Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

STO OBJEVŮ: Zázračný aspirin se užívá po tunách, stal se lékem na vše

Seriál
Setkal se s ním snad každý, aspirin je častým pomocníkem lékařů. Ačkoli se zrodil v 19. století, seznam zdravotních problémů, při kterých lidem pomáhá, se rozrůstá dodnes. Seriál o nejvýznamnějších lidských objevech vydával Magazín Víkend.
V roce 1950 byl aspirin, jehož se dnes po světě denně spotřebují tuny, zapsán...

V roce 1950 byl aspirin, jehož se dnes po světě denně spotřebují tuny, zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejprodávanější lék všech dob. | foto: Profimedia.cz

Pro milovníky historek nabízí aspirin jednu pěknou příhodu. Jistý pan Hoffmann roky trpěl natolik silným revmatismem, že se takřka nemohl pohybovat. Bolest řešil tehdy obvyklým salicylanem sodným, lékem nejen nechutným, ale i nepříjemně dráždícím žaludek.

Požádal tedy syna Felixe, aby pomohl. Devětadvacetiletý Hoffmann junior, absolvent chemie a farmacie, toho času zaměstnanec farmaceutických laboratoří německé firmy Bayer, tátův úkol zvládl.

Nikdo už nezjistí, jestli je příběh pravdivý, nebo spadá mezi legendy. Faktem zůstává, že se v laboratoři Bayeru podařilo nepříjemné průvodní vlastnosti dosavadního léku výrazně omezit.

Jeho zásadní součást totiž tvořila kyselina salicylová a právě ta škodila. Bylo tedy třeba vytvořit její méně dráždivou verzi, což se podařilo chemickým procesem zvaným acetylace. Chemici vědí, že v něm zprostředkovaně figuruje kyselina octová.

Výsledkem byla kyselina acetylsalicylová, ze které se v laboratořích Bayeru zrodil nový, podstatně méně škodlivý lék. V čisté, stabilní formě, schopný masové výroby. Felix Hoffmann o něm napsal 10. října 1897 do firemního časopisu.

Věk aspirinu

Při farmaceutických testech prošel víc než dobře. Za odbornou váhu testů se proti nedůvěřivcům zasadil Hoffmannův šéf Arthur Eichengrün, přesvědčený, že kyselina acetylsalicylová je nejslibnější lék, jaký kdy laboratoř opustil.

Hledalo se pro něj jméno schopné zaujmout na trhu. Nakonec vyhrál krátký, stručný „aspirin“. Tak ho 1. února 1899 zapsal Císařský patentní úřad v Berlíně. Rok nato byl zaregistrován i na mezinárodní úrovni.

100 divů světa

A spustila se lavina nadšení. Účinky léku, který daleko předčil původní naděje, velebili vědci, lékaři i pacienti. Mírnil bolesti, snižoval horečky, bojoval proti zánětům všeho druhu, krotil rýmu i zápal plic, zasahoval proti tvorbě krevních sraženin a tak dále. Povýšil takřka na modlu, zázrak, spasitele - 20. století se propracovávalo k titulu Věk aspirinu.

Za všechny to později trefně napsal španělský filozof José Ortega y Gasset: „Dnes žije obyčejný člověk snadněji, pohodlněji a jistěji než dříve nejmocnější z mocných… Má k dispozici silnice, železnice, hotely, telegraf, osobní bezpečnost a aspirin.“

Současné výzkumy i po více než 120 letech od vynálezu ukazují, že geniální lék skrývá ještě mnohé netušené možnosti.

Na začátku byla vrba

Ve slovech „salicylová“ i „acetylsalicylová“ slyšíme ozvěnu slova „salix“, latinského názvu vrby. Povědomí o léčivých a konejšivých účincích její kůry se údajně táhne až pět tisíc let nazpátek, v antice vývar z ní doporučoval i řecký lékař Hippokrates.

Tři otazníky

  • KDO ASPIRIN VYNALEZL? V poslední době se vynořila svědectví, že hlavní roli nesehrál Felix Hoffmann, ale jeho šéf Arthur Eichengrün, jenž Hoffmannův výzkum vedl.
  • ASPIRIN, ČI ACYLPYRIN? Aspirin je originální lék firmy Bayer. U nás od roku 1922 vyráběný acylpyrin je legální kopie, stejně založená na kyselině acetylsalicylové. Liší se jen pomocnými látkami.
  • ŠKODÍ ASPIRIN? Navzdory mnoha kladům má vedlejší účinky nebezpečné při některých zdravotních problémech. Nevhodný je pro děti.

Štafetu pak na dlouhá staletí převzaly babky kořenářky, ale v 18. století se o schopnostech vrbového výluhu začalo znovu mluvit i v odborných kruzích. V roce 1828 byla z kůry extrahována žlutá nahořklá látka, podle vrby pojmenovaná salicin. Pár let nato se podařilo získat kyselinu salicylovou, později už chemicky připravovanou. A také její sodnou sůl čili salicylan sodný.

Ten se jako lék na tišení horečky a bolestí ukázal být sice úspěšný, leč nechutný a ničící žaludeční sliznici. Trpěl tím i revmatický pan Hoffmann, který měl naštěstí syna farmaceuta… A dál už to známe.

V roce 1950 byl aspirin, jehož se dnes po světě denně spotřebují tuny, zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejprodávanější lék všech dob. Přitom na přesné vysvětlení, čím tak léčivě působí, si medicína počkala až do roku 1971. Tehdy mechanismus účinků kyseliny salicylové odhalil londýnský profesor farmacie John Vane, od roku 1982 nositel Nobelovy ceny za fyziologii nebo lékařství.

Účinky léku, který daleko předčil původní naděje, velebili vědci, lékaři i pacienti. Mírnil bolesti, snižoval horečky, bojoval proti zánětům všeho druhu, krotil rýmu i zápal plic, zasahoval proti tvorbě krevních sraženin...

  • Nejčtenější

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Před 100 lety padl světový rekord v délce letu vrtulníkem

v diskusi je 1 příspěvek

20. dubna 2024

Duben 1924 přinesl další mírný progres lidských schopností v oblasti létání. Světový rekord v délce...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 12 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 50 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...