Propuštění exsenátora Nováka z vězení prověřuje krajský žalobce i soud

  7:03aktualizováno  7:03
Vedení krajského státního zastupitelství a krajského soudu v Ústí nad Labem nařídily prověrky kvůli předčasnému propuštění exsenátora ODS Alexandra Nováka z vězení. Důvodem je, že rozhodnutí nekoresponduje s tím, jak soudy v Novákově případě dosud rozhodovaly.

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem (červenec 2012) | foto: Karel PešekMF DNES

„Ke kontrole nás vedlo to, že v této věci rozhodovaly tři soudy: litoměřický, dvakrát krajský a dvakrát chomutovský. A poslední rozhodnutí bylo radikálně odlišné od těch předcházejících,“ řekl krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Zaměří se proto na postup chomutovského státního zástupce Ladislava Kosána, který soudu doporučil Novákově žádosti vyhovět. „Zapracoval na sobě,“ zdůvodnil své doporučení Kosán.

Novák si za přijetí úplatku 42 milionů korun odseděl z čtyřletého trestu jen dva roky. „Není důležité, zda dostal dva roky, čtyři, nebo podmínku, ale to, že společnost řekla, že takové jednání netoleruje, a že byl vůbec postavený před soud a odsouzen,“ míní Kosán.

Novákovy žádosti

2. dubna 2013 - Novák nastoupil do vězení ke čtyřletému trestu.

15. srpna 2014 - litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd vyhověl Novákově žádosti o propuštění po třetině trestu, uložil mu maximální možnou zkušební dobu v trvání sedmi let a také, aby vydal bezdůvodné obohacení. Litoměřický státní zástupce Zdeněk Hammer ale s propuštěním nesouhlasil a podal stížnost.

24. září 2014 - krajský soud stížnosti vyhověl a Novákovo propuštění zamítl.

19. února 2015 - po přestěhování Nováka z Litoměřic do Všehrd předložil chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán další Novákovu žádost o propuštění, chomutovská soudkyně Lenka Chalupová ji zamítla. Novák si podal stížnost.

9. dubna 2015 - Sdružení Gryphons podalo soudu žádost o propuštění Nováka po půlce trestu, chomutovský státní zástupce Ladislav Kosán ji soudu doporučil schválit.

23. dubna 2015 - Krajský soud zamítl Novákovu stížnost na rozhodnutí soudkyně Chalupové, která ho v únoru ve vězení nechala.

7. května 2015 - Chomutovský soudce Ivan Novák pouští Alexandra Nováka na základě záruky sdružení Gryphons na svobodu se čtyřletou podmínkou, žalobce Kosán se vzdal práva na odvolání a Alexandr Novák takřka okamžitě opustil vězení. Úplatek vydat nemusí.

Protože se rovnou vzdal práva na stížnost, nemusel soud ani vypracovat písemné odůvodnění verdiktu a krajský soud už neměl šanci rozhodnutí zvrátit (o propuštění Nováka zde).

Jakovec chce prověřit dvě věci. „Zaprvé, jestli bylo propuštění v souladu se zákonem. Zadruhé, zda státní zástupce postupoval správně, jestli splnil všechny své povinnosti, měl všechny podklady a nebyla tam žádná ledabylost,“ přibližuje Jakovec. Výsledek kontroly by měl mít do týdne.

Případ prověří i krajský soud

Případ prověří i předseda krajského soudu Luboš Dörfl. Kontrolu posílá na chomutovský soud.

„Obecně vzato nám na důvěryhodnosti nepřidávají žádná nečekaná soudní rozhodnutí,“ řekl Dörfl v rozhovoru pro Lidové noviny. Chce proto zjistit, jak se v Chomutově soudí podmíněná propuštění, stanovuje rozvrh práce a jestli je přidělování kauz transparentní.

Na Novákovo propuštění však již nebudou mít prověrky vliv, ať dopadnou jakkoli. Zaručilo se za něj motorkářské sdružení Gryphons, které vede starosta Želenic Jan Zálešák. Obyvatelům obce to vysvětlil otevřeným dopisem.

„Sašu nepustili po uplynutí poloviny trestu, tak jak je běžné i u daleko závažnějších trestných činů, přestože byl samá kázeňská odměna. Slovy státního zástupce ´vytvořila se zde atmosféra, že všechny ostatní propustíme, jen Nováka ne.´ Proto jsme se rozhodli, že naše občanské sdružení Gryphons využije možnosti zákona a zaručí se za něj,“ píše v dopise (celý dopis zde).

Nováka soud ve skutečnosti nepustil na žádost, kterou si podal po třetině trestu. Po polovině trestu ho se zárukou Zálešákova sdružení pustil okamžitě a nepožadoval ani vydání úplatku 42 milionů, kterým podmiňoval Novákovo propuštění loni v srpnu soud v Litoměřicích (viz box).

Nejčtenější

Dobří zedníci berou i 330 korun na hodinu. Sehnat se ale téměř nedají

Ilustrační snímek

Majitelé nemovitostí i stavební firmy v celém Ústeckém kraji marně shánějí zedníky. Mladí o profesi zájem nemají, už...

V Hřensku se zřítil balvan velikosti dodávky, poškodil náhon vodopádu

V Hřensku se zřítil obří balvan

Vlivem tání sněhu a dešťů se v sobotu v Hřensku nad parkovištěm u vodopádu, kudy se chodí na Pravčickou bránu, uvolnil...

Koza, která žila mezi vlky, se vrátila k lidem. Z lesa ji vyhnalo počasí

Koza v přechodném "bydlišti" v Krásné Lípě, než se přidá ke stádu u...

Zaběhnutá koza domácí, která několik měsíců přežívala v lesích Českého Švýcarska a úspěšně se tam vyhýbala vlkům, je...

Děti hodily psa do zazděného sklepa paneláku, vysvobodili jej strážníci

Ilustrační snímek

Strážníci v Litvínově vyprošťovali malého psa uvězněného v zazděném sklepě. Hodila jej tam parta sídlištních dětí....

Plzeň v přípravě rozstřílela druholigové Ústí, trefil se i Kayamba

Plzeňský Milan Petržela v přípravném utkání proti Ústí nad Labem.

Model 4x30 minut a jasná výhra favorita. Fotbalisté Plzně v přípravném utkání hraném na čtvrtiny jasně přehráli...

Další z rubriky

Kvůli sesuvu zdi u zámku se v Děčíně evakuovalo šest studentů

U děčínského zámku se v pátek večer sesunulo zhruba 30 metrů opěrné zdi. Nikdo...

Kvůli sesuvu části opěrné zdi u děčínského zámku muselo být v pátek večer evakuováno šest lidí z vysokoškolské koleje...

V Lounech je ucelená výstava uměleckých děl otce a syna Maříkových

Z lounské expozice děl Jaroslava a Otakara Maříkových

Galerie města Loun představuje dílo otce a syna Jaroslava a Otakara Maříkových. Výstava Lounské dědictví ukazuje malby,...

V tunelu na D8 hořel kamion, škoda je přes dvacet milionů korun

Požár polského kamionu v Lochkovském tunelu (13.1.2014)

V sobotu po poledni vzplál kamion v tunelu Panenská na dálnici D8. Škoda na technice tunelu se vyšplhala na dvacet...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz