Dubí koupí od kraje celnici na Cínovci, využije ji však až za osm let

  11:58aktualizováno  11:58
Rada kraje se rozhodla prodat nepotřebnou budovu celnice na bývalém hraničním přechodu na Cínovci městu Dubí za 1,5 milionu korun. Jedná se o stavbu a přilehlé pozemky o výměře 824 metrů čtverečních, jejichž odhadní cena je zhruba 7 milionů korun.

Nepotřebnou budovu celnice na bývalém hraničním přechodu na Cínovci má pronajatou soukromník a provozuje tu free shop. Po vypršení smlouvy chce Dubí využít objekt pro sebe. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

„Kraj se stal vlastníkem budovy v roce 2008 na základě smlouvy o bezúplatném převodu od státu. Město Dubí o objekt na Cínovci projevilo zájem, aby mělo zajištěno, že nebude využit na nějaké nevhodné podnikání,“ uvedl hejtman kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

To potvrdil i starosta Dubí Petr Pípal (Severočeši.cz). Podle něj mělo město o budovu zájem už před jedenácti lety, ale přednost tehdy dostal právě kraj.

„Chtěli jsme ji získat proto, aby tu nebyly žádné nesmyslné krámy a vietnamské obchody. Druhým motivem pak bylo, že jsme tu chtěli vytvořit malé hornické muzeum s výstavou o historii hornictví. Jenže kraj nakonec řekl, že budovu chce, a získal ji,“ přiblížil Pípal.

Kraj poté nabídl Dubí nemovitost k pronájmu, což ale město odmítlo a stavba osm let chátrala. Až před dvěma roky ji kraj pronajal na deset let zájemci, jenž tu provozuje free shop.

Město respektuje, že od smlouvy nemůže v případě koupě odstoupit. Příjem z nájmu už by ale měl připadnout právě radnici.

„Když nám v dubnu přišla nabídka na koupi za 7,7 milionu, říkal jsem si, jestli se někdo nezbláznil. Ale pak jsme měli jednání s panem hejtmanem a i vzhledem k tomu dlouholetému pronájmu je cena nakonec 1,5 milionu,“ podotkl Pípal.

Fotogalerie

„Naše zastupitelstvo už to odsouhlasilo. Věřím, že až za osm let nájemní smlouva skončí, najde nové vedení města pro nemovitost smysluplné využití,“ dodal Pípal.

Cena budovy je podle hejtmana podstatně nižší než odhadní i proto, že v podmínkách prodeje bude stanoveno i to, jaké může, či nemůže být její využití, a město bude garantem, že se tak skutečně stane. Navíc bude ve smlouvě zakotvené i předprodejní právo zpět do vlastnictví kraje po dobu deseti let.

V roce 2008 se i kraj zavázal, že objekt po dobu deseti let nepřevede na nikoho jiného kromě státu a v případě, že bude znovu zavedena ochrana státní hranice, umožní mu bezplatně nemovitost užívat. Tento závazek vypršel v prosinci, a proto kraj nyní může budovu prodat.

Podobných celnic jako na Cínovci má Ústecký kraj hned několik, využití pro ně ale zatím nenašel. „Jedna z nich je například v Mníšku na Mostecku. Ta přitom ani nikdy nebyla v provozu. Než se dostavěla, otevřely se díky Schengenu hranice,“ zmínil hejtman Bubeníček.

Autoři: ,

Nejčtenější

Při srážce s autem vykolejil na Lounsku rychlík, škoda je dvacet milionů

Nehoda na přejezdu u Hořetic na Lounsku (16. července 2019)

Na Lounsku vjelo osobní auto před rychlík z Mostu do Plzně. Vážně vypadající nehoda nakonec skončila jen jedním lehkým...

Co může za sesuv na D8? Podle odborníků déšť a nezajištěný zářez

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava hlavními...

Pod lipami v Ústí ležely desítky čmeláků, zřejmě uhynuly vyčerpáním

Čmeláci pod lipami v Ústí zřejmě uhynuli vyčerpáním

Desítky mrtvých čmeláků a včel se v minulých dnech objevily v ulici Sociální péče na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad...

Lákali chudé do Anglie a udělali si z nich otroky, viní žalobce manžele

Ústecký krajský soud začne brzy řešit rozsáhlý případ vykořisťování

Ústecký krajský soud začíná řešit případ manželů, kteří podle obžaloby vylákali do Anglie nejméně desítku krajanů na...

Teplice - Slavia 0:3 po půli, na jednu bránu, třetí gól střílí Hušbauer

Petr Mareš z Teplic (vlevo) a slávista Ibrahim Traoré v souboji o míč

Fotbalisté Slavie hrají i ve druhém utkání ligového ročníku na hřišti soupeře. Po vítězství ve Zlíně touží úřadující...

Další z rubriky

Nevěstě zmizel v trampském srubu kufr peněz, pátrání ztížila opilost hostů

Kufr z přepadení v Náchodě jako jeden z důkazů (16.9.2015).

Po kufru plném peněz pátrali policisté na netradiční svatbě v Duchcově. Oslava se odehrávala o víkendu v trampském...

Zastupitelé Vroutku odmítli těžbu kaolinu, nechtějí žít v prachu a hluku

Kaolinový lom v Kaznějově na severním Plzeňsku.

Vroutečtí zastupitelé odmítli plánovanou těžbu kaolinu v dobývacím prostoru Skytaly, který se nachází nedaleko městečka...

České Švýcarsko láká stále více turistů, zejména na projížďky soutěskami

Oblíbenou atrakcí je plavba soutěskami

Národní park České Švýcarsko je nejmladším v celé České republice a každoročně se stane turistickým cílem mnoha...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz