„Slibujeme si od toho zviditelnění zapomenutých památek a do budoucna možná i pomníčky nebo informační cedule přímo na místech, kde stály,“ řekl historik a člen spolku Jiří Kašpar.
Zbourané kaple nechal spolek vyznačit v mapách a snažil se o nich zjistit co nejvíce informací.
„Fotografií a pohlednic se však bohužel dochovalo velmi málo. Dnes je vlastně částečně připomenuta jen kaple na Předním Cínovci prostřednictvím panelu naučné stezky. Zbylé dvě nic nepřipomíná. Proto jsme přistoupili k jejich rekonstrukci,“ poznamenal Kašpar.
Modely kaplí vytvořil František Podzimek, jehož doménou jsou výkresy a 3D modelace zřícenin hradů. Práce na trojici zaniklých kaplí v Dubí mu prý zabrala asi 28 hodin.
„Záleží na velikosti modelu, menší mi trvá asi pět hodin, větší i patnáct. Vycházel jsem z dobových fotografií. U dvou kaplí navíc byly funkční půdorysy na katastru nemovitostí, což mi hodně pomohlo,“ přiznal.
Nejtěžší bylo rekonstruovat kapli v Běhánkách
Nejnáročnější byla podle něj rekonstrukce kaple v Běhánkách. „K té neexistoval žádný půdorys. Vycházel jsem z jediné fotografie a výšku budovy jsem musel odhadovat. Obecně platí, že čím více mám podkladů, tím přesnější rekonstrukce je,“ přiblížil Podzimek.
Trojrozměrné modely kaplí v Dubí věnoval spolku, který je nyní prezentuje na Facebooku a v městském zpravodaji. „Prostě mě to baví. Nakreslené hrady už bych ani nespočítal, jsou jich stovky, 3D modelů jsem udělal asi 140,“ dodal.
Spolek už delší dobu hledá k osudu kaplí informace a dochované pozůstatky. Asi nejvzácnějším kouskem je dřevěný oltář ze 16. století, který pochází z německého Fürstenau a jenž býval umístěn v kapli na Předním Cínovci.
„Dnes je součástí sbírek Regionálního muzea v Teplicích. Z kaple sv. Anny v Bystřici se nám podařilo nalézt část původní výzdoby a od jednoho občana jsme získali i několik dlaždic. Dále se pokusíme vypátrat osud původního mobiliáře, který měl být uskladněn v Novosedlicích,“ předeslal Kašpar.
Spolek historie města Dubí se ale nevěnuje jen oživení této trojice kaplí. Před časem například zveřejnil na internetu interaktivní mapu, která upozorňuje na zaniklá místa a památky v okolí.
„Mezi další činnosti spolku patří mapování starých důlních děl v okolí Cínovce, obnova zapomenutého pomníku Kreibich Stein a obnova základů lázeňské salaše, kterou chtěl v Dubí postavit továrník Anton Tschinkel. Také se snažíme upozornit na stav dvou chátrajících památek – Tschinkelovy vily v Dubí a venkovské usedlosti z 19. století na Cínovci,“ dodal Kašpar.