Skončila tak řadu měsíců trvající jednání pracovní skupiny, v níž byli zástupci města, kraje, Krajské zdravotní (KZ), nemocnice i odborového svazu.
Jednání byla podle místostarosty Karla Krejzy i náměstka hejtmana Stanislava Rybáka (KSČM) náročná, místy problematická, ale přesto korektní a transparentní.
„Na ceně jsme se shodli a nyní bude záležet na krajských zastupitelích, zda tuto nabídku města budou akceptovat,“ sdělil Rybák.
Pokud se tak stane, prakticky od července by KZ, která nyní spravuje pět největších nemocnic v regionu, mohla litoměřickou převzít coby šestou a začít ji spravovat.
O změně vlastníka nemocnice zajišťujícího péči pro 150 tisíc obyvatel město uvažovalo více než tři roky kvůli rostoucím investicím vyčerpávající rozpočet.
Možnost, že by ji získal soukromník a mohl osekat rozsah péče jen na lukrativní obory, se však nelíbila zaměstnancům ani obyvatelům a několikrát protestovali. Nakonec však převzetí KZ nebrání.
„Věřím, že krok, který jsme učinili, dá nemocnici co nejoptimálnější podmínky k dalšímu rozvoji. A to pod vedením silného veřejnoprávního subjektu, který úspěšně provozuje pět dalších nemocnic v kraji,“ řekl starosta Ladislav Chlupáč (ODS) a poukázal i na události poslední doby.
„V době epidemie koronaviru bylo zřízeno několik odběrových míst při nemocnicích kraje. Litoměřice tam nebyly. Zrušena byla naše objednávka na ochranné pomůcky, zásobování začal centrálně řídit stát. Nejprve zásoboval fakultní nemocnice, poté krajské a nakonec městské,“ podotkl starosta.
„Současný stav také negativně ovlivní ekonomiku nemocnice. Kdo to lépe zvládne, město s rozpočtem 600 milionů korun, nebo kraj, jenž hospodaří s 21 miliardami?“ dodal starosta Chlupáč.
Prvního května protestovalo proti prodeji akcií nemocnice několik stovek lidí:
1. května 2019 |