„Mám stovky okruhů, hesel i vzpomínek a návštěvníci si je vybírají taháním z klobouku. Zároveň jako podkres běží fotografie či filmové záběry. Na závěr si pak mohou vybrat jeden z mých filmů,“ přibližuje.
Když mu bylo deset let, studoval současně dvě základní školy. Ústecký cestovatel Mart Eslem, vlastním jménem Martin Šlambor, žil totiž tři roky v italském městě Udine.
„Můj otec tam hrál za místní klub volejbal. Doma s maminkou jsem se učil podle českých osnov a dopoledne jsem chodil do italské klášterní školy, kde mě učila jeptiška,“ vypráví 42 letý muž.
Na Atntarktidě jsem přežil svou smrt, líčí cestovatel
Do světa obvykle jezdí na dva až tři týdny, pouze na cestu do Antarktidy si vyhradil měsíc. O samotné plavbě do země ledu a sněhu napsal i knihu Dobrodružství jachty Bona Terra. Prý je jediný Čech, který tam doplul na lodi bez vytápění. „Kvůli nefunkčnímu relátku nám nefungovalo topení, celou cestu jsme trpěli zimou a dalšími komplikacemi. Přežil jsem tam svou smrt,“ vypráví.
Před návštěvou cizích zemí si nedělá žádné přesné plány, ani nemá žádná očekávání.
„Prostě cestuji po zemi, mám otevřené oči a čekám, přesně jako v pohádce Tři oříšky pro Popelku, co mě takříkajíc cvrnkne do nosu. Díky tomu potkávám zajímavé lidi a zažívám jedinečné okamžiky,“ usmívá se.
Mluví plynně italsky, anglicky, španělsky a rusky. „Teď se učím i arabsky, což je další jazyk, který obemyká notnou řádku zemí. Když umíte jazyk místních, tak se k nim dostanete mnohem blíž,“ upozorňuje.
Další výpravu chystá na ostrov Sv. Heleny, kde zemřel Napoleon
Možná i díky tomu, přestože zažil odlehlé pustiny i chudinské čtvrti, ho prý nikdy nikdo na cestách neohrožoval na životě. To se mu zatím stalo paradoxně jen v Ústí.
„Jediné ozbrojené přepadení jsem zažil v ústeckém supermarketu, kde mi pod krkem držel břitvu čerstvě propuštění recidivista. Já se ale naučil neprojevovat strach a být naopak suverénní, což v přírodě obecně zabírá. Sbalil se a odešel,“ vzpomíná Eslem.
Mimochodem, svůj pseudonym nezískal na cestách, ale vymyslel si ho už mnohem dříve, v sedmnácti letech, kdy začal psát básničky.
Loni na podzim navštívil svou první arabskou zemi – Omán. Letos se chystá na ostrov Sv. Helena, kde zemřel Napoleon. „Je to jedno z nejodlehlejších míst uprostřed Atlantiku, k nejbližší pevnině je to 1 500 námořních mil. Chci se tam dostat lodí dříve, než tam postaví letiště,“ plánuje.