Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do...

Rekonstrukce plaveckého areálu na Klíši měla podle původní smlouvy skončit do 30. září. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústí nad Labem i přes schodkový rozpočet finančně podpoří chátrající zoo

  • 3
S dokončením rekonstrukce venkovního plaveckého areálu na Klíši, opravou rozlehlého objektu Corso v části Krásné Březno i nutnými investicemi do obnovy chátrající ústecké zoologické zahrady počítá letošní rozpočet Ústí nad Labem. Město bude hospodařit s plánovaným schodkem 175 milionů korun.

Příjmy mají být 1,934 miliardy korun (o 64 milionů víc než loni) a výdaje 2,109 miliardy korun (o 57 milionů víc než v roce 2019). Rozdíl mezi příjmy a výdaji bude pokryt z ušetřených peněz v minulých letech.

Neinvestiční část výdajů (například na chod zoo, dopravního podniku či muzea) tvoří 1,76 miliardy, dotace pro městské obvody jsou 137,4 milionu korun. Na splátky úvěrů města má jít 102 milionů korun.

Na investice město vyčlenilo 344,4 milionu korun. „Největšími investičními akcemi jsou ty, které přecházejí z loňského do letošního roku,“ sdělila náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová (ANO).

„Je to například dokončení venkovního plaveckého areálu na Klíši. Finance půjdou také na opravy silnic či na rekonstrukci objektu Corso v Krásném Březně,“ doplnila Nechybová .

Venkovní areál na Klíši se má otevřít letos na jaře a kvůli řadě změn cena areálu vyšplhala na necelých 115 milionů korun, původní předpoklady byly zhruba o šest milionů korun nižší.

Koupaliště bylo naposledy přístupné v roce 2014, pak se zavřelo kvůli rekonstrukci přilehlé plavecké haly a už se neotevřelo, i kvůli tomu, že bazény byly v havarijním stavu.

Na rekonstrukci Corsa pak má magistrát připraveno 12,6 milionu.

Letošní rozpočet také ve větší míře zohledňuje investice do rozvoje zoologické zahrady. Příspěvková organizace města je totiž dlouhé roky výrazně podfinancovaná a po loňské kontrole inspektorů evropské asociace zahrad (EAZA) na dva roky přišla o plné členství v této asociaci.

Na vině je řada nedostatků, hlavně co se týče nevyhovujících podmínek pro zvířata, a pokud se nepodaří zapracovat na jejich postupném odstraňování, hrozí zoo, že o členství přijde úplně. Tím by se vyřadila ze společenství špičkových evropských zahrad.

Zoo potřebuje pavilon pro orangutany za 100 milionů korun

Město si tak vezme úvěr na investice v zoo a schválen byl i fond pro rozvoj zahrady, kam každý rok z rozpočtu zamíří 20 milionů korun. O půjčce rozhodnou zastupitelé na jaře.

„Pokud zoo potřebuje pavilon (pro orangutany) za 100 milionů korun, spořit na něj z fondu budeme pět let a ceny ve stavebnictví budou zcela někde jinde. Při nízké úrokové sazbě a s ohledem na finanční možnosti města si myslím, že to je asi jediná cesta, jak začít se záchranou zoo,“ uvedla Nechybová.

Podle opozičního zastupitele Martina Hausenblase (PRO! Ústí) schodek města nakonec takový nebude, protože město neumí investovat a na konci roku mu zůstanou všechny peníze, které mělo na investice.

„Investiční aktivita magistrátu je špatná, a proto se město nerozvíjí. Byl bych pro, aby některé velké investice byly podpořeny z úvěru, protože nyní jsou velmi levné a výhodné,“ sdělil Hausenblas.

Opozici vadí štědrost vůči preferovaným sportům

„Jsem schopen akceptovat schodek, pokud má smysl, ale například chystaná lávka přes Labe je absolutní nesmysl,“ dodal Hausenblas, kterému se nelíbí ani přetrvávající štědrost vůči preferovaným sportům, úspory v kultuře a chybějící koncepce rozvoje města.

Opozice také kritizuje podfinancovanost některých městských obvodů. „Nerozumím tomu, proč bylo přistoupeno pouze k navýšení rozpočtu městských obvodů Terasa a Neštěmice,“ řekla Hausenblasova stranická kolegyně Eva Outlá.

„To z rozpočtu kouká úplně nejhůře, protože obvody, které mají na účtu peníze, od města nedostanou nic. To je absurdní a je to postaveno na hlavu, protože tak nedostanou ani finance na zvýšení platů státní správy,“ dodal Hausenblas.