Michal Doubek při vyhlášení cen v soutěži Hodina H na přehlídce FestUp, kterou...

Michal Doubek při vyhlášení cen v soutěži Hodina H na přehlídce FestUp, kterou se svou aplikací vyhrál. | foto: Inovační centrum Ústeckého kraje

Gymnazista vytvořil profesionální aplikaci, která šetří práci fotografům

  • 3
Student gymnázia v Dubí přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence zrychlit vystavování fotografií v internetových fotobankách, a tím šetřit čas a zvýšit šance na lepší výdělek pro fotografy a grafiky, kteří tam své snímky umisťují. S aplikací už dokonce uspěl v několika soutěžích.

„Na vývoji aplikace s názvem Contributr.io jsem začal pracovat někdy před třemi lety a strávil tím několik tisíc hodin,“ vysvětluje student gymnázia Jana Amose Komenského v Dubí Michal Doubek.

„Slouží fotografům, kteří nahrávají svůj obsah do fotobank a vydělávají prodejem své tvorby například reklamním agenturám, vydavatelstvím, novinářům a podobně. Uživatel za používání aplikace platí měsíční poplatek,“ popsal své dílo.

Aplikace využívá technologii umělé inteligence na automatické vygenerování klíčových slov a kategorií ke snímkům, které je při vkládání snímků do fotobanky potřeba vypsat, aby podle nich šlo fotky hledat.

Podobně jako lidský mozek dokáže rozpoznat různé objekty na fotkách a patřičná klíčová slova k nim přiřadí.

„Umí ale přečíst i emoce, odhadnout věk, určit pohlaví podle obličeje, rozpoznat celebrity či památky,“ přibližuje další schopnosti aplikace student, který bydlí v Krupce.

Ručním popisováním snímků stráví fotograf spousty času. Ke každé fotografii jich musí napsat obvykle desítky a ještě snímek zařadit do kategorií v často rozsáhlých seznamech.

„I toto lze ale automatizovat. Umělá inteligence umí vygenerovat nejen klíčová slova, co na fotce je, ale také ji podle toho zařadit do příslušných kategorií. Tím ušetří autorům hodiny času, které mohou věnovat focení,“ poukazuje Doubek.

Aplikace umí ohlídat i nestabilní přenos dat

Výhodou jeho díla je také to, že hlídá nestabilní datový přenos, a když se některé fotky nenahrají, automaticky je nahrává znovu.

„Většina fotografů nahrává na více fotobank, na pět i více, protože chtějí vydělat co nejvíc peněz. Nahrávat ale gigabajty dat na různé servery trvá dlouho a přenos je často nestabilní. Proto Contributr. io funguje jako cloudové úložiště, kam autor fotky nahraje jen jednou a aplikace je pak sama rozešle do všech fotobank,“ říká Doubek.

Se svou aplikací už získal dvě ocenění. Obsadil 1. místo v regionálním kole soutěže pro začínající podnikatele T-Mobile Rozjezdy 2019 v Ústeckém kraji, za což získal odměnu 50 tisíc korun.

Dalších 20 tisíc mu pak vyneslo vítězství v soutěži Hodina H na ústecké přehlídce zajímavých nových projektů FestUp, již pořádalo Inovační centrum Ústeckého kraje.