Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Severočeské velkolomy jsou největším nalezištěm třetihorních zkamenělin

  7:07
Nejbohatší lokalitou třetihorních nálezů v Evropě se v posledních třiceti letech staly severočeské velkolomy, kde začala cílená a systematická práce geologů při záchraně prehistorických nálezů. Tisíce fosilií z lomů Bílina a Vršany obohatí nyní novou paleontologickou sbírku Národního muzea.

Odborníci v dolech nalezli mimo jiné otisk nažky z javoru. | foto: Zdeněk Dvořák

Část nové paleontologické sbírky Národního muzea v Praze by se měla veřejnosti představit už na jaře příštího roku. Právě v ní návštěvníci uvidí tisíce třetihorních zkamenělin z hnědouhelných lomů Mostecké uhelné pánve.

Z lomu Bílina na rozhraní teplického a mosteckého okresu putovalo před časem do Prahy na čtyři tisíce unikátních vzorků. Ve dvacet milionů let starých nánosech bývalého sladkovodního močálu a později i jezera vědci objevili například na 150 druhů rostlin.

„Takto velký komplet z jednoho místa zatím nikdo dohromady nedal. Mnohdy šlo navíc o cenné kompletní otisky. V drtivé většině se totiž nacházejí jen jejich zlomky,“ říká Zdeněk Dvořák, dlouholetý geolog Severočeských dolů, kterým lom Bílina patří.

„Celostní nálezy, kdy se podaří nalézt otisk větvičky s listem a květenstvím, znamenají pro vědce ověřený důkaz, jak rostlina opravdu vypadala. Často přitom takový důkaz bývá jediný na světě,“ dodává Dvořák.

Dvořák je nadšeným popularizátorem mineralogie a paleontologie i autorem mnoha vědeckých publikací. V roce 1981, kdy začal pracovat jako geolog lomu Bílina, byl průkopníkem systematického vyhledávání a sběru zkamenělin v dolech.

Přestože zdejší kyselé prostředí nepřálo zachování většího množství zvířecích zbytků, dají se mezi zkamenělým svědectvím dávných dob najít i unikátní a zachovalé fosilie sršně, čmeláka, cikády, vážky či ploštice, jejíž křídla měřila až deset centimetrů.

K vzácným nálezům pak patří několik zkamenělin až půl metru velkých těl kožnatek – dravých vodních želv – které i dnes můžete potkat na jihovýchodě USA.

A právě současné prostředí floridských močálů nejblíže připomíná přírodní podmínky, které před dvaceti miliony lety panovaly pod dnešními Krušnými horami.

Kmeny z rašelinišť horníci střádali řadu měsíců

Součástí chystané paleontologické expozice se stanou i zkamenělé rostliny a stromy z lomu Vršany na Mostecku, který patří společnosti Sev.en Energy. Na konci prázdnin si vědci odsud odvezli unikátní nálezy, které horníci střádali řadu měsíců.

„Nejlepší, co jsme si mohli vybrat, jsou fosilizované kmeny z původních rašelinišť. Jedná se o různé typy stromů, přednostně o tisovce. Většinou mají odhadované stáří dvacet milionů let. Nyní budeme s exponáty pracovat. Rozhodně tu jsou zajímavé struktury, které jsme ještě neviděli. Je to i pro nás něco nového,“ těší se z nových přírůstků sbírky vedoucí oddělení paleontologie Národního muzea Jiří Kvaček.

Úzká spolupráce Národního muzea a severočeských těžařů trvá několik let. I díky zápalu geologů se podařilo do vyhledávání zkamenělin zapojit horníky, kteří v lomech pracují a se zdejším prostředím jsou v každodenním kontaktu.

„Umí si se vzácnými nálezy poradit. Včas odhalí, že by se mohlo jednat o miliony let starý exponát, jsou při práci pozorní a postupují velmi odpovědně. Je především jejich zásluha, že můžeme Národnímu muzeu zkameněliny nabídnout,“ chválí horníky geolog Vršanské uhelné Petr Šulcek.

Fosilie míří i do muzeí v Ústí, Teplicích či Mostě

Nálezy z lomů, které nebudou přímou součástí chystané expozice Národního muzea, se stanou součástí jeho sbírek a budou sloužit vědcům z celého světa k dalšímu bádání. Vzácné fosilie ze zdejších lomů často míří i do muzeí v Ústí nad Labem, Teplicích či Mostě, s kterými jsou těžební společnosti také v kontaktu.

Další průlomové objevy například z lomu Bílina už Zdeněk Dvořák moc neočekává. Poslední větší nález se tu podařil zhruba před rokem, kdy se v kameni objevil otisk lebky velké ryby.

„Jak těžba postupuje dál od břehů bývalého jezera, tak už zde nemáme dobře zachované vrstvy. Zlaté doby nálezů jsou tak za námi. Fosilií ale máme nashromážděných tolik, že ještě několik generací vědců bude mít práci s jejich zkoumáním,“ doplňuje geolog.

Oči odborníků se tak momentálně ubírají směrem k lomu Nástup – Tušimice na Chomutovsku, kde se ještě fosilie nalézají a zachraňují.

  • Nejčtenější

Zadržený Berbr? Záleží, jestli se to dotáhne, zní po razii na FAČR z Teplic

Prvoligové Teplice patří k nejhlasitějším a dlouhodobým kritikům poměrů v českém fotbale, páteční zásah v sídle...

Pokud vyhrajeme, přesuneme výrobní kapacitu k Ústí nad Labem, říká zbrojař

Německá zbrojovka Rheinmetall se svým vozidlem Lynx KF41 je od loňského podzimu v užším výběru tří firem na dodávku 210...

Desítky let chátrající zámek má nového majitele, hned se pustil do oprav

Třicet let opuštěný a poničený barokní zámek v obci Poláky na Chomutovsku má znovu ožít. Do čtyř let ho chce částečně...

Pole u Roudnice vydalo stovky mincí z husitské doby, poklad odkryla orba

Na tři sta mincí, které ukryl v první polovině 15. století neznámý člověk pod zemí kdesi na Roudnicku, představilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Teplice chtějí demisi fotbalové vlády: Strkali jste hlavu do písku a nás urážíte

Odstupte! Prvoligové Teplice vyzývají výkonný výbor fotbalové asociace v čele s předsedou Martinem Malíkem k demisi....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Bezdomovci se báli izolace kvůli covidu, musela je hledat policie

Až do úterý byl v karanténě kvůli pozitivně testovaným klientům azylový dům Samaritán v ústecké čtvrti Klíše. Dvěma...

Zapomenutý zajatecký tábor v Dubí bude připomínat alespoň cedule

Psal se únor 1940 a do areálu dubské porcelánky Krautzberger, Mayer & Purkert bylo převezeno dvacet francouzských...

Na opravovanou železnici vyrážejí zloději, mají vybavení jako horolezci

Modernizovaná železniční trať mezi Litvínovem a Oldřichovem u Duchcova je velké lákadlo pro zloděje. Podle ředitele...

Pár zbil souseda za nedopalky na své terase, muž přitom ani nebyl doma

Mostecká policie obvinila 45letého muže a jeho 41letou partnerku, kteří surově zbili souseda. Domnívali se, že jim hází...

Advantage Consulting, s.r.o.
ABSOLVENT SŠ/VŠ STROJNÍ (30-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...