Bývalá diplomatka z Lounska pomáhá vzdělávat chudé děti v Zimbabwe

  9:19aktualizováno  9:19
Před deseti lety se Marie Imbrová z Černochova na Lounsku zavázala, že všechny děti v zimbabwské komunitě Tengenenge budou mít přístup ke vzdělání. Společně s dalšími deseti nadšenci tam postavili školku, starším dětem pořizují školní pomůcky a platí školné na státních školách.

Marie Imbrová při návštěvě u školáků v zimbabwské komunitě Tengenenge, jimž s dalšími nadšenci platí školné a pomůcky z peněz získaných od dárců. | foto: soukromý archiv

„Vzdělání může tamní děti vymanit z kruhu nejhorší bídy a nabídnout jim lepší možnosti,“ vysvětluje Imbrová pohnutky, proč jim pomáhá.

Bývalá diplomatka v Harare a sběratelka afrického umění pomáhala chudé děti vzdělávat nejprve se svými rodinnými příslušníky, v roce 2010 pak založila spolek Klub přátel Tengenenge. 

Před několika dny se vrátila z dvoutýdenní návštěvy Zimbabwe, kam jezdí na podzim před zahájením školního roku pravidelně. Doprovázely ji další čtyři společnice. 

Kromě finanční pomoci tam dovezly 120 kilogramů oblečení, bot a dalších věcí pro děti ze sochařské komunity, která se nachází na úpatí dolu na kámen asi 150 kilometrů od Harare. Ta čítá zhruba tisíc obyvatel, z toho na dvě stě dětí.

„Všechny jsou jako moje rodina a já jejich teta, říkají mi Gogo Marie. Obyvatelé tam žijí velmi skromně, mnozí si ani nemohou dovolit hradit nejen školní docházku svých dětí, ale ani základní lékařskou péči. I s tímto tamním lidem pomáháme,“ přibližuje Imbrová.

Fotogalerie

Den před odjezdem z vesnice se výprava setkala s holčičkou Shyleen, která trpí vážným střevním onemocněním. 

„Její rodiče jsou tak chudí, že si nemohou dovolit ani kvalitní stravu. Pět set dolarů, které měly původně sloužit na nákup učebnic, jsme ponechali na léčbu Shyleen. Pokud by se ale ukázalo, že bude nutná operace, tak ani tato částka nebude stačit,“ podotkla Imbrová.

Zimbabwe zažilo před deseti lety obrovskou ekonomickou krizi, která znamenala hyperinflaci, z níž se země stále ještě nedokázala vymanit. Kontroverzní prezident Robert Mugabe, který vládl zemi 37 let a dovedl ji do mezinárodní izolace, byl loni v listopadu sesazen. 

Nový prezident Emmerson Mnangagwa po vítězství ve volbách letos na jaře slíbil hospodářský růst, realita je ale úplně jiná.

„Ceny zboží během několika dní vzrostly trojnásobně. Lidem se nedostává pohonných hmot ani základních potravin. Situaci navíc ztěžuje epidemie cholery. Z venkova do měst prakticky neproudí žádné potraviny, což má za následek likvidaci drobných zemědělců,“ popisuje složitou situaci Imbrová.

Hlad obchodníků po dolarech

Obchodníci navíc nedůvěřují místním platebním poukázkám a obrovský hlad je po amerických dolarech. 

„Běžné jsou situace, že pokud chcete platit hotově v dolarech, dostanete slevu 50 procent, a když zvolíte bezhotovostní platbu, tak zaplatíte trojnásobek původní ceny,“ zmiňuje Imbrová.

K důsledkům situace v zemi pak patří i to, že také snaha zajistit dětem v Tengenenge základní vzdělání je čím dál náročnější. Nedávno ještě stačilo jednomu školákovi 100 dolarů na školné na celý rok, dnes už je ale potřeba mnohem víc.

„Čtyři tisíce dolarů, které měly stačit na úhradu školného našich dětí na půl roku, pokryje náklady jen na čtvrt roku. Na státních základních školách školné vzrostlo skokově o 25 procent a za přijetí dvou našich nejlepších studentů na střední školu jsme zaplatili přes 1 200 dolarů,“ líčí Imbrová.

Svou snahu ale nemíní vzdát a do Zimbabwe se chce v březnu vrátit. „Bude nutné uhradit školné na další čtvrtletí. Finanční prostředky získáváme jak přímým oslovováním donátorů, tak prodejem předmětů z Afriky. Chystám se i na přednášky a na adventních trzích budeme prodávat košíky Tonga, které jsme přivezla od Viktoriiných vodopádů, sošky z Tengenenge a korálkové ozdoby. Budeme se snažit získat nejméně 5 tisíc dolarů,“ dodává Imbrová.

Autor:
  • Nejčtenější

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

Krupka prodala firmě pozemky za stovku, po zahrádkářích chce trojnásobek

Na dvacet zahrádkářů přišlo protestovat na jednání zastupitelstva v Krupce proti plánovanému prodeji zahrádek v Dolním...

Premium

Vždycky Most! Jak si první Angličan v české lize znovu zamiloval fotbal

Nejdřív nevěřil, že ho shánějí v Česku: „Děláte si srandu?“ Záhy s rozhovorem souhlasil. Zvedl telefon a řekl: „Hello,...

Chomutov deklasoval Porubu, Budějovice udolaly Frýdek Místek

Sedm zápasů 12. kola měla na programu první hokejová liga. Lídr z Poruby zavítal na led Chomutova, odkud si odvezl...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Neshody v mosteckém bytovém družstvu Krušnohor vyústily v ostrý spor

Na dva nesmiřitelné tábory se začínají dělit členové mosteckého Bytového a stavebního družstva Krušnohor. To je od...

Mezi gottofily převažují muži, říká ústecká prodavačka hudebnin

Otázka ještě skoro ani nestačí zaznít celá, když prodavačka v obchodě s hudebními nosiči v ústecké Bílinské ulici začne...

Zapomenuté židovské pohřebiště u Loun opět získá zpět svou důstojnost

Zarostlý vrch Mělce, který se nachází asi tři kilometry západně od Loun, ukrývá zapomenuté a teprve nedávno...

Museli jsme řešit nepořádek i kostlivce, říká nejmladší starosta v Česku

Jan Papajanovský se po loňských komunálních volbách stal nejmladším starostou města v Česku. Už rok řídí Českou...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz