých kravínech jsou zvířata vnímána jen jako chodící stroje na maso a mléko, zjistila při práci dojičky ochránkyně...

Vniknutí youtubera do krematoria policisté vyhodnotili jako přestupek

Dubnové vniknutí youtubera, který vystupuje pod pseudonymem Majk, do nezabezpečeného krematoria v Ústí nad Labem není...

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železniční přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...